Jump to content

Νεο Reef!!!


setteras

Recommended Posts

Σιγα-σιγα και γω μπηκα στο κοσμο του θαλασσινου ενυδρειου

θελω λοιπον να σας δειξω το ενυδρειο που εχω και να μου πειτε τη γνωμη σας

για το αν πρεπει να αλλαξω κατι ή αν ειναι ολα ενταξει με λιγα λογια θελω να μου πειτε οπως θα το δειτε

στις φωτογραφιες τη γνωμη σας ;) ειναι /1.00/40/50-οι διαστασεις του.Επισης

θελω να τονισω οτι ακομα δεν ειναι ετοιμο οσον αφορα τη διακοσμηση του γιατι πιο μετα θα παρω και αλλο ζωντανο βραχο οποτε θα το κανω ακομα πιο ωραιο .Εδω στις φωτο ειναι σε ενα πρωιμο σταδιο... Α και κατι αλλο θελω να μου πειτε αν ο φωτισμος που εχω ειναι αρκετος ...:thumbup::D

DSC03410.jpg

DSC03416.jpg

DSC03417.jpg

DSC03419.jpg

DSC03421.jpg

DSC03423.jpg

DSC03424.jpg

DSC03427.jpg

DSC03412.jpg

DSC03413.jpg

DSC03414.jpg

DSC03415.jpg

DSC03411.jpg

DSC03422.jpg

DSC03418.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο για αρχη. Σιγουρα θες κι αλλο βραχο και πολυ υπομονη.Εισαι σε καλο δρομο και εχεις διπλα σου πολυ καλους γνωστες .Την καλημερα μου στον Αλεκο. ΝΙΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.Oμορφο ενυδρειο και καθαρο ;) .

Βραχο δεν νομιζω να χρειαστεις αλλο.Πρεπει να υπαρχει και χωρος να αναπτυχθουν και τα κοραλια.Αυτο που θα πρεπει να κανεις, ειναι καποιες αλλαγες στη θεση του βραχου,ετσι ωστε η ολη εικονα να μην ειναι τοσο συμπαγης(να υπαρχουν τρυπες και κενα ενδιαμεσα στα κοματια οσο γινεται).Αυτο θα σε βοηθησει και στο να τον κρατησεις πιο καθαρο το βραχο (αφου θα κυκλοφορει αναμεσα πιο ελευθερα το νερο),να κανει καλυτερη "δουλεια",να δημιουργηθουν κρυψωνες για τα ψαρια και να εχεις ενα πιο φυσικο αποτελεσμα.Ασε που ετσι θα αυξηθει και ο ογκος του.Αν μετα απο αυτα δεις οτι θελεις να προσθεσεις και αλλο βραχο,ΟΚ.Ειναι και υποκειμενικο το θεμα.

Για τον φωτισμο δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτο αν ειναι επαρκης,γιαυτο πες μας το ειδος των λαμπων(ειναι 3 Τ8,σωστα?).

Επισης διακρινω να υπαρχει καποιο εξωτερικο φιλτρο.Δωσε μας καποιες πληροφοριες και για αυτο(περιεχομενο).

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.Oμορφο ενυδρειο και καθαρο ;) .

Βραχο δεν νομιζω να χρειαστεις αλλο.Πρεπει να υπαρχει και χωρος να αναπτυχθουν και τα κοραλια.Αυτο που θα πρεπει να κανεις, ειναι καποιες αλλαγες στη θεση του βραχου,ετσι ωστε η ολη εικονα να μην ειναι τοσο συμπαγης(να υπαρχουν τρυπες και κενα ενδιαμεσα στα κοματια οσο γινεται).Αυτο θα σε βοηθησει και στο να τον κρατησεις πιο καθαρο το βραχο (αφου θα κυκλοφορει αναμεσα πιο ελευθερα το νερο),να κανει καλυτερη "δουλεια",να δημιουργηθουν κρυψωνες για τα ψαρια και να εχεις ενα πιο φυσικο αποτελεσμα.Ασε που ετσι θα αυξηθει και ο ογκος του.Αν μετα απο αυτα δεις οτι θελεις να προσθεσεις και αλλο βραχο,ΟΚ.Ειναι και υποκειμενικο το θεμα.

