Jump to content

απιστευτο


Recommended Posts

παιδια καλησπερα σημερα πηγα για μια βουτιτσα και ψαρεματακι και ενω αλλος ψαρευε εγω ανακαλυψα μια κατακοκκινη ανεμωνη που δυστυχως δεν ξερω τιποτα για αυτην μια λευκη και κατι ψαρια με απιστευτα χρωματα που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τα "εξωτικα" νησια!!!!αν μπορει καποιος να βοηθηση στην αναγνωρηση καθως και θερμοκρασιες που πρεπει να διατηρουντε οι οργανισμοι αυτοι καθως και φωτησμος.υ.γ οι φωτο ειναι λιγο χαλια!!!!!!!!!!!

post-1660-1242504935_thumb.jpg

post-1660-1242505075_thumb.jpg

post-1660-1242505265_thumb.jpg

post-1660-1242505369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία χρώμματα :bowdown:

Από γεύση πως ήταν; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ειναι χειλουδες, χανοι, γυλοι και βλεπω και μια περκα. Τα πιο ταπεινα ψαρια του ψαρα!

Βρισκονται στην ακτογραμμη σε μεγαλους αριθμους. Τωρα απο θερμοκρασιες.. Το νερο φτανει τους 12 ισως και λιγο πιο κατω το χειμωνα και το καλοκαιρι σκαρφαλωνει μεχρι τους 24 και δεν ξερω αν παει και πιο πανω.

Που να δειτε και κατι αλλους γυλους...

http://pfun.eu/images/fishkind/gylos.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...assoma_pavo.JPG

Ειναι κι αυτοι κλασσικοι σε καποιες περιοχες. Εγω τους εχω πετυχει στην Αιγινα και στις κυκλαδες.

υ.γ. Βαλ'τε καμια μασκουλα!

Link to comment
Share on other sites

Που να δειτε και κατι αλλους γυλους...

http://pfun.eu/images/fishkind/gylos.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...assoma_pavo.JPG

Ειναι κι αυτοι κλασσικοι σε καποιες περιοχες. Εγω τους εχω πετυχει στην Αιγινα και στις κυκλαδες.

υ.γ. Βαλ'τε καμια μασκουλα!

Εχει και στον Πορο :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντου εχει....:bowdown:Τα πιο ωραα χρωματα τα εχουν τα Παπαγαλοψαρα(ετσι τουλαχιστων τα λενε εδω) αλλα καμια σχεση με τα υβριδια..:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντου εχει....:bowdown:Τα πιο ωραια χρωματα τα εχουν τα Παπαγαλοψαρα(ετσι τουλαχιστων τα λενε εδω) αλλα καμια σχεση με τα υβριδια..:bowdown:

:bowdown::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ασχολουμε χρονια πολλα με το ψαρεμα με πολλους τροπους υπαρχουν Πολλα ψαρια της Μεσογειου που θα ηταν πανεμορφα σε μεγαλα ενυδρεια που δεν θα εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα Εξωτικα. Τα ψαρια που φαινονται ειναι αυτα που ειπε ο Stelios. Εχω σκεφτει πολλες φορες τη δημιουργεια ενος τετιοιου ενυδρειου το οποιο θα γινει Σιγουρα καποια στιγμη με τα ψαρια του τοπου μας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία χρώμματα :D

Από γεύση πως ήταν; ;)

Πολυ πιο Ωραια απ οτι Φανταζεσαι!!!!!! Δοκιμασε τα και ελα να μου πεις..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις;

Ψητά, τηγανιτά ή σούπα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλοι ψαράδες εδώ μέσα ;)

Τα χρωματιστά ψάρια κάνουν άψογη κακαβιά.

post-2663-1242552343_thumb.jpg post-2663-1242552356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια υπαρχουν απιστευτα ψαρια και μπανισα και αλλη μια κατακοκκινη ανεμωνη!!!!αν και δεν ειμαι fan θα ηθελα να ειχα ενα ενυδρειο με δαυτα!!!!!δηλαδη ενα τετοιο reef σε τι θερμοκρασια κρατιετε?????????? ;)

