Jump to content

Πρασινη αλγη


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειακι 65 λιτρων (ως γνωστων) : )) ..κανω αλλαγες περιπου 20 με 25 λιτρα καθε εβδομαδα προσθετω κανονικα τα λιπασματα μου μεσα δεν εχω ψαρια και μετα τις αλλαγες προσθετω 3 μπαλακια χρυσοψαρωτροφης ...οι λαμπες μου ειναι compact 24wat κοκκινο +λευκο εχω παρατηρισει οτι τα πανω πανω πανω φυλλα της afzeli και της barteri (ανουμπιες) εχουν πρασινη αλγη υποθετω οτι αυτο συμβαινει επιδη το φως στο ενυδρει ομου ειναι πολυ εντονο αν εβαζα μερικα φυτα επιφανιας λετε να την περιοριζα?

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι γιατί ρίχνεις λίπασμα?

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι γιατί ρίχνεις λίπασμα?

για πες για πες? ;):thumbup: ..να τα σταματησω μεχρι να φυγει? πειτε μου... :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι κοψε τα λιπασματα γιατι (δεν) υπαρχουν φυτα να τα καταναλωσουν.Τα φυτα που εχεις ειναι χαμηλων απαιτησεων. Στη θεση σου θα εκοβα τα λιπασματα και θα εβαζα ταμπλετες βυθου. Να εχεις επισης υποψη σου οτι οι δοσολογιες των εταιρειων αναφερονται σε φουλ φυτεμενα ενυδρεια!!! Οποτε καταλαβαινεις οτι και τη δοσολογια ακριβως να ακολουθεις και παλι εχεις πλεονασμα θρεπτικων συστατικων.Ολα ειναι μετρο. Κοψε Τελειως τα λιπασματα,κανοντας μια καλη αλλαγη νερου και σιγα σιγα θα περιοριστει. Αν τωρα εχει ξεφυγει απο ελεγχο δοκιμασε να μειωσεις λιγο τη φωτοπεριοδο+λιπασματα. Υπαρχει και η λυση του excel που κανει δουλεια επισης αλλα δεν υπαρχει λογος αν δεν ειναι πολυ να ριξεις αλλο ενα ζουμι μεσα στο ενυδρειο σου. Ελπιζω να σε βοηθησα. Ααα και το πιο σημαντικο αν διαβασεις προηγουμενα ποστ θα βρεις πολλες απαντησεις στα ερωτηματα σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν καταλαβα τον λογο που συνεχιζεις να ριχνεις λιπασματα... ;)

...τα ιχνοστοιχεία που προστίθενται στο ενυδρείο κάθε φορά που κάνεις αλλαγές νερού αρκούν..(πιστευω)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ούτε λιπάσματα, ούτε ταμπλέτες βυθού, ούτε τίποτα! Τα φυτά σου δεν θέλουν τίποτα από όλα αυτά, μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Αυτό σημαίνει πως τα κόβεις όλα μαχαίρι και ΑΝ δεις κιτρινίλες ή οτιδήποτε περίεργο στα φυτά σου, τότε ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ εδώ και μετά βλέπουμε αν θα ρίξεις λίπασμα και πόσο...

Εφόσον κόψεις το λίπασμα, θα περιοριστεί σιγά σιγά και η άλγη!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...Τα αποβλητα των ψαριων δεν λειτουργουν και ως λιπασμα..???Παντως απο οσο ξερω το παιδι δεν εχει ψαρια αλλα εναν υδροβιο κηπο...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...Τα αποβλητα των ψαριων δεν λειτουργουν και ως λιπασμα..???Παντως απο οσο ξερω το παιδι δεν εχει ψαρια αλλα εναν υδροβιο κηπο...

παιδια μεσα εχω

1)3 ανουμπιες Barteri πανω σε ξυλο

2)3Ανουμπιες Afzelli πανω σε ξυλο

3)2 Ανουμπιες nana

4)1 Hygrophilia polysperma sunset

5) 1 eleocharis parvula

και εχω παραγγειλει και αλλα τρι φυτακια

μεσα δεν εχω ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις όμως τροφή, σωστά? Αυτή κάνοντας τον κύκλο του αζώτου καταλλήγει σε ΝΟ3 που είναι τροφή για τα φυτά. Επίσης, όπως αναφέρει και ο Τριαντάφυλλος πιο πάνω, τα ιχνοστοιχεία του νερού και μόνο τις περισσότερες φορές είναι υπέρ αρκετά για τέτοιου είδους φυτά.

