Jump to content

περιεργο ενυδρειο...


Recommended Posts

Δεν ξερω αν ειναι ακαταληλα αυτα τα ενυδρεια αλλα εχω ενα τετοιο και τα ψαρακια που φιλοξενει ειναι σχεδον τρια χρονων μεγαλωσαν πολυ και επρεπε να αλλαξουν χωρο.Αν ενιωθαν αβολα νομιζω οτι δεν θα ζουσαν τοσο εκει.Αλλοι σε ορθογωνια ενυδρεια ουτε χρονο δεν μπορουν να τα κρατησουν.Ολα αυτα φιλικα και οταν κατι δεν το γνωριζουμε καλο ειναι να μην το κοροιδευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλη τοποθετηση αλλα υπαρχει και η αντιθετη αφου ζει τοσο καιρο ζει καλα λεω και γω.Και ποιος ρωτησε αλλα ψρακια σε παραλιλογραμα ενυδρεια αν ειναι ευτυχισμενα και του απαντησαν?

Link to comment
Share on other sites

Στην παραπάνω διεύθυνση θα βρείτε παράξενα ενυδρεία... Για τρελή φαντασία λέμε..

Γιατι τρεχεις?

Διπλα σου εχει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=33440&hl=

Θα μπορούσε κάποιος να μας εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν κυλιδρικά ενυδρεία? είχα και εγώ κάτι τέτιο στο μυαλό μου.
1. Μικρη επιφανεια νερου σε σχεση με το βαθος και το μηκος του του ενυδρειο = κακη ανταλλαγη αεριων = κακη οξυγονωση = προβληματα.

2. Αντανακλασεις

3. δυσκολια στην συντηρηση

4. παραμορφωση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλη τοποθετηση αλλα υπαρχει και η αντιθετη αφου ζει τοσο καιρο ζει καλα λεω και γω.Και ποιος ρωτησε αλλα ψρακια σε παραλιλογραμα ενυδρεια αν ειναι ευτυχισμενα και του απαντησαν?

Ότι πεις... :)

Link to comment
Share on other sites

εχετε καταλαβει οτι μιλατε για βαζο (ανθοδοχειο) δαπεδου?

εχω και εγω 2 ιδια σπιτι και ειναι ωραιοτατα για φυτα!!

οτι κραταει νερο μεσα του δεν ειναι απαραιτητο να λεγεται και ενυδρειο....................................... :)

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μας εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν κυλιδρικά ενυδρεία? είχα και εγώ κάτι τέτιο στο μυαλό μου.

Ενας απο τους πιο απλους λογους ειναι πως σε ενυδρεια με κυλινδρικο σχημα δεν υπαρχουν μερη οπου το ψαρι σε περιπτωση Stress να βρει μια πισω γωνια με σκια ωστε να Ξεstressαριστει...Ετσι στο κυλινδρικο ενυδρειο τα ψαρια καταδικαζονται σε συνεχες Stress πραγμα που μειωνει τα χρονια επιβιωσης του ψαριου

Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους πιο απλους λογους ειναι πως σε ενυδρεια με κυλινδρικο σχημα δεν υπαρχουν μερη οπου το ψαρι σε περιπτωση Stress να βρει μια πισω γωνια με σκια ωστε να Ξεstressαριστει...Ετσι στο κυλινδρικο ενυδρειο τα ψαρια καταδικαζονται σε συνεχες Stress πραγμα που μειωνει τα χρονια επιβιωσης του ψαριου

:angry2:

Και επίσης για λόγους οξυγώνωσης, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, φίλτρανσης (δύσκολη η εγκατάσταση εξοπλισμού), δύσκολη συντήρηση και άλλα... Επίσης φαντάζομαι πως έχετε προσέξει ότι τα ψάρια φαίνονται τεράστια και παραμορφωμένα στη σφαιρική ΓΥΑΛΑ... Σκεφτείτε λοιπόν πως πρέπει να βλέπουν τα ψάρια από μέσα, πράγμα που πιθανώς τα τρομάζει, τα στρεσάρει, τα αποδυναμώνει σιγά-σιγά και όλα είναι μια αλυσίδα που οδηγεί στον :)

Για να μη θεωρηθεί ότι έτσι από αντίδραση λέμε ότι δεν κάνουν τα κυλινδρικά ενυδρεία! :P

