Jump to content

Νέος φίλος


blakkriz

Recommended Posts

Χαιρετώ τους απανταχού φίλους του ενυδρείου! :bowdown:

Είμαι κάτοχος ενος 135 Lt ενυδρείου της Aquantlantis. Αυτό είναι το δεύτερο ενυδρείο μου. Η θητεία μου στα ενυδρεία ξεκίνησε με ενα 50 lt της Hailea.

Το τωρινό μου ενυδρείο είναι στρωμένο με μπλε άσπρο χαλίκι και απο κάτω του μια στρώση λίπασμα. Στα της διακόσμησης τώρα, έχω μια παγόδα βράχο που περικλείεται απο τρεις Echinodorus bleheri. Προχωρώντας βρίσκουμε ενα σεντούκι σπσμένο με αμφορείς. Δίπλα τους ακριβώς υπάρχουν τρείς Anubias barteri caladiifolia και τρείς Anubias barteri dwarf. Μετά βλέπουμε ένα δεντράκι (Ένα κομμάτι ξύλο δηλαδή) που το δεσπόζει μια Anubia barteri coffeefolia. Ένα μικρό κενό και μετά συναντάμε μόνη της μια Eleocharis parvula. Πλησιάζοντας προς το τέλος του ενυδρείου (μήκος 1 m.) υπάρχει ένα ναυάγιο που περιστοιχίζεται στο πίσω μέρος διαδοχικά απο ένα Cryptocoryne beckettii, δίπλα μιά Nesaea pedicellata, μετά μια Alternanthera reineckii lilacina και στο όριο του ενυδρείου μια Elodea. Ακριβώς μπροστά στο ναυάγιο βρίσκεται μια Hygrophila polysperma. Δεξιά και αριστερά του κεντρικού κουτιού (Εμπεριέχονται τα φίλτρα ο θερμοστάτης και ο κυκλοφορητής) υπάρχουν δυό αεραντλίες που καταλήγουν σε πυρόλιθους. Οι κάτοικοι αυτή τη στιγμή (γιατί είχαμε και κάτι θλιβερές απώλειες) είναι 4 υπέροχα Σκαλάρια (2 μαύρα, 1 zebra και ένα Panda) 4 Corydoras γατόψαρα (1 αλμπίνο και 3 bronze) 3 Red Eye, 3 Pinguin, 1 Πλάτυ πορτοκαλί, 1 Καρχαρία κοκκινόπτερο, 2 Πλεκόστομους αλμπίνο και τέλος 3 σαλιγκάρια Apllesnail. Το ενυδρείο είναι (τώρα πλέον) κοινωνικό και τα ψαράκια πολύ ζωηρά και φαγανά! Αλλαγή κάνω μια φορά την εβδομάδα το 20% του συνολικού ενυδρείου.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στο ΑΖ!Καλή συναίχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ;)

Οι κινεζοι λενε "μια εικονα 1000 λεξεις", και μια φωτο λοιπον καλη θα ηταν :thumbup:

ή καλυτερα κανε ενα νεο θεμα με τη φωτο γιατι εχει καποια λαθη το ενυδρειο που ισως σου στοιχισουν και αλλες απωλιες. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ;)

Οι κινεζοι λενε "μια εικονα 1000 λεξεις", και μια φωτο λοιπον καλη θα ηταν :thumbup:

ή καλυτερα κανε ενα νεο θεμα με τη φωτο γιατι εχει καποια λαθη το ενυδρειο που ισως σου στοιχισουν και αλλες απωλιες. :D

Καλησπέρα!

Τι εννοείς...; Γιατί τις απώλειες τις είχα για άλλους λόγους....

Ιδού και μια φώτο. Είναι λίγο παλαιότερη και λείπουν δυο φυτά..

post-13434-1242650322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες στο forum. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...