Jump to content

Ανεμιστηράκια 60mm


coffeman

Recommended Posts

Το ξέρω ότι δεν κάνουν αυτά που έβαλα για την σκόνη

αλλά όπου και να κοίταξα δε βρήκα τίποτα σε 60mm.

Το test το έκανα μέσα στο νερό για τις εντολές του controller και είναι όλα ok.

Μόνο στην ρύθμιση μου έσπασε να νεύρα γιατί δεν έβρισκα το Sp1 , Sp2.... :thumbup:

(ήθελε λιγότερο από 5 sec πάτημα το Set.) :thumbup:

Δεν είχα ρυθμίσει το HC1, HC2 για Cool / Heat και δούλευαν

και τα 2 στοιχεία ταυτόχρονα... (Φρίκαρα λίγο μέχρι να το πάρω χαμπάρι) :D:thumbup:

Thanks για όλη την βοήθεια από τις κατασκευές σας.

Υ.Γ... 3 και σήμερα!!! ;):thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κατασκευή!

Να προσθέσω οτι θυμάμαι χαρακτηριστικά τον φυσικό μου στο γυμνάσιο να λέει ότι όσο πιο παράλληλα χτυπάει ο αέρας το βρεγμένο δέρμα μας, τόσο περισσότερο κρυώνουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ενδιαφερον αυτο που ελεγε ο φυσικος σου Γιωργο

εαν βρεις καποια περισσοτερη πληροφορια/εξηγηση θα ηθελα να με ενημερωσεις (λινκ:thumbup:

Πολύ καλή κατασκευή!

Να προσθέσω οτι θυμάμαι χαρακτηριστικά τον φυσικό μου στο γυμνάσιο να λέει ότι όσο πιο παράλληλα χτυπάει ο αέρας το βρεγμένο δέρμα μας, τόσο περισσότερο κρυώνουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε vicious, αν βρεις κάποια εξήγηση να το δοκιμάσουμε. Θα μπορούσε να αλλάξει επαναστατικά τον τρόπο που βάζουμε ανεμιστηράκια στα ενυδρεία μας!! Πραγματικά αξίζει να το ψάξουμε όλοι, έστω και με πειραματισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επειδη ειμαι του πειραματισμου, χθες στη δουλεια ειχαν ζεσταθει τα χερια μου και ειχαν ιδρωσει.

Φυσηξα τον πηχυ καθετα απο πανω και λοξα.

Δροσιστηκα πιο πολυ και ενοιωσα ολα ταν αερα οταν φυσηξα καθετα πανω του. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok το έπιασα το υπονοούμενο :thumbup:

Αλλά έστω και λοξά μπορεί να δουλεύουν λίγο παραπάνω τα ανεμιστηράκια αλλά κάνουν συχνά παύσεις.

Άμα έχω 70% απόδοση τώρα σίγουρα θα είχα 100% αν ήταν κάθετα στο νερό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok το έπιασα το υπονοούμενο :thumbup:

Αλλά έστω και λοξά μπορεί να δουλεύουν λίγο παραπάνω τα ανεμιστηράκια αλλά κάνουν συχνά παύσεις.

Άμα έχω 70% απόδοση τώρα σίγουρα θα είχα 100% αν ήταν κάθετα στο νερό. :thumbup:

Δεν ειναι απαραιτητα σωστο αυτο που ειπα. Μια δοκιμη εκανα που μπορει να εγινε υπο λαθος συνθηκες με λαθος συνισταμενες κλπ κλπ και να εβγαλα λαθος συμπερασμα (ας το δοκιμασει ο καθενας μονος του)

Δεν εχει γινει πειραμα στο ιδιο ενυδρειο σε χωρο, με ιδιες εξωτερικες θερμοκρασιες, με τα ιδια ανεμηστηρακια και στις δυο κλισεις (παραλληλα και καθετα με την επιφανεια) για να συγκρινουμε το χρονο που απαιτειται για να κατεβασει στην ιδια θερμοκρασια το νερο.

Τοτε θα ειμαστε σιγουροι.

Ποιος θα το κανει? :thumbup:

ΥΓ εγω το μονο πειραμα που εκανα (ηταν και ευκολο) ηταν να δοκιμασω με 3 ανεμηστηρακια να βαζουν μεσα αερα και 1 να βγαζει εξω αερα.

Ηταν μυθος τελικα οτι ετσι ψυχει καλυτερα.

Αυτο χρειαζεται οταν δεν υπαρχουν καθολου διαφυγες αερα απο το καπακι (στο δικο μου juwel υπαρχουν εξοδοι απο πισω για σωληνες εξωτερικου φιλτρου και βγαινει απο εκει ο αερας).

Οταν γυρισα και το 4ο ανεμηστηρι προς τα μεσα ο χρονος ψυξης επεσε κατακορυφα με μεγαλη διαφορα.

Ειναι ευκολο πειραμα να γινει απο τον καθενα, απλα γυριζει αναποδα το ανεμηστηρακι.

Μετα φυσικα μας λεει και μας το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! θα μπορουσατε και εαν θελετε να γραψετε βημα-βημα την διαδικασια τοποθετησης ανεμιστιριων και controller για carefourisio ενυδρειο!!! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...