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια υπαρχουν απιστευτα ψαρια και μπανισα και αλλη μια κατακοκκινη ανεμωνη!!!!αν και δεν ειμαι fan θα ηθελα να ειχα ενα ενυδρειο με δαυτα!!!!!δηλαδη ενα τετοιο reef σε τι θερμοκρασια κρατιετε?????????? ;)

Όσον αφορά τη θερμοκρασία, τα πράγματα είναι λίγο συγκεχυμένα. Οι περισσότεροι Μεσογειακοί οργανισμοί, μπορούν να ζήσουν σε αρκετά υψηλές θερμοκρασίες, που πλησιάζουν τις τροπικές (θαλάσσιες). Το πρόβλημα που παρουσιάζουν είναι ότι λόγω της υψηλής θερμοκρασίας αυξάνει πολύ ο μεταβολισμός τους και έτσι μειώνεται αρκετά ο κύκλος ζωής.

Οι περισσότεροι οργανισμοί, συνήθως, προέρχονται από αβαθείς περιοχές και η δραστηριότητά τους στη φύση φτάνει μέχρι τα 20 μέτρα. Αυτοί μπορούν άνετα να φιλοξενηθούν σε σχετικά σταθερές θερμοκρασίες με μέσο όρο τους 26 βαθμούς, χωρίς να δείχνουν να δυσανασχετούν όταν οι θερμοκρασία φτάσει τους 28 για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Οι έμπειροι Μεσογειακοί χομπίστες προσομοιάζουν δύο εποχές στα συστήματά τους. Μία περίοδο χαμηλής θερμοκρασίας από τα μέσα του χειμώνα έως τις αρχές καλοκαιριού στους 15 βαθμούς και μία περίοδο υψηλής θερμοκρασίας καλοκαίρι και φθινόπωρο με θερμοκρασίες 18-22 βαθμούς.

Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις για κάποιους οργανισμούς (όχι πολλοί) που ζουν σε μεγάλα βάθη και απαιτούν ειδικά πλέον συστήματα με σταθερές χαμηλές θερμοκρασίες. Για παράδειγμα τα κοράλλια gorgon Paramuricea clavata , Corallium rubrum και τα ψάρια Capros aper, Macrorhamphosus scolopax, τα οποία όπως αντιλαμβάνεσαι, απαιτούν και μεγάλη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη θερμοκρασία, τα πράγματα είναι λίγο συγκεχυμένα. Οι περισσότεροι Μεσογειακοί οργανισμοί, μπορούν να ζήσουν σε αρκετά υψηλές θερμοκρασίες, που πλησιάζουν τις τροπικές (θαλάσσιες). Το πρόβλημα που παρουσιάζουν είναι ότι λόγω της υψηλής θερμοκρασίας αυξάνει πολύ ο μεταβολισμός τους και έτσι μειώνεται αρκετά ο κύκλος ζωής.

Οι περισσότεροι οργανισμοί, συνήθως, προέρχονται από αβαθείς περιοχές και η δραστηριότητά τους στη φύση φτάνει μέχρι τα 20 μέτρα. Αυτοί μπορούν άνετα να φιλοξενηθούν σε σχετικά σταθερές θερμοκρασίες με μέσο όρο τους 26 βαθμούς, χωρίς να δείχνουν να δυσανασχετούν όταν οι θερμοκρασία φτάσει τους 28 για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Οι έμπειροι Μεσογειακοί χομπίστες προσομοιάζουν δύο εποχές στα συστήματά τους. Μία περίοδο χαμηλής θερμοκρασίας από τα μέσα του χειμώνα έως τις αρχές καλοκαιριού στους 15 βαθμούς και μία περίοδο υψηλής θερμοκρασίας καλοκαίρι και φθινόπωρο με θερμοκρασίες 18-22 βαθμούς.

Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις για κάποιους οργανισμούς (όχι πολλοί) που ζουν σε μεγάλα βάθη και απαιτούν ειδικά πλέον συστήματα με σταθερές χαμηλές θερμοκρασίες. Για παράδειγμα τα κοράλλια gorgon Paramuricea clavata , Corallium rubrum και τα ψάρια Capros aper, Macrorhamphosus scolopax, τα οποία όπως αντιλαμβάνεσαι, απαιτούν και μεγάλη εμπειρία.

