Jump to content

Ζωνη ασφαλειας και κρανος.


Recommended Posts

Τετραμελης οικογενεια πανω σε ενα μηχανακι. Για κρανος δεν το συζητω, ειναι εξοδο και κουραση. Και θα μου πεις: αν δεν εχει ιχ τι θα κανει ο αλλος? Λυσεις υπαρχουν, απλα θα κουραστει περισσοτερο. Και δεν σκεφτεται το κοστος αυτης της απερισκεψιας, ουτε καν το δικο του κοστος που θα κουβαλαει το κριμα στο λαιμο του και θα το κυνηγουν οι τυψεις για το υπολοιπο της ζωης του αν συμβει το μοιραιο.

Αυτο ομως που με εξαγριωνει περισσοτερο με το θεμα που ανοιξες ειναι οτι αν το παιδακι χτυπησει στην εκδρομη που θα παει με το σχολειο, αυτος ο ιδιος ο γονεας θα τρεξει να ζητησει ευθυνες στο δασκαλο που συνοδευε τα παιδια.

Συμπερασμα: θελουμε οι αλλοι να προσεχουν και να κανουν σωστα οτι κανουν αλλα εμεις ξερουμε. Οι ευθυνες ειναι μονο για τους αλλους. Αλλο θεμα αυτο βεβαια αλλα το αναφερω. Προσοχη στα παιδια οσοι εχετε οι οσοι μεταφερετε.

Οσον αφορα το κρανος γιατι να μην δινουν οι εμποροι ενα καλο κρανος με την αγορα της μοτο? Τα αυτοκινητα γιατι εχουν ζωνες? Και επειδη το κρανος λερωνει και αχρηστευεται γιατι να μην επιδοτει το κρατος καθε 3,4, 5 ή εστω 10 χρονια να αγορασεις ενα νεο? Καλυτερα να μην βαζουν ζωνες στα αυτοκινητα να γλυτωσουμε και το κοστος τους κατα την αγορα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ρε παιδιά ελάτε στην πίστα μας!Και μετά όποιος θέλει φαεί κερνάω εγώ!diskus fun όποτε ξαναέρθεις Μέγαρα στείλε και ένα μνμ να συναντηθούμε!

Triumph Daytona 675 του '08 neon blue, την Τεταρτη εχει ο Σωτηρης (Ζαφειροπουλος) και λογικα εκει θα ειμαι. Στην πιστα με ξερουν και σαν "Μακο".- :)

Link to comment
Share on other sites

180 μοιρες. αν ειναι σου ερχεται και απο πισω.

20 χλμ. περαστε διπλα απο φορτηγο με 20 χλμ ανα ωρα, ακομα και 10 και αν πεταχτει ενα παιδακι στο μισο μετρο πριν περασετε το φορτηγο και μπορεσετε... κοκκαλοστε το.

0,5 αν ο δεξιος κανει ελιγμο λογω λακουβας που ειδε τελευταια στιγμη σπρωξτε τον να φυγει απο τη μεση.

Αυτα ειναι γενικοι κανονες που μπορει καποιος να τα βγαλει και μονος του. ολα παιζουν και ειναι εξαρτηση των συνθηκων που επικρατουν στον δρομο τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. τα υπολοιπα για εμενα ειναι γνωσεις προκατακτικου σταδιου. η θεωρια σε συνδιασμο πραξης σε συνθηκες πιστας ειναι γι αυτους που ειναι αρχαριοι ή γρηγοροι και τα περισσοτερα ισχυουν για πιστες.

η οδηγηση θελει υπομονη, εμπειρια, σωστη χρηση της επιδεξιοτητας (αν εχει) του καθε οδηγου ή αναβατη, υπευθυνοτητα, κ.α..... αλλα ιδιαιτερα ικανοντητα να προβλεπεις τη κινηση του αλλου πριν αυτος σκεφτει να κανει.

καλη η μηχανη, μου ερεσει κι εμενα πολυ. Καλο το αυτοκινητο, το ζω απο πολυ μικρος. Για καπιους ειναι ομορφα χομπι αλλα ρε παιδια μονο σε πιστα. Και οτι μαθαινουμε εκει πρεπει να μενει εκει. Ο καθε δρομος ειναι διαφορετικος, οπως και η οδηγηση στην πολη με την οδηγηση στην επαρχια. Οπως η οδηγηση το χειμωνα με την οδηγηση το καλοκαιρι.

Εγω δεν ειμαι ο σωστος και ο τελειος οδηγος, ουτε εχω παρακολουθησει σεμιναρια και ουτε εφαρμοζω πολλα απο αυττα που λεω. Εχω ηδη τρακαρει (στα 34 μου) τοσες φορες, (κυριως με ΙΧ) οσες εσεις ολοι θα τρακαρετε σε ολη σας τη ζωη. Οσοι θελουν και μπορουν ας με ακουσουν.

