Jump to content

περιεργο ενυδρειο...


Recommended Posts

Καλησπερα...

χθες με φωναξε ο κολητος μου σπιτι του να μου διξει την κατασκευη του που σκοπευει να χρησημοποιησει ως

ενυδρειο, ειναι ενας κυλινδρος με περιμετρο 30cm και υψος 70 cm...

μπορει να γινει κατι???? :bowdown::bowdown:

επισιναπτω ενα προχειρο σχεδιο που εκανα.

post-11987-1242309743_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

χθες με φωναξε ο κολητος μου σπιτι του να μου διξει την κατασκευη του που σκοπευει να χρησημοποιησει ως

ενυδρειο, ειναι ενας κυλινδρος με περιμετρο 30cm και υψος 70 cm...

μπορει να γινει κατι???? :bowdown::bowdown:τι θες να πεις??

επισιναπτω ενα προχειρο σχεδιο που εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κυκλικό, δεν είναι και ό,τι καλύτερο..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκευτικα αλλα το μονο που με εβαλε να μπω σε διαδικασια να ρωτησω ειναι το υψος π ειναι 70 cm....

αλλιως θα το εκρινα ακαταληλο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο το "δοχειο" (πως αλλιως να το πω) μπορει να φιλοξενισει ψαρια...

αααα,τωρα καταλαβα! :bowdown:

εχω ακουσει πως δεν ειναι οτι το καλυτερο και επισης οτι δεν ειναι βολικο και για τα ιδια τα ψαρια,τον καθαρισμο κλπ....οποτε δεν νομιζω πως ειναι καλη ιδεα... :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να βαλει αεραντλια,καποιο φως με χρωμα,πλαστικα ψαρακια και να βλεπει μπουρμπουληθρες μονο,ειναι ομορφο διακοσμητικο!

απο εκει και περα ειναι ακαταλληλο για ζωντανους οργανισμους!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να βαλει αεραντλια,καποιο φως με χρωμα,πλαστικα ψαρακια και να βλεπει μπουρμπουληθρες μονο,ειναι ομορφο διακοσμητικο!

απο εκει και περα ειναι ακαταλληλο για ζωντανους οργανισμους!

:bowdown::bowdown::bowdown::hysterical::hysterical::hysterical:

οποτε του λεω να το αφησει... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::bowdown::bowdown::hysterical::hysterical::hysterical:

οποτε του λεω να το αφησει... :bowdown:

Αν θυμάμαι καλά από τη γεωμετρία μου, 30 cm διάμετρο και ύψος 70cm πρέπει να είναι γύρω στα 50 λίτρα...είναι λίγο άβολο βέβαια άλλα νομίζω ότι μπορεί να φιλοξενήσει κάποια ψαράκια...

Έγινε επεξεργασία - ggolemis
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά από τη γεωμετρία μου, 30 cm διάμετρο και ύψος 70cm πρέπει να είναι γύρω στα 50 λίτρα...είναι λίγο άβολο βέβαια άλλα νομίζω ότι μπορεί να φιλοξενήσει κάποια ψαράκια...

Π x ρ^2 x Y=όγκος κυλίνδρου

Π=3.14

ρ=ακτίνα κύκλου

Υ=ύψος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

χθες με φωναξε ο κολητος μου σπιτι του να μου διξει την κατασκευη του που σκοπευει να χρησημοποιησει ως

ενυδρειο, ειναι ενας κυλινδρος με περιμετρο 30cm και υψος 70 cm...

μπορει να γινει κατι???? :bowdown::bowdown:

επισιναπτω ενα προχειρο σχεδιο που εκανα.

