Jump to content

Hygrophila Polysperma 'sunset' (πολλαπλασιασμος)


Recommended Posts

Ξερει κανεις πως θα πολλαπλασιασω HYGROPHILA POLYSPERMA 'SUNSET' ? :bowdown:

http://i289.photobucket.com/albums/ll205/G...sh/P5050363.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα της δώσεις ότι χρειάζεται για να έχει σωστά ανάπτυξη και μετά την κόβεις στη μέση και την φυτεύεις παραδίπλα, το χαλίκι που έχεις είναι ότι χειρότερο για τις ρίζες τις αλλά και η γενικότερη εμφάνισή της δείχνει κακή θρεπτική κατάσταση.

Αν θες φυτά το πρώτο πράγμα που επιβάλλεται να κάνεις είναι να αλλάξεις το χοντρό χαλίκι με πολύ ψιλό ή άμμο σε πάχος 5-6 εκ για χαλίκι ή 4-5 για άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Το επιστιμονικό όνομα του φυτού που αναφέρεις είναι Hygrophila polysperma 'Rosanervig'. Για τον πολλαπλασιασμό του δεν χρειάζεται να κάνεις σχεδόν τίποτα. Ειναι πανεύκολος. Αρκεί να κόψεις ένα κομάτι και να το φυτέψεις. Ή ακόμα καλύτερα να αφήσεις το κομάτι να επιπλέει. Έτσι θα είναι πιο κοντά στο φώς και θα βγάλει πιο γρήγορα καινούργια φιλλαράκια και ρίζες. Αν θυμάμαι καλά μια βδομάδα με δέκα μέρες αρκούν για να είναι το φυτό έτοιμο για φύτεμα. Βέβαια θα θέλουν μερικές ημέρες για να "ισιώσουν".

Ο φίλος viciouscircle έχει απόλυτο δίκιο και είμαι και εγώ σε σκέψεις για αλλλαγή χαλικιού. Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο φυτό παρά το γεγονός ότι ήταν στη γωνιά του ενυδρείου όπου είχα μαζέψει το πιο χοντρό χαλίκι, "έτρεχε" πολύ καλα.

Δες στο ενυδρείο μου hygrophila.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας! :bowdown:)

ετσι ηταν οταν την πρωτοπηρα

http://i289.photobucket.com/albums/ll205/G...sh/P5050363.jpg

ετσι εχει εξελιγχθει μετα απο μιαμιση εβδομαδα συνεχως πεταει νεες ριζουλες μου αραισει παρα πολυ σκεφτομομουν να παω να αγορασω αλλη μια ιδια ..αλλα θελω να δω πως μπορω να την αναπτυξω λιγο παραπανω μεσα στο ενυδρειο μου :bowdown::bowdown:

http://i289.photobucket.com/albums/ll205/G...erma-sunset.jpg

θα κανω οτι ακιριβως μου ειπατε!! :bowdown:

τωρα σχετικα με το χαλικακι ....παιδια οατν πηγα στο πετ σοπ ζητησα χαλικακι και υποστρωμα και μου εδωσαν πορολιθο και υποστρωμα :hysterical::hysterical: τι να πεις ..εκτων υστερων εμαθα οτι ειναι εντελως ακαταλληλος ακομα κια για τα ψαρια βυθου ..εχω αλλαξει αλλη μια φορα το χαλικι μου οταν περασα απο απλο χαλικι σε πορολιθο τι μου προτείνεταινα βαλω ? επισης μπορω να κρατισω αυτο το ιδιο υποστρωμα?

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Επειδή πολλές φορές μπερδεύουμε το χαλικάκι ή την άμμο με το υπόστρωμα, εννοείς ότι κάτω από το χαλίκι που έχεις υπάρχει και υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Επειδή πολλές φορές μπερδεύουμε το χαλικάκι ή την άμμο με το υπόστρωμα, εννοείς ότι κάτω από το χαλίκι που έχεις υπάρχει και υπόστρωμα;

ειναι 65λιτρο δεν εχω μεσα ψαρακια προς το παρων ...βαζω λιπαματα και εχω μεσα μια κοπακτ λαμπιτσα ροζ λευκο 24 βατ :bowdown: ..επισης θα με ενδιεφερε αν εχετε χρονο να με ενυμερωσετε πως μπορω να παραγγειλω απο το ιντερνετ το συγκεκεριμενο χαλικι σαν practice ..εχω μια χρεωστικη καρτα κοστισζει πολυ παραπανω απο το internet? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμό και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Επειδή πολλές φορές μπερδεύουμε το χαλικάκι ή την άμμο με το υπόστρωμα, εννοείς ότι κάτω από το χαλίκι που έχεις υπάρχει και υπόστρωμα;

