Jump to content

δημιουργια ενυδρειου για κυχλιδες


Recommended Posts

γεια σας σε ολυς.εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων κ θελω να ρωτησω τι χρειαζεται.αμμος,φαρμακα κ οτι αλλο θελει.ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισε φιλε μου στην παρεα.

Το ενυδρειο το ειχες χρησιμοποιησει ξανα στο παρελθον,η ειναι η πρωτη σου προσπαθεια ενασχολησης;

Τι αλλο εξοπλισμο διαθετεις;

Link to comment
Share on other sites

γειασ ου φιλε.το ειχα ξαναχρησιμοποιησει κ παλαιοτερα βαζωντας μεσα μονο παγκασιουσ, silver shark κ αγγελοψαρο.εξοπλισμο εχω φιλτρο eheim 500lt κ θερμοστατη jager.

Link to comment
Share on other sites

γειασ ου φιλε.το ειχα ξαναχρησιμοποιησει κ παλαιοτερα βαζωντας μεσα μονο παγκασιουσ, silver shark κ αγγελοψαρο.εξοπλισμο εχω φιλτρο eheim 500lt κ θερμοστατη jager.

Γειά και απο μένα αν θέλεις αγαπητέ φίλε γράψε μας και τις διαστάσεις ,σύντομα θα πέσουν και οι προτάσεις το τι μπορείς να κάνεις με τα 120 λίτρα στην Αφρική.

Καλώς ήλθες ;)

Link to comment
Share on other sites

Για φρεσκαρισμα μνημης ομως,ριξε μια ματια στα αρθρα περι στρωσιματος,καθως και μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων για να παρεις ιδεες...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι 189 λίτρα μικτά.

Αποφασίζεις τι ψαράκια θέλεις να βάλεις (κιχλίδες απο Τανγκανίκα ή Μαλάουι mbuna ή ποταμίσιες?).

Για τις ποταμίσιες θα σου πουν άλλοι καλύτερα απο μένα.

Για Τανγκανίκα έχεις πολλές επιλογές για τα λίτρα σου

Για mbuna ένα χαρεμάκι 1αρσ+3 θηλυκά είναι νομίζω καλά.

Φελιζόλ dow μπλέ 2cm στον πάτο για κάθε ενδεχόμενο.

Άμμο ψιλή χαλαζιακή(μπεζ-λευκή).

Πέτρες αρκετές για κατασκευή πολλών κρυψώνων,κολλημένες καλά με σιλικόνη(καθαρή ενυδρειακή),

ασβεστολιθικές αν πας για mbuna ή ταγκανίκα-όχι αν πας για μαλακό νερό).

Το φίλτρο σου δεν επαρκεί για τα λίτρα σου.Θέλεις ακόμη ένα εξωτερικό να καλύψεις κυκλοφορία χ5 τουλάχιστον φορές τον όγκο του νερού.

Βάζεις και κάνα φυτάκι ανθεκτικό(βαλισνέριες.ανούμπιες).

Στρώσιμο με μπόλι απο υγιές ενυδρείο και ξεκινάς.

Καλή συνέχεια και ότι θες εδω είμαστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση....Η αμμος ειναι καλυτερα να ειναι νερκος αραγωνιτης..Στην συνεχεια αν δεν βρεις η δεν θες να δωσεις τοσα λεφτα για αμμο μπορεις να παρεις αμμο θαλασσης απο μαντρα με οικοδομικα η και για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο να την μαζεψεις μονος σου απο σημειο που ξερεις πως ειναι καθαρα(θαλασσα) και μονο μεσα απο το νερο....Η Χαλαζιακη ειναι πολυ ομορφη αλλα ειναι ουδετερη και δεν βοηθαει στο Buffering του νερου.....Η οποια ενσταση δεκτη

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση....Η αμμος ειναι καλυτερα να ειναι νερκος αραγωνιτης..Στην συνεχεια αν δεν βρεις η δεν θες να δωσεις τοσα λεφτα για αμμο μπορεις να παρεις αμμο θαλασσης απο μαντρα με οικοδομικα η και για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο να την μαζεψεις μονος σου απο σημειο που ξερεις πως ειναι καθαρα(θαλασσα) και μονο μεσα απο το νερο....Η Χαλαζιακη ειναι πολυ ομορφη αλλα ειναι ουδετερη και δεν βοηθαει στο Buffering του νερου.....Η οποια ενσταση δεκτη

Οσον αφορά την άμμο αγαπητέ Koing σε εμένα απο τι βλέπω απο τη πείρα μου δεν ήταν καθοριστική η ρύθμιση των παραμέτρων του νερού απο την άμμο που χρησιμοποίησα.Στο malawi έχω άμμο της http://www.caribsea.com/pages/products/cichlid.html την λεγόμενη sahara sand που κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετική ,είδα όμως με το καιρό οτι δεν είχε κάποια ουσιαστική συμμετοχή στη ρύθμιση τη gh του νερού.Εγώ τη ρυθμιση την κάνω με χρήση ενυδρειακού αλατιού.

Στα ταγκανίκα που έχω με multi είχα άμμο ουδέτερη ,την χρησιμοποίησα και για τη ρύθμιση παραμέτρων έκανα χρήση των αναγκαίων σκευασμάτων.

