Jump to content

Gotcha!


Recommended Posts

Guest aquarius
post-4306-1242866123_thumb.jpgΣυνελήφθη αυτός ο νυχτόβιος τύπος! Είναι περίπου στο ίδιο μέγεθος με ένα κέρμα του ενός ή (το πολύ) των δύο ευρώ. Ξέρετε το είδος του και αν είναι RS?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

post-4306-1242866123_thumb.jpgΣυνελήφθη αυτός ο νυχτόβιος τύπος! Είναι περίπου στο ίδιο μέγεθος με ένα κέρμα του ενός ή (το πολύ) των δύο ευρώ. Ξέρετε το είδος του και αν είναι RS?

τον ιδιο τυπα ειχα και σε λευκο και σε σκουρο...ποτε δεν πειραξαν κανενα ψαρι ουτε κορραλι,μου την εσπαγε ομως που ολη την ωρα εσκαβε λαγουμια...τωρα ποια και τα δυο πηγαν στο ενυδρειο του μαγαζιου,που το λευκο παρα του οτι εχει γινει 5 εκατοστα παλι δεν πειραζει ψαρια,συνεχιζει να σκαβει πολυ μεγαλα λαγουμια,και μαλλον εφαγε το σκουρο...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία του δικού μου κάβουρα (ίδιος μ αυτόν της φωτογραφίας)…

Ήταν μικρότερος από 1 ευρώ, αλλά το άτιμο έγινε 5 εκατοστά πολύ γρήγορα τρώγοντας άλγες.

Μου έκανε τα βραχάκια μαντάρα γιατί συνηθίζει να σκάβει και να χώνεται από κάτω τους .

Όσες φορές προσπάθησα να τον πιάσω εξαφανίζονταν. Τελικά μια μέρα εκεί που καθόμουν στο σαλόνι , περνάει μπροστά από τον καναπέ ….ο κάβουρας. !!! Για κάποιο λόγο βγήκε μόνος του.

Δεν έχασα ευκαιρία.. τώρα είναι στου γιαλού τα βοτσαλάκια.. κάθονται δυο καβουράκια.

Τον άφησα στη θάλασσα.. ο θεός και η ψυχή του.

Συμπέρασμα… στη θάλασσα να κάνει παρέα με τον δικό μου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία του δικού μου κάβουρα (ίδιος μ αυτόν της φωτογραφίας)…

Ήταν μικρότερος από 1 ευρώ, αλλά το άτιμο έγινε 5 εκατοστά πολύ γρήγορα τρώγοντας άλγες.

Μου έκανε τα βραχάκια μαντάρα γιατί συνηθίζει να σκάβει και να χώνεται από κάτω τους .

Όσες φορές προσπάθησα να τον πιάσω εξαφανίζονταν. Τελικά μια μέρα εκεί που καθόμουν στο σαλόνι , περνάει μπροστά από τον καναπέ ….ο κάβουρας. !!! Για κάποιο λόγο βγήκε μόνος του.

Δεν έχασα ευκαιρία.. τώρα είναι στου γιαλού τα βοτσαλάκια.. κάθονται δυο καβουράκια.

Τον άφησα στη θάλασσα.. ο θεός και η ψυχή του.

Συμπέρασμα… στη θάλασσα να κάνει παρέα με τον δικό μου !!!!

καποια μου ειχαν βγει κι εμενα,βασικα ηταν δυο μεσσογειακα που ειχα...απο τα νευρα μου τα πατησα....αυτα τα δυο ηταν πολυ μαγκες,ποτε δεν εβγαιναν απο το νερο κι ασ σκαρφαλωναν στην επιφανεια...και κακα τα ψεματα αυτα τα 2 και ο eneplometopus debelius που ειχα κανανε τελεια δουλεια...οποιο ψαρι ψοφουσε το τρωγανε αμεσως....τωρα τους αντικατεστησαν οι οφοιουροι...το μονο τρελο που εκαναν,εκτος απο το να χαλανε τα βραχια,περπατουσαν μεσα στις ανεμωνες και περναν τισ γαριδες....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

τον ιδιο βρηκα και γω.... κακος ή καλος???

