Jump to content

Θολουρα


malawimbuna

Recommended Posts

Ρε παιδια σημερα με το που ανοιξαν τα φωτα το ενειδρειο ειναι πολυ θολο,ενω εχθεσ ηταν μια χαρα το νερακι.Προηγηθηκε αλλαγη νερου χθες αλλα το βραδυ δεν ειχα προβλημα.Αλλαξα τον βαμβακι μηπωσ και φταιει αυτο αλλα ακομα τα ιδια.Απο τι μπορει να ωφειλετε αυτο?Τα εχω δει ολα..δουλευουν μια χαρα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν σου εκανε η λιμνη και μου πηγες θαλασσα. καλα να παθεις.

ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν σου εκανε η λιμνη και μου πηγες θαλασσα. καλα να παθεις.

ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο.

Κοροιδευεις ε..καλα fishaki..xaxaxa

Link to comment
Share on other sites

σαλιγκάρια έχεις ?

αν ναι

μάλλον προσπαθούν να αναπαραχθούν

μπορεις να μου το εξηγηγης αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρηθεί ότι μετά από αλλαγές νερού – αλλά όχι μόνο – σαλιγκάρια όπως τα trohus ξεκινάνε διαδικασία αναπαραγωγής αφήνοντας στο νερό γεννητικό υλικό

αυτό συχνά συμβαίνει μαζικά και αν έχεις αρκετά σαλιγκάρια το νερό θολώνει πολύ , καθαρίζει μετά από μερικές( 5-6 ) ώρες

καθάρισε το skimmer και το μηχανικό σου φίλτρο , ανακάτεψε τον ενεργό άνθρακα και το αντιφωσφορικό για καθαριστεί η επιφάνεια τους

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

έχει παρατηρηθεί ότι μετά από αλλαγές νερού – αλλά όχι μόνο – σαλιγκάρια όπως τα trohus ξεκινάνε διαδικασία αναπαραγωγής αφήνοντας στο νερό γεννητικό υλικό

αυτό συχνά συμβαίνει μαζικά και αν έχεις αρκετά σαλιγκάρια το νερό θολώνει πολύ , καθαρίζει μετά από μερικές( 5-6 ) ώρες

καθάρισε το skimmer και το μηχανικό σου φίλτρο , ανακάτεψε τον ενεργό άνθρακα και το αντιφωσφορικό για καθαριστεί η επιφάνεια τους

Έχω και γω κάμποσα turbo (ή turban?) snails (νομίζω ότι είναι banded trochus) και έχω παρατηρήσει ότι όταν θολώνουν το νερό, μαζεύονται όλα κοντά στην επιφάνεια του νερού και μάλιστα νομίζω ότι κάποιο μέρος τους βρίσκεται εκτός νερού (μάλλον το κεφάλι τους)! :thumbup:

Πιστεύεις ότι είναι απαραίτητος ο καθαρισμός του skimmer (και τι καθαρισμός είναι αυτός, εκτός από το κύπελλο συγκεντρωσης της μούργας?) και του μηχανικού φίλτρου, μετά από αυτό το φαινόμενο? Αυτό το ανακάτεμα των υλικών σε τι εξυπηρετεί (sorry, αλλά δε κατάλαβα ακριβώς ;) )?

Έχεις υπόψη σου κανένα καλό άρθρο, σχετικό με αυτό το φαινόμενο?

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω και αυτο.Προσ το παρων κοιταζω οτι μηχανικο μπορει να ωφειλεται.θα κλεισω το σκιμμερ για καποιεσ ωρες μηπως και φταιει αυτο και θα ενημερωσω το πρωι..

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα αναπαραγωγής των σαλιγκαριών είναι μεγάλη.

Αν υπάρχει αιώρημα, πρόσεξε μήπως μετακινήθηκε κάποιος κυκλοφορητής ή μήπως κάποιο ψαράκι σκάβει την άμμο.

Ποιός ο σκοπός να κλείσεις το skimmer???

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα αναπαραγωγής των σαλιγκαριών είναι μεγάλη.

Αν υπάρχει αιώρημα, πρόσεξε μήπως μετακινήθηκε κάποιος κυκλοφορητής ή μήπως κάποιο ψαράκι σκάβει την άμμο.

Ποιός ο σκοπός να κλείσεις το skimmer???

Σημερα ολα ειναι οπως παλια..μια χαρα ειναι το νερο..δε υπαρχει θολουρα..δε ξερω τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω κάμποσα turbo (ή turban?) snails (νομίζω ότι είναι banded trochus) αν έχω καταλάβει καλά turban είναι η ευρύτερη οικογένεια που περιλαμβάνει τα turbo , trochus , astrea , δεν είμαι σίγουρος

και έχω παρατηρήσει ότι όταν θολώνουν το νερό, μαζεύονται όλα κοντά στην επιφάνεια του νερού και μάλιστα νομίζω ότι κάποιο μέρος τους βρίσκεται εκτός νερού (μάλλον το κεφάλι τους)! :D λες να μη αντέχουν τη μπόχα ? ;)

η δική μου εκτίμηση μετά από παρατήρηση είναι ότι τα σαλιγκάρια προσπαθούν να ανέβουν σε ψηλά σημεία στα τζάμια και σε κορφές βράχων για ώστε το ρεύμα του νερού να μεταφέρει και να διασκορπίσει το γεννητικό υλικό καλύτερα

Πιστεύεις ότι είναι απαραίτητος ο καθαρισμός του skimmer (και τι καθαρισμός είναι αυτός, εκτός από το κύπελλο συγκεντρωσης της μούργας?) και του μηχανικού φίλτρου, μετά από αυτό το φαινόμενο? Αυτό το ανακάτεμα των υλικών σε τι εξυπηρετεί (sorry, αλλά δε κατάλαβα ακριβώς :thumbup: )?

το skimmer καλό είναι να καθαριστεί πλήρως , αν όχι , οπωσδήποτε ο <λαιμός> και το καπάκι

η επιφάνεια των υλικών του χημικού φίλτρου πιθανότατα θα έχει πιάσει βλέννα και με το ανακάτεμα τη καθαρίζουμε

Έχεις υπόψη σου κανένα καλό άρθρο, σχετικό με αυτό το φαινόμενο?

δυστυχώς δεν έχω κάτι πρόχειρο

σχετικές συζητήσεις θα βρεις σε διάφορα ξένα forums αλλά και στο aquazone

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...