Jump to content

Νεος Φωτισμος...


Recommended Posts

Μιας και θα παμε σε κρεμαστο χειροποιητο φωτιστικο κατα πασα πιθανοτητα θα αλλαξουμε και λαμπες...

Πληροφοριες:

Το φωτιστικο οπως το εχω υπολογισει θα απεχει απο την επιφανεια του νερου περιπου 30cm και το συνολικο βαθος του ενυδρειο ειναι 60cm περιπου... αρα οι λαμπες στο νεο φωτιστικο θα απεχουν απο τον βυθο περιπου 90cm

Φυτα: υπαρχουν Vallisneria Gigantea και anubias var, barteri...

Ψαρια: φροντοζες και leptosoma "jumbo"

Λαμπες:

2χ Philips TLD 36W/89 Aqua relle

2χ Sera (tropical sun royal) 36Watt 120cm 48'' 4700 kelvin

Σκεφτηκα οτι απο τα 144watt που ειμαι τωρα να παω στα 232 watt (λογω αποστασης) και βρηκα τις παρακατω λαμπες: (ειναι Τ8 ολες γιατι και τα ballast που βρηκα ειναι T8)

2x 58w

Dennerle T8 African-Lake 58 W/1500 mm

1321_1327_dennerle_trocal_african_lake_z1.jpg

Dennerle T8 African-Lake 58 W/1500 mm

Clear, fresh light specially for chichlid aquaria.

Features Dennerle T8 African-Lake

* Visual colour impression: Natural light effect similar to that in Lake Malawi, Lake Tanganyika and Lake Victoria at a depth of approx. 50-100 cm. Rich blue, yellow and orange colours; plants are a lush green and the water appears fresh and clear

* Colour index: EXCELLENT

* State-of-the-art lamp technology - New generation - ALON-C Longlife technology

* Extra long life: over 15,000 operating hours

* With TROCAL Color Peaks: Fish glow in their most beautiful colours - ideal light for plant growth

* High luminous efficiency = lower electricity costs.Diameter of 26 mm = 10% less power consumption than 38 mm lamps. At the same time, 10% more light than 38 mm lamps.

* High luminous efficiency: A 30 W TROCAL-de Luxe African-Lake has a light output of 2300 lumen

* Fits all standard aquarium lights

* Operation possible with all conventional and electronic ballasts

* Dennerle T8 African-Lake can be combined with all TROCAL light colours

Test series conducted by DENNERLE over many years with T8 fluorescent tubes confirm that TROCAL Longlife promotes the growth of aquarium plants and checks algae growth. TROCAL is the ideal recommendation for aquarium light.

Modern technology

* State-of-the-art lamp technology - New generation - ALON-C Longlife technology

* Extra long life: over 15,000 operating hours

* High luminous efficiency = lower electricity costs.

UV-Stop TROCAL UV-STOP TO COMBAT ALGAE

TROCAL Kongo White, Amazon Day and Color Plus feature a special protective UV STOP foil. This foil filters out ultraviolet radiation below 400 nm. This means you can now illuminate your aquaria with UV-free light. The growth of irksome algae, which thrive on UV, is effectively kept in check, while aquarium plants flourish.

2x 58w

Dennerle T8 Special-Plant 58 W/1500 mm

dennerle_t8_special_plant_z1.jpg

Dennerle T8 Special-Plant 58 W/1500 mm

A tried and tested source of warm, plant-active light.

* Creates a warm, particularly pleasant light environment

* DE LUXE light quality

* Colour index of Dennerle T8 Special-Plant: EXCELLENT

* Special spectrum prevents algae growth

* Tried and tested for many years

* State-of-the-art lamp technology - New generation - ALON-C Longlife technology

* Extra long life: over 15,000 operating hours

* With TROCAL Color Peaks: Fish glow in their most beautiful colours - ideal light for plant growth

* Light spectrum adapted to aquarium plants with “algae gaps”

* Activates chlorophyll synthesis

* When mixed light colours apply, TROCAL Special Plant always improves the light spectrum in the direction of good plant growth

* Tests reveal a reduced susceptibility to the formation of floating leaves from Echinodorus sword plant, tiger lotus, Sagittarias

* Diameter of 26 mm = 10% less power consumption than 38 mm lamps. At the same time, 10% more light than 38 mm lamps.

* High luminous efficiency = lower electricity costs. A 30 W Dennerle T8 Special-Plant has a light output of 2400 lumen

* Fits all standard aquarium lights

* Operation possible with all conventional and electronic ballasts

* Can be combined with all TROCAL light colours

Ειναι καλος ο συνδιασμος? ή να βαλω κατι αλλο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν προτεινετε κατι σε Τ5 ! :thumbup:

Παραδειγμα

2x 54w

JBL SOLAR ULTRA TROPIC

και

2x 54w

JBL SOLAR ULTRA NATUR

;)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για 90 ποντους υψος,εγω δεν θα εβαζα κατι αλλο εκτος απο λαμπες μεταλλου,τελεια και παυλα.

ειδικα αν μιλας για τ8....τσαμπα καιει η λαμπα νομιζω....

**αν μεινεις ομως στα υπαρχωντα φυτα....δεν εχεις προβλημα.το θεμα ειναι ομως οτι τρωγωντας ανοιγει η ορεξη.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για 90 ποντους υψος,εγω δεν θα εβαζα κατι αλλο εκτος απο λαμπες μεταλλου,τελεια και παυλα.

ειδικα αν μιλας για τ8....τσαμπα καιει η λαμπα νομιζω....