;)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την άμμο αγαπητέ Koing σε εμένα απο τι βλέπω απο τη πείρα μου δεν ήταν καθοριστική η ρύθμιση των παραμέτρων του νερού απο την άμμο που χρησιμοποίησα.Στο malawi έχω άμμο της http://www.caribsea.com/pages/products/cichlid.html την λεγόμενη sahara sand που κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετική ,είδα όμως με το καιρό οτι δεν είχε κάποια ουσιαστική συμμετοχή στη ρύθμιση τη gh του νερού.Εγώ τη ρυθμιση την κάνω με χρήση ενυδρειακού αλατιού.

Στα ταγκανίκα που έχω με multi είχα άμμο ουδέτερη ,την χρησιμοποίησα και για τη ρύθμιση παραμέτρων έκανα χρήση των αναγκαίων σκευασμάτων.

;)

Οκ απλα εστω και μια 5% να βοηθαει νομιζω αξιζει να βαλουμε αραγωνιτη η αμμο θαλασσης....

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλα εστω και μια 5% να βοηθαει νομιζω αξιζει να βαλουμε αραγωνιτη η αμμο θαλασσης....

Δεν διαφωνώ καθόλου σ'αυτό που λές.

;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σου τα ειπαν τα παιδια , εγω θα σου πω την γνωμη μου οσο αφορα την επιλογη ψαριων , θεωρω τα λιτρα σου οριακα για Malawi , νομιζω καλητερα να δεις προς Tanganyika γιατι εχεις περισσοτερες επιλογες . ;)

Link to comment
Share on other sites

Φελιζόλ dow μπλέ 2cm στον πάτο για κάθε ενδεχόμενο.

Υπάρχει μια ένσταση για το μπλε φελιζολ απο το μέλος μας PAPAGALOS123 σε σχέση με τη χρήση του μέσα στα ενυδρεία μας .

Αυτο ειναι κάτι που δεν το γνωρίζω και θα ήθελα να ενημερωθούμε όλοι μας απο οσους γνωρίζουν σχετικά με το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη θυμάμαι ότι είχα διαβάσει κάτι ενστάσεις.Δεδομένου ότι το φελιζόλ δεν είναι φυσικό υλικό

και πολύ μακροπρόθεσμα ίσως αφήσει ανεπιθύμητες ενώσεις στο νερό.Αυτό όμως βασίζονταν σε υποθέσεις

και όχι αποδείξεις αλλά δεν προτείνονταν και κάποια εναλλακτική.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη κάποιου πιό ειδικού.

Και κάποιοι απο μας με τα "νταμάρια" ζούμε πάντα με τον φόβο ενός "κρας-πλατς" ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον θέμα για το φελιζόλ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%EB%E9%E6%FC%EB

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Βαθυστοχαστες αναλυσεις προβλεπω παλι.

Εγω παντως για το συγκεκριμενο θεμα,μολις εκοψα τα δαχτυλα μου................................. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα φελιζόλ άνκαι τα χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια για το αφρικανικά μου και μάλιστα πριν τρία χρόνια έκανα χρήαη ενός λευκού φελιζόλ πάχους ενός πόντου μόνο χωρίς προβλήματα.

Να πώ κάτι και αν θέλετε συγχωρέστε με γιαυτό : Βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε τό δάσος.

Τίποτα άλλο.

Σωκράτης Γεωργίου

Υ.Γ. ..."Large rocks are best placed on a thin sheet of styrofoam to protect the bottom glass".Απόσπασμα απο το βιβλίο το Δρ Ad Konings ¨Back to Nature Guide to Malawi Cichlids¨ σελ.15

Μετάφραση : ¨Οι μεγάλες πέτρες τοποθετούνται πάνω σε ενα λεπτό φύλο πολυεστέρα για να προστατευθεί το κάτω τζάμι¨

Styrofoam σύμφωνα με σοβαρά αγγλικά λεξικά είναι ο πολυεστέρας.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω για τα φελιζόλ άνκαι τα χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια για το αφρικανικά μου και μάλιστα πριν τρία χρόνια έκανα χρήαη ενός λευκού φελιζόλ πάχους ενός πόντου μόνο χωρίς προβλήματα.

Να πώ κάτι και αν θέλετε συγχωρέστε με γιαυτό : Βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε τό δάσος.

Τίποτα άλλο.

Σωκράτης Γεωργίου

Υ.Γ. ..."Large rocks are best placed on a thin sheet of styrofoam to protect the bottom glass".Απόσπασμα απο το βιβλίο το Δρ Ad Konings ¨Back to Nature Guide to Malawi Cichlids¨ σελ.15

Μετάφραση : ¨Οι μεγάλες πέτρες τοποθετούνται πάνω σε ενα λεπτό φύλο πολυεστέρα για να προστατευθεί το κάτω τζάμι¨

Styrofoam σύμφωνα με σοβαρά αγγλικά λεξικά είναι ο πολυεστέρας.

Πες τα ρε γιατρε.

Τοσα χρονια στα ενυδρεια μας,μονο να ζευγαρωνουν και να αυγατιζουν βλεπουμε.

Και το φελιζολ φελιζολ.Περιεργο θανατο δεν ειχα ποτε στα αφρικανικα.Οτι απωλεια ειχα ηταν απο χοντρο τσαμπουκα,καθως στις αρχες οι μιξεις ψαριων που εκανα ηταν πολυ περιεργες....................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...