Για τον φωτισμο δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτο αν ειναι επαρκης,γιαυτο πες μας το ειδος των λαμπων(ειναι 3 Τ8,σωστα?).

Επισης διακρινω να υπαρχει καποιο εξωτερικο φιλτρο.Δωσε μας καποιες πληροφοριες και για αυτο(περιεχομενο).

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις πιο πάνω παρατηρήσεις.

Στι φωτογραφίες δείχνει ένα νέο σύστημα που θέλει το χρόνο του.

Παρατηρώ μια πλήρη ακινησία της επιφάνειας του νερού.

Καλό θα ήταν να μα δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τη λειτουργία και τη συντήρηση του συστήματός σου.

Πάντως δείχνει πολύ ωραίο και πολλά υποσχόμενο για μια ωραία εξέλιξη.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

το σχιμερ μου ειναι της PRIZM εξωτερικο και εχω και ενα φιλτρο εξωτερικο της (FLUVAL).Ακομα εχω 2 τουρμπελες (Koralia 2)

Οι λαμπες μου εινα 3 (τ8)2 λευκες και 1 ακτινικη αρκουν?

Νικο-Μηπως θα χρειαστω και αλλη μια αντλια για καλυτερη κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι χρειαζεσαι και αλλη κυκλοφορια ακομα μια koralia και επισης καλητερη τοποθετηση.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια σου επομενως ειναι 23 φορες τον ογκο του ενυδρειου σου.Αναλογα με τα κοραλια που θα βαλεις ισως ειναι και μια χαρα,ισως χρειαστει και μια ακομα.Το παν ειναι η τοποθετηση τους.Σε αυτο θα σε βοηθησει καποιος πιο εμπειρος που θα το δει απο κοντα.

Οι 3 Τ8 ποσα watt ειναι?

Πες μας το περιεχομενο του εξωτερικου σου φιλτρου.Σε ρωταω γιατι ενα συχνο λαθος ειναι να βαζουν βιολογικο υλικο στο φιλτρο ενω εχουν ζωντανο βραχο (αν εχεις βαλει μην βιαστεις να το αφαιρεσεις ολο.Καντο σταδιακα).

Οπως σου ειπε και ο Κ.Ψαλτης ενας κυκλοφοριτης ας χτυπαει υπο γωνια(οχι και πολυ μεγαλη) την επιφανεια του νερου (αποτρεπει τη δημιουργεια λαδιλας στην επιφανειας+αναταραξη=λιγοτερο co2 και περισσοτερο Ο2 στο νερο).

Πες μας και τις μετρησεις σου(και με τι μετρας)

Απο τις φωτο μπορω να πω οτι ξεκινας απο πολυ καλη βαση,οποτε οι μικροδιορθωσεις δεν θα ειναι τιποτα για σενα. ;)

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η καθε λαμπα ειναι 25 watt

οι μετρησεις μου ειναι:

NO3->0

AMMONIA->0

NO2->0

(API)

--------------------------------

PO4->0

(PROFI TEST)

-----------------------------------

Τωρα... στο φιλτρο μου εχω σφουγγαρι-ανθρακα-και αντιφωσφορο... ;)

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος θεωρω οτι θελει μια βοηθεια ακομα. και επισης ειναι αρκετα λευκο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος θεωρω οτι θελει μια βοηθεια ακομα. και επισης ειναι αρκετα λευκο το αποτελεσμα.

:thumbup:

Δες αν μπορεις να κανεις καμια πατεντα για εξτρα λαμπα,για να πας τουλαχιστον στο 0,5w/lit για ευκολα κοραλακια.

