Jump to content

Ερωτηση για φυτα.


Recommended Posts

Καλημερα.εχω 2 ερωτησεις να κανω και οποιος μπορει ας μου απαντησει:

1)αγορασα 2 φυτα πριν μια βδομαδα και ο πετσοπας μου τις ειπε "Δρακαινες"!ειναι μετριου αναστηματος και εχει ενα μεγαλο πλατυ φυλλο σε καθε μια απολιξη ριζας!μοιαζει λιγο με καποιους εχινοδορους αλλα δεν ειναι σιγουρα..καλο θα ηταν να ανεβαζα και μια φοτο αλλα ειναι λιγο δυσκολο τωρα(λογω δουλειας).

2)εχω και δυο "echinodorus versch" αλλα εδω και καμια τεσσαρα μερες εχουν βγαλει καποια φυλλα καφε πανω οπως ειναι οταν πανε να ξεραθουν πιστευω.γτ δημιουργηθηκε αυτο?

δεν εχω υποστρομα ουτε παροχη co2 γτ ειναι ολα τα φυτα που εχω ευκολα.το μονο που κανω ειναι οτι σε καθε αλλαγη νερου(καθε 15 μερες το 50%)βαζω αναμεσα σε καθε 2 φυτα μια ταμπλετα denelre γενικου λιπασματος μου τις ειπαν και καθε μερα ριχνω 1,5μλ απο ενα λιπασμα(δεν θυμαμαι μαρκα)που ειναι και αυτο γενικης φυσεως!στο ενυδρειο εχει θερμοκρασια 28-30(λογω ζεστης)συνηθως 25-27.ph 8,kh 10,gh 12,no2 0,no3 5,nh4 0.

ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντισεις δοθουν! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

οι δρακαινες ειναι ακαταλληλες για ενυδρειο.ειναι υδροχαρη φυτα,που σημαινει πως αν μεινουν ολοκληρα μεσα στο νερο σε λιγο καιρο θα σαπισουν.μονο η ριζα τους κανει να βρεχεται.βασικα ειναι φυτα για λιμνουλες η για τεραριουμ,οχι ομως για ενυδρεια.

απο εκει και μετα καλα τα λιπασματα,αλλα δεν μας μιλησες για τα λιτρα του ενυσδρειου καθως και για τα φωτα σου.

η θερμοκρασια που εχεις επισης δεν ειναι οτι καλυτερο για φυτα.θα ζοριστουνε αρκετα,και πρεπει να βρεις τροπο ψυξης του ενυδρειου πχ.με ανεμιστηρακια....

αλλαγη νερου το 1/3 τουλαχιστον ,αλλα καθε βδομαδα και οχι καθε 15.

ταμπλεττες βυθου μπαινουν μεν αλλα οχι τακτικα (περιπου καθε 3-4 μηνες).

τα φυτα που σου καφετιαζουν,ειναι απλως το σοκ που μπηκανε στο ενυδρειο σου με αλλες συνθηκες νερου -φωτισμου κλπ...δωσε χρονο για να δεις τι συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σου

1) Οι δρακενες ειναι φυτα ακαταλληλα για ενυδρειο. Κανονικα θα επρεπε να εχουν τις ριζες τους μεσα στο νερο και τα φυλλα τους εξω. Επειδη ομως ειναι ανθεκτικο φυτο, το πιθανοτερο ειναι να αντεξει λιγους μηνες Διαβασε και εδω για να γνωριζεις.

2) Το συγκεκριμενο ειδος εχινοδορου δεν το γνωριζω. Τουλαχιστον οχι με αυτην την ονομασια. Παντως ολα τα πρασινα ειδη εχινοδορου ειναι πολυ ευκολα φυτα με μικρες απαιτησεις. Το πιο πιθανο ειναι να θελουν χρονο προσαρμογης.