Και σε οσους δεν εχει τυχει ατυχημα ή απλο τρακαρισμα, ας σκεφτουν να αναψουν ενα κερακι στη θεα Τυχη που τους προστατευει. Εχω ακουσει κανα δυο να μου λενε: δεν εχω κανει ουτε γρατζουνια στο ΙΧ και οδηγω τοσα χρονια. (Με θλιβει το γεγονος οτι καποιοι ηταν και συναδερφοι μου... φαντασου τι πρεπει να ακουσω απο καποιον αλλον-συνηθισμενο οδηγο). Μετα απο πολυ καιρο τους επισκευτηκα στο νοσοκομειο.

Παιδια, προσοχη στους δρομους. Ειτε με δυο ειτε με τεσσερις ροδες και με οποιον ογκο και οδηγο θελετε, ακομη και Σουμαχερ σε νταλικα ειστε εκτεθιμενοι σε κινδυνο. Μονο αυτο να σκεφτεστε και αφηστε τα σεμιναρια και τις γνωσεις.

Αυτα....

Αν και συμφωνω με αρκετα απο αυτα που γραφεις, ομολογω οτι δεν καταλαβα τι εννοεις σε αυτα που εχω επισημανει. Το 200,5 αφορα καθαρα την οδηγηση στην πολη (και μαλλον δεν το εχεις κατανοησει απολυτα) και οχι την πιστα. Αν αφησουν τα σεμιναρια που θα στηριχτουν, σε αυτα που εμαθαν απο τους "εκπαιδευτες" που τους βαλανε να κανουν κυκλους, ενω ετρωγαν σουβλακια και πινανε μπυρες μεχρι να τελειωσει το υποτιθεμενο μαθημα; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνω με αρκετα απο αυτα που γραφεις, ομολογω οτι δεν καταλαβα τι εννοεις σε αυτα που εχω επισημανει. Το 200,5 αφορα καθαρα την οδηγηση στην πολη (και μαλλον δεν το εχεις κατανοησει απολυτα) και οχι την πιστα. Αν αφησουν τα σεμιναρια που θα στηριχτουν, σε αυτα που εμαθαν απο τους "εκπαιδευτες" που τους βαλανε να κανουν κυκλους, ενω ετρωγαν σουβλακια και πινανε μπυρες μεχρι να τελειωσει το υποτιθεμενο μαθημα; :rolleyes:

για τα σεμιναρια παω πασσο. και για το δευτερο. οτι πεις.

γνωμη μου: ο οδηγος παντα μαθαινει και ποτε δεν γινεται τελειος. οτι σεμιναρια και αν παρακολουθησει και οση εμπειρια και να εχει. :)

Link to comment
Share on other sites

Triumph Daytona 675 του '08 neon blue, την Τεταρτη εχει ο Σωτηρης (Ζαφειροπουλος) και λογικα εκει θα ειμαι. Στην πιστα με ξερουν και σαν "Μακο".- :)

Να σου πω διευθυνση και να έρθεις στο σπίτι μου και μετά να πάμε για φαί?

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 2-3 χρονια ηρθε και επεσε επανω μας ενας μεθυσμενος ταξιτζης, πιτα εντελως, πριν απο εμας χτυπησε κανα 2-3 ακομη

και βεβαια καλεσα αστυνομια (οταν μετα απο δυσκολια τον σταματησαμε)

η αστυνομια τι εκανε; τον κρατησε μεσα το βραδυ και την επομενη τον αφησε και πηγε σπιτακι του, φανταζομαι ο τυπος θα εξακολουθει να κανει κουρσες θανατου

εγω τι να εκανα;

Link to comment
Share on other sites

πριν απο 2-3 χρονια ηρθε και επεσε επανω μας ενας μεθυσμενος ταξιτζης, πιτα εντελως, πριν απο εμας χτυπησε κανα 2-3 ακομη

και βεβαια καλεσα αστυνομια (οταν μετα απο δυσκολια τον σταματησαμε)

η αστυνομια τι εκανε; τον κρατησε μεσα το βραδυ και την επομενη τον αφησε και πηγε σπιτακι του, φανταζομαι ο τυπος θα εξακολουθει να κανει κουρσες θανατου

εγω τι να εκανα;

:hysterical:Sex σκεφτηκες; :thumbup::buttrock::):rolleyes: Τι ρωτας ωρε; :thumbup: Το αυτονοητο ................... ονοματα, διευθυνσεις και δικηγορο!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω διευθυνση και να έρθεις στο σπίτι μου και μετά να πάμε για φαί?

Αν ερθω προς την πιστα (γιατι βλεπω βροχη) θα στειλω πμ.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...