Jump to content

Τροπικός Ύφαλος 500 Λίτρων


SW1IXC

Recommended Posts

Μετά απο αρκετή σκέψη προβληματισμό παρότρυνση και απίστευτη δουλειά τελικά μια μικρογραφία ενός τροπικού υφάλου δεσπόζει μέσα στο σαλόνι μου.

Καθότιν η γυάλα είχε φτιαχτεί εξαρχής για δίσκους με διαστάσεις 160 x 50 x 70 ΜΠΥ και 4 τρύπες στον πάτο για να μπούν τα φίλτρα με προβλημάτισε πάρα πολύ ο τρόπος της υπερχείλησης.

Οι λύσεις τύπου εξωτερικής με φόβιζε ανέκαθεν. Ο εσωτερικός πύργος με χαλούσε μιας και θα μου έκλεβε απο τους 50 πόντους του πλάτους συν του ότι δεν μου άρεσε και οπτικά μια κολώνα μέσα στο ενυδρείο.

Έτσι μετά απο ψάξιμο βρήκα κάποιους τύπους απο το εξωτερικό οι οποίοι φτιάχνουν έτοιμες εσωτερικές υπερχειλήσεις απο μαύρο πλέξι.

Το μόνο πρόβλημα αν μπορεί να το πεί και κάποιος έτσι είναι ότι πρέπει να γίνουν τρύπες στο τζάμι.

Τελικά την παρείγγειλα και ήρθε μαζί με τα κατάλληλα τρυπάνια και οδηγίες τοποθέτησης καθώς επίσης και μερικά γλυκίσματα, καραμελίτσες γλειφιτζούρια κλπ.

DSCN3534.jpg

DSCN3535.jpg

DSCN3536.jpg

Στην συνέχεια έγιναν οι 2 τρύπες και τοποθετήθηκε στην θέση καθώς επίσης και μια μικρότερη για την επιστροφή στην απέναντι πλευρά.

DSCN3538.jpg

DSCN3537.jpg

(Με κατάλληλη αντίληψη και πολύ καλή ψύξη οι τρύπες στο τζάμι είναι γελοία υπόθεση παιδιά).

Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε. Ούτε κολώνα μέσα στο ενυδρείο με χαμένο χώρο ούτε τίποτα.Ενα διακριτικό μαύρο και μικρό κουτάκι πάνω δεξιά. ΑΨΟΓΑ.

DSCN3548.jpg

DSCN3546.jpg

Στην συνέχεια τάπωσα τις τρύπες στο πάτο και άφησα μια για αλλαγές νερού.Φτιάχτηκαν και τα υδραυλικά με σωλήνες PVC Βάνες κλπ και τα σχετικά.

DSCN3550.jpg

Κατόπιν σχεδίασα και κόλλησα το sump το οποίο είναι 220 λίτρα και λειτουργεί με την σειρά Skimmer --> Return <-- Refiugium.

(Φώτο στην συνέχεια)

Τέλος αφού γίνανε όλες οι απαραίτητες δοκιμές με γλυκό νερό το ενυδρείο γέμισε με 70 κιλά ζωντανό και κουραρισμένο βράχο απο φίλο συνχομπίστα που πάτησε πάνω στην γνωστή σε όλους μας βάση.

Προστέθηκαν και καμιά 50αρια κιλά αραγωνίτη ψόφιο.

DSCN3579.jpg

Στην πορεία μπήκαν καμμιά 15αρια κιλά πάλι ζωντανού βράχου στο refiugium και περίπου 25 με 30 κιλά ζωντανού αραγωνίτη απο refiugium φίλου.

(Φώτο στη συνέχεια)

Απο εξοπλισμό έχουμε και λέμε :

Αντλία επιστροφής EHEIM COMPACT+ 5000

Corallife SKimmer 220Gals

1 Vortech Propeller

3 Τ5 στα 80 Watt 2 άσπρες στα 10.000Κ και 1 ακτινική

Osmolator και άλλοι αυτοματισμοί που βαριέμαι να τους γράψω.

Το δύσκολο ήταν λόγω πλάτους να στήσω το βράχο κάπως ούτως ώστε και λειτουργικό να είναι αλλά και να μαρέσει στο μάτι.Ελπίζω πως το πέτυχα.

DSCN3562.jpg

DSCN3563.jpg

Μέχρι στιγμής το ενυδρείο τρέχει απο το Μεγάλο Σάββατο και έχει :

2 γαρίδες Lysmata

3 με 4 κόκκινους ερημίτες

3 με 4 σαλιγκάρια

2 Amphiprion Occelaris

1 Amphiprion Melanopus

1 Blue Tang

Και μια γαρίδα που είτε Pistol είναι είτε Mantis διότι ακούω τα βράδυα τσάκα τσούκα στα τζάμια.Ελπίζω να είναι το πρώτο.

