Jump to content

απορια


123petros

Recommended Posts

μεσα στο ενυδρειο μου με τους δισκους υπαρχουν 4 δισκοι.

οι 2 εινα ζευγαρι και ετσι εχουν κανει κομμα και δεν αφηνουν σε ησυχεια τους αλλους 2.

μιλαμε για πολλη ξυλο.

μηπως πρεπει να βγαλω τους 2 και να αφησω μονο το ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι και οι 4 στο ενυδρείο σου;

Πώς ξέρεις ότι είναι ζευγάρι; Έχουν γεννήσει;

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι ειναι 4 μηνες μαζι και απο την αρχη ειχαν φανει τα σημαδια οτι δεν χωνευονται.

ναι εχουν γεννησει 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

τότε καλύτερα το ζευγάρι μόνο του. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι ποσα λιτρα; Θελεις να προχωρησεις σε αναπαραγωγη;

Link to comment
Share on other sites

240 λιτρα ειναι.δεν θα με χαλαγε να καταφερουν να γεννησουν στο ενυδρειο αυτο.και να εχω μια ''οικογενεια''.

Link to comment
Share on other sites

Γεία και απο εμένα λοιπόν μου έτυχε και εμένα το ίδιο έβαλα 4 δισκάκια τα 2 έγιναν ζευγάρι γένησαν 2 φορές και αποφάσισα και εγώ να αφήσω το ζευγάρι. Εδώσα λοιπόν τους 2 δίσκους και άφησα το ζευγάρι το αποτέλεσμα ήταν να στρεσάρονται τα 2 ψάρια πάρα πολύ και στην συνέχεια ο αρσενικός να κυνηγάει την θυληκιά οπότε κατέλειξα να ξανακάνω κοπάδι με νέα ψάρια.

Αλλά έχω μία ερώτηση στους ποίο έμπειρους επειδή το διαβάζω συχνά τώρα τελευταία μόλις βρίσκουμε ζευγάρι να το αφήνουμε μόνο του και να το απομακρίνουμε απο το κοπάδι, στην φύση το ζευγάρι απομονώνεται;;;;; ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την αλλη τωρα που ειναι 4 βλεπω να υπαρχει πολλη στρες στο ενυδρειο βεβαια δεν ξερω τι αντιδραση θα εχουν αν μεινουνε δυο και γι'αυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

οσο γι'αυτο που λες για την φυση ριξε μια ματια στο βιντεακι.

Link to comment
Share on other sites

240 λιτρα ειναι.δεν θα με χαλαγε να καταφερουν να γεννησουν στο ενυδρειο αυτο.και να εχω μια ''οικογενεια''.

Η επιτυχημενη αναπαραγωγη στους δισκους, ειναι "θεμα" για "γερα νευρα" και απαιτει γνωση. Το ενυδρειο αυτων των λιτρων, δεν εξυπηρετει σε αυτο το σκοπο. Συνηθως μπαινει το ζευγαρι σε 100-120 λιτρα, σκετα τζαμια και με καποια επιφανεια οπου θα αφησουν τα αυγα π.χ. κωνος. Για μενα η "μαγεια" των δισκων, χανεται σε αυτη την περιοδο.-

Link to comment
Share on other sites

Γεία και απο εμένα λοιπόν μου έτυχε και εμένα το ίδιο έβαλα 4 δισκάκια τα 2 έγιναν ζευγάρι γένησαν 2 φορές και αποφάσισα και εγώ να αφήσω το ζευγάρι. Εδώσα λοιπόν τους 2 δίσκους και άφησα το ζευγάρι το αποτέλεσμα ήταν να στρεσάρονται τα 2 ψάρια πάρα πολύ και στην συνέχεια ο αρσενικός να κυνηγάει την θυληκιά οπότε κατέλειξα να ξανακάνω κοπάδι με νέα ψάρια.

Αλλά έχω μία ερώτηση στους ποίο έμπειρους επειδή το διαβάζω συχνά τώρα τελευταία μόλις βρίσκουμε ζευγάρι να το αφήνουμε μόνο του και να το απομακρίνουμε απο το κοπάδι, στην φύση το ζευγάρι απομονώνεται;;;;; ;)

Αυτο γινεται γιατι θελουμε την μεγαλυτερη δυνατη επιτυχια στο αποτελεσμα, πραγμα που δεν ειναι καθολου ευκολο. Οπως και στη φυση ετσι και στο ενυδρειο το ζευγαρι "φευγει" απο την ομαδα.-

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την αλλη τωρα που ειναι 4 βλεπω να υπαρχει πολλη στρες στο ενυδρειο βεβαια δεν ξερω τι αντιδραση θα εχουν αν μεινουνε δυο και γι'αυτο ρωταω

Τι μεγεθος εχουν τα ψαρια σου; Το ενυδρειο ειναι μικρο, η "ομαδα" υπερβολικα μικρη, επομενο ειναι να εχεις επιθετικοτητα.-

Link to comment
Share on other sites

οσο γι'αυτο που λες για την φυση ριξε μια ματια στο βιντεακι.

Καλα μη παιρνεις τοις μετρητοις το βιντεακι αυτο.

