Jump to content

μονομαχος


panagiota

Recommended Posts

γεια σας ειμαι καινούρια στο είδος, έχω πάρει έναν μονομάχο γιατί μου άρεσε,και ενώ τον είχα αρκέτο καιρό άρχισε να κάνει φουσκάλες, έτσι αποφάσισα να πάρω μια θηλύκια και ενω τα είχα διπλα διπλα αποφάσισα να βάλω την θηλυκιά μαζί με τον μονομάχο. Ενώ ήταν ευδιάθετος ο αρσενικός και η θηλυκιά κρυβόταν συνέχεια τώρα απο εχθές κρύβεται και ο αρσενικός,δεν ξέρω τι έχει παθει μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι καινούρια στο είδος, έχω πάρει έναν μονομάχο γιατί μου άρεσε,και ενώ τον είχα αρκέτο καιρό άρχισε να κάνει φουσκάλες, έτσι αποφάσισα να πάρω μια θηλύκια και ενω τα είχα διπλα διπλα αποφάσισα να βάλω την θηλυκιά μαζί με τον μονομάχο. Ενώ ήταν ευδιάθετος ο αρσενικός και η θηλυκιά κρυβόταν συνέχεια τώρα απο εχθές κρύβεται και ο αρσενικός,δεν ξέρω τι έχει παθει μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω;

Γεια σου και καλος ηλθες...

1. πες μας περισοτερα για το ενυδρειο σου... (λιτρα, διακοσμηση, τιμες νερου, κτλ)

2. καλο θα ηταν να ανεβασεις μερικες φωτο.

πρεπει να ξερεις οτι να βαλεις μια θυλικια με αρσενικο ειναι δισκολο ενχειρημα..και απετει γνωσεις και εμπιρια,

γιατι στις περισοτερες περιπτοσεις την σκοτωνει ο αρσενικος...

θα σου πουν και περισοτερα οι πιο εμπηροι απο εμενα στους μονομαχους...

καλη συνεχεια.. ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι του εβαλες θηλυκια? Για να κανεις αναπαραγωγή? Εκτος οτι ειναι αρκετα ιδιαιτερη διαδικασια και απαιτειται προετοιμασια, εχεις σκεφτει αν πετυχει πως θα φροντισεις τα μικρά?

Link to comment
Share on other sites

επισης εισαι βεβαιη οτι ειναι θυληκια? συνηθως δεν βρισκεις ευκολα θυληκους μονομαχους.. αποφευγουν τα καταστηματα δηλαδη.. συμφωνω με τους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

του εβαλα θηλυκιά γιατι φαντάστικα ότι ήθελε να ζευγαρώσει και επισης εαν τελικα γινόταν αναπαραγώγη και εβγαζα μικρα θα έκανα την προσπάθεια να τα μεγαλωσω .Τώρα μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω? μήπως είναι καλύτερα να την βγάλω απο μέσα απο τον αρσενικο?

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε ηδη να την ειχες βγαλει.

Αληθεια σε τι ενυδρειο τους εχεις?

Σε 15λιτρο το ξερω οτι ισως ειναι μικρο αλλα βλεπεις δεν ειχα στο μυαλο μου αναπαραγωγη τον πειρα γιατι μου αρεσε και η θηλυκια ηρθε στην συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Αν η θυληκια εχει προβλημα βγαλε την.

1)στα πετ σοπ (τουλαχιστον εδω) υπαρχουν και φερνουν αρκετες μονομαχινες.

2) ποσο καιρο ειναι μαζι τα ψαρακια;

3)εχουυν φτιαξει φωλιά;

Link to comment
Share on other sites

Σε 15λιτρο το ξερω οτι ισως ειναι μικρο αλλα βλεπεις δεν ειχα στο μυαλο μου αναπαραγωγη τον πειρα γιατι μου αρεσε και η θηλυκια ηρθε στην συνεχεια

Είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερή που δεν πέτυχε η αναπαραγωγή! Και καλά θα κάνεις να μην το ξαναδοκιμάσεις, τουλάχιστον όχι κάτω από αυτές τις συνθήκες που αναφέρεις! Αν πετύχει η αναπαραγωγή θα πρέπει να έχεις τόσα ενυδρειάκια όσα και τα ψάρια!

Αναπαραγωγή σε 15 λίτρα ενυδρείο δεν γίνεται και θέλουν και πολύ καλές συνθήκες τα όποια πιθανά μικρά! Με άλλα λόγια ένα πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο και φίλτρο!

Anyway... η τύχη σε βοήθησε για την ώρα. Απομόνωσε τα 2 ψάρια σε διαφορετικές γυάλες και φρόντισε να διαβάσεις λίγο πάνω στα ψάρια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι θυληκες νομιζω οτι μπορουν να ζησουν μαζι...και επειτα αν ζησουν τα μικρα μπορει να τα δωσει σε hobbyστες....

Link to comment
Share on other sites

Οι θυληκες νομιζω οτι μπορουν να ζησουν μαζι.

Αυτο ειναι σωστο. ;)

Δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...