**αν μεινεις ομως στα υπαρχωντα φυτα....δεν εχεις προβλημα.το θεμα ειναι ομως οτι τρωγωντας ανοιγει η ορεξη.

Kωστα δεν εχω σκοπο να βαλω κατι αλλο απο φυτα, αντε καμια vallisneria ακομα... σκοπευω να μεινω αφρικη αρκετο καιρο! ;)

Για τις Τ5 πιο πανω τι εχεις να πεις?

Link to comment
Share on other sites

οκ,λουλουδι μου. ;)

οσο για τις λαμπες παραπανω καλες ειναι αλλα για φυτεμενο προτιμω τις sylvania grolux που ειναι δοκιμασμενες και πολυυυ φθηνοτερες,και για συνδιασμο θα εβαζα arcadia fresh water.

τοοσα χρονια φυτεμενο για μενα ηταν ο συνδιασμος αυτων των λαμπων η mercedes απο θεμα αξιπιστιας,καλης τιμης(grolux),και αποδοσης....

Link to comment
Share on other sites

οκ,λουλουδι μου. ;)

χΑχαχαχα :thumbup:

οσο για τις λαμπες παραπανω καλες ειναι αλλα για φυτεμενο προτιμω τις sylvania grolux που ειναι δοκιμασμενες και πολυυυ φθηνοτερες,και για συνδιασμο θα εβαζα arcadia fresh water.

τοοσα χρονια φυτεμενο για μενα ηταν ο συνδιασμος αυτων των λαμπων η mercedes απο θεμα αξιπιστιας,καλης τιμης(grolux),και αποδοσης....

Οποτε μου λες 2x sylvania grolux και 2x arcadia fresh water ? 54w?

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω ναι.τις grolux τις βρισκεις πολυ φτηνα σε καλο ηλεκτρολογικο μαγαζι.(εαν ερθεις θεσ/νικη,θα σου πω που θα πας για να τις βρεις...)

οσο για τις arcadia,ειναι αλμυρουτσικες,και θα τις βρεις se pet-sop με καποιο ψαξιμο η απο το διαδυκτιο....

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου ανοίξει ή όρεξη για πιο απαιτητικά φυτά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να αγοράσω ακριβές λάμπες αλλά οπωσδήποτε θα έμπαινα στην διαδικασία να βάλω Τ5.

Με της Τ8 δεν θα έχεις πρόβλημα με τα φυτά διότι δεν είναι απαιτητικά, αλλά θα χάσει από ομορφιά το ενυδρείο.

Το αφρικάνικό με πλούσιο φώς είναι καταπληκτικό. Εξάλλου στης λίμνες αυτές το φως είναι πλούσιο.

Και εγώ θα σου πρότεινα της Sylvania Grolux Τ5, για τα φυτά σου είναι μια χαρά.

Επίσης άλλο να φωτίσεις 90 πόντους καθαρή στήλη νερού και άλλο 90 πόντοι απόσταση.

Μέσα στο νερό 30 πόντοι απόσταση παίζουν μεγάλο ρόλο αλλά έξω από το νερό όχι και τόσο δεν θα έχεις μεγάλη απώλεια σε φως.

Και τέλος γιατί δεν κάνεις κάποια πατέντα που να μπορείς να ανεβοκατεβάζεις το φωτιστικό σουq

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για 90 ποντους [...]

οκ,λουλουδι μου. ;)

Ρε τί είσαστε εσείς??? Πωπωπωπωπωπωπωπωπωπω...

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος γιατί δεν κάνεις κάποια πατέντα που να μπορείς να ανεβοκατεβάζεις το φωτιστικό σουq

Χρηστο θα μπουνε ή αλυσίδες ή συρματόσχοινα με τέτοιον τρόπο ωστε να ανέβω-κατεβαίνει! :thumbup:

Οποτε καταληγουμε σε

2 grolux

2 arcadia

;)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στα watt ...

58w και οι τέσσερις ή ειναι πολλα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στα watt ...

58w και οι τέσσερις ή ειναι πολλα? ;)

Αν μιλουσαμε για αγρια πιασμενα ψαρια θα σου ελεγα οτι ειναι πολλα.

Για τα ψαρια εκτροφης δεν υπαρχει προβλημα..................

Link to comment
Share on other sites

Τριαντάφυλλε

Εμένα μου φαίνεται ότι πας για φουλ φυτεμένο σε λίγους μήνες και μας το φέρνεις σιγά σιγά.

Αλλά να ξέρεις ότι η Αφρική συγχωρεί αλλά δεν ξεχνά ;)

Εγώ στη θέση σου τα χρήματα για την εν λόγω κατασκευή θα τα έδινα για ένα ωραίο μεσαίου μεγέθους tropheus ενυδρείο.

Ανδρέας (για τους Αφρικάνους)

Link to comment
Share on other sites

ασε το ''λουλουδι'' να εκφραστει βρε αθεοφοβε μουστακαλη υπερβολικα καλε μου φιλε αντρεα.

αμαν πια με τα νταμαρια σου... :thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου τα χρήματα για την εν λόγω κατασκευή θα τα έδινα για ένα ωραίο μεσαίου μεγέθους tropheus ενυδρείο.

Ανδρέας (για τους Αφρικάνους)

Και εγω θα ηθελα κατι τετοιο Αντρεα... αλλα η παντοφλα που λεγαμε βλεπεις... :D

ασε το ''λουλουδι'' να εκφραστει βρε αθεοφοβε μουστακαλη υπερβολικα καλε μου φιλε αντρεα.

αμαν πια με τα νταμαρια σου... :thumbup:;)

"Πας μη αφρικανος... βαρβαρος!" :D

Link to comment
Share on other sites

"Πας μη αφρικανος... βαρβαρος!" :thumbup:

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια ;)

xaxaxaxa :thumbup: σωστοοοοοοοοος!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα τελευταίο ερώτημα:

Να βάλω ανακλαστήρες ή όχι? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...