Ωραιο μεν, "φτιαχτο" δε. ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η επιτυχημενη αναπαραγωγη στους δισκους, ειναι "θεμα" για "γερα νευρα" και απαιτει γνωση. Το ενυδρειο αυτων των λιτρων, δεν εξυπηρετει σε αυτο το σκοπο. Συνηθως μπαινει το ζευγαρι σε 100-120 λιτρα, σκετα τζαμια και με καποια επιφανεια οπου θα αφησουν τα αυγα π.χ. κωνος. Για μενα η "μαγεια" των δισκων, χανεται σε αυτη την περιοδο.-

το ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο απλα πιστευα επειδη υπαρχουν αυτοι οι τσαμπουκαδες μεσα στο ενυδρειο ισως ηταν καλυτερα μονο το ζευγαρι

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχουν τα ψαρια σου; Το ενυδρειο ειναι μικρο, η "ομαδα" υπερβολικα μικρη, επομενο ειναι να εχεις επιθετικοτητα.-

τα ψαρια ειναι ακομα μικρα και οι φασαριες γινονται οταν τα αλλα πανε να καταπατησουν τις νοητα οριοθετημενες γραμμες.υπαρχει στο προγραμμα κατι μεγαλυτερο αλλα ειμαι ακομα στο ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχουν τα ψαρια σου; Το ενυδρειο ειναι μικρο, η "ομαδα" υπερβολικα μικρη, επομενο ειναι να εχεις επιθετικοτητα.-

+1 ;)

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι ακομα μικρα και οι φασαριες γινονται οταν τα αλλα πανε να καταπατησουν τις νοητα οριοθετημενες γραμμες.υπαρχει στο προγραμμα κατι μεγαλυτερο αλλα ειμαι ακομα στο ψαξιμο.

Οτι ειναι μικρα το εχω καταλαβει, ποσο μικρα σε εκατοστα ομως δεν εχεις γραψει ακομα. Επισης ποσο καιρο του εχεις; Ασχετα με την αναζητηση μεγαλυτερου ενυδρειου που σωστα κανεις, αν μεγαλωσεις την ομαδα θα μειωσεις την επιθετικοτητα (ξαναλεω). Γραψε το μεγεθος .........................για να μπορεσω να σου πω ποσους.-

Link to comment
Share on other sites

Με το "τσιγγελι" θα πρεπει να στα βγαλω; :thumbup::D Μισες απαντησεις μου δινεις!!!! Εγω θα εβαζα αλλους 2, αλλα εξαρταται και απο τα σχεδια σου για την μεταφορα τους σε μεγαλυτερο χωρο. Αν το εχεις στα "σκαρια" για γρηγορα, που ειναι και το πιο σωστο, θα προτεινα να τους προσθεσεις στο καινουργιο. Παντως σοβαρους τσακωμους δεν πιστευω οτι εχεις, μαλλον στην ωρα του φαγητου υποθετω οτι θα πρεπει κυριως να γινονται.- ;)

Link to comment
Share on other sites

τα σχεδια μου εχουν ως εξης.εχω ενα χωρο που βρισκετσι αυτη την στιγμη το ενυδρειο ο οποιος ειναι δυο μετρα και σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο για εκει 190χ60χ60 αν δε το εχω κανει μεχρι τον αυγουστο τοτε θα γινει μεχρι τα χριστουγεννα μια περιοδο απο αυτες τις δυο θα γινει σιγουρα.οι δισκοι δεν τσακωνοντε την ωρα του φαγητου και μαλιστα για να το δειτε θα στειλω ενα βιντεο που τρωνε και τα 4 απο τα χερια μου αλλα τσακωνοντε(οχι σοβαρους τσακωμους) σε ανυποπτες στιγμες στα καλα καθουμενα(για εμενα γιατι γι'αυτα θα υπαρχει καποιος λογος)και τσακωνοντε συνεχεια την περιοδο που ζευγαρονουν μεχρι να φαγωθουν τα αυγα.

οποτε τωρα που ξερεις τα σχεδια μου πανω κατω λες να βαλω αλλους 2 τωρα η' να περιμενω το μεγαλο που δεν θα βαλω μονο δυο.

Έγινε επεξεργασία - 123petros
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι δεν εχεις σοβαρο προβλημα. Η περιγραφη βεβαια γινεται συμφωνα με οτι βλεπουν τα δικα σου ματια και σε αυτην στηριζομαι. Οπως καταλαβαινεις ο καθενας απο εμας "βλεπει" αλλα πραγματα στο ιδιο ενυδρειο. Για το διαστημα που λες, νομιζω οτι καλυτερα να το αφησεις ως εχει. Θα σου προτεινα αν γινεται να αυξησεις λιγο το πλατος και το υψος (χωρις το φωτιστικο) σε 70 εκ. στο καινουργιο.- ;)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω discus fan.το υψος πες πως εγεινε 70 οπως προτεινεις αλλα για το πλατος με περιοριζει ο χωρος.

Έγινε επεξεργασία - 123petros
Link to comment
Share on other sites

1. Το πλατος ειναι για μενα πολυ σημαντικο, στην περιπτωση των δισκων βεβαια οπως ξερεις και το υψος παιζει το ρολο του. Δωσε οσο μπορεις εστω και 5 εκ. Εσυ ξερεις το χωρο σου. :thumbup:

2. Παρακαλω.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...