Γενικώς όταν έχουμε να κάνουμε με μικρών απαιτήσεων φυτά, ποτέ δεν ρίχνουμε λιπάσματα, εκτός κι αν τα φυτά μας το ζητήσουν και αυτό περιορίσμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις όμως τροφή, σωστά? Αυτή κάνοντας τον κύκλο του αζώτου καταλλήγει σε ΝΟ3 που είναι τροφή για τα φυτά. Επίσης, όπως αναφέρει και ο Τριαντάφυλλος πιο πάνω, τα ιχνοστοιχεία του νερού και μόνο τις περισσότερες φορές είναι υπέρ αρκετά για τέτοιου είδους φυτά.

Γενικώς όταν έχουμε να κάνουμε με μικρών απαιτήσεων φυτά, ποτέ δεν ρίχνουμε λιπάσματα, εκτός κι αν τα φυτά μας το ζητήσουν και αυτό περιορίσμενα.

λες ε? ;) ..θα κοψω εντελως τα λιπασματα να δω τι θα γινει ..ελπιζω να μην τα κανω μανταρα?

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις όμως τροφή, σωστά? Αυτή κάνοντας τον κύκλο του αζώτου καταλλήγει σε ΝΟ3 που είναι τροφή για τα φυτά. Επίσης, όπως αναφέρει και ο Τριαντάφυλλος πιο πάνω, τα ιχνοστοιχεία του νερού και μόνο τις περισσότερες φορές είναι υπέρ αρκετά για τέτοιου είδους φυτά.

Γενικώς όταν έχουμε να κάνουμε με μικρών απαιτήσεων φυτά, ποτέ δεν ρίχνουμε λιπάσματα, εκτός κι αν τα φυτά μας το ζητήσουν και αυτό περιορίσμενα.

Φιλε δοκιμασα αυτο που λες χωρις λιπασματα ναι μεν καταπολεματε η Αλγη αλλα η Vallisneria nana και η Hygrophila polysperma 'Rosanervig' αρχιζουν και κιτρινιζουν υπαρχει κανενα σκευασμα κατα της αλγης που να αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δοκιμασα αυτο που λες χωρις λιπασματα ναι μεν καταπολεματε η Αλγη αλλα η Vallisneria nana και η Hygrophila polysperma 'Rosanervig' αρχιζουν και κιτρινιζουν υπαρχει κανενα σκευασμα κατα της αλγης που να αξιζει τον κοπο?

Άσε τα φυτά σου καμία βδομάδα ακόμα να προσαρμοστούν! Αν δεις ότι συνεχίζει η κατάπτωση το ξανασυζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα φυτά σου καμία βδομάδα ακόμα να προσαρμοστούν! Αν δεις ότι συνεχίζει η κατάπτωση το ξανασυζητάμε!

ουπςςςς! ;)) ..εριξα σιδηρο και καλιο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε προβλημα με αλγη,το πρωτο σκευασμα που σταματουμε να ριχνουμε ειναι ο σιδηρος..!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε προβλημα με αλγη,το πρωτο σκευασμα που σταματουμε να ριχνουμε ειναι ο σιδηρος..!!!

Βαικα τα λυπιθηκα τα καιμενα τα φυτακια εκτος απο τις ανουμπιες τα αλλα δυο εχουν κιτρινησει αφηστε να δω εξελιξη και θα σας πω ;)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα σκευασμα κατα της αλγης που να αξιζει τον κοπο?

Ναι, λέγεται zebra snails. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λέγεται zebra snails. :thumbup:

οντως αλλα πολυ φυτοφαγο το ερμο..... ;)
Link to comment
Share on other sites

οντως αλλα πολυ φυτοφαγο το ερμο..... ;)

Βασικα φιλοι μου δεν θελω να βαλω ζωνατανα μεσα εχω αυξησει την φωτοπεριοδο απο 8 σε 9 ωρες και η καφε εχει μειωθει αισθητα ..αλλα βλεπω εχω μια ποικια απο μικρα σαλιγκαρακια(ασχετα) αν αφησω και αναπτυχθουν αυτα λενε να καταπολεμιθει και αλλο η αλγη?..σε λιγο θα ανεβασω και βιντεακι να διετε που βρισκομαι

Link to comment
Share on other sites

Βασικα φιλοι μου δεν θελω να βαλω ζωνατανα μεσα εχω αυξησει την φωτοπεριοδο απο 8 σε 9 ωρες και η καφε εχει μειωθει αισθητα ..αλλα βλεπω εχω μια ποικια απο μικρα σαλιγκαρακια(ασχετα) αν αφησω και αναπτυχθουν αυτα λενε να καταπολεμιθει και αλλο η αλγη?..σε λιγο θα ανεβασω και βιντεακι να δειτε που βρισκομαι http://s289.photobucket.com/albums/ll205/G...nt=P5270384.flv

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...