Νομιζω περνοντας εναν αξονα διαμπερη στον κυλινδρο μια βαση

να στηριζεται και μερικα ποντικακια να τρεχουν θα ειχε καλυτερο

αποτελεσμα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

σημασία δεν έχει μόνο ο όγκος αλλά και οι διαστάσεις. Γι' αυτό πχ λέμε ότι τα αγγελόψαρα θέλουν ενυδρεία με μεγάλο ύψος καθώς απλώνουν τα ραχιαία πτερύγιά τους και γίνονται τεράστια. Ομοίως άλλα ψάρια γίνονται μεγάλα σε μήκος και θέλουν πλατύ ενυδρείο για να μπορούν να στρίψουν.

30cm διάμετρος είναι πολύ λίγο. Έστω ότι βάζεις ψάρια πολύ μικρά όμως και λύνεις το θέμα της κίνησης. Πρέπει ακόμη να βάλλεις σωστό φωτισμό ώστε να φτάνει τόσο βάθος και φαντάζομαι τι άγχος θα προκαλείς στα ψάρια που η γυάλα θα στηρίζεται στο πάτωμα. Για σωστό φιλτράρισμα δεν το συζητάμε. Ούτε για το αισθητικό αποτέλεσμα να βλέπεις το καλώδιο του φίλτρο να διατρέχει 70cm βάθος μέσα και έξω από το σωλήνα.

Γενικά η φιλοσοφία "φτιάχνω ένα γυάλινο δοχείο και βάζω ψάρια μέσα για να βλέπω κάτι να κινείται" είναι πέρα για πέρα λάθος. Ο δικός μου κολλητός που το σκέφτονταν επίσης κατέληξε να έχει 160lt σκαλάρια, 54lt πλέκο και 60lt guppy. Όσο για τον σωλήνα που το χρυσοπλήρωσε κιόλας ρίξαμε 2 σειρές χριστουγεννιάτικα λαμπάκια μέσα και φτιάξαμε ένα σούπερ φωτιστικό! Ελπίζω να κάνετε το ίδιο!

φιλικά, Γιάννης!

Link to comment
Share on other sites

σημασία δεν έχει μόνο ο όγκος αλλά και οι διαστάσεις. Γι' αυτό πχ λέμε ότι τα αγγελόψαρα θέλουν ενυδρεία με μεγάλο ύψος καθώς απλώνουν τα ραχιαία πτερύγιά τους και γίνονται τεράστια. Ομοίως άλλα ψάρια γίνονται μεγάλα σε μήκος και θέλουν πλατύ ενυδρείο για να μπορούν να στρίψουν.

30cm διάμετρος είναι πολύ λίγο. Έστω ότι βάζεις ψάρια πολύ μικρά όμως και λύνεις το θέμα της κίνησης. Πρέπει ακόμη να βάλλεις σωστό φωτισμό ώστε να φτάνει τόσο βάθος και φαντάζομαι τι άγχος θα προκαλείς στα ψάρια που η γυάλα θα στηρίζεται στο πάτωμα. Για σωστό φιλτράρισμα δεν το συζητάμε. Ούτε για το αισθητικό αποτέλεσμα να βλέπεις το καλώδιο του φίλτρο να διατρέχει 70cm βάθος μέσα και έξω από το σωλήνα.

Γενικά η φιλοσοφία "φτιάχνω ένα γυάλινο δοχείο και βάζω ψάρια μέσα για να βλέπω κάτι να κινείται" είναι πέρα για πέρα λάθος. Ο δικός μου κολλητός που το σκέφτονταν επίσης κατέληξε να έχει 160lt σκαλάρια, 54lt πλέκο και 60lt guppy. Όσο για τον σωλήνα που το χρυσοπλήρωσε κιόλας ρίξαμε 2 σειρές χριστουγεννιάτικα λαμπάκια μέσα και φτιάξαμε ένα σούπερ φωτιστικό! Ελπίζω να κάνετε το ίδιο!

φιλικά, Γιάννης!

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

χθες με φωναξε ο κολητος μου σπιτι του να μου διξει την κατασκευη του που σκοπευει να χρησημοποιησει ως

ενυδρειο, ειναι ενας κυλινδρος με περιμετρο 30cm και υψος 70 cm...