Το σφουγγαρι στο φιλτρο θα ελεγα να το βγαλεις εντελως γιατι μαζευει βρομια και λειτουργει και ως βιολογικο υλικο.Αν θες μπορεις να βαλεις υαλοβαμβακα,με συχνη του αλλαγη ομως.

Οι μετρησεις σου ειναι ;) .Με τοσα ψαρια ομως και με τοσο νεαρο ενυδρειο τα νιτρικα σου ειναι 0?Ξανατσεκαρε το για να εισαι σιγουρος και με κανενα τεστ φιλου.Αν ειναι ετσι εισαι σουπερ.Απο CA,MG,Alk και αλατοτητα πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγε δηλαδη να τις κανω 4 τις λαμπες ?

Και αμα καταλαβα καλα αλλη μια λευκη?

Τωρα οσον αφορα τις μετρησεις μου...

το ενυδρειο αρχισε παρα πολυ καλα γιατι

πηρα περιπου 100 λ απο το ενυδρειο που εχουμε στο σαλονι που ειναι only fish :thumbup:

και δουλευει περιπου στους 15 μηνες πολυ καλα ...

οποτε ειχα πολυ καλες βασεις επισης και ο βραχος που ειχα παρει ηταν παρα πολυ καλος

γιατι ηταν αρκετο καιρο στο ενυδρειο του μαγαζιου

οποτε ειχε κουραριστει!!!Γιαυτο πιστευω οτι εχω τοσο καλα αποτελεσματα.

Τωρα για τα CA,MG,Alk δεν εχω μετρησεις ακομα αλλα σιγα-σιγα θα το τακτοποιησω

και απο αλατοτητα ειμαι 1023-24 ;)

α και κατι αλλο τωρα που εβαλα τη τριτη λαμπα

γιατι τωρα την εβαλα εχω περιπου 4 μερες...

εχει αρχησει το ενυδρειο να βγαζει μια καφε αλγη

που ειναι πανω στον αραγωνιτη και στα τζαμια αυτο τι ακριβως ειναι παιζει ρολο που εβαλα και αλλη λαμπα

ή ειναι κατι

που θα κανει το κυκλο του και θα περασει

Έγινε επεξεργασία - setteras
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα ακομα μια λαμπα αλλα οχι λευκη καλυτερα μπλε.και απο αλατοτητα εισαι οκ 1024-1026 το ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα βαλω καλυτερα τα βραχια στο ενυδρειο

οποτε να δημιουργησω περισσοτερες σπυλιες και να κυκλοφορει

καλυτερα το νερο αναμεσα .Επισης τη μια Koralia την εβαλα υπο γωνια

να χτυπαει την επιφανεια του νερου και μπορω

να πω οτι πραγματικα εχει μεγαλη διαφορα.Το μονο που με προβληματιζει ειναι

οτι το ενυδρειο εχει αρχησει και βγαζει καφε αλγη και δε ξερω τι να κανω!!!!

κατα τα αλλα ολα καλα .Μολις μπορεσω θα βγαλω φωτο να δειτε πως εγινε...!! :D

Μετα το lifting :D:D;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η τριτη λαμπα που εβαλες ειναι για θαλασσινο ε?Και εμενα μου εχει τυχει με την προσθηκη νεας λαμπας να μου βγαλει καφε αλγη.Εαν δεν εχει αλλαξει τιποτα αλλο στο ενυδρειο σου,θα φυγει οταν κανει τον κυκλο της.Αν εχεις και κανενα σαλιγκαρι θα βοηθησει.

Για την τεταρτη λαμπα αν χωραει βαλε μια σαν και αυτη μιση-μιση.24W=31cm 36W=41cm 55w=53cm.To μπαλαστ του ειναι αυτο.Βεβαια υπαρχουν και αλλες λυσεις αντιστοιχες σε μαγαζια της Αθηνας.Αν θες να βαλεις Τ8 (βγαζει λιγοτερη ενταση φωτος στα ιδια watt),εγω θα ελεγα να βαλεις λευκη για να αυξησεις την ενταση του φωτος σου ή μπλε οπως λεει και ο salamander αν δεν εισαι αυτη τη στιγμη οπτικα ικανοποιημενος με το χρωμα του φωτος σου.

