Jump to content

Θηρευτές-piranha


Panos1990

Recommended Posts

Aνοιξα αυτο το θεμα για θα ηθελα να συζητησουμε το θεμα τις διατροφης στα πιρανια.

Ολοι ξερουμε οτι η διατροφη τους ειναι κυριως λευκο κρεας (κτοπουλο, ψαρι, καλαμαρι, γαριδες), και σπανια κοκκινο κρεας (καρδια μοσχαριου).

Κατι που ξεχναμε ειναι οτι τα ψαρια αυτα, τρωνε και καρπους-φρουτα.

Ταΐζει κανεις τα πιρανια του καποιο φρουτο;

Και αν ναι καθε ποτε;

Θα το ψαξω και εγω στο διαδυκτιο και αν βρω κατι θα το αναρτησω εδω ;)

Link to comment
Share on other sites

Aνοιξα αυτο το θεμα για θα ηθελα να συζητησουμε το θεμα τις διατροφης στα πιρανια.

Ολοι ξερουμε οτι η διατροφη τους ειναι κυριως λευκο κρεας (κτοπουλο, ψαρι, καλαμαρι, γαριδες), και σπανια κοκκινο κρεας (καρδια μοσχαριου).

Κατι που ξεχναμε ειναι οτι τα ψαρια αυτα, τρωνε και καρπους-φρουτα.

Ταΐζει κανεις τα πιρανια του καποιο φρουτο;

Και αν ναι καθε ποτε;

Θα το ψαξω και εγω στο διαδυκτιο και αν βρω κατι θα το αναρτησω εδω ;)

Εγω παντως φρουτα δεν ταιζω αλλα 2 φορες την εβδομαδα τους ριχνω ταμπλετες για πλεκο της tetra που εχουνε καποια φυτικα συστατικα και τις τρωνε με μεγαλη ορεξη...το κακο ειναι οτι θελουν 1/4 του κουτιου για να χορτασουν.

το μονο που δεν τρωει ταμπλετες ειναι το piraya ,και να πω οτι μια φορα τους ειχα ριξει δοκιμαστικα σταφυλι και εγινες χαμος...κατι που δεν το περιμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω μπορω να δωσω στο Serrasalmus Compressus φρουτα????

στις πληροφοριες που διαβασα ελεγε οτι μπορει να φαει, το θεμα ειναι θα το φαει!? ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κατι:

Aπο: http://www.angelfire.com/biz/piranha038/pirafruit_seeds.html

What fruit/seeds are found?

There is a tree called the piranha-tree (Piranhea trifoliata. Euphorbiaceae family) which produces a huge seed crop. Another shrub-like tree has berry-like fruit that fish can pluck from its branches when the forest is flooded, Alchornea species (Euphorbiaceae family). This tree grows along riverbanks and lake flood plain. Some other berry-like fruit includes; Passion fruit (Passiflora species) Wild Soursop (Annona species), Cecropia species, Wild guava (Myrtaceae), Melon family (Cucurbitaceae) and Ficus species (Moraceae). Other examples include drupes eaten by tambaqui and probably piranha also; Louro (Lauraceceae) Sapotaceae, Uxi (Licania species), and Cajurana (Simaba, now known as Quassia species, Simaroubaceae family).

Μεταφραση:

Τι φρουτα/δεντρα βρiσκουμε; (στον βιοτοπο των ψαριων)

Υπαρχει ενα δεντρο που λεγεται το -δεντρο των πιρανχα- (Piranhea trifoliata. Οικογενεια Euphorbiaceae)

το οποιο δημιουργει παρα πολλους σπορους. Ενα αλλο θαμνωδες δεντρο εχει φρουτα τα οποια μοιαζουν με βατομουρα, τα οποια τα ψαρια μπορουν να τα κοψουν οταν το δασος ειναι πλημμυρισμενο (Ειδος Alchornea) (Οικογενεια Euphorbiaceae). Αυτο το δεντρο μεγαλωνει στις οχθες του ποταμου και στην περιοχη που πλημμυριζει ο ποταμος οταν φουσκωνει.

Κοποια αλλα δεντρα με καρπους σαν βατοπουρα ειναι:

Passion fruit (Passiflora species)(!) Wild Soursop (Annona species), Cecropia species, Wild guava (Myrtaceae), Melon family (Cucurbitaceae) and Ficus species (Moraceae).