Παρατηρώντας την χημέια του μπορώ να πώ ότι τα 70 κιλά του βράχου κάνουν μέχρι στιγμής καλή δουλειά μιας και η αμωνία και τα νιτρώδη παραμένουν 0 με τα νιτρικά κολημένα στο 2.5

Το ΚΗ με προσθήκη μαγειρικής σόδας το χω φτάσει στο 9 με 10 μιας και ήταν χαμηλό αλλά ως στιγμής το Ασβέστιο κάθεται στα 340 και το Μαγνήσιο στα 1100. Επίσης έχω χαμηλό Ph. Κυμάινεται στα 7.8 με 8.0

Η καφέ διατομική άλγη έχει κάνει την εμφάνιση της στον αραγωνίτη, στα τζάμια και στα βράχια και όλα μέχρι στιγμής βαίνουν καλώς.

Κλείνωντας το σεντόνι επισημαίνω ότι το ενυδρείο προορίζεται για LPS/SPS συνδυασμό μιας και μου αρέσουν περισσότερο.

Μελοντικά θα προστεθούν οπωσδήποτε ενας CR έξτρα φωτισμός και άλλη μια VorTech για καλύτερη κυκλοφορία και βλέποντας και κάνοντας.

DSCN3581.jpg

Αυτά !!

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό και μέσω το παρόντος ποστ θα

1) Τεθούν διάφορες απορίες τις οποίες θέλω να συζητήσουμε

2) Θα παρακολουθούμε όλοι μαζί την πορεία του μικρού μου υφάλου.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Ωραία πράγματα φίλε μου! Μας έφερες φρέσκο θαλασσινό αέρα! ;)

- Χαίρομαι που είσαι καινοτόμος (βλ. υπερχείλιση) και ξέρεις τι θέλεις.

- Η τοποθέτηση του βράχου μου αρέσει πολύ.

- τα "τσάκα τσούκα" στα τζάμια, είναι πιθανό να είναι τα σαλιγκάρια που στριφογυρίζουν κοντά στις γωνίες του ενυδρείου.

Πολύ καλή σου συνέχεια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, και είμαι σίγουρος ότι θα έχεις απίθανα αποτελέσματα....η δε MP40 Vortech δεσπόζει στον χώρο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμενα μου αρεσει ο βραχος!!!!!! ;):thumbup:

Πολυ καλη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο....Τελικα τα γλυκακια τι λεγανε..???

Made in USA :thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη,και καλη εξελιξη στον υφαλο σου ευχομαι. Και εμενα μου αρεσει το στησιμο του βραχου!

Link to comment
Share on other sites

;) .Τιποτα αλλο.

Μπορεις σε παρακαλω να βγαλεις μια φωτο το κουτι υπερχειλισης απο πανω(να φαινεται το εσωτερικο του)?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς η μόνη φώτο που έχω με το κουτί απο πάνω είναι αυτή εδω.

post-249-1242645913_thumb.jpg

Την τρύπα στην κόντρα την έκανα για να μπορέσω να σφίξω τους συνδέσμους και να βάλω και ενα καπάκι που πάει μέσα στο κουτί για να εξαλείπτει το θόρυβο του νερού.

Ομολόγω ότι εκεί παιδεύτηκα αρκετά. ;)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι η τρυπα εγινε αφου κολληθηκε το ενυδρειο? αν ναι πως ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι με διαμαντοτρύπανο που εμπεριέχεται όταν αγοράζεις την υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

;) Πολύ καλή δουλειά μέχρις στιγμής Βαγγέλη!!

Εύχομαι την καλύτερη εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στην θαλασσινή μας παρέα και καλή συνέχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

μερακλιδικη δουλεια φιλε μου.

καλη συνεχεια στον υφαλο σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μερακι βλεπω ;) .Καλη συνεχεια φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο λινκ απο την υπεχειλιση ???

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο λινκ απο την υπεχειλιση ???

http://www.glass-holes.com

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια, καλως ηρθες στα αλατια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά Βαγγέλη...

Ευχομαι καλη συνέχεια στα αλάτια

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βαγγο!!!!Απιστευτη δουλεια!Ειδες που τελικα δεν ηταν τιποτα το τρυπημα....!Αντε καλη συνεχεια ευχομαι ολοψυχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη καλημερα πολλη καλη δουλεια :D και σου ευχομαι καλη συνεχεια :thumbup: θα ηθελα τα φωτα σου και τη βοηθεια σου ;) οσο αφορα την υπερχειλησι και το τρυπημα του τσαμιου μιας και ειμαι στο ξεκινημα ενος trigon 350 και προβληματιζομε :D με την υπερχειλησι αν θελεις στειλε με πμ το τηλ. σου να σε παρω να τα πουμε σου εχω στειλει και εγω πμ σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...