Jump to content

12lit. Iwagumi


Raven

Recommended Posts

Το ενυδρειακι αυτο εχει φιλοξενησει και εχει μεγαλωσει γενιες νεογεννητων ψαριων. Το εχω στο επιπλο του υπολογιστη εκει που καποτε ηταν το πολυμηχανημα . ;)

Αφου μεγαλωσε αλλη μια γενια Pseudomugil η οποια χαριστηκε σε φιλο, ειπα οτι του αξιζει να το στησω υποβρυχιο κηπακο να μου κραταει συντροφια τις νυχτες, οταν καθομαι στον υπολογιστη.

Χωρητικοτητα 12 λιτρα.

Χρησιμοποιησα: 2 φωτιστικα Arcadia hang on 2x9 watts, φιλτρακι Elite (στρωμενο), φιαλη CO2 της Dennerle 0,5kgr, glass diffuser της Aquamedic , 3 πετρες pagoda (στα iwagumi πρεπει να ειναι παντα μονος ο αριθμος σε πετρες και φυτα).

Φυτα χρησιμοποιησα τα εξης: Blyxa japponica, Pogostemon helferi, Hemianthus micranthemoides, Rotala macrandra, Eleocharis parvula, Pelia, coral pelia (Riccardia), flame moss, Hemianthus callitrichoides (cuba).

Υποστρωμα, απλο φυλλοχωμα για γλαστρες (algoflash) και ουδετερο μαυρο χαλικι.

Απο ζωντανα ελεγα να μην βαλω τιποτα , αλλα ηδη ειδα να κυκλοφοραει μια νεογεννητη cherry γαριδουλα που μαλλον μεταφερθηκε με καποιο φυτο απο το 300αρι μου. :thumbup:

Ο λογος που δεν θελω ζωντανα ειναι οτι ισως χρειαστει να το πρεσσαρω με φουλ co2 και λιπασματα και επισης τα λιτρα ειναι πολυ λιγα (10 λιτ.καθαρα) για την διατηρηση ενηλικων ψαριων ή γαριδων.

Μετρησεις δεν εχω κανει αλλα ουτε και χρειαζεται αφου και σε αυτο θα ακολουθησω την μεθοδο λιπανσης Estmative Index.post-6932-1242953696_thumb.jpgpost-6932-1242953712_thumb.jpgpost-6932-1242953732_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Να ενα λινκ για να δινουμε οταν απανταμε στη συνηθη ερωτηση "τι να βαλω στο 12λιτρο ενυδρειο μου". ;)

Καλα δεν με λυπασαι?

Που να τρεχω απο την αλλη μερια της Αττικης βρε παλι.

Αλλα μικρο ειναι, θα το παρεις παραμασχαλα και θα ερθεις εσυ για καφε αυτη τη φορα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με αρέσουν τέτοιες παρουσιάσεις γιατί πολλή ξεθάρρεψαν τα νταμάρια και η αλμύρες.

;)

Link to comment
Share on other sites

Με αρέσουν τέτοιες παρουσιάσεις γιατί πολλή ξεθάρρεψαν τα νταμάρια και η αλμύρες.

:thumbup:

Χμμμμμ.... κρυάδες!!! ;)

Raven : :D

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως έμπλεξες με τα νταμάρια μιας και η Ξάνθη έχει μπόλικο πράσινο. Άσε που μεγάλωσες κοντά στο βουνό. Αναρωτιέμαι πιο κακό παιδί σε παρέσυρε στον κακό δρόμο. ;)

Ένα 12αλιτρο μπορείς να το στολίσεις υπέροχα όπως έκανε ο Raven ένα 12λιτρο νταμάρι τη θα βάλεις μέσα; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να το ονομάσεις:Οι κρεμαστοί κήποι της Βαβυλόνας! :D

Το ενυδρειάκι τα σπάει! :thumbup:

Μπράβο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που εμφανίζονται νέες τάσεις όπως pico ενυδρεία γλυκού, προβλέπω να ανεβαίνει πολύ ψηλά ο πήχης στους επόμενους διαγωνισμούς οπότε να ετοιμάζεστε οι επίδοξοι μποστανάδες.

Ένας φίλος με 12λιτρο πάντως, με μπουκαλίτσα CO2 και αραιό τάισμα, τα έχει καταφέρει πολύ καλά με red cherry.

Άξιος Raven! ;) Θα ήθελα αν μπορείς να μας γράψεις ένα αρθράκι για iwawumi και όποιο άλλο στιλ θέλεις, για να εμπλουτιστεί η βιβλιοθήκη αρθρών. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους, χαιρομαι που σας αρεσει.

Σπυρο delta: για σενα θα φτιαξω ενα ενυδρειακι τσεπης να το φερνω μαζι μου οταν ερχομαι για καφε

( θα ειναι 10ml βιοτοπικο με 5 κοκκους αμμου και σκληθρα απο mopani);)

Παρατηρησεις τωρα : - ειναι πολυ πιο δυσκολο απ οτι φανταζομουνα να στηθει ενα τοσο μικρο layout. Δεν ειμαι ευχαριστημενος ακομα και σιγουρα θα αλλαξω πολλα μεχρι να παρει τελικη μορφη. Για να βρεθουν οι καταλληλες πετρες πρεπει να εχει κανεις ενα σωρο απο καμια 15 διαφορετικες πετρες και να κανει συνδυασμους μεχρι να πετυχει κατι ισορροπημενο !

