Jump to content

Ανήσυχο ψάρι


Recommended Posts

Σε 110 λίτρα ενυδρείο έχω 3 κόκκινα μπαλούν πλάτυ και 6 γκάπυ, 2 amano και λίγα σαλιγκάρια. Από χτες το ένα πλάτυ το θηλυκό κρύβεται συνέχεια και δεν ανεβαίνει ούτε για να φάει.Είναι θηλυκό και είναι λίγο φουσκωμένο σαν έγκυος.Τι έχει και δείχνει φοβισμένο?Έκανα μετρήσεις σήμερα (υγρά τεστ API)και είναι οι εξής: ΝΟ2=0, ΝΟ3=5, ΝΗ3/4=0, PH=7,6 και παραπάνω γιατί είναι πιο σκούρο μπλε, GH=12od, KH=8od. Σήμερα θα κάνω και αλλαγή νερού. Να ρίξω κάποιο φάρμακο.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε το μηπως ειναι ετοιμο να γεννησει.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε το μηπως ειναι ετοιμο να γεννησει.

Αφού οι μετρήσεις λοιπόν είναι καλές, μόνο αυτός μπορεί να είναιο λόγος?Γιατί χτες βγήκε λίγο και μετά ξανακρύφτηκεκάτω από το φίλτρο ή το ξύλο που είναι αρκετά σκοτεινά.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως την ημερα της γεννας κρυβονται....μην φοβασαι...το νου σου να πιασεις τα νεογεννητα αν δεν θες να τα φανε...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό την έχεις την θηλυκιά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό κερατόφυλλο για τα μικρά και θα βάλω κι άλλο.Τα πλάτυ τα έχω περίπου 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

για το κερατοφυλλο απορω αν κανει δουλεια...με πολλα κλαδια κατι γινεται...Εχει το τελικο μηκος το πλατυ σου; Αλλαξε(δοκιμασε κατι διαφορετικο) την τροφη και κοιτα την φωτοπεριοδο μηπως τα ψαρια κουραζονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...