Jump to content

παρουσιαση ενυδρειου


Recommended Posts

εδω και μια εβδομαδα τρεχει το ενυδρειο μου 1.10-45-60 για κιχλιδες μαλαουι.πριν ηταν κοινωνικο φυτεμενο.αλλαξα ολο το νερο αλλα το φιλτρο δεν το πειραξα.μεσα υπαρχει ενα ψαρακι και μεχρι στιγμης τα παει μια χαρα.εχω κανει χθες μετρησεις και βρηκα NO2 καιΝΟ3 μηδενικα.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποτε μπορω να βαλω αλλα ψαρια και αν ειναι φυσιολογικες οι μηδενικες τιμες που μετρησα.επισης πανω στις πετρες εμφανιστηκαι κατι γκρι μαλλον σα χνουδι δεν ξερω πως να το περιγραψω.εχω φωτογραφιες αλλα δεν ξερω πως να τις ανεβασω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ kostas 1908 για τις φωτογραφίες όταν απαντάμε πάμε εκεί που λέει Συννημένα αρχεία βρίσκουμε τη φωτογραφία ( browse) και την επισυνάπτουμε ( πρόσθεσε αυτό το συνημμένο).

Καλά είναι να μας δείξεις φωτογραφίες.

Εφόσον το φίλτρο δεν το πείραξες ,δεν πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα .Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να προσθέσεις ακόμα 2ή3 ψαράκια του ιδίου είδους που έχεις μέσα .Τι ψάρι έχεις μέσα;μήπως φτιάξεις ενα χαρέμι.Κάνε μια παρουσίαση για να μπορέσουμε να δώσουμε και πιο λεπτομερείς πληροφορίες.

Περιμένουμε φωτογραφίες και παρουσίαση

Φιλικά Σωκράτης :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.Οπως σου ειπε και ο Σωκρατης,βαλε καποιες φωτο να δουμε το στησιμο του ενυδρειου,καθως και το ψαρακι,να δουμε ποιο ειδος ειναι και το φυλο του.(προς αποφυγη προσθεσης παραπανω αρσενικων).Καλη συνεχεια φιλε μου...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κανω οπως μου ειπες φιλε σωκρατη αλλα οταν παταω προσθεσαι το συνημενο μου λεει οτι δεν μπορει να ανοιξει τη σελιδα.μηπως επειδη οι φωτο ειναι μεγαλες κι αν ναι πως μικραινουν.ειμαι ασχετος

Link to comment
Share on other sites

post-2857-1242502414_thumb.jpg

post-2857-1242502472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-2857-1242502801_thumb.jpg

post-2857-1242502414_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-2857-1242502801_thumb.jpg

για το setup τη γνωμη εχεται?

Link to comment
Share on other sites

Τις παρα-παρα-μίκρανες Κώστα τις φωτογραφίες και εμείς που είμαστε και μιας ηλικίας δεν διακρίνουμε πλέον σχεδόν τίποτε εκτός από το ότι έχεις δύο στίβες πέτρες που καλό ίσως θα ήταν να γίνονταν μεγαλύτερες και ότι δεν έχεις πλάτη πίσω στο ενυδρείο όπου καλό θα ήταν να κόλλαγες κανένα μαύρο ή σκούρο πράσινο χαρτόνι.

Έχω και μια ερώτηση. Όταν άλλαξες όλο το νερό και κράτησες το παλιό (και στρωμένο υποθέτω) φίλτρο, προνόησες να ρίξεις αρκετό αντιχλώριο για όλο το νερό έτσι δεν είναι ???

Πρόσπάθησε να στείλεις λίγο πιο μεγάλες φωτογραφίες να ξεστραβωθούμε ;)

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

post-2857-1242758601_thumb.jpg

Τις παρα-παρα-μίκρανες Κώστα τις φωτογραφίες και εμείς που είμαστε και μιας ηλικίας δεν διακρίνουμε πλέον σχεδόν τίποτε εκτός από το ότι έχεις δύο στίβες πέτρες που καλό ίσως θα ήταν να γίνονταν μεγαλύτερες και ότι δεν έχεις πλάτη πίσω στο ενυδρείο όπου καλό θα ήταν να κόλλαγες κανένα μαύρο ή σκούρο πράσινο χαρτόνι.

Έχω και μια ερώτηση. Όταν άλλαξες όλο το νερό και κράτησες το παλιό (και στρωμένο υποθέτω) φίλτρο, προνόησες να ρίξεις αρκετό αντιχλώριο για όλο το νερό έτσι δεν είναι ???

