Jump to content

Αφαιρεση χλωρίου από νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είναι ο πρώτος καιρός που ασχολούμε με το χόμπυ και θα ήθελα να μου εξηγήσετε καποια πράγματακια.

προιόντα της Sera:

Πως ακριβως γίνετε η χρήση του aquatan. Ποιά ειναι η αναλογία του;

Εχω μπερδευτεί. Πρέπει να βάζω Χ ml στο νερό που συμπληρώνω η Χ ml αναλογα με τα λίτρα του ενυδρείου μου;

Το Toxivec τι ακριβώς κάνει;

Το ph minus σε εσάς κρατάει σταθερό το ph, γιατι σε εμένα οχι....

Τί λαχανικά μπορώ να ταίζω στα guppie που έχω. δυστιχώς το μόνο που ταίζω ειναι flakes από διάφορες εταιρίες.

Κάτι άλλο εκτός από λαχανικά; Ο κρόκος του αβγού ισχύει οτι ειναι καλό να τον τρώνε τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι ο πρώτος καιρός που ασχολούμε με το χόμπυ και θα ήθελα να μου εξηγήσετε καποια πράγματακια.

προιόντα της Sera:

Πως ακριβως γίνετε η χρήση του aquatan. Ποιά ειναι η αναλογία του;

Γραφει μεσα τις αναλογιες.Το παιρνεις και βλεπεις

Εχω μπερδευτεί. Πρέπει να βάζω Χ ml στο νερό που συμπληρώνω η Χ ml αναλογα με τα λίτρα του ενυδρείου μου;

Και αυτο το γραφει στις οδηγίες αλλα καλύτερα να μετρας τα λιτρα του ενυδρειου σου και οχι της αλλαγης που πας να κανεις

Το Toxivec τι ακριβώς κάνει; Το βάζουμε σε εκτακτες περιπτώσεις Αν π.χ ανεβάσεις αμμωνια για καποιο λογο η ΝΟ2.Τα δεσμεύει και ετσι τα ψαρια σου την γλιτώνουν προς το παρόν μεχρις ότου βρεις τους λογους που ανεβασες αμμωνια και ΝΟ2 και να μεριμνήσεις αναλογος.

Το ph minus σε εσάς κρατάει σταθερό το ph, γιατι σε εμένα οχι...

Μην το παρακανεις με τέτοια ζουμια.Πιο πολυ χαλανε το νερο σου παρα κανουν καλο.Βρες αλλον τροπο να κατεβασεις το πεχα σου.

Τί λαχανικά μπορώ να ταίζω στα guppie που έχω. δυστιχώς το μόνο που ταίζω ειναι flakes από διάφορες εταιρίες.

Δεν νομίζω να τρώνε λαχανικα.Κανα μπιζελακι αρακα καπου καπου και αυτο με το ζόρι.

Παρε 3-4 διαφορετικές τροφές και τάιζε και μην ταιζεις μονο με ενα είδος τροφης.

Κάτι άλλο εκτός από λαχανικά; Ο κρόκος του αβγού ισχύει οτι ειναι καλό να τον τρώνε τα ψάρια;

Για αυγο δεν ξέρω αν τρώνε αλλα εχω την εντύπωση οτι αν ριξεις αυγο θα εχεις κακα μαντατα μετα απο το νερο σου.Θα το χαλασεις.Δεν ξερω ομως ας απαντηση καποιος γνωστης.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο μπαίνει σε νερό που έχει χλώριο στην ανάλογη δόση, οπότε αν βάζεις μόνο στο νέο νερό της αλλαγής είσαι καλυμένος, επίσης το αντιχλώριο σε υπερδοσολογία δεσμεύει και κάποια ιχνοστοιχεία απαραίτητα για τα φυτά σου και γενικά ακόμα το ψάχνουμε για το πόσο σοβαρό είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Polidis ευχαρηστώ αλλά εαν καταλάβενα από τις οδηγίες δεν θα σε έβαζα σε κόπο να διαβάσεις το post μου. ευχαριστώ για το toxivec.

όσο για τα λαχανικά εχω διαβάσει οτι εμπειροι χομπίστες ταίζουν zuccini νομίζω κολοκυθακι;

Τα προιόντα της sera όσο αφορά τις τροφές εχουν μέσα μεγάλη ποικιλία από είδη που μπορούν να φαγωθουν απο τα guppies. Αλλάζοντας κουτακια και πηγαινοντας απο sera σε tetra κτλ κτλ δεν νομίζω οτι καταφέρνουμε τίποτα, γι'αυτό και ζήτησα πληροφορίες για το τη λαχανικά θα μπορούσαν να καταναλώσουν τα ψάρια. Όσο για το αυγό το διαβασα σε κάπιο post σε αυτό το φόρουμ!

Γιώργο.

Με την ίδια λογικη έκανα και εγώ την ερωτηση μου.

