Jump to content

Η δίκη του Mall


Recommended Posts

τα τελευταια χρονια εχουν εφευερει και τη λεξη Τρομοκρατια και αντε καθαρισε.

Σε μερικα χρονια αν περπαταμε εξω μετα τις 9 ... τρομοκρατες θα μας βαφτιζουν!

Link to comment
Share on other sites

...Οι λύσεις που μπορώ να προτείνω εγώ, μόνο φιλήσυχες δεν είναι γι'αυτό και δεν τις αναφέρω.

Αυτό με στεναχωρεί Νίκο δηλαδή να πέσουμε στο επίπεδο τους.

Το κράτος έχει ανάγκη να κυβερνάτε αλλιώς θα γίνουμε μπάχαλο, το ότι δεν υπάρχουν ικανοί να το κυβερνήσουν είναι ένα πραγματικό λυπηρό γεγονός, αλλά είναι από κάθε άποψη καλύτερο από την ακυβερνησία, η αποχή από εκλογές δεν προσφέρει τίποτα.

Θα κλίσω με ένα ρητό του Πατήρ Παισιου που δεν έχει να κάνει με θρησκεία, ούτε κάνω προσηλυτισμό, αλλά είναι για εμένα πολλή σοφή απάντηση στο παρακάτω ερώτημα.

Όταν των ρώτησαν περί εκλογών αν πρέπει να ψηφίζουμε ή όχι και ποιον να ψηφίζουμε κτλ.

Απάντησε.

«Εδώ παιδάκι μου έχω ελιές και επειδή δεν της ραντίζω όλες έχουν τρύπες από δάκο, τη να κάνω αυτές έχω και μεταξύ αυτών επιλέγω αυτές με της πιο λίγες τρύπες γιατί της έχω ανάγκη.»

Έτσι πρέπει να επιλέγουμε και το κόμα που θα ψηφήσουμε όλα τα κόμματα είναι σάπια δεν υπάρχει απόμηχανής θεός στην Ελλάδα αλλά και στον κόσμο, το φαινόμενο της σήψης δεν είναι προνόμιο ελληνικό αλλά παγκόσμιο.

Πάλη καλά που δεν ήμαστε σε χειρότερη κατάσταση από κάποια άλλα κράτη που οι άνθρωποι ούτε γκιχ δεν μπορούν να πουν.

Δεν μπορώ άλλο την μαυρίλα ρε παιδιά διαμέσων αντίξοων συνθηκών πάμε μπροστά μια απλή σύγκριση φτάνει για να κατανοήσετε ότι βελτιώθηκε το επίπεδο της ζωής μας.

Για κοιτάξτε πως δούλευαν οι άνθρωποι πριν μερικές δεκαετίες τη χόμπι είχαν τη ανέσεις είχα κτλ. Και θα καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρια και δοξα τον Θεο τα Κακα στον Καπιταλισμο................. Ε και αυτος ο Πατηρ Παισιος βαριοταν να τις ραντησει? Δηλαδη τα σκατα που βρωμανε λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η κατάσταση έχει φτάσει σε μη αναστρέψιμο σημείο! Τα παρόντα νομικά πλαίσια και δικαιώματα του πολίτη δεν του επιτρέπουν να αλλάξει την κατάσταση. Λύσεις έχω να προτείνω, αλλά δεν είναι καθόλου δημοκρατικές! Και επειδή αναφέρεται και το "να μη πέσουμε στο επίπεδό τους", υπάρχει και η φράση "Πολεμάς τη φωτιά με τη φωτιά". Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός. και αυτό που αναφέρεις, Χρήστο, ότι μεταξύ των καθαρμάτων, πρέπει να επιλέξω τον λιγότερο απατεώνα... ΕΓΩ ΠΟΤΕ!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβιβαστώ ΠΟΤΕ με αυτή τη λογική σε κανένα κλάδο της ζωής μου! Όταν δεν μου αρέσει κάτι, απλά το αλλάζω... ή θα πεθάνω προσπαθώντας να το αλλάξω! Αλλά να γίνω ένας μίζερος μικροαστός δεν θα το δεχθώ ποτέ! Ποτέ δεν θα γίνω ενεργός πολίτης ενός παρακράτους!

Η μοίρα μας, αλλά και των επόμενων γενεών είναι στα χέρια μας. Το θέμα είναι πόσο έξυπνοι είμαστε για να δούμε τί γίνεται γύρω μας και να κρίνουμε, και πόσο είμαστε διατεθημένοι να γίνουμε πραγματικά ενεργοί πολίτες του κόσμου και όχι πιονάκια των λίγων!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η κατάσταση έχει φτάσει σε μη αναστρέψιμο σημείο! Τα παρόντα νομικά πλαίσια και δικαιώματα του πολίτη δεν του επιτρέπουν να αλλάξει την κατάσταση. Λύσεις έχω να προτείνω, αλλά δεν είναι καθόλου δημοκρατικές! Και επειδή αναφέρεται και το "να μη πέσουμε στο επίπεδό τους", υπάρχει και η φράση "Πολεμάς τη φωτιά με τη φωτιά". Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός. και αυτό που αναφέρεις, Χρήστο, ότι μεταξύ των καθαρμάτων, πρέπει να επιλέξω τον λιγότερο απατεώνα... ΕΓΩ ΠΟΤΕ!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβιβαστώ ΠΟΤΕ με αυτή τη λογική σε κανένα κλάδο της ζωής μου! Όταν δεν μου αρέσει κάτι, απλά το αλλάζω... ή θα πεθάνω προσπαθώντας να το αλλάξω! Αλλά να γίνω ένας μίζερος μικροαστός δεν θα το δεχθώ ποτέ! Ποτέ δεν θα γίνω ενεργός πολίτης ενός παρακράτους!

