Jump to content

παρουσιαση ενυδρειου


Recommended Posts

Εφόσον η δεξιά φωτογραφία είναι maingano η αριστερή είναι johanni.

:thumbup:

συμφωνω με τον αγαπητο Σωκρατη.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

post-2857-1244408662_thumb.jpgpost-2857-1244408616_thumb.jpgpost-2857-1244408579_thumb.jpg

συμφωνω με τον αγαπητο Σωκρατη.. :thumbup:

τελικα αυτα που εχω εγω τι ειναι?μερικες φωτο ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας και παλι.το ενυδρειο τρεχει σχεδον 3 μηνες και ολα πανε καλα.εχω να κανω ομως κανα 2 ερωτησουλες.α)η καφετηλα που καλυπτει τζαμια και φυτα πως καταπολεμειται αφου οσες φορες επιχυρεισα να βαλω γλυφτη και πλακοστομο δεν αντεξανε πολες μερες.β)την kh την εχω στα15 ριχνοντας λιγο μαγειρικη σοδα στο νερο που βαζω στις αλλαγες.η gh ειναι στα 10 με 11.πρεπει να ρειξω αλατι για κιχλιδες να ανεβει και αυτη η δεν ειναι απαραιτητο. ph δεν ξερω δεν εχω μετρησει λογικα θα ειναι υψηλο.αυτα για την ωρα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.το ενυδρειο τρεχει σχεδον 3 μηνες και ολα πανε καλα.εχω να κανω ομως κανα 2 ερωτησουλες.α)η καφετηλα που καλυπτει τζαμια και φυτα πως καταπολεμειται αφου οσες φορες επιχυρεισα να βαλω γλυφτη και πλακοστομο δεν αντεξανε πολες μερες.β)την kh την εχω στα15 ριχνοντας λιγο μαγειρικη σοδα στο νερο που βαζω στις αλλαγες.η gh ειναι στα 10 με 11.πρεπει να ρειξω αλατι για κιχλιδες να ανεβει και αυτη η δεν ειναι απαραιτητο. ph δεν ξερω δεν εχω μετρησει λογικα θα ειναι υψηλο.αυτα για την ωρα ευχαριστω.

Αγαπητέ Κώστα καταρχήν η καφετήλα ( άλγη ) ,παρουσιάζεται στα αφρικάνικα ενυδρεία.Να κάνεις τις αλλαγές νερού σε τακτά χρονικά διαστήματα.Να προσέχεις τη ποσότητα της τροφής που δίνεις στα ψάρια.

Το gh που έχεις θα έλεγα οτι για malawi είναι καλό.Το kh θα μπορούσε να είναι και πιο χαμηλά δηλ. 8-10.

Θα ήταν καλό να μετρήσεις ph να δούμε που είσαι επειδή ρίχνεις μαγειρική σόδα.Αλάτι θα έλεγα να μην ρίξεις προς το παρόν.

Και κάτι άλλο, μην βάζεις πλέκο ή γλύφτες γιατί είναι άπο άλλους βιοτόπους.

Και τα ξαναλέμε ( μην ξεχνάς τη μέτρηση του ph )

Φιλικά Σωκράτης :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, μην βάζεις πλέκο ή γλύφτες γιατί είναι άπο άλλους βιοτόπους.

( μην ξεχνάς τη μέτρηση του ph )

:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα καταρχήν η καφετήλα ( άλγη ) ,παρουσιάζεται στα αφρικάνικα ενυδρεία.Να κάνεις τις αλλαγές νερού σε τακτά χρονικά διαστήματα.Να προσέχεις τη ποσότητα της τροφής που δίνεις στα ψάρια.

Το gh που έχεις θα έλεγα οτι για malawi είναι καλό.Το kh θα μπορούσε να είναι και πιο χαμηλά δηλ. 8-10.

Θα ήταν καλό να μετρήσεις ph να δούμε που είσαι επειδή ρίχνεις μαγειρική σόδα.Αλάτι θα έλεγα να μην ρίξεις προς το παρόν.

Και κάτι άλλο, μην βάζεις πλέκο ή γλύφτες γιατί είναι άπο άλλους βιοτόπους.

Και τα ξαναλέμε ( μην ξεχνάς τη μέτρηση του ph )

Φιλικά Σωκράτης :(

και πως καθαριζεται ολη αυτη η αλγη? απο τα τζαμια ευκολο απο πετρες και φυτα ομως?

Link to comment
Share on other sites

και πως καθαριζεται ολη αυτη η αλγη? απο τα τζαμια ευκολο απο πετρες και φυτα ομως?

Μπορείς να βάλεις λίγα 2-3 zebra snails τα οποία θα αναλάβουν να την καθαρίσουν.Μην βάλεις πολλά γιατί θα κάνουν γουλί το ενυδρείο πράγμα που δεν θα σου αρέσει.

:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις λίγα 2-3 zebra snails τα οποία θα αναλάβουν να την καθαρίσουν.Μην βάλεις πολλά γιατί θα κάνουν γουλί το ενυδρείο πράγμα που δεν θα σου αρέσει.

:(

τη ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

τη ειναι αυτα?

Σαλιγκάρια αφρικάνικα κοίτα εδώ

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...sa%3DX%26um%3D1

:(

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια αφρικάνικα κοίτα εδώ

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...sa%3DX%26um%3D1

:(

αυτα αναπαραγονται μεσα στο ενυδρειο?μη γεμισω μολις ξεμπερδεψα απο τα μικρα

Link to comment
Share on other sites

αυτα αναπαραγονται μεσα στο ενυδρειο?μη γεμισω μολις ξεμπερδεψα απο τα μικρα

Προσπαθούν αλλά τα αυγά τους δεν τα καταφέρνουν.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...