Jump to content

παρουσιαση ενυδρειου


Recommended Posts

Φίλε Κώστα έχω 2 ίδια με το ψαράκι σου.Η αναγνώριση που έκανα είναι:Cynotilapia afra "jalo reef"

ή Metriaclima pyrsonotos ή Red top "Maylandia" zebra(ακόμα δεν ξέρω πιό απ΄τα τρία είδη γιατί μάλλον μόνο ο Konings γνωρίζει ;) )και είναι αρσενικό.

Το ενυδρείο σου σαν στήσιμο(αν προσθέσεις κι άλλες πέτρες καθ' ύψος-κολλώντας τες πρώτα μεταξύ τους έξω απ΄το ενυδρείο)μ'αρέσει.

Έχεις βάλει φελιζόλ κάτω απο τις πέτρες?αυτά τα ψάρια σκάβουν πολύ με απρόσμενες συνέπειες.

Αφού πέρασαν τόσες μέρες με το ψάρι μέσα και οι μετρήσεις σου είναι καλές,η βιολογία έστρωσε.

Κάνε μια αλλαγή νερού(με αντιχλώριο πάντα) και μπορείς να βάλεις τα επόμενα ψαράκια.

Νομίζω τα ζουμιά με βακτήρια δεν κάνουν αυτά που υπόσχονται.Εγώ θα πρόσθετα κι άλλο μπόλι απο στρωμένο ενυδρείο.

Τι φίλτρο έχεις?Νομίζω ότι δεν επαρκεί γι' αυτά τα ψάρια.

Και θέλεις οποσδήποτε καλή ανατάραξη της επιφάνειας για οξυγόνωση του νερού.

Τα maingano και τα labido που ψάχνεις,είναι ήμερα για mbuna και όμορφα αλλά θα σε ταλαιπωρήσουν(το ξέρω γιατί το περνάω)μέχρι να ξεχωρίσεις ένα χαρέμι,γιατί πρέπει να μεγαλώσουν αρκετά για δεις το φύλο τους.

Στείλε πμ αν θέλεις να σου πω μαγαζί που μπορεί να σου στείλει.

καλή συνέχεια

φελιζολ δεν εχω βαλει αλλα εχω τισ πετρες σχεδον πανω στο γυαλι.ερειξα μονο 1 ποντο χαλικι εβαλα τις πετρες και μετα συμπληρωσα το υπολοιπο χαλικι.φιλτρο εχω αυτο που ειχε απο τη μανα του αλλα ειναι δυνατο.δυστυχως η θεση του ενυδρειου αλλα και το καπακι του δεν μου επιτρεπουν αισθητικα να βαλω και κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς φελιζόλ είναι πολύ επικίνδυνο και δεν θα το διακινδύνευα,ακόμη και ένας κόκκος χαλικάκι μπορεί να προκαλέσει ράγισμα.

Εγώ (ξέρω ότι είναι φασαρία αλλά)θα το ξέστηνα και θάβαζα σε όλη την επιφάνεια 2cm φελιζόλ ντάου-μπλέ.

Το απεύχομαι αλλά δεν χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις.Σκέψου το ;)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φελιζόλ είναι πολύ επικίνδυνο και δεν θα το διακινδύνευα,ακόμη και ένας κόκκος χαλικάκι μπορεί να προκαλέσει ράγισμα.

Εγώ (ξέρω ότι είναι φασαρία αλλά)θα το ξέστηνα και θάβαζα σε όλη την επιφάνεια 2cm φελιζόλ ντάου-μπλέ.

Το απεύχομαι αλλά δεν χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις.Σκέψου το ;)

να το ξεστησω τωρα ειναι μεγαλη φασαρια .θα το αφησω και ο θεος βοηθος.εκεινο το μαγαζι που λεγαμαι?το πηρες το πμ¨?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πμ.

Κι αν δεν βρεις και έχεις υπομονή θα έχω σε λίγο καιρό μικρά για χάρισμα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-2857-1243970530_thumb.jpgpost-2857-1243970507_thumb.jpgpost-2857-1243970476_thumb.jpgpost-2857-1243970435_thumb.jpgpost-2857-1243970398_thumb.jpgpost-2857-1243970346_thumb.jpg

Έχεις πμ.

Κι αν δεν βρεις και έχεις υπομονή θα έχω σε λίγο καιρό μικρά για χάρισμα :)

χθες εβαλα επιτελους και τα ψαρια που ηθελα.μερικες φωτο απο το ενυδρειο και τους κατοικους του

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε , μια μικρή παρατήρηση μόνο ,βάλε πίσω στη πλάτη ένα χαρτόνι μαύρο ή καφέ θα δείξει πιο καλά ακόμα.