Η μοίρα μας, αλλά και των επόμενων γενεών είναι στα χέρια μας. Το θέμα είναι πόσο έξυπνοι είμαστε για να δούμε τί γίνεται γύρω μας και να κρίνουμε, και πόσο είμαστε διατεθημένοι να γίνουμε πραγματικά ενεργοί πολίτες του κόσμου και όχι πιονάκια των λίγων!

Καλή η οραματισμοί και ωραία τα λόγια ότι δεν κάνεις συμβιβασμούς και ότι δεν επιλέγεις απατεώνες κτλ. Είναι προνόμιο των νέων αυτό.

Αλλά είναι εκτός πραγματικότητας, δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει στιγμή που θα βγει μια κυβέρνηση η οποία θα είναι το απόλυτο σωστό. Πάντα θα υπάρχει μέσα σε κάθε κυβέρνηση η διαφθορά το κλέψιμο κτλ.

Είναι σαν να προσπαθείς να πετάξεις στο φεγγάρι κουνώντας τα χέρια σου και να λες εγώ δεν κάνω συμβιβασμούς ή θα πετάξω ή θα πεθάνω εδώ.

Αυτός είναι ο παραλογισμός του οράματος γιατί με αυτήν σου την πράξη δεν προσφέρεις κάτι στο κανονικό σύνολο αλλά και ούτε στον εαυτό σου γιατί ποτέ δεν θα πετάξεις στο φεγγάρι κουνώντας μόνο τα χέρια.

Ενώ αν πεις ότι αφού δεν μπορώ να πετάξω με τα χέρια πρέπει να βρώ κάποιον άλλο τρόπο που να μπορώ να πετάξω. Τότε συμβιβάζεσαι με την πραγματικότητα και ψάχνεις τρόπους να επιτύχεις το όραμα σου.

Δεν θα έχουμε ποτέ άλλοι επιλογή από το να επιλέξουμε το τίποτα τον διαφθαρμένο και τον λιγότερο διαφθαρμένο. Η επιλογή του τίποτα προσφέρει τίποτα η επιλογή του λιγότερου διαφθαρμένου προσφέρει στο κράτος σου λιγότερα δεινά από την επιλογή του περισσότερου διαφθαρμένου. Αυτή είναι η πραγματικότητα και δεν αλλάζει αλλά βελτιώνεται σε αυτήν την βελτίωση πρέπει να καταναλώσουμε της δυνάμεις μας και αποδείξεις βελτίωσης υπάρχουν, και μπορώ να αναφέρω πάρα πολλές

Και τέλος η βία δεν είναι λύση

Αυτά που κατάφεραν η φοιτητές στο πολυτεχνείο επί χούντας δεν τα κατάφεραν με την βία.

Ο Κάντυ αυτά που κατάφερε δεν τα κατάφερε με την βία.

και τόσοι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες και εσύ Χρήστο, πιστεύω οτι στο καλό φτάνεις μέσω του καλού, με το κακό, την επιθετικότητα και τον φανατισμό θα αλλάξεις εσύ και ίσως και ο στόχος σου, όσοι προβληματίζεστε έχετε κάτι που οι πολεμοχαρείς, αρχομανείς, φανατισμένοι και ρατσιστές δεν έχουν και αυτό είναι η αγνότητα, όσο παράδοξο και αν ακούγεται αυτό και αν τη θυσιάσετε και αυτή, τότε θα γίνετε όλα όσα απεχθανόσασταν μέχρι τώρα και ίσως ούτε καν να το καταλάβετε. Προσπαθήστε καθημερινα για το καλύτερό σας και των γύρω σας αλλά μην ξεχνάτε να διατηρήτε τις ίδιες αξίες που προστατεύετε.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η κατάσταση έχει φτάσει σε μη αναστρέψιμο σημείο! Τα παρόντα νομικά πλαίσια και δικαιώματα του πολίτη δεν του επιτρέπουν να αλλάξει την κατάσταση. Λύσεις έχω να προτείνω, αλλά δεν είναι καθόλου δημοκρατικές! Και επειδή αναφέρεται και το "να μη πέσουμε στο επίπεδό τους", υπάρχει και η φράση "Πολεμάς τη φωτιά με τη φωτιά". Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός. και αυτό που αναφέρεις, Χρήστο, ότι μεταξύ των καθαρμάτων, πρέπει να επιλέξω τον λιγότερο απατεώνα... ΕΓΩ ΠΟΤΕ!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβιβαστώ ΠΟΤΕ με αυτή τη λογική σε κανένα κλάδο της ζωής μου! Όταν δεν μου αρέσει κάτι, απλά το αλλάζω... ή θα πεθάνω προσπαθώντας να το αλλάξω! Αλλά να γίνω ένας μίζερος μικροαστός δεν θα το δεχθώ ποτέ! Ποτέ δεν θα γίνω ενεργός πολίτης ενός παρακράτους!

Η μοίρα μας, αλλά και των επόμενων γενεών είναι στα χέρια μας. Το θέμα είναι πόσο έξυπνοι είμαστε για να δούμε τί γίνεται γύρω μας και να κρίνουμε, και πόσο είμαστε διατεθημένοι να γίνουμε πραγματικά ενεργοί πολίτες του κόσμου και όχι πιονάκια των λίγων!

Χαιρομαι που δεν ειμαι μονος μου!!!!!! +10000000000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...