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου στα γλυκά παιδιά

Διάβασα όλα όσα γράψατε και όσα γνωρίζετε από θεωρίας μεριά

Να πω και γω με την σειρά μου τον φίλο τι ακριβός έκανα εγώ στο δικό μου βάζο για λουλούδια και φωτάκια και είχε επιτυχία. (Για 4 χρόνια μετά δεν άντεξα άλλο έκανα reef )

35cm διάμετρο και 1,50cm ύψος , περίπου 144 λιτ χώρου, καθαρά 130 πες, για αυτά τα 130 λιτ είχα φίλτρο για 500 λιτ για να μπορεί να έχει δύναμη να τραβήξει το νερό από το βυθό, στο σωλήνα που κατέβαινε στο βυθό είχε πολύ πλούσια διακόσμηση από πλαστικά φυτά, και καλώδια θερμοστάτη , σωλήνα αεραντλίας ήταν κρυμμένα από πίσω .

Να πω ότι και η αεραντλία δεν ήταν για 130 λιτ αλλά για πολλά παραπάνω λόγο ελλείψεις επιφάνειας .θέλεις πολλή μπουρμπουλιθρα για να έχεις σωστό ph , αν έχεις σωστό ph έχεις και καλή οξυγόνωση .

Στην πίσω πλευρά του κυλίνδρου ένα αυτοκόλλητο ,

1ον για να κρύβονται τα ψαράκια από το φως, από αλλά ψαράκια, και όταν είναι σε στρες (πχ όταν κάνουν την πρώτη βουτιά)

2ον για να μην φαίνονται όλα τα καλώδια κτλ κτλ.

Πάμε τώρα στην συντήρηση ……….

Για να κάνεις κάτι στο βυθό θα ψάχνεις παλούκια σκουπόξυλα πλάστες και ότι άλλο φανταστείς. Και μόνο ένας πωρόλιθος να βγει από το σωληνάκι θέλεις τουλάχιστον 1 ώρα δουλεία και πολλή στρες για τα ψαράκια . για να καθαρίσεις τον βυθό παίρνεις έναν ωραίο μηχανισμό ο όποιος κάνει για βάθος… άντε 50 με 60 cm μετά βουτάς ολόκληρος και πάλι θέλεις σκουπόξυλα και πλάστες κτλ κτλ.

Αποτέλεσμα πολλή μα παρά πολλή μεγάλο κόστος σε σχέση με τα λιτ που θα έχεις και πολλή μεγάλη φασαρία στην αλλαγή νερού και καθαρισμό τον πλαστικών φυτών.

Δεδομένου που όλα είναι κρυμμένα πάνω στο σωλήνα που τραβά νερό από τον βυθό.

Έτσι ώστε να έχεις ένα καλό αισθητικό αποτέλεσμα . αν πάλι τα έχεις χύμα μέσα πεταμένα είναι ένα μαύρο χαλί.

Μικρά ψαράκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Όταν όμως τα γκουραμι μετά από καιρό μεγαλώσουν τότε ναι, δεν θα είναι και Τάσο άνετα .

Ξαναλέω σχετικά λίγα λιτ πολλή μεγάλο κόστος πόλη φασαρία στον καθαρμό και θα έχεις……… μικρά ψαράκια.

Είναι όμως και παρά μα παρά πολύ εντυπωσιακό σας λέω( γραφώ)

Στην αρχή δεν είχα ιδέα και ότι μου άρεζε το έχωνα μέσα ότι θες, ρωτούσα κάνει αυτό με αυτό..... ναιιιιιιιι μου έλεγε το μαγαζί και μετρούσα νεκρά ψαράκια επί 6 μήνες . Μέτα βρήκα το aquazone σώθηκα από θανάτους και άγνοια . στην συνέχεια τα ψαράκια μεγάλωναν και μεγάλωναν και μεγάλωναν, τα τελευταία 3 χρόνια ήταν τα ίδια . Κάτι λέει και αυτό.

Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται .

Όλα τα αλλά που γίνονται,,,,,,,,,, θες να τα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

να βαλει νερο ενα ωραιο φως και ψαρακια πλαστικα απο το jubo.μια χαρα θα ειναι.ζωντανα ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...