Jump to content

Εδω η δικια μου συλλογη


polidis

Recommended Posts

λοιπον ετσι για να δουμε τι εχει ο καθενας στο οπλοστάσιο του.

Και σε τι πρωιοντα καταλήγουμε κυρίως.

Παρακαλω να γίνετε αναφορα στο καθενα για να ξερουμε τι ειναι.

(Μην θεωρηθεί διαφημιστικό στα προϊόντα γιατι ειναι διαφορετικων εταιριών οπως φαινεται και στις φωτο)

Παμε....

Φωτο 1.

Ολα μαζι(αυτα που χρησιμοποιώ λιγο η πολυ)

post-11750-1242742416_thumb.jpg

Φωτο 2.

Διαφορες τροφες(να μην ονομαζω μια-μια διοτι τις βλεπετε)

post-11750-1242742731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φωτο 3.

Ολα τα ζουμια(απο αριστερα προς δεξια)

1.Σοδα(Ανεβασμα PH KH)

2.Αλατι(Λιγο το θελουν τα γκαπακια)

3.Sera fishtamin(Βιταμινες)

4.Sera Florena(Λιπασμα..καθε 2 βδομαδες)

5.Sera toxivec(Ζουμι για εκτακτα περιστατικα Π.Χ αν ανεβασουμε αμμωνια.Μια φορα χρησιμοποιήθηκε εκανε καλη δουλεια αλλα παραμενει στο οπλοστασιο για ωρα αναγκης)

6.JBL Biotopol(Αντιχλωριο) ειχα prime αλλα δεν το βρηκα και δοκιμάζω αυτο)

7.JBL Denitrol(Βακτιρια...Δεν χρησιμοποιείτε πλεον)

8.JBL Acclimol(Αντιστρες...Το βαζω στο σακουλακι οπου μεταφέρω ψαρια η δινω η παιρνω μπαινει παντα λιγο μεσα και ετσι δεν στρεσαρονται τα ψαρια.

9.JBL PH-PLUS(Ανεβαζει το πεχα....Δεν χρησιμοποιείτε πλεον Λογου σοδας)

10.Dennerle..2 φορες την βδομαδα το βαζω για το καθαρισμο νερου απο τυχόν βλαβερες ουσιες περιεχει και ιχνοστοιχεία.

11.MultiFit(λιπασμα...1 φορα το μηνα μονο πολυ καλο)

12.Beaphar(Δεν χρησιμοποιείτε μου το εδωσε φιλος σαν βακτιρια και δεσμεύει αμμωνια)

post-11750-1242745067_thumb.jpg

Φωτο 4.

Τεστς

1.Αμμωνια

2.JBL PH , KH , NO2 , NO3 , GH

post-11750-1242745104_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν καταλαβαινω γιατι να κανουμε κατι τετοιο;

Γιατι να κανουμε διαφημιση στις εταιρειες;

Επισης τα τεστακια που εχεις δεν ειναι καλα, για πολλους λογους, καλυτερα υγρα..

Ακομα πιστευω οτι εχει πολλα αχρηστα πραγματα..

Στις τροφες οκ, αλλα στα υπολοιπα;

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

εν μερη συμφωνω με τον παραπανω φιλο.δεν βλεπω τον λογο να κανουμε κατι τετοιο...

ΥΓ.ασε που αν ξεκινησω να ποσταρω εδω μεσα τα προιοντα που χρησιμοποιω θα κρεμασει ο... σερβερ... ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν καταλαβαινω γιατι να κανουμε κατι τετοιο; Ενταξει εσυ μην το κανεις αλλα μπορει καποιος να θελει να δει τι χρησιμοποιεί καποιος για το χομπυ του.

Γιατι να κανουμε διαφημιση στις εταιρειες; Διαφημηση σημαίνει ενα προϊόν.Ειδες σε μενα να κανω κατι σαν διαφημηση με τοσες διαφορες μαρκες που εχω?

Επισης τα τεστακια που εχεις δεν ειναι καλα, για πολλους λογους, καλυτερα υγρα.. Το ξερω δεν ειμαι χθεσινος.Κανω και υγρα.Αλλα αποψη μου ειναι οτι τα υγρα τα περισσότερα μετα το στρωσιμο δεν χρειάζονται και πολυ παρα μονο 2-3 και τα υπολοιπα καπου καπου.

Ακομα πιστευω οτι εχει πολλα αχρηστα πραγματα..Για πες πια? Εξηγώ νομίζω πιο πανω πια δεν χρησιμοποιούνται

Στις τροφες οκ, αλλα στα υπολοιπα;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.ασε που αν ξεκινησω να ποσταρω εδω μεσα τα προιοντα που χρησιμοποιω θα κρεμασει ο... σερβερ... ;):thumbup:

Ε!! δεν νομιζω......