Πρίν από κάμποσες μέρες, κατάφερα να ταυτοποιήσω με σιγουριά το κάβουρα της φωτογραφίας αλλά δε βρήκα το χρόνο να δημοσιεύσω τις σχετικές πληροφορίες.

Λοιπόν, με σιγουριά μπορώ να πω ότι είναι αυτός εδώ.

Τώρα όσον αφορά το αν είναι καλός ή κακός, αρκετοί υποστηρίζουν ότι οποιοδήποτε καβούρι έχει κόκκινα μάτια είναι επικίνδυνο. Κάποιοι συμφωνούν ότι τα συγκεκριμμένα καβούρια δεν ενοχλούν τα κοράλλια και τα ψάρια, ενώ κάποιοι άλλοι λένε ότι σκοτώνουν σαλιγκάρια και ασπόνδυλα.

Το σίγουρο είναι ότι όλα τα καβούρια είναι οπορτουνιστικά πλάσματα (δλδ. αρπάζουν την ευκαιρία όταν τους δωθεί), που σημαίνει ότι μπορεί να σκοτώσουν ακόμη και ψαράκι, αν τύχει.

Επίσης, κάποιοι υποστηρίζουν ότι το συγκεκριμμένο καβούρι, ακόμη και αν δε κάνει ζημιά σε κοράλλια, ψάρια ή ασπόνδυλα, σίγουρα ανοίγει ατέλειωτα λαγούμια (τούνελ) στο ζωντανό βράχο, που έχουν σαν αποτέλεσμα να αδυνατίζουν τη δομή αλλά και τη βιολογία του βράχου.

Τέλος, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΤΕ να μεταφέρουμε στις θάλασσες μας, κάποιο καβούρι ή οποιονδήποτε άλλο οργανισμό, τον οποίο βγάλαμε από το ενυδρείο μας!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Οι επιπτώσεις από μια τέτοια "απλή" μεταφορά, μπορεί να είναι ανυπολόγιστες και μπορεί να ξεπεράσουν και τα πιο ευφάνταστα κινηματογραφικά σενάρια!!! (Βλέπε Killer algae ή Caulerpa Taxifolia παράγραφος "Ecology/Impact")

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω με αυτά που είδα στα λινκ… αλλά θεώρησα προτιμότερο να βάλω τον κάβουρα στη θάλασσα παρά να τον σκοτώσω.. στο κάτω-κάτω μόνο καλό μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα κινηματογραφικά σενάρια σε σχέση με τον κάβουρα… χμμμ προβλέπω νέα ταινία από το Hollywood …Kavouras Kong !!!

post-13206-1245006905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

... στο κάτω-κάτω μόνο καλό μπορεί να κάνει.

:thumbup:

Που το στηρίζεις αυτό σου το συμπέρασμα? Μήπως είναι απολύτως αυθαίρετο και αβάσιμο?

Εγώ επισύναψα συνδέσμους που αποδεικνύουν τη σοβαρότητα των δικών μου (και όχι μόνο!) ισχυρισμών.

Εσύ, από την άλλη, προσπαθείς να αποδυναμώσεις και να γελοιοποίησεις ένα από τα πλέον γνωστά "Απαγορεύεται" του hobby, για να δικαιολογήσεις την "γκάφα" σου!

Λυπάμαι, όχι γιατί άφησες το κάβουρα στο Θερμαϊκό (προφανώς από "άγνοια κινδύνου"), αλλά γιατί αντιμετωπίζεις ένα τόσο σοβαρό θέμα για το hobby, με επιπολαιότητα και ανωριμότητα! :thumbup:

Τώρα, αν έχεις ανάγκη να κάνεις πλάκα, μπορείς να κάνεις τη πλάκα σου "εκεί που σε παίρνει"! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι υπερβολικός και το ξέρεις…

Αναφέρομαι στο κάβουρα και μόνο και δεν προσπαθώ ούτε να αποδυναμώσω, ούτε να γελοιοποιήσω την κατάσταση.

Το ότι έβαλα τον κάβουρα στη θάλασσα (και όχι στον Θερμαϊκό όπως συμπεραίνεις) το έκανα συνειδητά για έναν και κύριο λόγο. Οι αρχές μου και τα πιστεύω μου είναι ότι δεν θέλω να αφαιρέσω μια ζωή ¨συνειδητά¨, γιατί απλά έτυχε να βρίσκεται στον δικό μου γυάλινο κόσμο.