Πρόσπάθησε να στείλεις λίγο πιο μεγάλες φωτογραφίες να ξεστραβωθούμε ;)

Ανδρέας

ακριβως οπως το ειπες.αντιχλωριο δεν ερειξα.αφησα το φιλτρο οπως ηταν και προσθεσα και 4 πετρες απο στρωμενο ενυδρειο
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις και αλλες πετρες...........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κώστα στη θέση σου θα περίμενα αρκετά πρίν να βάλω κι άλλα ψαράκια

διότι το γεγονός ότι γέμισες το ενυδρείο με νερό ΧΩΡΙΣ αντιχλώριο μάλλον σου κατέστρεψε τη βιολογία

στο φίλτρο.

Θα πρέπει να προχωρήσεις κατά τη γνώμη μου πολύ προσεχτικά σαν να το έστρωνες από την αρχή.

Επίσης βλέπω ότι όντως χρειάζεσαι κι άλλες πέτρες, κάντο λίγο πιο φυσικό να μην μοιάζουν με απλά δύο στοίβες και αν θέλεις βγάλε το σπασμένο κανάτι (φυσικά γούστα είναι αυτά).

Ισχύει η συμβουλή μου για σκούρο χαρτόνι στην πλάτη ώστε να γίνει πιο φυσική η ατμόσφαιρα και να νιώθουν ασφάλεια τα ψαράκια.

Κατά τα άλλα υπομονή και προσεχτικές κινήσεις, μετρήσεις κάθε 3-4 μέρες να δεις τι γίνεται !

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κώστα στη θέση σου θα περίμενα αρκετά πρίν να βάλω κι άλλα ψαράκια

διότι το γεγονός ότι γέμισες το ενυδρείο με νερό ΧΩΡΙΣ αντιχλώριο μάλλον σου κατέστρεψε τη βιολογία

στο φίλτρο.

Θα πρέπει να προχωρήσεις κατά τη γνώμη μου πολύ προσεχτικά σαν να το έστρωνες από την αρχή.

Επίσης βλέπω ότι όντως χρειάζεσαι κι άλλες πέτρες, κάντο λίγο πιο φυσικό να μην μοιάζουν με απλά δύο στοίβες και αν θέλεις βγάλε το σπασμένο κανάτι (φυσικά γούστα είναι αυτά).

Ισχύει η συμβουλή μου για σκούρο χαρτόνι στην πλάτη ώστε να γίνει πιο φυσική η ατμόσφαιρα και να νιώθουν ασφάλεια τα ψαράκια.

Κατά τα άλλα υπομονή και προσεχτικές κινήσεις, μετρήσεις κάθε 3-4 μέρες να δεις τι γίνεται !

Φιλικά

Ανδρέας

Ωχ....τωρα το προσεξα οτι δεν εβαλες αντιχλωριο.Εχει δικιο ο Αντρεας.Πολυ φοβαμαι οτι πρεπει να ακολουθησεις τη διαδικασια στρωσιματος απο την αρχη......

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λοιπόν το νερό μπήκε χωρίς αντιχλώριο θα ήταν καλά να βοήθήσεις την κατάσταση εγώ θα έριχνα έστω και τώρα αντιχλωριο για καλό και για κακό ανκαι έχουν περάσει κάποιες μέρες θα περίμενα 24 ώρες και μετά θα το εμπλούτιζα με σκεύασμα safe start για βοηθήσω και να επισπεύσω τη διαδικασία .

Σωκράτης ;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ωχ....τωρα το προσεξα οτι δεν εβαλες αντιχλωριο.Εχει δικιο ο Αντρεας.Πολυ φοβαμαι οτι πρεπει να ακολουθησεις τη διαδικασια στρωσιματος απο την αρχη......

δεν βιαζομαι να βαλω ψαρια .ετσι κι αλλιως ακομα δεν εχω βρει αυτα που θελω.labidochpomis caeruleus εχω βρει καποια μικρα αλλα δεν ξεχωριζει το φυλλο.maingano δεν βρισκω καθολου.τις πετρες που λετε να προσθεσω που να τις βαλω?αν τις βαλω στο κεντρο δεν θα μεινει καθολου ελευθερος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λοιπόν το νερό μπήκε χωρίς αντιχλώριο θα ήταν καλά να βοήθήσεις την κατάσταση εγώ θα έριχνα έστω και τώρα αντιχλωριο για καλό και για κακό ανκαι έχουν περάσει κάποιες μέρες θα περίμενα 24 ώρες και μετά θα το εμπλούτιζα με σκεύασμα safe start για βοηθήσω και να επισπεύσω τη διαδικασία .