Aλλα παραδειγματα περιλαμβανουν καρπους που τρωγονται απο tambaqui( ; ) και πιθανων και απο πιρανχα(!), τετοια ειναι :

Louro (Lauraceceae) Sapotaceae, Uxi (Licania species), and Cajurana (Simaba, γνωστο ως Quassia species, Simaroubaceae family)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα το θεμα ειναι που τα βρισκουμε ολα αυτα??? Λετε να κανουμε κανουμε καμια εισαγωγη με τετοια φρουτα????!!!!! ;):thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Eπισης, παλι απο: http://www.angelfire.com/biz/piranha038/pirafruit_seeds.html

Devon also had the following remarks regarding Pygocentrus nattereri feeding on fruit. I don't know if they regularly do it in the wild under completely natural situations, but they do regularly take fruit as bait when fishing with hook and line - local people often catch them on fruit baits as do visitors to the Amazon.According to Devon, a piece of banana is used as a bait to capture these toothy fish on a hook

Μεταφραση:

Συμφωνα με τον Devon, ενα κομματι μπανανα(!) χρησιμοποιειτε για δωλομα, για να πιασει κανεις αυτα τα ψαρια στο αγκιστρι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα το θεμα ειναι που τα βρισκουμε ολα αυτα??? Λετε να κανουμε κανουμε καμια εισαγωγη με τετοια φρουτα????!!!!! :thumbup::D:D:D

Αν μιλαμε για passion flower και μπανανα δεν ειναι κατι το δυσκολο...

Θα συνεχισω να ψαχνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Πανο για τις χρησιμες πληροφοριες....περιμενουμε και την γνωμη του MASTER Αντωνη!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ ενδιαφερων πειραμα εγiνε εδω:

http://www.angelfire.com/biz/piranha038/pirafeeding.html

Kαι αποδειχτηκε οτι αν και στην αρχη ηταν διστακτικα, μετα αρχησαν να τρωνε κανονικα σπορους και φρουτα..

Το θεμα ειναι τι φρουτα και σπορους.

Αυτος αναφερει ηλιοσπορους και κολοκυθοσπορος, αποξηραμενο μανταρινι και μπανανα.

Η πλακα ειναι δεν το ετρωγαν μεχρι να μαλακωσει ;)

Επισης τα χρωματα που εβγαλαν τα ψαρια ηταν εντυπωσιακα, με αυτην την διατροφη...

Καπου διαβασα επισης οτι τρωνε και κομματια απο μηλο...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Πανο για τις χρησιμες πληροφοριες....περιμενουμε και την γνωμη του MASTER Αντωνη!!!! :D

Εγω τον Μaster Jim περιμενω!!

;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για passion flower και μπανανα δεν ειναι κατι το δυσκολο...

Θα συνεχισω να ψαχνω ;)

passion flower τι ειναι αυτο? χρησιμες οι πληροφοριες σου θα τις δοκιμασω.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

passion flower τι ειναι αυτο? χρησιμες οι πληροφοριες σου θα τις δοκιμασω.... :D

http://images.google.com/images?hl=el&...mp;aq=f&oq=

;):thumbup:

Eιναι γνωστο φυτο και στην Ελλαδα, και πολυ ομορφο :D

Link to comment
Share on other sites

καλο θεμα, σηκωνει ψαξιμο.

προσωπικα δεν εχω ταϊσει ποτε καρπους ή φρουτα. δεν ξερω κατα ποσο συμβαινει αυτο σε ενυδρεια.

οπως κ ναχει μιλαμε για τροφες οι οποιες ειναι συμπληρωματικες για αυτα τα ψαρια στη φυση.

παντως σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν σωστο να του δωσουμε τροφες ή φρουτα τα οποια δεν υπαρχουν στο φυσικο τους περιβαλλον.

θα μπορουσαν να τους δημιουργησουν προβληματα στο πεπτικο τους συστημα.

Link to comment
Share on other sites

καλο θεμα, σηκωνει ψαξιμο.

προσωπικα δεν εχω ταϊσει ποτε καρπους ή φρουτα. δεν ξερω κατα ποσο συμβαινει αυτο σε ενυδρεια.

οπως κ ναχει μιλαμε για τροφες οι οποιες ειναι συμπληρωματικες για αυτα τα ψαρια στη φυση.

παντως σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν σωστο να του δωσουμε τροφες ή φρουτα τα οποια δεν υπαρχουν στο φυσικο τους περιβαλλον.

θα μπορουσαν να τους δημιουργησουν προβληματα στο πεπτικο τους συστημα.

Ισχυει!

Και μαλιστα σιγουρα θα τα τρωνε για παραπανω βιταμινες...

Το passion flower ειναι απο εκει ομως....

Για τις μπανανες δεν ξερω...