Οπως ειπε και ο klaz εισαι οριακα απο αποψη θερνοκρασιας και ειναι ακομα πιο δυσκολα αφου τα φυτα δεν εχουν προλαβει να παρουν μπρος πριν πιασουν οι ζεστες. Δωσε στοιχεια για φωτισμο...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

οι δρακαινες ειναι ακαταλληλες για ενυδρειο.ειναι υδροχαρη φυτα,που σημαινει πως αν μεινουν ολοκληρα μεσα στο νερο σε λιγο καιρο θα σαπισουν.μονο η ριζα τους κανει να βρεχεται.βασικα ειναι φυτα για λιμνουλες η για τεραριουμ,οχι ομως για ενυδρεια.

απο εκει και μετα καλα τα λιπασματα,αλλα δεν μας μιλησες για τα λιτρα του ενυσδρειου καθως και για τα φωτα σου.

η θερμοκρασια που εχεις επισης δεν ειναι οτι καλυτερο για φυτα.θα ζοριστουνε αρκετα,και πρεπει να βρεις τροπο ψυξης του ενυδρειου πχ.με ανεμιστηρακια....

αλλαγη νερου το 1/3 τουλαχιστον ,αλλα καθε βδομαδα και οχι καθε 15.

ταμπλεττες βυθου μπαινουν μεν αλλα οχι τακτικα (περιπου καθε 3-4 μηνες).

τα φυτα που σου καφετιαζουν,ειναι απλως το σοκ που μπηκανε στο ενυδρειο σου με αλλες συνθηκες νερου -φωτισμου κλπ...δωσε χρονο για να δεις τι συμβαινει...

Παιδια δεν φταιει ο φιλος οι πετσοπαδες τις πουλανε αραδα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν φταιει ο φιλος οι πετσοπαδες τις πουλανε αραδα

πολλοι ναι,καθως δεν γνωριζουν ουτε τα βασικα για να τα διατηρησουν,μ'αποτελεσμα να εχουν φτασει να πουλανε εκτος απο ανουμπιες και ανουμπιες,και ορισμενα πολυ ανθεκτικα φυτα(βλεπε δρακαινες),αλλα ακαταλληλα φυτα για ενυδρεια....
Link to comment
Share on other sites

πολλοι ναι,καθως δεν γνωριζουν ουτε τα βασικα για να τα διατηρησουν,μ'αποτελεσμα να εχουν φτασει να πουλανε εκτος απο ανουμπιες και ανουμπιες,και ορισμενα πολυ ανθεκτικα φυτα(βλεπε δρακαινες),αλλα ακαταλληλα φυτα για ενυδρεια....

συμφωνω! ;)) ..πιστευω αν δεν τα αγοραζουμε μια δυο θα σταματησουν και να τα πουλανε! :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν φταιει ο φιλος οι πετσοπαδες τις πουλανε αραδα

Κανεις δεν είπε τίποτα για τον φιλο ;)

Ομως για πες μου, οταν πας να αγορασεις ενα σαντουϊτς απο ενα φαστ φουντ τι κανεις;

Α. Διαλεγεις κατι απο τος φωτογραφιες αναλογα με την εμφανιση;

Β. Λες στον μαγαζατορα "Βαλε κατι να φαω;"

Γ. Διαλεγεις να φας κατι που ξερεις τι ειναι;

:thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι καθαρα θεμα γνωσεων και τεχνογνωσιας...βεβαια δεν μπορουμε να τα ριχνουμε ολα στους επαγγελματιες αφου δεν ειναι το μοναδικο τους αντικειμενο τα ζωντανα φυτα...εχουν τοσα να δουν,να ταισουν ,να τσεκαρουν απο ζωντανα στα καταστηματα τους,και ειναι λογικο να μην υπαρχουν ολες οι γνωσεις σε ολα τα αντικειμενα και επιπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν είπε τίποτα για τον φιλο ;)

Ομως για πες μου, οταν πας να αγορασεις ενα σαντουϊτς απο ενα φαστ φουντ τι κανεις;

Α. Διαλεγεις κατι απο τος φωτογραφιες αναλογα με την εμφανιση;

Β. Λες στον μαγαζατορα "Βαλε κατι να φαω;"

Γ. Διαλεγεις να φας κατι που ξερεις τι ειναι;