Σε προκαλώ να ποσταρεις για να δουμε τι χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Ε!! δεν νομιζω......

Σε προκαλώ να ποσταρεις για να δουμε τι χρησιμοποιείς.

τσαμπα με προκαλεις αδελφε.σε πετ-σοπ εργαζομαι...δεν σου λεω κατι αλλο... :thumbup:;)
Link to comment
Share on other sites

τσαμπα με προκαλεις αδελφε.σε πετ-σοπ εργαζομαι...δεν σου λεω κατι αλλο... :thumbup:;)

Α!! οκ πασο....

Τζαμπα πράμα δηλαδη.

Αν θες και εχεις χρόνο ομως βαλε τα να δουμε εναν πετσοπα τι προτιμήσεις εχει.

Link to comment
Share on other sites

Α!! οκ πασο....

Τζαμπα πράμα δηλαδη.

Αν θες και εχεις χρόνο ομως βαλε τα να δουμε εναν πετσοπα τι προτιμήσεις εχει.

τσαμπα δεν ειναι τιποτε.

απο εκει και μετα καλο ειναι να γνωριζεις ακριβως τις αναγκες σου σαν χομπιστας και να εχεις και τα προληπτικα προιοντα ,καθως και μεγαλη ποικιλια σε τροφες.αξιοπιστα υγρα τεστ συμπληρωνουν το κασε.

νομιζω πως το ποστ το ανοιξες για να δεις τι αλλο τυχον μπορει να εχουν στα ντουλαπια τους οι υπολοιποι χομπιστες και οχι να κανεις κοντρα για το ποιος εχει τα περισσοτερα.

οπως και να εχει το βλεπω αρκετα ασκοπο σαν διαδικασια.βεβαια αυτο δεν παυει απλως να ειναι η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια μην τρελαθούμε κιολας.

Αν καποιος ποσταρι τα προϊόντα που εχει και χρησιμοποιεί για το χομπυ του θεωρείται διαφημηση??

Δεν το πιστευω δηλαδη αυτο.Ειδατε να κανω καποια διαφημηση σε καποιο προιων συνγκεκριμενα?

Το θεμα το ανοιξα για να δω η δουμε τι υπαρχει στο οπλοστασιο του καθε χομπυστα και οχι για να κανουμε κοντρα ποιος εχει τα πιο πολλα.

Μου ειναι αδιαφορο πιος εχει πιο πολλα και πιο λιγα απο μενα.

Καταλάβετε τον σκοπο του θεματος και όποιοι πιστοί ποσταρετε αλλιως ας κλειδωθεί αν το θεωρείτε διαφημηση.

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν προκειται να το κλειδωσει.δεν γνωριζω αν το εχεις καταλαβει, αλλα βρισκεσαι στο πιο δημοκρατικο ενυδρειακο φορουμ της χωρας αγαπητε μου φιλε.

ουτε εγω δεν θεωρω προσωπικα οτι τιθεται θεμα διαφημησης,απλα το βρισκω απλως ανουσιο.

περιμενε και τις αποψεις των υπολοιπων χομπιστων ομως...

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν προκειται να το κλειδωσει.δεν γνωριζω αν το εχεις καταλαβει, αλλα βρισκεσαι στο πιο δημοκρατικο ενυδρειακο φορουμ της χωρας αγαπητε μου φιλε.

Το ξερω και σ' ευχαριστω

ουτε εγω δεν θεωρω προσωπικα οτι τιθεται θεμα διαφημησης,απλα το βρισκω απλως ανουσιο.

Για σενα μπορει να ειναι ανουσιο απ οτι καταλαβαίνω μαλλον λογο πετσοπ τα εχεις δει ολλα τα ξερεις ολα απ εξω και ανακατωτά και σου ειναι αδιαφορα ολα αυτα που τα ξαναβλεπεις καθε μερα.

Οκ δεκτω.

περιμενε και τις αποψεις των υπολοιπων χομπιστων ομως...Ετσι.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι η χαρα του πετσοπα, αιμοδοτης κανονικος και με τα ολα σου!!!!! ;)

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι η χαρα του πετσοπα, αιμοδοτης κανονικος και με τα ολα σου!!!!! ;)

Φιλικα

Νικος

Μην το λες αυτο γιατι εχω να ψωνισω εδω και 6-7 μηνες.

Οι τροφες θα μου πανε 1 χρονο και βαλε.Και τα υπολοιπα πανω απο χρονο.

μονο αντιχλωριο βλεπω στους επομενους 5-6 μηνες να περνω.

Οπως ειπα τα περισσότερα δεν χρησιμοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

wrong

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι σαν την διαφιμηση παμε να βγαλουμε τον πρωτο με διαφοραααα μηκους! ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι σαν την διαφιμηση παμε να βγαλουμε τον πρωτο με διαφοραααα μηκους! ;):thumbup:

Γιατι να βγαλουμε τον πρωτο.