Γιατί να μετράω τα λίτρα του ενυδρίου μου αφου το νερο που θα ΠΡΟΣΘΕΣΩ θα ειναι αυτο που θελω να αποχλωριόσω.... ; Οι οδηγίες λένε 5ml για κάθε 20λτρ στο ενυδρύο

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία που αναφέρει 5μλ/20λτγια είναι για το νέο νερό που μπαίνει στο πρώτο γέμισμα και στη συνέχεια στις αλλαγές νερού.

Δες εδώ τι κάνει το προϊόν: http://www.sera.de/index.php?id=287&L=14

Link to comment
Share on other sites

Polidis ευχαρηστώ αλλά εαν καταλάβενα από τις οδηγίες δεν θα σε έβαζα σε κόπο να διαβάσεις το post μου.

Ε!! δεν νομίζω τωρα να μην καταλαβεις ποσα ml σου λεει το κουτι να βαλεις?

Δηλαδη οταν βλεπεις "10ml for 40 l water" δεν το καταλαβαίνεις?

ευχαριστώ για το toxivec. Τιποτα....

όσο για τα λαχανικά εχω διαβάσει οτι εμπειροι χομπίστες ταίζουν zuccini νομίζω κολοκυθακι;

Ναι και εγω το ακουσα και για αγγουρακι.Τα δικα μου δεν τα τρωνε. Δοκίμασε παντος δεν χανεις και τιποτα

Τα προιόντα της sera όσο αφορά τις τροφές εχουν μέσα μεγάλη ποικιλία από είδη που μπορούν να φαγωθουν απο τα guppies. Αλλάζοντας κουτακια και πηγαινοντας απο sera σε tetra κτλ κτλ δεν νομίζω οτι καταφέρνουμε τίποτα, γι'αυτό και ζήτησα πληροφορίες για το τη λαχανικά θα μπορούσαν να καταναλώσουν τα ψάρια. Όσο για το αυγό το διαβασα σε κάπιο post σε αυτό το φόρουμ!

Γιατι κολας στην τροφη.

Μπορεις καλιστα να παρεις αν εχεις γκαπυ τροφη που ειναι για γκαπυ.

Π.χ Εχω μια τις JBL Novo Guppy εχει οτι χρειαζονται τα γκαπυ και λαχανικα και σπιρουλινα και αλγη και ψαροτροφη και πρωτεΐνες και...και...

Γιώργο.

Με την ίδια λογικη έκανα και εγώ την ερωτηση μου.

Γιατί να μετράω τα λίτρα του ενυδρίου μου αφου το νερο που θα ΠΡΟΣΘΕΣΩ θα ειναι αυτο που θελω να αποχλωριόσω.... ; Οι οδηγίες λένε 5ml για κάθε 20λτρ στο ενυδρύο

Ολα τα αντιχλωρια λενε οτι και παραπανω να βαλεις δεν πειραζει.Καλο κανει και για τα ψαρια κακο δεν κανει.

Εγω παντα βαζω μετρωντας τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου.Και ειναι ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα φίλε polidis είναι να την ψάχνουμε και λίγο, όχι να τα λέμε στον αέρα, δες τι παίζει με τα αντιχλώρια για να καταλάβεις οτι όλα είναι σχετικά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=25779&hl=

Link to comment
Share on other sites

To θέμα φίλε polidis είναι να την ψάχνουμε και λίγο, όχι να τα λέμε στον αέρα, δες τι παίζει με τα αντιχλώρια για να καταλάβεις οτι όλα είναι σχετικά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=25779&hl=

Τι να ψαξουμε φιλε μου για πες μου?

Εσυ το ψαξες? και τι συμπερασμα εβγαλες?

Μα οι μισοί λενε οτι βαζουν για ολα τα λιτρα αντιχλωριο και οι υπόλοιποι μονο για το νερο της αλλαγης.

Αν εχεις πάρει διαφορετικες μαρκες αντιχλωρια και εκει λενε τα περισσότερα για ολα τα λιτρα.

Πως θα το ψαξεις δηλαδη για να καταλαβω και εγω ο ασχετος.

Δεν θελω να το παίξω ειδήμων αλλα μαλλον κανουμε αυτα που μας λενε τα κουτια ετσι?

Και το δικο μου κουτι λεει:

JBL Biotopol.

"auf gesamte Wassermenge Bei Wasserwechsel: auf gewechselte Wassermenge, Dosierung auf gesamte Wasermenge hat jedoch keine Nachteile, sondern erhöht die Schutzwirkung."

Και η μεταφραση απο Γερμανικα σε Ελληνικα.

"Συνολικός ογκος νερου σε καθε αλλαγη.Η δόση πρεπει να υπολογίζετε για το συνολικό ογκο νερου ωστόσο, δεν έχει μειονεκτήματα, αλλά αυξάνει το προστατευτικό αποτέλεσμα."

Τι να ψαξεις απο κει και περα αφου η βαλεις στα λιτρα της αλλαγης η στα λιτρα του ενυδρειου ειναι το ιδιο και το αυτο.

