Jump to content

αντικατασταση υλικων της Α/Ο


Recommended Posts

Καλησπερα...εδω και καιρο εχω αυτην την 4ων σταδιων της RO-MAN

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...b049dbd167622e0

Εχω καποιες αποριες οσον αφορα την αντικατασταση των 2 εκ των 4ων σταδιων.Αυτα που εχω καταλαβει ειναι τα 2 πρωτα (carbon kai micron) τα οποια εχω λυσει κιολας.

Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα...

Το Di πως το αντικαθιστουμε?αποτι καταλαβα παιρνει μεσα το resin σωστα?Εγω ομως το ξεβιδωσα κιαυτο και δεν βρισκω τροπο να βγαλω αυτο που εχει μεσα.Ειναι σφηνωμενο.Μηπως να αλλαξω ολοκληρο το Di?

Επισης το 4ο σταδιο που βρισκεται πανω απο τα προφιλτρα...αυτο πρεπει να το αντικαταστησω?Ποιο ειναι το ανταλακτικο του?

Αν μπορειτε να με βοηθησετε με καποιο λινκ για τα ανταλακτικα που χρειαζομαι θα με διευκολυνε μιας και τα αγγλικα μου ειναι λιγο χαλια.

Επισης μιας και θα κανω την παραγγελια αν εχετε υποψιν σας καποι extra εξαρτημα που θα χρειαστω...πειτε το κιαυτο...

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις βρηκα οτι το αλλο σταδιο ειναι η μεμβρανη...αυτη πρεπει να την αλλαξω? 3 χρονια δουλευει...οχι full βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύσου ένα tds meter και μέτρα το νερό που σου βγάζει οι Α/Ο και βλέπεις αν θέλει αλλαγή η μεμβράνη σου όπως και τα προφίλτρα. ;)

http://search.ebay.com/search/search.dll?f...0&save=Save

Έγινε επεξεργασία - vagouras
Link to comment
Share on other sites

εχω tds meter αλλα το θεμα ειναι πως 3 χρονια λειτουργιας τα προφιλτρα θελουν σιγουρα αλλαγη.Δυστυχως τρα δεν μπορω να μετρησω γιατι την εχω λυσει και εσπασα και ενα κλιπσακι που κουμπωνει το σωληνακι.

Το θεμα ειναι πως αλλαζει το υλικο στο Di και καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη(εμπειρικα) η μεμβρανη.

Link to comment
Share on other sites

Tα πρόφιλτρα θέλουν ανα 6μηνο αλλαγή , όπως και το Di!Την μεμβράνη θα σου δείξει η μέτρηση πότε αλλά νομίζω πως ήρθε - έρχεται η ώρα της.Στην μονάδα Di όταν την ξεβιδώσεις θα δείς μια "ταπα" , τράβηξε την (με ένα τσιμπιδάκι ή μια πένσούλα ίσως) με προσοχή μην την καταστρέψεις.Το υλικό που περιέχει η μονάδα είναι σε κόκκους και αδειάζει πολύ ευκολα μόλις βγεί η τάπα.SOS απεκατέστησε το μετρητή tds ώστε να ξέρεις που πατάς.Αν αγοράσεις καινούργιο πάρε 2 σημείων ώστε να έχεις καλύτερο έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

παω τελικα για καινουρια Α/Ο αφου απολα οσα διαβασα οσον αφορα τη συντηρηση της μεμβρανης σε θερμοκρασιες κλπ εγω δεν τηρουσα τιποτα αρα θελει κιαυτη αλλαγη.οποτε τα εξοδα πλησιαζουν την τιμη της καινουριας αν συνυπολογισω και κατι κλιπσακια και σωληνακια που 8α χρειαστω για να επαναλειτουργησω αυτην που εχω.

***Κωστα δεν καταλαβαινω τι ενοεις να αποκαταστησω το tds...Εχω tds meter της hanna και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

***Κωστα δεν καταλαβαινω τι ενοεις να αποκαταστησω το tds...Εχω tds meter της hanna και ειναι μια χαρα.

Κατάλαβα οτι σου είχε σπάσει το κλιπ απο το μετρητή! :thumbup: Μάλλον λάθος κατάλαβα! ;)

Αν πάρεις καινούργια τελικά , αν ο μετρητής σου είναι χειρός, δές και για inline μετρητή κατα προτίμηση dual!Θα σε βολέψει πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...