Ολα καλά ,φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια σου τα ζηλευω αφανταστα...Μια παρατηηση βαλε κανα ματακι για το ματιασμα...:)

Oι πετρες ειναι εχμηρες η εμενα μου φαινονται..??

Link to comment
Share on other sites

πλατη δεν μπορω να βαλω γιατι ειναι ανοιχτο απο ολες τις πλευρες σαν διαχωριστικο.οι πετρες οχι δεν ειναι αιχμηρες.ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο κι επειδή κι εγώ δεν ήξερα κι έβαλα τις πέτρες αφού άλλαξα το ενυδρείο από κοινωνικό σε κιχλίδες, σήκωσα τις πέτρες και έβαλα από κάτω κομμάτια από ελαστικό πατάκι μπανιέρας λευκό. Έτσι όσο και να σκάβουν, κατεβαίνει κάτω το πατάκι με τις βεντούζες και η πέτρα ακουμπάει στο ελαστικό και όχι στο γυαλί. Σε μία πέτρα που ακουμπάει στο πλαϊνό γυαλί έβαλα ενδιάμεσα μιά βεντούζα να την κρατάει σε κάποια απόσταση από αυτό. Δεν ξέρω εάν είναι σωστές οι ενέργειές μου αλλά αισθάνομαι ασφαλέστερος. Γιατί αυτά τα ψάρια σκάβουν όντως πολύ. Ίσως στην περίπτωσή σου βοηθήσει αυτή η ιδέα. Με την πρώτη ανακαίνιση βέβαια χρησιμοποιείς φελιζόλ και σιλικόνη.

Έγινε επεξεργασία - aigagros
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο κι επειδή κι εγώ δεν ήξερα κι έβαλα τις πέτρες αφού άλλαξα το ενυδρείο από κοινωνικό σε κιχλίδες, σήκωσα τις πέτρες και έβαλα από κάτω κομμάτια από ελαστικό πατάκι μπανιέρας λευκό. Έτσι όσο και να σκάβουν, κατεβαίνει κάτω το πατάκι με τις βεντούζες και η πέτρα ακουμπάει στο ελαστικό και όχι στο γυαλί. Σε μία πέτρα που ακουμπάει στο πλαϊνό γυαλί έβαλα ενδιάμεσα μιά βεντούζα να την κρατάει σε κάποια απόσταση από αυτό. Δεν ξέρω εάν είναι σωστές οι ενέργειές μου αλλά αισθάνομαι ασφαλέστερος. Γιατί αυτά τα ψάρια σκάβουν όντως πολύ. Ίσως στην περίπτωσή σου βοηθήσει αυτή η ιδέα. Με την πρώτη ανακαίνιση βέβαια χρησιμοποιείς φελιζόλ και σιλικόνη.

πολυ καλη η ιδεα με το πατακι μπανιερας δεν μου περασε καθολου απο το μυαλο.τις πετρες δεν τις εχω πανω απο το χαλικι οπως φαινεται αλλα πατανε μονο σε 0.5cm χαλικι και ειναι καλα στερεωμενες μεταξυ τους.μονο αν μπει χερι κουνιουνται.τοπατακι επρεπε απο την αρχη αφου το εβαλες μεσα να πατησει πανω στο τζαμι

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο λειτουργούσε ήδη, οπότε δύσκολα θα μπορούσα να βάλω το πατάκι να εφάπτεται στο γυαλί. Απλά σήκωσα τις πέτρες, έχωσα τα κομμάτια από το πατάκι όσο πιο βαθιά μπορούσα με το χέρι, μετά τα κάλυψα με μπόλικο χαλίκι και ύστερα τοποθέτησα από πάνω τις πέτρες. Μέχρι τώρα σε ένα δύο σημεία έχει εμφανιστεί το πατάκι, αλλά έτσι όπως σκάβουν αυτά το ξαναθάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο λειτουργούσε ήδη, οπότε δύσκολα θα μπορούσα να βάλω το πατάκι να εφάπτεται στο γυαλί. Απλά σήκωσα τις πέτρες, έχωσα τα κομμάτια από το πατάκι όσο πιο βαθιά μπορούσα με το χέρι, μετά τα κάλυψα με μπόλικο χαλίκι και ύστερα τοποθέτησα από πάνω τις πέτρες. Μέχρι τώρα σε ένα δύο σημεία έχει εμφανιστεί το πατάκι, αλλά έτσι όπως σκάβουν αυτά το ξαναθάβουν.

ετσι οπως το εκανες πιστευω οτι ηταν ποιο καλο να μη βαλεις το πλαστικο γιατι δειμιουργει μεγαλυτερη ασταθεια στις πετρες.αν πιεζες τις πετρες να βυθιστουνε στην αμμο πιστευω οτι θα ηταν ποιο σταθερες.