- προσοχη στο φυλλοχωμα. Δεν το συνιστω οταν εχουμε ζωντανα μεσα. Εγω το εψαξα σχολαστικα και βρηκα μεσα μια σκουριασμενη στραβη προκα !! Θα ηταν θανατηφορα αν ειχα γαριδες μεσα.

- γαριδουλες δεν συστηνω σε 10 λιτρα για τους εξης λογους... ευαισθητο συστημα που μπορει να ανατραπει ευκολα. Αν χρησιμοποιειται λιπανση, ευκολα μπορει να πεσει καποιο στοιχειο παραπανω και ιδιαιτερα στο EI που λιπαινεις σε περισσεια με σκονες λιπασματων και οι μετρησεις ειναι πολυ δυσκολο να ζυγιστουν. Επισης ο αρχαριος θα το παρερμηνευσει, θα βαλει αρκετες γαριδες, θα γεννησουν και οταν κατι παει στραβα, το επομενο post του θα ειναι"γιατι ψοφανε οι γαριδες μου;". Προτιμω λοιπον να μην εχω το αγχος των ζωντανων γιατι αν και εχω εκατονταδες γαριδες, αν ψοφησει εστω και μια απο δικη μου βλακεια θα στενοχωρηθω αφανταστα.

Link to comment
Share on other sites

....- προσοχη στο φυλλοχωμα. Δεν το συνιστω οταν εχουμε ζωντανα μεσα. Εγω το εψαξα σχολαστικα και βρηκα μεσα μια σκουριασμενη στραβη προκα !! Θα ηταν θανατηφορα αν ειχα γαριδες μεσα.

- γαριδουλες δεν συστηνω σε 10 λιτρα για τους εξης λογους... ευαισθητο συστημα που μπορει να ανατραπει ευκολα. Αν χρησιμοποιειται λιπανση, ευκολα μπορει να πεσει καποιο στοιχειο παραπανω και ιδιαιτερα στο EI που λιπαινεις σε περισσεια με σκονες λιπασματων και οι μετρησεις ειναι πολυ δυσκολο να ζυγιστουν. Επισης ο αρχαριος θα το παρερμηνευσει, θα βαλει αρκετες γαριδες, θα γεννησουν και οταν κατι παει στραβα, το επομενο post του θα ειναι"γιατι ψοφανε οι γαριδες μου;". Προτιμω λοιπον να μην εχω το αγχος των ζωντανων γιατι αν και εχω εκατονταδες γαριδες, αν ψοφησει εστω και μια απο δικη μου βλακεια θα στενοχωρηθω αφανταστα.

;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν μου αρεσε, πολυ σκοτεινο κι αγριο μου βγηκε... Επισης τα 18 watt δεν ηταν αρκετα για το πουσαρισμα που ηθελα να του δωσω στην λιπανση. :P

Γι αυτο λοιπον προσθηκη αλλων 11 watt , συνολο 29 στα 12 λιτρα, και ολικο rescape.

Αμμος και ανοιχτοχρωμο χαλικι, και ολα τα αλλα ιδια οπως και πριν.

Και το ονομα αυτου: "Where the desert end's" :P

098347t6.jpg

89287465.jpg

post-6932-1245889842_thumb.jpgpost-6932-1245889902_thumb.jpgpost-6932-1245889931_thumb.jpgpost-6932-1245889990_thumb.jpgpost-6932-1245890011_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν καταλαβαίνεις με τίποτα έτσι?

Αφού είπαμε να σταματήσεις, δεν είπαμε ??

Τώρα τι πρέπει να κάνουμε αφρικάνοι άνθρωποι να στήσουμε κι άλλο φυτεμένο ?

:P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ δυνατό το αποτέλεσμα και σε αυτό το ενυδρείο σου! Συμφωνώ που δεν βάζεις ούτε γαριδούλες σε αυτό, είναι πολύ ευαίσθητες οι ισορροπίες. Άλλωστε το 300άρι σου είναι φουλ με χαρούμενα ζωντανά!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ευχαριστω για τα ενθαρρυντικα σχολια !

Καλα, αυτα τα μικρα ειναι πανευκολα στο ξεστημα-στησιμο ! Σε 1μιση ωριτσα ηταν ετοιμο για φωτογραφιση.

Να δω ποσο ευκολο θα ειναι να κανω το ιδιο και στο 300αρι :P

Απο ζωντανα εριξα μεσα ενα ramshorn σαλιγκαρακι να καθαριζει τις πετρες.

Τωρα θα προσθεσω και λιγη Eleocharis parvula και μερικες μικρες πετρουλες να δειχνει πιο φυσικο. Ισως και καμια ωραια μικρη ριζουλα ακομη για να δεσει το νησακι.

Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε φιλαρακι τι φτιαχνεις?μας εχει κουφανει.μπραβο και ξανα μπραβο τι αλλο να πω

Link to comment
Share on other sites

:P ζωγραφιες!!!! :P
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...