Διαβασε μερικα posts πιο πανω για να καταλαβεις γιατι ανοιξα αυτο το θεμα.

Και αν θες συμμετέχεις.

Υ.Γ.Απο οτι βλεπω το θεμα δεν εχει συμμετοχή.

Μαλλον το πηρατε στραβα.

Παρακαλω να το κλειδώσει καποιος MOD

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως δεν έγινε και κάτι μεμπτό και νομίζω πως όντως παρεξηγήθηκαν οι προθέσεις του φίλου polidis. Όντως σαν τόπικ μπορεί να μην έχει να προσφέρει πολλά, άμεσα, αλλά έμεσα μπορεί να βγούνε κάποια συμπεράσματα για κάποια προϊόντα που είτε κάποιοι δεν τα γνωρίζουνε είτε δεν τα έχουν δοκιμάσει.

Anyway! Θεωρώ πως να συνεχιστεί το "κράξιμο" είναι ανούσιο και εκτός φιλοσοφίας του φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτο γιατι εχω να ψωνισω εδω και 6-7 μηνες.

Οι τροφες θα μου πανε 1 χρονο και βαλε.Και τα υπολοιπα πανω απο χρονο.

μονο αντιχλωριο βλεπω στους επομενους 5-6 μηνες να περνω.

Οπως ειπα τα περισσότερα δεν χρησιμοποιούνται.

Φιλε μου ασχετα με την ημερομηνια ληξης που γραφουν τα κουτια τους, τροφη περα απο 3-4 μηνες ανοιχτη, ειναι .....για τα σκουπιδια (αποψη μου).- ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ασχετα με την ημερομηνια ληξης που γραφουν τα κουτια τους, τροφη περα απο 3-4 μηνες ανοιχτη, ειναι .....για τα σκουπιδια (αποψη μου).- ;)

Κανεις λαθος αφου ειναι αποξηραμενες και εχουν 2-3 12.2010 και οι υπολοιπες 2011 και 2012.

Δεν λεει πουθενα οτι αν ανοιχτη πρεπει να καταναλωθει μεσα σε 6 μηνες.

Γιατι υπαρχει ημερομηνία λήξεις.

Μηπως εισαι πετσοπας???

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος αφου ειναι αποξηραμενες και εχουν 2-3 12.2010 και οι υπολοιπες 2011 και 2012.

Δεν λεει πουθενα οτι αν ανοιχτη πρεπει να καταναλωθει μεσα σε 6 μηνες.

Γιατι υπαρχει ημερομηνία λήξεις.

Μηπως εισαι πετσοπας???

Οχι χομπιστας απο το 1980. Οταν τις ξεσφραγισεις, "ρουφανε" υγρασια. Εσυ κανε οπως νομιζεις.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα μιλησω σαν παιδι που ετρωγα για χρονια και ακομα καμια φορα τρωω δημιτριακα....Οταν τα ανοιξεις και δεν τα καταναλωσεις σε διαστημα 1 μηνος το πολυ αρχιζουν να μαλακωνουν και δεν τρωγονται με τπτ....

Λογικα μιας και η τροφη των ψαριων ειναι αποξηραμενη να συμβαινει το ιδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι χομπιστας απο το 1980. Οταν τις ξεσφραγισεις, "ρουφανε" υγρασια. Εσυ κανε οπως νομιζεις.- ;)

Σε καποια πιο παλια δημοσιευση σου ειχες αναφερει οτι διατηρουσες pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα μιλησω σαν παιδι που ετρωγα για χρονια και ακομα καμια φορα τρωω δημιτριακα....Οταν τα ανοιξεις και δεν τα καταναλωσεις σε διαστημα 1 μηνος το πολυ αρχιζουν να μαλακωνουν και δεν τρωγονται με τπτ....

Λογικα μιας και η τροφη των ψαριων ειναι αποξηραμενη να συμβαινει το ιδιο.....

Εγω τα δημητριακά και μετα απο 6 μηνες αφου ανοιχτουν τα τρώω και δεν εχω παθει τιποτα.

Τεσπα.

Εχω παρει εδω και 2 χρωνια τρωφη 2 κιλα στικς για τα χρυσοψαρα μου που εχω σε μια λιμνουλα και ακομα εχω και τα τρων σαν τρελα και μεγαλωνουν κανονικά..

Τωρα αν μετα το περας 6 μηνων χαλαει η τρωφη δεν θα το γραφανε επανω στα κουτια?

Μπουνταλαδες ειναι η εταιρίες.

Τωρα για την υγρασία που ειπώθηκε.Ε!! δεν νομιζω αν τις βαζεις σε ξηρο μερος και τις πιανεις με ξηρα χερια και τις κλεινεις παλι καλα να εχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...