Jump to content

12lit. Iwagumi


Raven

Recommended Posts

Εξαιρετικο πολλα μπραβο !

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα τι εννοουσε ο Σπυρος οταν ειπε οτι ο Raven ασχολιτε με την ζωγραφικη.. :P:P:thumbup:

Μονο που δεν εκανα πλακα, ειναι και επαγγελματιας ζωγραφος :thumbup:

υγ δεν σχολιαζω αλλο (τα ενυδρεια του αλεξ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οντως ασχολουμαι επαγγελματικα με την ζωγραφικη , και πιστευω οτι με εχει βοηθησει πολυ να αντιλαμβανομαι με το ματι τις ισορροπιες αναμεσα σε χρυσες τομες και χρωματα.

Αντιμετωπιζω λοιπον παντοτε το στησιμο ενος ενυδρειου σαν εναν λευκο καμβα πανω στον οποιο προκειται να βαλω τα χρωματα.

Ομως υπαρχει μια μεγαλη διαφορα...το ενυδρειο δεν σταματα να εξελισσεται, ενω ο πινακας καποια στιγμη τελειωνει και μπαινει η υπογραφη.

Σχετικα με αυτο το ενυδρειακι τωρα...μην ξεγιελιεστε, μπορει η εικονα να ειναι ωραια αυτη τη στιγμη ,αλλα υπαρχουν πολλες αδυναμιες που θα εμφανιστουν στο μελλον. Τις παραθετω, ετσι για να ξερουμε τι να προσεξουμε , και να μαθαινουμε:

- Η blyxa αναμενεται να φτασει σε σε υψος κατω απο τοσο δυνατο φωτισμο και λιπανση, τα 20 εκατοστα ! αυτο σημαινει οτι θα αγγιξει την επιφανεια και θα κρυψει μεγαλο μερος απο τις πετρες. Το σωστο λοιπον ειναι η Blyxa να μπει στην πισω δεξια γωνια μελλοντικα οπου δεν θα ενοχλει.

-Το helferi επισης θα μεγαλωσει αρκετα. Γενικα δεν θελουμε να κρυψουμε τους βραχους, ιδιαιτερα οταν ειναι ομορφοι και ακριβοι οπως αυτες οι pagoda.

-Γι αυτο λοιπον το συμπλεγμα των βραχων πρεπει να σηκωθει κι αλλο. Βασικα μου τελειωσε το χαλικι, αλλιως θα σηκωνα πιο ψηλα τον λοφο. Στο μελλον ομως θα πρεπει ή να γινει η ανυψωση, ή να αγοραστει μια μεγαλυτερη πετρα που θα δεσποζει ακομα κι οταν θα παρουν τα φυτα το τελικο τους υψος.

- Η αμμος με το χαλικι ειναι παντα πονοκεφαλος για να μην ανακατευτει. Το καλο ειναι οτι δεν υπαρχουν ζωντανα να το κανουν, οποτε με πολυ προσεκτικες επεμβασεις μπορει να κρατηθει σχετικα ομοιομορφο το καθε υποστρωμα.Μια απροσεξια ομως και ολο το χαλικι θα παει πανω στην αμμο καταστρεφοντας την εικονα.

-Τα ψηλα φυτα οπως η macrandra, η Proserpinaca και η aromatica δεν εχουν καμια θεση εδω μεσα, αλλα χρειαζομαι μεγαλη φυτομαζα τωρα στην αρχη για να μην επιτρεψω στις αλγες να εμφανιστουν. Τα συγκεκριμενα φυτα απλως τα διαλεξα μεσα απο το 300αρι γιατι ειναι απαιτητικα και αντιδρουν γρηγοροτερα σε τροφοπενιες ,εχω μαθει να τα "διαβαζω" λοιπον και ειναι αριστοι δεικτες αν κατι λειπει απο την λιπανση.Βλεπετε κανω σπανια μετρησεις στα φυτεμενα μου, περισσοτερο στηριζομαι στο τι μου λενε τα φυτα με την οψη τους.

Οπως καταλαβαινετε λοιπον, θα αλλαξουν παρα πολλα μεσα στους επομενους μηνες, για να βρεθει το τελειο στησιμο και η ισορροπια αναμεσα στα βασικα στοιχεια που ειναι οι πετρες, η αμμος και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σπυρο ! αυτη την ερωτηση περιμενα να ακουσω..