:D:D:thumbup:

..εγω ζηταω πληρες βιογραφικο! :thumbup::thumbup: που συχναζε η αγαελαδα κλπ κλπ ! :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι καθαρα θεμα γνωσεων και τεχνογνωσιας...βεβαια δεν μπορουμε να τα ριχνουμε ολα στους επαγγελματιες αφου δεν ειναι το μοναδικο τους αντικειμενο τα ζωντανα φυτα...εχουν τοσα να δουν,να ταισουν ,να τσεκαρουν απο ζωντανα στα καταστηματα τους,και ειναι λογικο να μην υπαρχουν ολες οι γνωσεις σε ολα τα αντικειμενα και επιπεδα...

δεν εχεις και αδικο ...αλλα θελει και λιγο διαβασμα πχ μοπυ εδιναν στο 65λιτρο μου εναν δισκο και μερικα neon (o συγκεκριμενος) ;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω.οτιευθυνη εχουν ολοι.το σωστο απο εναν χομπιοστα ειναι να γνωριζει εστω κατι λιγα πριν αγορασει το οτιδηποτε...ετσι μπορεις να αποφυγεις τις ''κακοτοπιες'' και την επομενη φορα να μπορεις να ''τιμωρησεις'' τον ασχετο επαγγελματια με την αποχη σου απο ντο καταστημα του....

ειναι καθαρα θεμα παιδειας και γνωσεων απο ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω.οτιευθυνη εχουν ολοι.το σωστο απο εναν χομπιοστα ειναι να γνωριζει εστω κατι λιγα πριν αγορασει το οτιδηποτε...ετσι μπορεις να αποφυγεις τις ''κακοτοπιες'' και την επομενη φορα να μπορεις να ''τιμωρησεις'' τον ασχετο επαγγελματια με την αποχη σου απο ντο καταστημα του....

ειναι καθαρα θεμα παιδειας και γνωσεων απο ολους μας.

Εισαι απολυτα σωστος! ;) ..AQUAZONE for ever!! :thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι.οπψς αναφερω και στα στοιχεια μου ειμαι αρχαριος!εχω το ενυδρειο εναμισι χρονο αλλα αληθινα φυτα εβαλα πριν απο 20 μερες περιπου τα πρωτα!το ενυδρειο ειναι ΜΤΒ AQUAPRO ADVANCE 80x30x40.νομιζω βγαινει 120 λιτρα και απο φωτισμο εχω μια λαμπα οsram cool daylight L18w/765(10 ωρες με χρονοδιακοπτη) ετσι γραφει πανω!απο ψαρια εχω:2 platty,3 ξιφοφορους,4 γκαπυ,1 μολλυ,1μολλυ μπαλουν,2 yellow tetra,2 orange tetra,2 zebra,1 neon kai 1 pterygoplichthus(glyptoperichthus)gibbiceps!ξερω βεβαια για τα τετρα και τα ζεβρα οτι δεν κολλανε αλλα μοθ εχουν μεινει απο παλια και μια φορα τα πιγα στο πετσοπ δεν τα πιρε και τα κρατισα αφου δεν ειχα που να τα δωσω!απο φυτα εχω τις 2 δρακαινες που σασ ειπα,2 εχινοδορους,1 elodea densa kai εχω δεσει πανω στιν ριζα mopani που εχω λιγη cratonneuron filicinum(μου ειπαν ειναι καποιο ειδος moss!)τωρα οσο αναφορα στην ζεστη για να κανω την πατεντα με τα ανεμηστιρακια αυτο τον καιρο δεν εχω τα φραγκα αλλα μου εχουν πει καποιεσ λυσεισ οπωσ να εχω ανοιχτο το αιρ κοντισιον αρκετες ωρες και να κραταω και το καπακι καποιες ωρες ανοιχτο!για πειτε και σεις τωρα τα συμπερασματα σας!

υ.γ.υπαρχει καποιος που να μενει κοντα(μενω αγ.ελευθεριο,πατησια)που να εχει να μου δωσει κερατοφυλλο?ψαχνω και δεν βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...