Όσον πάλι αφορά τη πλάκα ήταν η απάντηση στο ΤΟΣΟ υπερβολικό σχόλιο σου για κινηματογραφικό σενάριο και τίποτα παραπάνω.

Χαλάρωσε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Γίνεσαι υπερβολικός και το ξέρεις…

Αναφέρομαι στο κάβουρα και μόνο και δεν προσπαθώ ούτε να αποδυναμώσω, ούτε να γελοιοποιήσω την κατάσταση.

Το ότι έβαλα τον κάβουρα στη θάλασσα (και όχι στον Θερμαϊκό όπως συμπεραίνεις) το έκανα συνειδητά για έναν και κύριο λόγο. Οι αρχές μου και τα πιστεύω μου είναι ότι δεν θέλω να αφαιρέσω μια ζωή ¨συνειδητά¨, γιατί απλά έτυχε να βρίσκεται στον δικό μου γυάλινο κόσμο.

Όσον πάλι αφορά τη πλάκα ήταν η απάντηση στο ΤΟΣΟ υπερβολικό σχόλιο σου για κινηματογραφικό σενάριο και τίποτα παραπάνω.

Χαλάρωσε λίγο.

Καταρχήν, η υπερβολή βρίσκεται στα δικά σου επιπόλαια συμπεράσματα ("... στο κάτω-κάτω μόνο καλό μπορεί να κάνει.") και όχι στη δική μου αντιμετώπιση. Σκέψου μόνο ότι μπορεί να διαβάζουν τα πόστ μας, μερικές δεκάδες "σοβαροί" χομπίστες και κυρίως μερικές δεκάδες νέοι και μη-γνώστες φίλοι χομπίστες, που περιμένουν να μάθουν κάποια πράγματα από το φόρουμ...

Σου ξανατονίζω ότι το ζήτημα αυτό είναι πολύ σοβαρό για να πιάνεσαι από μιά μου φράση, να τη διογκώνεις και να διακωμωδείς όλο το σκεπτικό και την επιχειρηματολογία μου!

Τώρα για το λόγο που σε οδήγησε να ρίξεις το κάβουρα στη θάλασσα θα σου πώ μόνο ότι "ο δρόμος προς τη κόλαση είναι στρωμένος με αγαθές προθέσεις"... [το αν τον έριξες στο Θερμαϊκό ή κάπου αλλού, δεν έχει καθόλου σημασία]

Δεν έχω τίποτε προσωπικό μαζί σου αλλά αν θέλεις να χαλαρώσεις μπορείς άνετα να το κάνεις στο "Aquazone Cafe" το οποίο εξυπηρετεί αυτόν ακριβώς το σκοπό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η απορία του φίλου μας λύθηκε για το τι πρέπει να κάνει τον καβουράκι του… απλά είναι δικό του θέμα επιλογής.

Όπως βλέπεις η μεταξύ μας συζήτηση δεν θα οδήγηση πουθενά.. θα τρώμε άδικα σελίδες γράφοντας ο καθένας μας τις απόψεις του για ηθικά προβλήματα. Ο καθένας ας κάνει αυτό που νομίζει σωστό και το σωστό στη προκειμένη περίπτωση είναι να μη δοθεί συνέχεια στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα αυτο το διαβασαν και θα το διαβασουν αρκετα ατομα και σε τελικη αναλυση ο καθενας θα κανει οτι νομιζει θα ηθελα και εγω να πω την γνωμη μου.

Ειναι πραγματικα επικυνδυνο να αφηνουμε ελευθερα στο περιβλλον ζωακια που δεν ανοικουν στον συγκεκριμενο βιοτοπο. Ειναι μεγαλο λαθος και πραγματικα μπορει να παρει ανεξελεγκτες διαστασεις.

