Jump to content

ΣΟΣ


dolphin

Recommended Posts

και αφού έκανα την αρχή ας περάσω και στο κυρίως πιάτο :thumbup:

εδω και ένα μήνα προσπαθώ να στρώσω το ενυδρείο μου αλλά τα ψάρια μου με σνομπάρουν μάλλον... ;)

pH 7

KH ~5-7

GH 40 και βάλε

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0-20

θ εξωτερική 24-26C ενυδρείου δε ξέρω δεν είναι η ίδια όπως η εξωτερική???

μου δώσανε το quercocell έβαλα 4-5 φορές αλλά δεν έχει ρυθμιστεί η σκληρότητα...αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

(έχω μέσα τρία χρυσόψαρα και έναν αλγοφάγο) και προορίζεται για τροπικά

Link to comment
Share on other sites

και αφού έκανα την αρχή ας περάσω και στο κυρίως πιάτο :thumbup:

εδω και ένα μήνα προσπαθώ να στρώσω το ενυδρείο μου αλλά τα ψάρια μου με σνομπάρουν μάλλον... ;)

pH 7

KH ~5-7

GH 40 και βάλε

ΝΟ2 0

ΝΟ3 0-20

θ εξωτερική 24-26C ενυδρείου δε ξέρω δεν είναι η ίδια όπως η εξωτερική???

μου δώσανε το quercocell έβαλα 4-5 φορές αλλά δεν έχει ρυθμιστεί η σκληρότητα...αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

(έχω μέσα τρία χρυσόψαρα και έναν αλγοφάγο) και προορίζεται για τροπικά

1. Καλο θα ηταν να μην ανοιγεις συνεχεια καινουρια θεματα..θα μπορουσες να συνεχισεις στο 1ο

2. οταν λες αλγοφάγο εννοεις pleco???

3. καλο θα ηταν να χεισημοποιησεις βακτήρια αν δεν το εχεις κανει. πουλανε ολα τα πετ σοπ γυρω στα 9 ευρω.

4. πρεπει να παρεις τεστ αμμονιας (NH3 - NH4) π ειναι και απο τα συμαντηκοτερα αφου αυτος ειναι ο λογος π πεθαινουν πολλες φορες τα ψαρια

5. οταν λες προοριζεται για τροπικο, τι εννοεις??? (ψαρια, φυτα, διακοσμιση κτλ..)

αυτα για αρχη

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

1. Καλο θα ηταν να μην ανοιγεις συνεχεια καινουρια θεματα..θα μπορουσες να συνεχισεις στο 1ο

2. οταν λες αλγοφάγο εννοεις pleco???

3. καλο θα ηταν να χεισημοποιησεις βακτήρια αν δεν το εχεις κανει. πουλανε ολα τα πετ σοπ γυρω στα 9 ευρω.

4. πρεπει να παρεις τεστ αμμονιας (NH3 - NH4) π ειναι και απο τα συμαντηκοτερα αφου αυτος ειναι ο λογος π πεθαινουν πολλες φορες τα ψαρια

5. οταν λες προοριζεται για τροπικο, τι εννοεις??? (ψαρια, φυτα, διακοσμιση κτλ..)

αυτα για αρχη

1. απολογούμαι δε το ηξερα. νόμιζα πως το κάθε φόρουμ έχει το θεματάκι του και δεν είναι όλα χύμα

2.ναι pleco εννοω

3.χρησιμοποιώ βατήρια

4.έχω και τεστ αμμωνίας και δείχνουν οκ

5. εννοώ ψάρια

Link to comment
Share on other sites

1. απολογούμαι δε το ηξερα. νόμιζα πως το κάθε φόρουμ έχει το θεματάκι του και δεν είναι όλα χύμα

2.ναι pleco εννοω

3.χρησιμοποιώ βατήρια

4.έχω και τεστ αμμωνίας και δείχνουν οκ

5. εννοώ ψάρια

1. δεν πειραζει.. :thumbup::D

2. λαθος που εβαλες πλεκο..επρεπε να περιμενεις πρωτα να στροσει με τα χρυσοψαρα.. (εννοητε πως θα βγουν μετα γιατι ειναι ψαρια λιμνης δλδ κρυου νερου..)

3. τελεια!!

4. τελεια!!

:D:D:thumbup:

τι ψαρια εχεις κατα νου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και gh=40+ στην αττικη λιγο δυσκολο.