Σωκράτης ;)

εχουν περασει ηδη 10 μερες.μεσα υπαρχει ενα ψαρακι ολες αυτες τις μερες και ταιζω 2 φορες την ημερα.δε νομιζω να χρειαζεται.σκεφτομαι οταν βαλω και αλλα ψαρια τοτε να ριξω βακτηρια για ενισχυση της βιολογιας

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει ηδη 10 μερες.μεσα υπαρχει ενα ψαρακι ολες αυτες τις μερες και ταιζω 2 φορες την ημερα.δε νομιζω να χρειαζεται.σκεφτομαι οταν βαλω και αλλα ψαρια τοτε να ριξω βακτηρια για ενισχυση της βιολογιας

Εντάξει όταν όμως ρίξεις το safe start να βάλεις ψαράκια .Τώρα συνέχισε να ταίζεις το ψαράκι με προσοχή στη ποσότητα και κάνε μετρήσεις να δούμε τι γίνεται.

οσον αφορά τις πέτρες η γνώμη μου είναι να προσθέσεις στις ήδη υπάρχουσες δηλαδή να ενισχύσεις τα πλάγια.

;)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει ηδη 10 μερες.μεσα υπαρχει ενα ψαρακι ολες αυτες τις μερες και ταιζω 2 φορες την ημερα.δε νομιζω να χρειαζεται.σκεφτομαι οταν βαλω και αλλα ψαρια τοτε να ριξω βακτηρια για ενισχυση της βιολογιας

Κανε μια μέτρηση καλού κακού! ;)

Link to comment
Share on other sites

πρωσπαθω να βρω τα maigano αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα.μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

post-2857-1243113072_thumb.jpgpost-2857-1243113040_thumb.jpgpost-2857-1243113012_thumb.jpgpost-2857-1243112975_thumb.jpg μερικες φωτο ακομα και καποιες αλλαγες που εγειναν.τη γνωμη εχεται?αυτο το ψαρι που ειναι και το μοναδικο για την ωρα τη ψαρι ειναι?ξεχωριζει αν ειναι αρσενικο η θυλικο?
Link to comment
Share on other sites

Eιναι σαν αυτο;

Αν ναι ειναι zebra red dorsal

Link to comment
Share on other sites

Μια καλυτερη φωτο θα βοηθουσε περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Το νερο σου ειναι θολο?στην επιφανεια δεν φαινεται να εχεις καθολου διαταραξη.Ωραιο το setup....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταλαβα τι γινετε,εριξες αμμο μεσα πανω απο το χαλικι,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταλαβα τι γινετε,εριξες αμμο μεσα πανω απο το χαλικι,σωστα?

σωστος ακριβως ετσι εγεινε.στην επιφανεια δεν εχω αναταραξη.αν χρειαζεται μπορω να γυρισω το στομιο απο την εξοδο του φιλτρου να χτυπαει προς την επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα έχω 2 ίδια με το ψαράκι σου.Η αναγνώριση που έκανα είναι:Cynotilapia afra "jalo reef"

ή Metriaclima pyrsonotos ή Red top "Maylandia" zebra(ακόμα δεν ξέρω πιό απ΄τα τρία είδη γιατί μάλλον μόνο ο Konings γνωρίζει ;) )και είναι αρσενικό.

Το ενυδρείο σου σαν στήσιμο(αν προσθέσεις κι άλλες πέτρες καθ' ύψος-κολλώντας τες πρώτα μεταξύ τους έξω απ΄το ενυδρείο)μ'αρέσει.

Έχεις βάλει φελιζόλ κάτω απο τις πέτρες?αυτά τα ψάρια σκάβουν πολύ με απρόσμενες συνέπειες.

Αφού πέρασαν τόσες μέρες με το ψάρι μέσα και οι μετρήσεις σου είναι καλές,η βιολογία έστρωσε.

Κάνε μια αλλαγή νερού(με αντιχλώριο πάντα) και μπορείς να βάλεις τα επόμενα ψαράκια.

Νομίζω τα ζουμιά με βακτήρια δεν κάνουν αυτά που υπόσχονται.Εγώ θα πρόσθετα κι άλλο μπόλι απο στρωμένο ενυδρείο.

Τι φίλτρο έχεις?Νομίζω ότι δεν επαρκεί γι' αυτά τα ψάρια.

Και θέλεις οποσδήποτε καλή ανατάραξη της επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού.

Τα maingano και τα labido που ψάχνεις,είναι ήμερα για mbuna και όμορφα αλλά θα σε ταλαιπωρήσουν(το ξέρω γιατί το περνάω)μέχρι να ξεχωρίσεις ένα χαρέμι,γιατί πρέπει να μεγαλώσουν αρκετά για δεις το φύλο τους.

Στείλε πμ αν θέλεις να σου πω μαγαζί που μπορεί να σου στείλει.

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...