Jump to content

Serrasalmus Compressus


Recommended Posts

Διαστάσεις: 60cm x 40cm x 40cm

Όγκος: 96 λίτρα

Διακοσμητικά υλικά: χαλαζιακο αμοχαλικο χρωματος μπεζ, ριζα (τοποθετημενη σαν κρυψονα)

Φόντο: Μπλε

Φυτά: Vallisneria americana, Anubia, Microsorum pteropus

Ψάρια: Serrasalmus Compressus

Ασπόνδυλα: 2 μεγαλα apple snail

Παράμετροι:

pH: 7,5

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Θερμοκρασία: 27 C

post-11987-1242559299_thumb.jpg

post-11987-1242559349_thumb.jpg

post-11987-1242559373_thumb.jpg

post-11987-1242559550_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραιο το ψαρι σου(τον προσεχε καλα ο προηγουμενος!!!!),και το ενυδρειο σου ωραιο αλλα θα προτιμουσα μαυρο φοντο και σκουρο χαλικι...το ψαρι σου θα ενιωθε πιο ανετα... ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ψαρι σου(τον προσεχε καλα ο προηγουμενος!!!!),και το ενυδρειο σου ωραιο αλλα θα προτιμουσα μαυρο φοντο και σκουρο χαλικι...το ψαρι σου θα ενιωθε πιο ανετα... :D:thumbup:

Ευχαριστω πολυ!!ναι οντος και θα το προσεχω εξισου κ εγω..

για το μαυρο χαλικι το σκευτικα και εγω.. αλλα οπτικα μου αρεσε πιο πολυ το μπεζ αμοχαλικο.

ρωτησα και τον αντωνη και μου εδωσε το οκ.. ;):thumbup:

για το φοντο..μη σε ξεγελαν οι φωτο...ειναι αρκετα σκουρο το Μπλε...αν ηταν και μαυρο θα ταν καλυτερα πιστευω..

thnx για τις παρατηρισεις.. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!ναι οντος και θα το προσεχω εξισου κ εγω..

για το μαυρο χαλικι το σκευτικα και εγω.. αλλα οπτικα μου αρεσε πιο πολυ το μπεζ αμοχαλικο.

ρωτησα και τον αντωνη και μου εδωσε το οκ.. ;):thumbup:

για το φοντο..μη σε ξεγελαν οι φωτο...ειναι αρκετα σκουρο το Μπλε...αν ηταν και μαυρο θα ταν καλυτερα πιστευω..

thnx για τις παρατηρισεις.. :D:D

Ε...αφου ρωτησες τον master ολα Ο.Κ. Να σε ρωτησω το φοντο ειναι χαρτονι η βινυλιο?Γιατι μου θυμιζει κατι που ειχα φτιαξει παλια σε ενα μου ενυδρειο με βινυλιο και ειχε ακριβως τον ιδιο χρωματισμο .

Link to comment
Share on other sites

Ε...αφου ρωτησες τον master ολα Ο.Κ. Να σε ρωτησω το φοντο ειναι χαρτονι η βινυλιο?Γιατι μου θυμιζει κατι που ειχα φτιαξει παλια σε ενα μου ενυδρειο με βινυλιο και ειχε ακριβως τον ιδιο χρωματισμο .

ειναι βαμενο απο εξω με ενα περιοργο πραγμα σαν λαδομπογια μπλε...δεν ξερω τι ειναι ακριβος.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ειναι!!

Θα σου να το φυτεψεις και αλλο λιγο και επισης να βαλεις και κανενα αλλο ξυλο...

Γουστα ειναι αυτα παντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ειναι!!

Θα σου να το φυτεψεις και αλλο λιγο και επισης να βαλεις και κανενα αλλο ξυλο...