Λοιπον, 1)η Rotala macrandra ειναι απο τα πιο ιδιοτροπα φυτα που ειχα ποτε. Μου δειχνει κυριως οταν το παρακανω με τα ΝΟ3 μιας και δεν της αρεσουν τα υψηλα νιτρικα. Επισης με την παραμικρη ελλειψη σιδηρου βγαζει ωχρα νευρα στα φυλλα της. 2) η Proserpinaca palustris απο την αλλη διψαει για πολλα ιχνοστοιχεια και γινεται ωχρη και παγωνει την αναπτυξη της,αν λειψουν τα micro. 3) η Limnophila aromatica παλι θελει macro για μια υγιη αναπτυξη και πολυ φως.Αναπτυσεται αργα αλλα δειχνει αμεσως αν λειψει αζωτο η φοσφωρος λυγιζοντας τα φυλλα της.

Ολα τους γινονται πιο κοκκινα αν αυξηθουν τα φοσφωρικα ενω τα νιτρικα ειναι χαμηλα, ιδιαιτερα η aromatica γινεται μωβ/φουξια !

Τελος και τα 3 ειναι πολυ καλοι δεικτες για τον σιδηρο μιας και αλλαζουν χρωμα αναλογα με τα ποσοστα του σιδηρου.

Απο κει και περα το μονο που ισως χρειαστει να μετρησω (σπανια) ειναι οι σκληροτητες. Το ΡΗ μενει σταθερο εφοσον μενει σταθερο και το CO2.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ασχολουμαι επαγγελματικα με την ζωγραφικη , και πιστευω οτι με εχει βοηθησει πολυ να ........στησιμο και η ισορροπια αναμεσα στα βασικα στοιχεια που ειναι οι πετρες, η αμμος και τα φυτα.

Ποπο πολυ δυσκολα μου ακουγονται ολα αυτα σε συνδιασμο με τις σωστες συνθηκες ...παντως ειναι εντυπωσιακο πως τα εξισορπεις ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια βλέπω και μου μπαίνουν ιδέες και για άλλα έξοδα.

Καλλιτέχνης :P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οπως παντα raven αριστο το εχεις στα φυτεμενα κρατα και για μενα ενα ενυδρεοιο οπως ειπες με 5-6 κοκους μπλε χαλικι ομως

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Eνα μικρο update...

Το ενυδρειακι αυτο περασε ασχημες φασεις χωρις CO2. Η τριχοειδης εκανε παρτυ μιας και εμεινε χωρις διοξειδιο για 1μιση μηνα.

Κατι γαριδουλες που ειχαν πεσει με τις moss δεν αντεξαν και τον τελευταιο επιζωντα τον εβγαλα πριν λιγες μερες. Μονοι κατοικοι λοιπον τα σαλιγκαρακια ramshorn.

Πριν 1 μηνα λοιπον ηταν ετσι..

post-6932-1261702141_thumb.jpg

Προσφατα αποφασισα να ασχοληθω λιγο και το σουλουπωσα. Ξαναεβαλα το CO2 και αρχισα παλι πληρη λιπανση.

Η εικονα βελτιωθηκε ραγδαια και οι αλγες κοντευουν να εξαφανιστουν.

Τωρα δεν ξερω αν ειναι Iwagumi , αλλα παντως εμενα μου αρεσει. :D

Δειτε το με διάφορα backlight και διαφορετικες ρυθμισεις στην φωτ. μηχανη:

post-6932-1261702385_thumb.jpg

post-6932-1261702422_thumb.jpgpost-6932-1261702446_thumb.jpgpost-6932-1261702497_thumb.jpgpost-6932-1261702543_thumb.jpgpost-6932-1261702584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό good job!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::hysterical::D:angry2::thumbup:

απλα απιστευτο..πολη καλη δουλεια και πολλα μπραυω

καλη σηναιχεια....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις......???

πολλα μπραβο!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλη προπονηση και για φωτογραφηση διαγωνισμου. :thumbup:

Εχεις εξελιχθει πολυ στο φοντο και το εφφε με το σεσουαρ :D

Η αναταραξη εγινε φυσωντας με ενα καλαμακι του φραπε :angry2:

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τα καλα σας λογια. Το ενυδρειακι αυτο εφτασε στο τελος του, θα ξηλωθει συντομα και θα γινει pico vivarium με διαφορες moss και φτερες emersed.

Link to comment
Share on other sites

Η αναταραξη εγινε φυσωντας με ενα καλαμακι του φραπε :angry2:

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τα καλα σας λογια. Το ενυδρειακι αυτο εφτασε στο τελος του, θα ξηλωθει συντομα και θα γινει pico vivarium με διαφορες moss και φτερες emersed.

:thumbup::thumbup: Οικολογικη ενεργεια.

Αντε να δουμε τι αλλο μας περιμενει να δουμε απο τα χερακια σου. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αξιολογη δουλεια με ομορφα αποτελεσματα....

μηπωσ μπορεισ να μου πεις που μπορω να βρο τα φωτιστικα σου γιατι μου αρεσανε και ειμαι σε μια διαδικασια στησιματος 40 lit?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...