Και γιατι να ρυθμισεις τη σκληροτητα?

κατι δεν παει καλα....

σίγουρα κάτι δε πάει καλα...

βγαίνει τέρμα κόκκινο και δε ξέρω πως να το ρυθμίσω

Link to comment
Share on other sites

1. δεν πειραζει.. :D:D

2. λαθος που εβαλες πλεκο..επρεπε να περιμενεις πρωτα να στροσει με τα χρυσοψαρα.. (εννοητε πως θα βγουν μετα γιατι ειναι ψαρια λιμνης δλδ κρυου νερου..)

3. τελεια!!

4. τελεια!!

:D:thumbup::thumbup:

τι ψαρια εχεις κατα νου... :thumbup:

ήθελα δίσκους αλλά προς το παρών θα τα ξεχάσω γιατί μία που θα τα βάλω και μία που θα μου ψοφήσουν με τόσο σκληρό νερό...τωρα δεν έχω ιδέα...δε ξέρω και πολλά...το άλλο είδος που έχω κατα νου είναι τετρα και μίνι αν το λεω σωστα

καθοδηγήστε με παιδάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

ήθελα δίσκους αλλά προς το παρών θα τα ξεχάσω γιατί μία που θα τα βάλω και μία που θα μου ψοφήσουν με τόσο σκληρό νερό...τωρα δεν έχω ιδέα...δε ξέρω και πολλά...το άλλο είδος που έχω κατα νου είναι τετρα και μίνι αν το λεω σωστα

καθοδηγήστε με παιδάκια ;)

το καλυτερο π εχεις να κανεις ειναι να μπεις στο ΥΠΕΡΟΧΟ :thumbup::D:D photo index μας... και να δεις εκει για ψαρια..

εχει αρκετες πληροφοριες.. Ph, θερμοκρασιες, κτλ κτλ κτλ...

θα σε βοηθησει αρκετα..

για δισκους..λιιιιιιιιιιιιγο δυσκολο και θα σου πρωτηνα να το αφισεις για τωρα καθος ειναι πολυ ευαισθητοι και ακριβοι...

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο π εχεις να κανεις ειναι να μπεις στο ΥΠΕΡΟΧΟ :thumbup::D:D photo index μας... και να δεις εκει για ψαρια..

εχει αρκετες πληροφοριες.. Ph, θερμοκρασιες, κτλ κτλ κτλ...

θα σε βοηθησει αρκετα..

για δισκους..λιιιιιιιιιιιιγο δυσκολο και θα σου πρωτηνα να το αφισεις για τωρα καθος ειναι πολυ ευαισθητοι και ακριβοι...

[/quote

ευχαριστώ πολύ νασαι καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μετρας με στικακια, σωστα?

Μετρα με υγρα και λογικα το gh θα σου βγει γυρω στο 9. Για ποια περιοχη της αττικης μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μετρας με στικακια, σωστα?

Μετρα με υγρα και λογικα το gh θα σου βγει γυρω στο 9. Για ποια περιοχη της αττικης μιλαμε?

:thumbup::D:D

Αυτο ηθελα να πω κ γω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μετρας με στικακια, σωστα?

Μετρα με υγρα και λογικα το gh θα σου βγει γυρω στο 9. Για ποια περιοχη της αττικης μιλαμε?

ναι με αυτα μετραω και δεν παιρνω ορκο για την πιστοτητα τους

οταν λες υγρα?μετριεται με υγρα η σκληροτητα ?

Link to comment
Share on other sites

ναι.χρωματικως.καθε φορα που ριχνεις και απο 1 σταγονα(μετρας τις στεγονες συνολικα),και απο το ενα χρωμα καποια στιγμη αλλαζει σε αλλο.

τοτε γνωριζεις ακριβως πια ειναι η γενικη η ανθρακικη σου σκληροτητα.

Link to comment
Share on other sites

ναι.χρωματικως.καθε φορα που ριχνεις και απο 1 σταγονα(μετρας τις στεγονες συνολικα),και απο το ενα χρωμα καποια στιγμη αλλαζει σε αλλο.

τοτε γνωριζεις ακριβως πια ειναι η γενικη η ανθρακικη σου σκληροτητα.

αυτο ακουγεται πολυ αποτελεσματικοτερο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...