Θα αναφερθω σε ενα πολυ χαρακτηριστικο και πολυ κοντινο παραδειγμα. Την Κυριακη πηγα μια βολτα με την οικογενεια στο Φραγμα της Θεμης. Οι Θεσσαλονικεις θα ξερουν το μερος οπου εχει δημιουργηθε μια τεχνιτη λιμνη και χωροι αναψυχης. Ταϊζοντας λοιπον με την κορη μου τις παπιες και τις χηνες, αρχησαν να εμφανιζονται σιγα σιγα και νεροχελωνες. Βγαζοντας το κεφαλακι τους στην επιφανεια για να παρουν ανασα αλλα και κανενα κοματι ψωμι, παρατηρησα οτι ειχαν τα χαρακτηριστικα κοκκινα μαγουλα που έχουν οι αμερικάνικες trachemys scripta δηλαδη οι κοινες red-eared που εχουν οσοι διατηρουν χελωνες στα σπιτια τους. Δεν υπηρχε καμια ελληνικη χελωνα. Αυτες λοιπον οι αμερικανικες χελωνες παρτηθηκαν ή ελευθερωθηκα εκει απο καποιους ειτε λογω αδιαφοριας ειτε λογω αγνοιας.

Ποτε δεν πρεπει να αφηνουμε τις χελωνες αυτες σε φυσικο περιβαλλον γιατι ειναι πολυ πιο ανθεκτικες απο τις ελληνικες χελωνες και υπερισχυουν τελικα καταστρεφοντας την ισορροπια των δικων μας οικοτοπων.

Δες τι γινεται στην Αυστραλια με τη συγκεκριμενη χελωνα. link

Για να μην κουραζω παραπανω με αλλα παραδειγματα, θα ανοιξω καποια στιγμη ενα νεο θεμα καθως θελω να το ψαξω λιγο παραπανω ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια cool.οπως ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη,ετσι και ενα καβουρι δεν φερνει την καταστροφη το μεσσογειακου οικοσυστηματος ουτε την γενετικη μεταλαξη τον ειδων μας...μην ξεχνατε κιολας οτι πολλα τροπικα ειδη ψαριων εχουν κανει κιολας την παρουσια τους στα νερα μας...τι να κανουμε γι αυτο,να κλεισουμε με πλεγματα το σουεζ και το γιβραλταρ???

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφτηκαν από όλους

για να μην αισθάνεται ο φίλος μας άσχημα καλό είναι να πούμε ότι για να μπορέσει το συγκεκριμένο καβούρι να γίνει πραγματική απειλή θα πρέπει να βρει ένα τρόπο να αναπαραχθεί πριν γίνει γεύμα μεγαλύτερου θηρευτή

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφτηκαν από όλους

για να μην αισθάνεται ο φίλος μας άσχημα καλό είναι να πούμε ότι για να μπορέσει το συγκεκριμένο καβούρι να γίνει πραγματική απειλή θα πρέπει να βρει ένα τρόπο να αναπαραχθεί πριν γίνει γεύμα μεγαλύτερου θηρευτή

'Ο,τι έγινε έγινε και έγινε καταρχήν από καλή πρόθεση αλλά και άγνοια κινδύνου του φίλου μας. Αυτό ξεκαθαρίστηκε! Δε χρειάζεται να "παρηγορήσει" κανένας κανένα νομίζω... :thumbup:

'Ομως, για να μη δημιουργηθεί ξανά ο κίνδυνος παρεξήγησης ή εφησυχασμού σε μια παρόμοια κατάσταση, όπου ένας "ξένος" οργανισμός για χ-ψ λόγους μεταφέρεται στις θάλασσες μας, θέλω να ρωτήσω αν είσαι σε θέση, φίλε spin (ή κάποιος άλλος), να εκτιμήσεις τεκμηριωμένα τη δυνατότητα αναπαραγωγής ενός τέτοιου καβουριού ή/και τη δημιουργία υβριδίων του (δλδ. "μπασταρδεμένων" ειδών-οργανισμών), στις θάλασσες μας.* Είσαι? :thumbup:

Αν δεν είσαι, θα πρότεινα να αποφεύγουμε τέτοιους "υπαινιγμούς" που δημιουργούν πιθανόν εσφαλμένες εντυπώσεις και δίνουν λάθος μηνύμα...

Το μήνυμα εδώ, πρέπει να είναι σαφές και ξεκάθαρο: ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ, "ΞΕΝΟΥΣ" ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ (και όχι μόνο), ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ! Αυτό είναι ΤΟ ΣΩΣΤΟ και σ'αυτό δε νομίζω ότι χωράνε εκπτώσεις ή ενδιάμεσες ("μεσοβέζικες") προσεγγίσεις!