Παντος απο οτι λεγετε και παραπανω να βαλεις κακο δεν κανει στα ψαρια σου αλλα μοναχα στη τσεπη σου.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντος απο οτι λεγετε και παραπανω να βαλεις κακο δεν κανει στα ψαρια σου αλλα μοναχα στη τσεπη σου.

Διαλέγεις και παίρνεις.

και εγω ετσι πιστευω...λιγο παραπανω δεν βλαπτει!!! εγω βαζω κατι παραπανω απο την δοσολογια που προτεινουν ετσι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο :bowdown:

το θεμα που νομιζω οτι εχει σημασια να αναρωτιομαστε ειναι αν το αντιχλωριο εχει αμεσσα αποτελεσματα....καποιες εταιριες λενε οτι εχει, αλλες δεν το αναφερουν καθολου. τι στο καλο γινεται???? εχουμε καποιον που να μπορεσει να μας δωσει καποια σωστη πιστοποιημενη απαντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που χρησιμοποιω εγω λεει αν προετοιμαζω το νερο της αλλαγης να βαζω αντιχλωριο για τα λιτρα της αλλαγης μονο.

Αν το ενυδρειο δεν χρειαζεται πρεοετοιμασμενο νερο και βαζω το νερο κατευθειαν στο ενυδρειο να βαζω αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

"May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. "

Για υψηλες συγκεντρωσεις χλωραμινης (τετοια εχουμε στο δυκτιο και οχι απλο χλωριο) συνισταται διπλη δοση.

Για περιπτωσεις συγκεντρωσης αμμωνιας συνισταται πενταπλη δοση (δεσμευει και αμμωνια).

πηγη : http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που χρησιμοποιω εγω λεει αν προετοιμαζω το νερο της αλλαγης να βαζω αντιχλωριο για τα λιτρα της αλλαγης μονο.

Αν το ενυδρειο δεν χρειαζεται πρεοετοιμασμενο νερο και βαζω το νερο κατευθειαν στο ενυδρειο να βαζω αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

"May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. "

Για υψηλες συγκεντρωσεις χλωραμινης (τετοια εχουμε στο δυκτιο και οχι απλο χλωριο) συνισταται διπλη δοση.

Για περιπτωσεις συγκεντρωσης αμμωνιας συνισταται πενταπλη δοση (δεσμευει και αμμωνια).

πηγη : http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

Ετσι....

Τι να ψαξεις απο κει και περα αφου η καθε εταιρια λεει τα δικα της και ολες συμφωνουν στο οτι και παραπανω δοση κανει καλο.

Συμπέρασμα...

Γιατι να μην βαζω στα λιτρα μου και οχι στην αλλαγη αφου κανω καλο στα ψαρακια μου.

Ενταξει θα μου πειτε κανεις κακο στην τσεπη σου.

Εμ... ετσι ειναι αυτα τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

....Γιατι να μην βαζω στα λιτρα μου και οχι στην αλλαγη αφου κανω καλο στα ψαρακια μου.

Ενταξει θα μου πειτε κανεις κακο στην τσεπη σου.

Εμ... ετσι ειναι αυτα τι να κάνουμε.

Γιατι αν εχεις ενυδρειο με 100 λιτρα νερο, αλλαζεις 25 λιτρα νερο και τους βαζεις αντιχλωριο γαι 100 λιτρα θα τους βαζεις σε μονιμη βαση 4πλασια δοσολογια και τουλαχιστον στις δικες μου οδηγιες λεει μονο "To detoxify nitrite in an emergency" για επειγουσες περιπτωσεις, οχι καθε φορα.

Μη ξεχνας οτι ριχνεις καποιο χημικο μεσα ετσι κι αλλιως.

Μπορει να μη κανεις μονο στη τσεπη σου κακο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν εχεις ενυδρειο με 100 λιτρα νερο, αλλαζεις 25 λιτρα νερο και τους βαζεις αντιχλωριο γαι 100 λιτρα θα τους βαζεις σε μονιμη βαση 4πλασια δοσολογια και τουλαχιστον στις δικες μου οδηγιες λεει μονο "To detoxify nitrite in an emergency" για επειγουσες περιπτωσεις, οχι καθε φορα.

Μη ξεχνας οτι ριχνεις καποιο χημικο μεσα ετσι κι αλλιως.

Μπορει να μη κανεις μονο στη τσεπη σου κακο :bowdown:

Ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα οπως ειπα και πιο πανω εξαρτάται και απο το αντιχλωριο που εχεις και τι λεει στο κουτι.

Το δικο μου λεει για ολα τα λιτρα και οτι και παραπανω να βαλεις ειναι σαν προστατευτικό για τα ψαρια.

Απλα δεν βγαζει κανεις ακρη με τα αντιχλωρια.

Το μονο που μπορει κάποιος να καταλαβει τι παιζει με τις δοσεις ειναι απο την εμπειρία του και τα αποτελεσματα εχει στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...