..ναι μαζι με το χαλικακι απο πορολιθο ειχα αγορασει και υποστρωμα εινια ακριβως απο κατω καφε χρωματος επισης μεσα τρεχει και μπουκαλα co2

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας! :bowdown:)

ετσι ηταν οταν την πρωτοπηρα

http://i289.photobucket.com/albums/ll205/G...sh/P5050363.jpg

ετσι εχει εξελιγχθει μετα απο μιαμιση εβδομαδα συνεχως πεταει νεες ριζουλες μου αραισει παρα πολυ σκεφτομομουν να παω να αγορασω αλλη μια ιδια ..αλλα θελω να δω πως μπορω να την αναπτυξω λιγο παραπανω μεσα στο ενυδρειο μου :bowdown::bowdown:

http://i289.photobucket.com/albums/ll205/G...erma-sunset.jpg

θα κανω οτι ακιριβως μου ειπατε!! :hysterical:

τωρα σχετικα με το χαλικακι ....παιδια οατν πηγα στο πετ σοπ ζητησα χαλικακι και υποστρωμα και μου εδωσαν πορολιθο και υποστρωμα :hysterical::hysterical: τι να πεις ..εκτων υστερων εμαθα οτι ειναι εντελως ακαταλληλος ακομα κια για τα ψαρια βυθου ..εχω αλλαξει αλλη μια φορα το χαλικι μου οταν περασα απο απλο χαλικι σε πορολιθο τι μου προτείνεταινα βαλω ? επισης μπορω να κρατισω αυτο το ιδιο υποστρωμα?

Οκ, αν είναι μόνο μια εβδομάδα και έχει ζωηρέψει τόσο, είναι σε καλό δρόμο, άσε την αρχικά να "ξαπλώσει" στην επιφάνεια για να "φάει" μπόλικο φως και να καρδαμώσει και μετά αρχίζεις να τη διαιρείς, σε λίγο καιρό δεν θα ξέρεις τι να την κάνεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο με φωτισμό 0.36 βατ ανά λίτρο, η ανάτυξη του φυτού δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Πρώτα από όλα το φυτό έδειχνε να τρέχει προς την επιφάνεια, δημιουργόντας πιο μικρά φύλλα κάτω και αρκετά μεγαλύτερα όσο έφτανε προς την επιφάνεια. Εκεί βέβαια έπερναν ένα χαρακτηριστικό κοκκινωπό χρώμα. Όμως λόγω χαμηλού φωτισμού τα κάτω φιλαράκια λιώνανε ή κόβονταν με αποτέλεσμα να γεμιζει συχνά πυκνά το ενυδρείο μου με νεκρά φύλλα.

Τι λίπασματα ρίχνεις; Αν δεν έχεις και άλλα απαιτητικά πρόσεχε μη γεμίσεις άλγες!

Αφού έχεις υπόστρωμα, πρόσεχε πολύ όταν φυτέυεις-ξεφυτεύεις φυτά γιατί αν βγεί κατα λάθος το υπόστρωμα στο νερό από ότι έχω ακούσει θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να αλάξεις το χαλίκι σου χωρίς να γίνει χαμός. Ευτυχώς που δεν έχεις ψαράκια ακόμη! Εγώ δεν χρησημοποιώ υπόστρωμα, όχι μόνο για αυτόν τον λόγο, αλλά κυρίως γιατί δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με απαιτητικά φυτά και με γρασίδια.

Επίσης αν τελικά βάλεις άμμο (εγώ το σκέφτομαι σοβαρά) και όχι ψιλό χαλικάκι και έχεις σκοπό να βάλεις και ψαράκια που ανακατεύουν τον βυθό, φρόντισε η άμμος να έχει αρκετό πάχος ώστε τα ψάρια σου να μην φτάνουν στο υπόστρωμα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω για αγορά από το internet, καθώς δεν γνωρίζω. Σίγουρα οι τιμές είναι αρκετά καλύτερες από ότι στην Ελλάδα, αλλά επειδή το χαλίκι έχει αρκετό βάρος και τα μεταφορικά εξερτώνται από το βάρος, δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο. Ας πει όμως την γνώμη του και κανένας άλλος...

Link to comment
Share on other sites

[...] Επίσης αν τελικά βάλεις άμμο (εγώ το σκέφτομαι σοβαρά) και όχι ψιλό χαλικάκι και έχεις σκοπό να βάλεις και ψαράκια που ανακατεύουν τον βυθό, φρόντισε η άμμος να έχει αρκετό πάχος ώστε τα ψάρια σου να μην φτάνουν στο υπόστρωμα.[...]