Γουστα ειναι αυτα παντως :thumbup:

απο φυτα εχω αρκετα( εννοω καβατζα για να φυτεψω)...αυτο ηταν η αρχη...θα εχει και συνεχεια... :D:D

*καθος και μεχρι το τελος του καλοκαιριου αν ολα πανε καλα θα βρισκετε σε ενα juwel rio 125 για να νιωθει πιο ανετα... ;):thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Πολλη ωραιο το ψαρι σου το ενυδρειο ειναι απο μαγαζι? Εννοω αν το ειχε μαγαζι για να βαζει τα ψαρια για πουλημα. ;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το πιρανακι σου!θα σου έλεγα να βάλεις ρίζες τύπου sumatra για να γονόταν λίγο πιο φυσικό το περιββάλον!κατατάλα όλα μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Πολλη ωραιο το ψαρι σου το ενυδρειο ειναι απο μαγαζι? Εννοω αν το ειχε μαγαζι για να βαζει τα ψαρια για πουλημα. :thumbup::D:D

Ευχαριστω!! ναι απο μαγαζι ειναι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το πιρανακι σου!θα σου έλεγα να βάλεις ρίζες τύπου sumatra για να γονόταν λίγο πιο φυσικό το περιββάλον!κατατάλα όλα μια χαρά!

εχεις καμια φωτο για να δω πως ειναι??? ευχαριστω για τα καλα σου λογια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

* Μολις προσθεσα java moss πανω σε ενα τμημα τις ριζας.... ;)

:thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι Σταθη!

ειναι κουκλος, να τον προσεχεις!

καλο θα ηταν να παει συντομα σε μεγαλυτερο ενυδρειο για να ειναι πιο ανετα.

μεχρι τοτε μπορεις να βαλεις μερικα φυτα ακομα κ λιγο riccia στην επιφανια κ θα νιωσει πιο ανετα.

το καλο με την ανοιχτοχρωμη αμμο ειναι οτι τονιζει καλυτερα τα χρωματα του.

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι Σταθη!

ειναι κουκλος, να τον προσεχεις!

καλο θα ηταν να παει συντομα σε μεγαλυτερο ενυδρειο για να ειναι πιο ανετα.

μεχρι τοτε μπορεις να βαλεις μερικα φυτα ακομα κ λιγο riccia στην επιφανια κ θα νιωσει πιο ανετα.

το καλο με την ανοιχτοχρωμη αμμο ειναι οτι τονιζει καλυτερα τα χρωματα του.

Eυχαριστω για ολα!!!! ;):thumbup::D

ps θα τον προσεχω οσο καλυτερα μπορω.. :D

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

δες περίπου πως είναι  τα ξύλα και γενικώς το στήσιμο και προσπάθησε να το κάνεις κάπως έτσι!

Link to comment
Share on other sites

δες περίπου πως είναι τα ξύλα και γενικώς το στήσιμο και προσπάθησε να το κάνεις κάπως έτσι!

πολυ ωραιο, ευχαριστω για το λινκ...για τωρα (στο υπαρχων μικρο ενυδρειο) πιστευω ειμαι καλα και αν επιχειρισω κατι τετοιο θα στερισω χωρο απο το ψαρι...στο juwel π θα παρω πιο μετα πιστευω θα ειναι οτι πρεπει μια τετοια διακοσμηση.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και στο juwel θα δίχνει και πιο ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειακι να το χαιρεσαι ;) !Την ανουμπια μονο προσεξε λιγο αν ειναι φυτεμενη στην αμμο ολοκληρη θα σου χαλασει!Να την δεσεις πανω στην ριζα η αν την αφησεις μεσα στην αμμο να την τραβηξεις λιγο ωστε να ειναι μονο τα ριζιδια μεσα και οχι ολος ο οριζοντιος κορμος που εχει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειακι να το χαιρεσαι :D !Την ανουμπια μονο προσεξε λιγο αν ειναι φυτεμενη στην αμμο ολοκληρη θα σου χαλασει!Να την δεσεις πανω στην ριζα η αν την αφησεις μεσα στην αμμο να την τραβηξεις λιγο ωστε να ειναι μονο τα ριζιδια μεσα και οχι ολος ο οριζοντιος κορμος που εχει!

οπ!!!αυτο δεν το ξερα...ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!!!!! ;):thumbup:

μολις γυρισω σπιτι θα το αλλαξω!!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

* χθες επισης προσθεσα ενα κερατοφυλλο...

οποτε εχουμε και λεμε..

Vallisneria americana, Anubia, Microsorum pteropus, java moss, κερατοφυλλο.

τελος να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον ΑΝΤΩΝΗ για το υπεροχο ψαρι..

και στον ΝΙΚΟ για τα νιντζα σαλιγκαρια του... :D:thumbup:

;):thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...