ΑΡΑ θελει ψυκτικο σιγουρα και βαλε οποτε ισως καποια στιγμη το παλεψω!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κοκκινη ανεμωνη που ειναι στην φωτο, η Actinia equina, πολυ καλα ζει και στο τροπικο ρεεφ, με θερμ. 27 βαθμους.

Εδω και καιρο εχω 4 απο αυτες τις ανεμωνες και ειναι μια χαρα ;)

Και μερικα σαλιγκαρια της Μεσωγειου αντεχουν καλα στο τροπικο ρεεφ. Αλλα πρεπει να ξερεις ποιο ειδος να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κοκκινη ανεμωνη που ειναι στην φωτο, η Actinia equina, πολυ καλα ζει και στο τροπικο ρεεφ, με θερμ. 27 βαθμους.

Εδω και καιρο εχω 4 απο αυτες τις ανεμωνες και ειναι μια χαρα ;)

Και μερικα σαλιγκαρια της Μεσωγειου αντεχουν καλα στο τροπικο ρεεφ.

συμφωνω...κι εγω τα ιδια εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κοκκινη ανεμωνη που ειναι στην φωτο, η Actinia equina, πολυ καλα ζει και στο τροπικο ρεεφ, με θερμ. 27 βαθμους.

Εδω και καιρο εχω 4 απο αυτες τις ανεμωνες και ειναι μια χαρα :)

Και μερικα σαλιγκαρια της Μεσωγειου αντεχουν καλα στο τροπικο ρεεφ. Αλλα πρεπει να ξερεις ποιο ειδος να παρεις.

καμια φωτο θα μπορουσες να εβαζες να χαζεψουμε λιγο?? :rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παντου εχει....:)Τα πιο ωραα χρωματα τα εχουν τα Παπαγαλοψαρα(ετσι τουλαχιστων τα λενε εδω) αλλα καμια σχεση με τα υβριδια..:rolleyes:

Φανταζομαι λες τις ΚΑΤΣΟΥΛΕΣ ψαρι που ζει σε αμμοδη βυθο,με βαση το ροζ χρωμα.

Αν λες αυτο ,υπεροχο ψαρι και πολυ νοστιμο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι λες τις ΚΑΤΣΟΥΛΕΣ ψαρι που ζει σε αμμοδη βυθο,με βαση το ροζ χρωμα.

Αν λες αυτο ,υπεροχο ψαρι και πολυ νοστιμο. :)

Οχι δεν λεω τις κατσουλες..Λεω τα παπαγαλοψαρα..Εχουν χρωμματα πρασινου κιτρινου μπλε και κοκκινου(ταυτοχρονα) τα αρσενικα και τα θυλικα ειναι καφε...:S

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν λεω τις κατσουλες..Λεω τα παπαγαλοψαρα..Εχουν χρωμματα πρασινου κιτρινου μπλε και κοκκινου(ταυτοχρονα) τα αρσενικα και τα θυλικα ειναι καφε...:S

Προσπαθω να καταλαβω :thumbup:

Η περιγραφη σου μοιαζει με τους βασιλικους γυλους που λεμε στα μεροι μας.

Πολυχρωμα ψαρια μεγαλυτερα απο τους γυλους . :rolleyes:

ΔΕ φανταζομαι να λες τις χειλου :hysterical:

Οπως και να εχει ,ειναι πολυ ομορφα τα ψαρια των Ελληνικων θαλλασων. :)

Link to comment
Share on other sites

Oχε δεν λεω ουτε χυλου:) Το στομα του μπροστα ειναι σαν παπαγαλος(και εχει και τα χρωματα) Το κυριο χρωμα του ειναι πρασινο........

Link to comment
Share on other sites

Oχε δεν λεω ουτε χυλου:) Το στομα του μπροστα ειναι σαν παπαγαλος(και εχει και τα χρωματα) Το κυριο χρωμα του ειναι πρασινο........

Mηπως λες τους σχαρους?

Link to comment
Share on other sites

σχαρος-σκαρος.

post-4281-1243591412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...