Στην άμμο υπάρχει ο κίνδυνος να δημιουργηθούν διάφορα δηλητηριώδη αέρια αν θαφτεί κάτι έτσι σε αρχάριους δεν συνιστάται η χρήση της σε βάθος άνω των 4 εκ, για τον ίδιο λόγο θέλει εμπειρία για να τη χρησιμοποιήσεις με υπόστρωμα αλλά αυτό δεν χρειάζεται καθώς και μόνη της, ωριμάζοντας παρουσιάζει εκπληκτικές θρεπτικές ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ούτε άμμο, ούτε υπόστρωμα, αλλά ούτε και corydoras :bowdown: : τα ψαράκια αυτά σκάβουν μέχρι βάθους 4 εκ;

Όπως είδες είπα "αρκετό πάχος" και όχι πόσο περιμένοντας και άλλες γνώμες αφού εγώ δεν το κατέχω το αντικείμενο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ούτε άμμο, ούτε υπόστρωμα, αλλά ούτε και corydoras :bowdown: : τα ψαράκια αυτά σκάβουν μέχρι βάθους 4 εκ;

Όπως είδες είπα "αρκετό πάχος" και όχι πόσο περιμένοντας και άλλες γνώμες αφού εγώ δεν το κατέχω το αντικείμενο...

Κοίτα τα δικά μου που η ράτσα τους είναι μικρόσωμη 4-5 πόντοι, δεν τα έχω πετύχει ποτέ με τη μούρη πάνω από 1-2 πόντους μέσα, άλλα πιο μεγαλόσωμα όπως τα aeneus μπορεί να φτάνουν και τα 4 χωρίς να έχω εμπειρία όμως σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν είναι μόνο μια εβδομάδα και έχει ζωηρέψει τόσο, είναι σε καλό δρόμο, άσε την αρχικά να "ξαπλώσει" στην επιφάνεια για να "φάει" μπόλικο φως και να καρδαμώσει και μετά αρχίζεις να τη διαιρείς, σε λίγο καιρό δεν θα ξέρεις τι να την κάνεις. :bowdown:

χαχαχα! :bowdown::bowdown: ευχαριστω πολυ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι λίπασματα ρίχνεις; Αν δεν έχεις και άλλα απαιτητικά πρόσεχε μη γεμίσεις άλγες!

Flora green Flora Viva της WAVE ..εχω κατι καφε (δεν αλλαζα νερο ηθελα να δω τι θα γινει

και ολες μα ολες οι ανουμπιες μου στα πανω πανω φυλα εχουν και πρασινη υποθετω λογο του οτι δεν ειναι σκιαεμενες)

Αφού έχεις υπόστρωμα, πρόσεχε πολύ όταν φυτέυεις-ξεφυτεύεις φυτά γιατί αν βγεί κατα λάθος το υπόστρωμα στο νερό από ότι έχω ακούσει θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

εχω περιπου 5-6 cm πανω απο το υποστρωμα ..ευτυχως ειχα ρωτησει πριν

Δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να αλάξεις το χαλίκι σου χωρίς να γίνει χαμός. Ευτυχώς που δεν έχεις ψαράκια ακόμη! Εγώ δεν χρησημοποιώ υπόστρωμα, όχι μόνο για αυτόν τον λόγο, αλλά κυρίως γιατί δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με απαιτητικά φυτά και με γρασίδια.

βασικα στην αρχη που δεν ηξερα να πολυ φυτευω επιδη τι συγκεκριμενο χαλακι ειναι σχετικα χονδροκο ειχα χαλασει κατι φυτακιατωρα το εχω ψηλοσυνηθησει αν θα πμως στην διαδικασια να το αλλαξω πρεπει να μου πειτε τι να βαλω γιατι αν παω παλι στο πετ σοπ θα μου δοσουν ως συνηθως οτι στοκ εxουν εκτος και αν το παρω απο το Ιντερνετ πχ δυο σακουλακια αμμο/χαλικι +υποστρωμα :bowdown:

Επίσης αν τελικά βάλεις άμμο (εγώ το σκέφτομαι σοβαρά) και όχι ψιλό χαλικάκι και έχεις σκοπό να βάλεις και ψαράκια που ανακατεύουν τον βυθό, φρόντισε η άμμος να έχει αρκετό πάχος ώστε τα ψάρια σου να μην φτάνουν στο υπόστρωμα.