Αν ξερει καποις κατι ας το πει ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε πιρανχα αλλα ειχα την τυχη-ατυχια να εχω 2 συγγενεις τους εν ονοματι Πακου.Ειχαν φτασει σε μεγεθος περι τους 25-30 ποντους και ετρωγαν τα παντα!!!!!!!! Απο φρουτα,λαχανικα,ψαρια και οτιδηποτε τους εδινα!!! Η πλακα ηταν που εβαζα ολοκληρα μικρα καροτα τα επερναν και ακουγα ολη την ωρα να τα ροκανιζουν με τα μεγαλα δοντια τους και δεν αφηναν κομματακι. Με τα μηλα και την καρυδα επισης τρελλενοντουσαν. Σορρυ για την σφηνα............... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε πιρανχα αλλα ειχα την τυχη-ατυχια να εχω 2 συγγενεις τους εν ονοματι Πακου.Ειχαν φτασει σε μεγεθος περι τους 25-30 ποντους και ετρωγαν τα παντα!!!!!!!! Απο φρουτα,λαχανικα,ψαρια και οτιδηποτε τους εδινα!!! Η πλακα ηταν που εβαζα ολοκληρα μικρα καροτα τα επερναν και ακουγα ολη την ωρα να τα ροκανιζουν με τα μεγαλα δοντια τους και δεν αφηναν κομματακι. Με τα μηλα και την καρυδα επισης τρελλενοντουσαν. Σορρυ για την σφηνα............... ;)

αυτη την ατυχια την ειχαμε πολυ καθως πολλα μαγαζια μας τα πουλουσαν για πιρανχα.

δεν εχουν καμια σχεση ομως αυτα τα ψαρια μεταξυ τους.

τα pacu τρωνε πραγματικα τα παντα!

εγω προσωπικα τα ταϊζα μεχρι κροκετες για σκυλους κ για γατες αφου ηταν ασυμφωρη η διατροφη τους.

Link to comment
Share on other sites

αυτη την ατυχια την ειχαμε πολυ καθως πολλα μαγαζια μας τα πουλουσαν για πιρανχα.

δεν εχουν καμια σχεση ομως αυτα τα ψαρια μεταξυ τους.

τα pacu τρωνε πραγματικα τα παντα!

εγω προσωπικα τα ταϊζα μεχρι κροκετες για σκυλους κ για γατες αφου ηταν ασυμφωρη η διατροφη τους.

Χα Χα Χα ;):thumbup:

Τερατακια!!!

Αντωνη λες να δοκιμασω να βαλω στο Sanchez μπανανα να δω αντιδραση?

Link to comment
Share on other sites

Χα Χα Χα ;):thumbup:

Τερατακια!!!

Αντωνη λες να δοκιμασω να βαλω στο Sanchez μπανανα να δω αντιδραση?

εγω δεν θα το εκανα.

το πιο πιθανο ειναι να μην δωσει σημασια, εκτος αν πειναει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω για το δικο μου...

πριν παρω το πιρανι μου πιστευα οτι θα ειναι ενα αδιφαγο ψαρι.. οπου οτι πεσει στο νερο θα το τρωει...

αντιθετα ειδα ενα πολυ επιλεκτικο ψαρι...του δινω οτι καλυτερο υπαρχει (γαριδες, φιλετο ψαριου κτλ)

και το βλεπω δεν ειναι πολυ ευχαριστημενο...δλδ παει και τσιμπολογαει την τροφη του..

το OSCAR πχ π ειχα.. η τροφη δεν προλαβενε να φθασει στον πατω του ενυδρειου και την ειχε κανει μια μπουκια....

φρουτο δεν θα δωσω στο δικο μου πιρανι παντος απο αυτα που βλεπω πιστευω οτι τετοια ψαρια ειναι

ευχαριστημενα διστυχος μονο απο ζωντανη τροφη..κατι που δεν δοκιμασα ουτε θα δωκιμασω...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα το εκανα.

το πιο πιθανο ειναι να μην δωσει σημασια, εκτος αν πειναει πολυ!

Δεν χανω και τιποτα ετσι;

Δεν νομιζω να παθει τιποτα με την φορα που θα φαει μπανανα;

Link to comment
Share on other sites

Τα πειρανχας δεν τρωνε και pinky?(pinky=τα νεογενιτα ποντικακια)Τετοια ετρωγε το φιδι μου οταν ηταν σε μικρη ηλικια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα πειρανχας δεν τρωνε και pinky?(pinky=τα νεογενιτα ποντικακια)Τετοια ετρωγε το φιδι μου οταν ηταν σε μικρη ηλικια. ;)

Ειναι στον βιοτοπο τους;

Oxι, οποτε δεν ειναι σωστο να τα ταιζουμε αλλα πραγματα. (πχ χρυσοψαρα)

Κοκκινο κρεας (καρδια μοσχαριου) μια φορα τον μηνα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποντικια ειναι παντου υπαρχουν ποντικια! ;)

Δεν βγαζω νοημα απο αυτο που λες..

Εννοεις οτι υπαρχουν ποντικια εκει?

Ολο και καποιο ειδος παρομιο αν υπαρχει, αν το τρωγανε θα ηταν παρα μα παρα πολυ σπανια.

Δεν πρεπει να τα ταιζουμε τετοιο κρεας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...