Αν κάποιος φίλος έχει διαφορετική άποψη, παρακαλώ να τη εκφράσει τεκμηριωμένα, ώστε να γίνουμε όλοι λίγο σοφότεροι. :thumbup:

ΜΦΧ

*Κάποιοι οργανισμοί όπως π.χ., η Caulerpa taxifolia που ανέφερα νωρίτερα, μπορεί να βρούν τις ιδανικές συνθήκες ανάπτυξης τους στη Μεσόγειο με αποτέλεσμα να επιβληθούν στο δικό μας Μεσογειακό οικοσύστημα και να κυριαρχήσουν (με ότι αυτό συνεπάγεται) έναντι άλλων ιθαγενών ειδών. (Βλ. παρ. "Ecology/Impact").

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

αντί άλλης απάντησης μια και μας χτύπησαν οι ζέστες :thumbup:

<<….η μαμά τους οι κυρία καβουρίνα

πάει τσάρκα με τον << εξωτικό >> στην Αθήνα

και όλο κλαίνε τα καβουράκια ..>>

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα εδώ, πρέπει να είναι σαφές και ξεκάθαρο: ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ, "ΞΕΝΟΥΣ" ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ (και όχι μόνο), ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ! Αυτό είναι ΤΟ ΣΩΣΤΟ και σ'αυτό δε νομίζω ότι χωράνε εκπτώσεις ή ενδιάμεσες ("μεσοβέζικες") προσεγγίσεις!

Συμφωνω και εγω απολυτα.Ακομα και ενα ατομο ενος ειδους μπορει να ειναι αρκετο για να εξαφανισει τα αντιστοιχα του τοπικου βιοτοπου,ειτε λογω γενετικης υπεροχης ειτε λογω καποιας ασθενειας που θα μεταδοσουν η οποια μπορει να ειναι θανατηφορα για τα τοπικα ειδη,αφου πρωτη φορα την αντιμετωπιζουν και δεν εχουν τα καταλληλα αντισωματα για να την καταπολεμισουν.Δεν ειναι αστεια αυτα τα πραγματα και πρεπει ολοι να προσεχουμε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω απολυτα.Ακομα και ενα ατομο ενος ειδους μπορει να ειναι αρκετο για να εξαφανισει τα αντιστοιχα του τοπικου βιοτοπου,ειτε λογω γενετικης υπεροχης ειτε λογω καποιας ασθενειας που θα μεταδοσουν η οποια μπορει να ειναι θανατηφορα για τα τοπικα ειδη,αφου πρωτη φορα την αντιμετωπιζουν και δεν εχουν τα καταλληλα αντισωματα για να την καταπολεμισουν.Δεν ειναι αστεια αυτα τα πραγματα και πρεπει ολοι να προσεχουμε πολυ.

:thumbup::thumbup::thumbup::bowdown:

όσο για το καβούρι έχει αναφερθεί άπυρες φορές στην αναγνώριση θαλασσινών οργανισμών.....red eye (γενικά είναι άτακτο και η εμπειρία έχει διδάξει όχι καβούρια στα reef.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γραφω εδω, οπως θα μιλουσα αν πιναμε παρεα ενα καφεδακι, χωρις καμια διαθεση να ενοχλησω κανεναν ! Με μοναδικο σκοπο την ενημερωση μου μεσα απο την ανταλλαγη αποψεων :thumbup: .

Πραγματικα ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη, μπορει ομως κατω από ορισμενες προϋποθεσεις να φερει τον Χειμωνα... Για το καβουρακι δεν μπορω να μιλησω καθως δεν γνωριζω, πρεπει ομως ολοι μας να αποκτησουμε μια αλλη νοοτροπια και να μην αφηνουμε οπου βρουμε τα κατοικιδια μας. Ειτε αυτα ειναι καβουρακια, ειτε ειναι χρυσοψαρα, ειτε ειναι σκυλακια, ειτε ειναι γατακια, ειτε ειναι πουλακια ή δεν ξερω και εγω τι αλλα... Το παραδειγμα που ανεφερα για το φραγμα της Θερμης κατι πρεπει να μας πει.

