Jump to content

Χρυσοψαρο-Σαλιγγαρι


Recommended Posts

Μετα απο το ενυδρειο που μολις στρωθηκε, εχω στην κατοχή μου ενα επίσης στρωμένο ενυδρειο ΒΟΥU LJ-380,που αγόρασα από εναν συμφορουμιτη, το οποίο πρεπει να ειναι 35-38 λιτρα, με διαστασεις υxπxμ 46x19x40. Εχει αυτη τη στιγμή μεσα μια oranda (red cup goldfish), θα ήθελα όμως να της βάλω άλλο ενα ιδιας κατηγορίας, αλλα άλλου τυπου ψαρακι να κανει παρέα, αλλα επισης και 2-3 σαλιγγαρακια.

Γινεται???

Θελουν συγκεκριμενη θερμοκρασια???

Αυτη την περιοδο παντως το νερο της βρύσης είναι αρκετα ζεστο,(σπιτι μου 20-22 βαθμους).

Επίσης επειδη ειναι used το φιλτο του δεν ξερω τι θα επρεπε να εχει, αυτη τη στιγμή έχει ενα μαυρο σφουγγαρακι και απο πάνω υαλοβάμβακα.

Αυτα αρκουν??

Θα πρεπει να βαλω και κατι αλλο?? πχ βιολογικό υλικο?? αν ναι, τι???

Καθε πόσες μέρες θα πρεπει να το αλλαζω το νερο??

Υ.Γ.: Pariss ευχαριστω για το πολύ καλό ανυδρειο που μου πούλησες... ήταν οτι χρειαζόμουν!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

συχνες αλλαγες νερου με χρηση αντιχλωριου.τα ψαρια κρυου νερου υποφερουν απο τη ζεστη.

μπορεις να βαλεις καποιο βιολογικο υλικο εξτρα οπως μακαρονι,substrut pro,η siporax και αλλα....

τετοιο σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις σαν εξτρα κατοικο,και μαλιστα ειναι και πολυ καλος καθαριστης.

για αλλα ψαρακια ξεχασε το ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου και τα oranda αρκετα ''βρωμικα'' ζωα με πολλα αποβλητα......

Link to comment
Share on other sites

συχνες αλλαγες νερου με χρηση αντιχλωριου.τα ψαρια κρυου νερου υποφερουν απο τη ζεστη.

μπορεις να βαλεις καποιο βιολογικο υλικο εξτρα οπως μακαρονι,substrut pro,η siporax και αλλα....

τετοιο σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις σαν εξτρα κατοικο,και μαλιστα ειναι και πολυ καλος καθαριστης.

για αλλα ψαρακια ξεχασε το ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου και τα oranda αρκετα ''βρωμικα'' ζωα με πολλα αποβλητα......

Σε τι θερμοκρασια πρεπει να ειναι το νερο???

Αν βαλω μακαρονι, δε χοραει και πολύ, μαζι με υαλοβαμβακα ειναι οκ ή θελει και τπτ αλλο??

Αν βαλω 4 σαλιγκαρακια, ειναι καλα ή πολλα??

Link to comment
Share on other sites

Σε τι θερμοκρασια πρεπει να ειναι το νερο???

Αν βαλω μακαρονι, δε χοραει και πολύ, μαζι με υαλοβαμβακα ειναι οκ ή θελει και τπτ αλλο??

Αν βαλω 4 σαλιγκαρακια, ειναι καλα ή πολλα??

Κανεις???

Link to comment
Share on other sites

18-24

ναι και ναι...

ΥΓ.δεν χρειαζεται να επιμενεις για απαντησεις...θα σου ερθουν με λιγη υπομονη. ;)

Link to comment
Share on other sites

18-24

ναι και ναι...

ΥΓ.δεν χρειαζεται να επιμενεις για απαντησεις...θα σου ερθουν με λιγη υπομονη. ;)

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...