Η αλατοτητα σου ειναι οκ.Δεν χρειαζεται να την πας 1025-1026 απο τωρα.Μετρα πρωτα ca,mg,kh και μετα.

Περιμενουμε φωτο με τη νεα διαρυθμιση ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η νεα διαρυθμιση εγινε!!! ;)

Τελικα οπως μου ειχατε πει δε χρειαστηκε να βαλω αλλο βραχο

απλα προσπαθησα με αυτον που εχω να τον τοποθετησω αλλιως (ελπιζω καλυτερα εσεις θα μου πειτε :thumbup::D )

23052009122.jpg

23052009123.jpg

23052009123.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο και αισθητικα,αλλα και λειτουργικα,γιατι θα εχεις και καλυτερη κυκλοφορια παντου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινοντε ολα σιγουρα πολυ καλητερο στησιμο απο πριν. Κατι που βλεπω αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου, ειναι οτι στις δυο γωνιες υπαρχει σκια σαν να μην υπαρχει φωτισμος απο πανω ιδιεα μου?

Link to comment
Share on other sites

A πολυ ωραια :thumbup: γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα λιγο αγχος

αλλα νταξει.Τωρα επι του φωτισμου εχεις δικιο salamander αλλα ειναι το ενυδρειο ετσι ;)

παρολο που εχω βαλει 3 λαμπες... Το ενυδρειο ειναι 1 μετρο και οι λαμπες 75cm

οποτε στις ακρες εχει λιγο σκιουλα

Link to comment
Share on other sites

A πολυ ωραια :thumbup: γιατι η αληθεια ειναι οτι ειχα λιγο αγχος

αλλα νταξει.Τωρα επι του φωτισμου εχεις δικιο salamander αλλα ειναι το ενυδρειο ετσι ;)

παρολο που εχω βαλει 3 λαμπες... Το ενυδρειο ειναι 1 μετρο και οι λαμπες 75cm

οποτε στις ακρες εχει λιγο σκιουλα

Αυτο μπορεις να το αλλαξεις αν μετακινησεις τη μια λαμπα να ξεκιναει απο τερμα αριστερα και την αλλη απο τερμα δεξια του ενυδρειου.Εμενα ομως μου αρεσει το ενυδρειο και ετσι.Καλη δουλεια με τον βραχο. :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μεχρι εδω...

και σιγα-σιγα γεμιζουμε!!!! :D:D:thumbup::thumbup:

Και μολις παρω μια σχετικη εμπειρια απο αυτο το ενυδρειο σε λιγο καιρο εχω σκεφτει ενα καινουργιο ενυδρειο πιο προσεγμενο και πανω απο ολα...θαλασσινο!!!!Με τα ολα του!!!!!!! :thumbup::thumbup::rasp:

Το εχω σκεφτει γυρω στα 570 λ αντε να δουμε.... :thumbup::thumbup:

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες που μου δωσατε !!!!!!! ;):thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - setteras
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μεχρι εδω...

και σιγα-σιγα γεμιζουμε!!!! :D:D:thumbup::thumbup:

Και μολις παρω μια σχετικη εμπειρια απο αυτο το ενυδρειο σε λιγο καιρο εχω σκεφτει ενα καινουργιο ενυδρειο πιο προσεγμενο και πανω απο ολα...θαλασσινο!!!!Με τα ολα του!!!!!!! :thumbup::thumbup::rasp:

Το εχω σκεφτει γυρω στα 570 λ αντε να δουμε.... :thumbup::thumbup:

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες που μου δωσατε !!!!!!! ;):thumbup::D

Ο Αλεκος το ξερει; :rasp::angry02::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...