Επειδη λοιπον βρισκεται σε εξελιξη μια οικολογικη καταστροφη στις θαλασσες μας εξαιτιας της διωρυγας του Σουεζ (το γιβραλταρ ειναι φυσικο και υπηρχε παντα ως μερος του οικοσυστηματος της Μεσογειου) εμεις πρεπει να αδιαφορουμε; Δηλαδη αν εχουμε καποιο τροπικο φιδακι ή μια αραχνη ή κατι αλλο και το βαρεθουμε θα το αφησουμε στο πρωτο χωραφι που θα βρουμε και θα ειμαστε ησυχοι; Εστω και αν δεν αποτελει κινδυνο για το περιβαλλον η πιθανοτητα να πεθανει απο πεινα ή αρρωστια καθως δεν βρισκεται στο περιβαλλον που ξερει να ζει δεν πρεπει να μας απασχολει;

Ακομη και η επιστημονικη γνωση και επιγνωση οδηγει πολλες φορες σε καταστροφη! Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το γνωστο κουνουποψαρο Gambusia affinis το οποιο εισηχθηκε στην Ελλαδα για την καταπολεμηση των κουνουπιων και εχει πιεσει σημαντικα τους πληθυσμους των ντοπιων ψαριων οπως της απειλουμενης πλεον στην δυτικη Ελλαδα Ζουρνας Valencia letourneuxi .

Και ενα link που αφορα τετοια ψαρια, που αποτελλουν μεγαλο προβλημα στην Αυστραλια. Αναμεσα τους ειναι και τα χρυσοψαρα και τα κοι! Να σημειωσω ατι αφορουν ψαρια γλυκου νερου, καθως αυτα τα οικοσυστηματα ειναι και τα πιο ευαισθητα.

Α! Και ενα link γενικα για τα ζωα που απειλλουν το οικοσυστημα της Αυστραλιας.

Ελπιζω να μην σας κουρασα και να βρηκατε τα παραπανω ενδιαφεροντα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

'Ο,τι έγινε έγινε και έγινε καταρχήν από καλή πρόθεση αλλά και άγνοια κινδύνου του φίλου μας. Αυτό ξεκαθαρίστηκε! Δε χρειάζεται να "παρηγορήσει" κανένας κανένα νομίζω... :thumbup:

'Ομως, για να μη δημιουργηθεί ξανά ο κίνδυνος παρεξήγησης ή εφησυχασμού σε μια παρόμοια κατάσταση, όπου ένας "ξένος" οργανισμός για χ-ψ λόγους μεταφέρεται στις θάλασσες μας, θέλω να ρωτήσω αν είσαι σε θέση, φίλε spin (ή κάποιος άλλος), να εκτιμήσεις τεκμηριωμένα τη δυνατότητα αναπαραγωγής ενός τέτοιου καβουριού ή/και τη δημιουργία υβριδίων του (δλδ. "μπασταρδεμένων" ειδών-οργανισμών), στις θάλασσες μας.* Είσαι? :thumbup:

Αν δεν είσαι, θα πρότεινα να αποφεύγουμε τέτοιους "υπαινιγμούς" που δημιουργούν πιθανόν εσφαλμένες εντυπώσεις και δίνουν λάθος μηνύμα...

Το μήνυμα εδώ, πρέπει να είναι σαφές και ξεκάθαρο: ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ, "ΞΕΝΟΥΣ" ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ (και όχι μόνο), ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ! Αυτό είναι ΤΟ ΣΩΣΤΟ και σ'αυτό δε νομίζω ότι χωράνε εκπτώσεις ή ενδιάμεσες ("μεσοβέζικες") προσεγγίσεις!

Αν κάποιος φίλος έχει διαφορετική άποψη, παρακαλώ να τη εκφράσει τεκμηριωμένα, ώστε να γίνουμε όλοι λίγο σοφότεροι. :thumbup:

ΜΦΧ

*Κάποιοι οργανισμοί όπως π.χ., η Caulerpa taxifolia που ανέφερα νωρίτερα, μπορεί να βρούν τις ιδανικές συνθήκες ανάπτυξης τους στη Μεσόγειο με αποτέλεσμα να επιβληθούν στο δικό μας Μεσογειακό οικοσύστημα και να κυριαρχήσουν (με ότι αυτό συνεπάγεται) έναντι άλλων ιθαγενών ειδών. (Βλ. παρ. "Ecology/Impact").

+10000 :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...