σε κανενα χρονο θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο λογικα το υπαρχων θα χρησιμοποιθει ως γενηστρα τωρα απλα θα μεγαλωνω τα φυτακια μου ..μου αραισουν τα πολυ μικρα ψαρακια σε fullplanted ενυδρεια αλλα θα ηθελα να δω και τι παιζει με τις κιχλιδες ..σκευτομια μηπως εβαχα αγγλεοψαρα ..δεν εχω καταληξει ακομα στο τελος μπορει να βαλω και χρυσοψαρα δεν ξερω το σιγουρο ειναι ενα διαβαζω αρκετες ωρες για να δω τι μου αραισει ποιο πολυ ..εχω πολυ χρονο πριν παρω :hysterical::bowdown:

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω για αγορά από το internet, καθώς δεν γνωρίζω. Σίγουρα οι τιμές είναι αρκετά καλύτερες από ότι στην Ελλάδα, αλλά επειδή το χαλίκι έχει αρκετό βάρος και τα μεταφορικά εξερτώνται από το βάρος, δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο. Ας πει όμως την γνώμη του και κανένας άλλος...

Ναι αναι περιμενω ας οποιος ξερει :hysterical: ...εδω στην Χαλκιδα η τιμες ειναι λιστρικες ! :bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

χτες το βραδυ παρατηρησα κατι πολυ ευχαριστο!!!

η Hygrophila polysperma μολις σβησουν τα φωτα,μαζευει τα φυλλα απο τις κορφες της,σαν να τα κλεινει!!!

οριστε κ φωτο:

βραδυ

με φωτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ όμορφο φαινόμενο, για αυτό λέμε οτι πάντα σε φυτεμένο χρειάζεται χρονοδιακόπτης, μετά από λίγο καιρό το φυτό ανοίγει τα φύλλα του πριν ανάψουν και τα κλείνει πριν σβήσουν, έτσι ξέρουμε οτι έχει βρει την ισορροπία του. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι χρησιμοποιω χρονοδιακοπτη απο τοτε που μπηκε το 1ο αληθινο φυτο κ μαλλον εχουν παρει το δρομο τους απο μονα τους.

(βοηθαω βεβαια με λιπασμα κ DIY CO2 :) )

επισης παρατηρησα οτι το κερατοφυλλο που ενω ειναι πανευκολο φυτο στην αρχη δεν επιασε κ με εβαλε σε σκεψεις, εριχνε τις βελονες του αλλα τωρα εχει αρχισει κ ζωηρευει!!!

ειδικα μετα την προσθηκη του co2!

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση:

επειδη το συγκεκριμενο φυτο εχει τρελη αναπτυξη κ κοντευει να φτασει στην επιφανεια του νερου,κλαδευεται?

αν ναι το κλωναρακι θα το βαλω διπλα στο μεγαλο φυτο που εχει κ ταμπλετιτσα λιπασματος στις ριζες του? :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και κλαδεύεται! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις δύο-τρία κλαδέματα και να τα φυτέψεις μαζί. Έτσι θα δημιουργήσεις ένα καινουργιο "μπουκετάκι". Κατά την γνώμη μου θα δείξει πολύ πιο όμορφο σε ματσάκι παρά κάθε κλαδεματάκι μόνο του.

Μπορείς βέβαια να βάλεις τα κλαδέματα δίπλα στο μεγάλο φυτό και να κάνεις ένα ακόμα πιο πυκνό "μπουκέτο".

Επίσης θα σου πρότεινα μετά από μερικά κλαδέματα να ξεριζώσεις και να πετάξεις το παλιό φυτό και στην θέση του να βάλεις τα κλαδέματα. Αν κλαδευτεί μερικές φορές το φυτό δείχνει αρκετά ταλαιπωρημένο, σαν κουτσουρεμένος θάμνος ας πούμε και εμφανησιακά δεν είναι και ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και κλαδεύεται! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις δύο-τρία κλαδέματα και να τα φυτέψεις μαζί. Έτσι θα δημιουργήσεις ένα καινουργιο "μπουκετάκι". Κατά την γνώμη μου θα δείξει πολύ πιο όμορφο σε ματσάκι παρά κάθε κλαδεματάκι μόνο του.

Μπορείς βέβαια να βάλεις τα κλαδέματα δίπλα στο μεγάλο φυτό και να κάνεις ένα ακόμα πιο πυκνό "μπουκέτο".

Επίσης θα σου πρότεινα μετά από μερικά κλαδέματα να ξεριζώσεις και να πετάξεις το παλιό φυτό και στην θέση του να βάλεις τα κλαδέματα. Αν κλαδευτεί μερικές φορές το φυτό δείχνει αρκετά ταλαιπωρημένο, σαν κουτσουρεμένος θάμνος ας πούμε και εμφανησιακά δεν είναι και ότι καλύτερο...

ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...