Jump to content

ενα Puffer αλλα πιο Puffer?


Recommended Posts

το liveaquaria με βοηθισε να το αναγνορισω σαν meleagris.... υπαρχουν 2 τυποι το ενα μαυρο με ασπρεσ βουλες το αλλο κατακιτρινο (λευκη κιλια και μερικες μαυλες κιλιδεσ)... το δευτερο ειναι απο καραιβικη... το αγορασα απο τον ωκεανο (οχι εγω... ο αδελφος μου) απο εισαγωγη που εκαναν απο αμερικη...

μιαζει στην εμφανιση με dogface... ο μονος λογος που αμφιβαλω για το να ειναι dogface ειναι το χρωμα... το μονο κιτρινο στα dogface ειναι τα πτεριγια και καμια φορα και η ουρα...

ααααα ναι .. και η τιμη... το πηρα 50ε

τι λετε? -ταν? εσυ ξερεις τα παφερακια :thumbup::D (στις φωτο τον βλεπετε τρομαγμενο... τσακονετε με τον τοματο κλοουν που μωλις απεκτισε ανεμωνη και εγινε τσαμπουκαλισ ;) ...... κανονικα ειναι πιο κιτρινος)

4192_80804012565_813422565_1736745_.jpg

4192_80803987565_813422565_1736741_.jpg

Link to comment
Share on other sites

μιαζει οντος, η μονη διαφορα ειναι το γκρι στιν πλατι στιν ουρα και το μαυρο στο ματι και στο στομα

παντος ειναι ακριβος το ιδιο κιτρινο... ενοω την αποχρωση

αλλα ειναι ινδονησιος... ο δικος μας ειναι αμερικανακι ;)

ειναι το γκρι+μαυρο+τοποθεσια αρκετο για να πει κανεις οτι δεν ειναι dogface? δεν διαφερει καθολου απο τα meleagris....

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου είναι ένα dog face puffer Arothron nigropunctatus.Αυτό το είδος πολλές φορές στον βασικό χρωματισμό του περιλαμβάνει και αποχρώσεις του κίτρινου αλλά σε μικρότερο βαθμό από το Arothron meleagris το πραγματικό golden puffer που έχει πλήρες βαθύ κίτρινο χρώμα.

Τα δυο είδη μοιάζουν αρκετά αλλά η βασική διαφορά τους είναι το σχήμα του κεφαλιού τους που στο arothron meleagris είναι πιο πλατύ.

Σου παραθέτω κάποιες photo αφού τυγχάνει και έχω και τα δυο είδη ψαριών.

Arothron Meleagris --True golden puffer--

post-3-1242850688_thumb.jpg

Arothron nigropunctatus --half yellow--

post-3-1242850543_thumb.jpg

Arothron nigropunctatus --common--

post-3-1242851251_thumb.jpg

Φαντάζομαι η διαφορές να είναι ορατές... ;)

Link to comment
Share on other sites

8αναση πηρες νεο golden?ωραιο......... ;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

οντος κουκλι ειναι!!!

αχχχ πανε μερες που εχουμε να τον δουμε στα αρχικα του χρωματα... ακομα τσακονετε με τον τοματο... ξερει κανεις καποιον που μπορει να τον θελει?

Link to comment
Share on other sites

οντος κουκλι ειναι!!!

αχχχ πανε μερες που εχουμε να τον δουμε στα αρχικα του χρωματα... ακομα τσακονετε με τον τοματο... ξερει κανεις καποιον που μπορει να τον θελει?

Όταν είναι σε κατάσταση stress όντως δεν εμφανίζει τον πραγματικό του χρωματισμό.Γιατι δεν στέλνεις τον clown αντί για το dog face που είναι πραγματικό pet?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικα αυτο κανουμε

dogface=pet κουκλος και κιτρινιαρης :P

τα υπολοιπα πανε βολτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...