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το εκανες πιστευω οτι ηταν ποιο καλο να μη βαλεις το πλαστικο γιατι δειμιουργει μεγαλυτερη ασταθεια στις πετρες.αν πιεζες τις πετρες να βυθιστουνε στην αμμο πιστευω οτι θα ηταν ποιο σταθερες.

Πολυ κακη ιδεα φιλε μου. Να πιεσειςτην αμμο και το χαλικακι που βρισκονται κατω απο την πετρα ειναι σαν να προκαλεις λιγο την τυχη σου...

Στο ειπε και ο φιλος Κλεοβουλος παραπανω "ακόμη και ένας κόκκος χαλικάκι μπορεί να προκαλέσει ράγισμα", και αν κανεις ενα καλο ψαξιμο στο forum θα το δεις γραμμενο πολλες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κακη ιδεα φιλε μου. Να πιεσειςτην αμμο και το χαλικακι που βρισκονται κατω απο την πετρα ειναι σαν να προκαλεις λιγο την τυχη σου...

Στο ειπε και ο φιλος Κλεοβουλος παραπανω "ακόμη και ένας κόκκος χαλικάκι μπορεί να προκαλέσει ράγισμα", και αν κανεις ενα καλο ψαξιμο στο forum θα το δεις γραμμενο πολλες φορες...

Να συμφωνήσω με τον φίλο theodor72 και τον κλεόβουλο.Η βιβλιογραφία το αναφέρει σαφώς.Δηλαδή δεν πρέπει μεταξύ τζαμιού και πέτρας να υπάρξει άμμος γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να γίνει ζημιά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με τον φίλο theodor72 και τον κλεόβουλο.Η βιβλιογραφία το αναφέρει σαφώς.Δηλαδή δεν πρέπει μεταξύ τζαμιού και πέτρας να υπάρξει άμμος γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να γίνει ζημιά.

:)

τωρα το ενυδρειο εχει στηθει. ας ελπισουμε να μη συμβει τιποτα απο ολα αυτα.κατι αλλο που θελω να ρωτησω τωρα που το ενυδρειο εχει παρει την τελικη του μορφη και με βασει τα ψαρια που εχει μεσα.θα χρειαστει να προσθεσω και ενα εξωτερικο φιλτρο η μηπως δεν χρειαζεται?βεβαια οτι προστηθεται καλο κανει απλα για να μη κανω εξοδα που δεν χρειαζονται η που ειναι περιτα.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα τη γνωμη απο τους ποιο εμπειρους σχετικα με τα maingano.αυτα που εχω στις φωτο τελικα ειναι maingano η johanni γιατι με τοσα που εχω δει και εχω διαβασει εχω μπερδευτει.και ποια ειναι η διαφορα τους?

Link to comment
Share on other sites

Παρε δυο φωτο..........

Δεν ξερω αν σε βοηθαω...................

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο χαρακτηριστικό είναι οτι τα θηλυκά johanni έχουν χρώμα πορτοκαλί http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=760 σε αντίθεση με τα θηλυκα maingano

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=756

Σωκράτης

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω εμενα ιδια μου φαινονται.απο φιλτρο ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω εμενα ιδια μου φαινονται.απο φιλτρο ειμαι οκ?

Δεν είναι κακό να βάλεις καΙ ενα εξωτερικό - πιο πολλή βιολογία στο σύνολο - και Ζητήματα ασφάλειας.Σκέψου να χαλάσει ο κυκλοφορητής του ενός τουλάχιστον λειτουργεί το άλλο μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

:)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω εμενα ιδια μου φαινονται.απο φιλτρο ειμαι οκ?

Σου φαινονται ιδια;.....

Link to comment
Share on other sites

Σου φαινονται ιδια;.....

τα δικα μου νομιζω ειναι σαν αυτο στη δεξια φωτο.το ενα ομως το ποιο μεγαλο που ειναι και αρσενικο ειναι ποιο σκουρο στην κιλια σαν αυτο της φωτο αριστερα γιαυτο ειπα πως δεν καταλαβαινω πιο ειναι.στις φωτο ποιο ειναι το maingano?

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε το βελακι επανω στη φωτο και θα σου βγαλει ποιο ειναι ποιο..........

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε το βελακι επανω στη φωτο και θα σου βγαλει ποιο ειναι ποιο..........

δε γραφει τιποτα με το βελακι ουτε και στη μεγεθυνση

Link to comment
Share on other sites

δε γραφει τιποτα με το βελακι ουτε και στη μεγεθυνση

Εφόσον η δεξιά φωτογραφία είναι maingano η αριστερή είναι johanni.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...