μπορει να γινει κατι???? :bowdown::bowdown:

επισιναπτω ενα προχειρο σχεδιο που εκανα.

Δεν του λες να βαλει κανενα iguana η κανεναν χαμελεοντα γιατι για ενυδρειο δεν το βλεπω. :bowdown::bowdown::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

με το που θα ακούσει το κόστος από το γυαλί θα ξεχάσει το ονομά του ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

Π x ρ^2 x Y=όγκος κυλίνδρου

Π=3.14

ρ=ακτίνα κύκλου

Υ=ύψος

15x15x70x3,14=49,54 λίτρα...

εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάποια μικρά ψαράκια και όχι σε λογική display tank θα μπορούσε να φιλοφενήσει...guppy ας πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Π x ρ^2 x Y=όγκος κυλίνδρου

Π=3.14

ρ=ακτίνα κύκλου

Υ=ύψος

15x15x70x3,14=49,54 λίτρα...

εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάποια μικρά ψαράκια και όχι σε λογική display tank θα μπορούσε να φιλοφενήσει...guppy ας πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να φιλοξενησει ψαρια εκει μεσα και οχι τοσο απο την αποψη του χωρου αλλα απο το συνεχχη στρες που θα εχουν....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να φιλοξενησει ψαρια εκει μεσα και οχι τοσο απο την αποψη του χωρου αλλα απο το συνεχχη στρες που θα εχουν....

Μπορεί και να χεις δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

τα guppy είναι ψάρια που ζουν στα ανώτερα επίπεδα, κοντά στην επιφάνεια. Τα φαντάζεσαι σαν τις σαρδέλλες πάνω πάνω όλα; Ούτε το αισθητικό αποτέλεσμα που περιμένει θα πετύχει ο φίλος, ούτε αυτά θα ζουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

15x15x70x3,14=49,54 λίτρα...

εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάποια μικρά ψαράκια και όχι σε λογική display tank θα μπορούσε να φιλοφενήσει...guppy ας πούμε...

Εχεις σχετικα καλη εμπειρια και πιστευεις τετοια πραγματα; ;) Ποτε δεν ετυχε να ακουσεις οτι σε κυλυνδρικο χωρο δεν μπορει να διατηρηθει σωστα ενα ψαρι; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εχεις σχετικα καλη εμπειρια και πιστευεις τετοια πραγματα; :bowdown: Ποτε δεν ετυχε να ακουσεις οτι σε κυλυνδρικο χωρο δεν μπορει να διατηρηθει σωστα ενα ψαρι; :bowdown:

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ακούσει, απεναντίας έχω δεί άρκετές κατασκευές κυλινδρικές και όχι μόνο.

Ποιος λέει ότι μόνο στ τετράγωνα ή στα παραλληλόγραμμα ενυδρεία βάζουμε ψάρια;

Ακόμα και βαρέλι απο αυτά που βάζουν το κρασί έχω δεί να μετατρέπονται σε ενυδρεία και μάλιστα με επιτυχία (με τον κατάλλληλο εξοπλισμό βέβαια).

Αν ψάξεις στην αγορά θα βρείς πολλά ενευδρεία έτειμα που είναι κυλινδρικά...

Link to comment
Share on other sites

http://www.otherside.gr/2009/01/paraxena-k...teuta-enydreia/

Στην παραπάνω διεύθυνση θα βρείτε παράξενα ενυδρεία... Για τρελή φαντασία λέμε...

Ας μην κλειδωνόμαστε στα στερεώτυπα "πρέπει"... Αν υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες νερού - οξυγώνου γιατί να κωλάμε στο σχήμα;

Βρήκα άλλη μία διευθυνσούλα: http://www.paraxena.gr/2009/04/blog-post_30.html

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μας εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να υπάρχουν κυλιδρικά ενυδρεία? είχα και εγώ κάτι τέτιο στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να βάλει κάποιο ψηλό φυτο όπως βαλισνέρια με δυνατα φώτα και να το κάνει διακοσμιτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...