Jump to content

Γλαστρολιμνη!!


Recommended Posts

Oσο για την θερμοκρασια..??

αυτο νιμιζω το ελυσα εγω. γεωθερμια!!! θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διατηρώ σε ενυδρείο 30 λίτρων μικρές κιχλιδούλες (μην το πείτε πουθενά ε?.... :) ) και έχει μόνο θερμοστάτη και 1 κυκλοφορητή χωρίς καθόλου υλικά. Οι μετρήσεις αμμωνία και νιτρωδών πάντα 0, το ενυδρείο έχει μεγάλη επιφάνεια βιολογίας πάνω στις πέτρες και αυτό σε συνδυασμό με τα λίγα ψάρια και το προσεκτικό τάισμα κρατάει τις επιθυμητές ισορροπίες, τα ψάρια φυσικά θα μεταφερθούν σε μεγαλύτερο γιατί δίνουν μπόι.

Ως συμπέρασμα πιστεύω πως αν μπουν μέσα μερικά βοτσαλάκια (για αύξηση επιφάνειας), φυτά και λίγα ψάρια (πχ 4-5 Guppy σε 30 λίτρα) δεν θα ανεβαίνει η αμμωνία, σημαντικό δε είναι να γίνονται μικρές αλλαγές στον πληθυσμό των ψαριών κάθε φορά για να μην υπάρξει ανισορροπία.

Οταν λες μικρες κιχλιδουλες τι εννοεις, μικρες σε μεγεθος ή σε ηλικια;

Αλλαγες νερου κανεις;

Τα φυτα δεν γνωριζω αν εχουν καμια σχεση με την αμμωνια. Εχουν;

4-5 guppy σε 30 λιτρα χωρις φιλτρο ειναι χαμηλη ή υψηλη ιχθυοφωρτηση;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

αυτο νιμιζω το ελυσα εγω. γεωθερμια!!! θα δουμε.

Σε βλέπω και ψήνεσαι οπότε δες κάποια μεγέθη:

http://www.tmltd.gr/geotherm/geotherm.htm

Οταν λες μικρες κιχλιδουλες τι εννοεις, μικρες σε μεγεθος ή σε ηλικια;

Σε ηλικία και σε μέγεθος, αλλά για αυτό φταίνε και τα λίτρα οπότε θα μετακομίσουν.

Αλλαγες νερου κανεις;

Ελάχιστες, παρ' όλα αυτά έχει κερατόφυλλο και τα νιτρικά είναι 15-20.

Τα φυτα δεν γνωριζω αν εχουν καμια σχεση με την αμμωνια. Εχουν;

Τα φυτά απορροφούν το άζωτο στη μορφή νιτρικού και αμμωνιακού ιόντος.

4-5 guppy σε 30 λιτρα χωρις φιλτρο ειναι χαμηλη ή υψηλη ιχθυοφωρτηση;

Οριακή αν δεν υπάρχει φίλτρο, πάντα όμως θα πρέπει το ενυδρείο να έχει τρέξει χωρίς ψάρια για κάποιον καιρό και να κάνουμε συνεχείς μετρήσεις μέχρι και λίγο καιρό αφού μπουν όλα τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Γιωργο!!!!

Τι σοι γεωπονος εισαι αν δεν πειραματιζεσαι!!!???

:):rolleyes::hysterical:

Βλεποντας και κανοντας, εμενα τα φυτα μου παντως μεγαλωνουν παρα πολυ!

Αυριο θα σας φερω μετρησεις :thumbup:

Υ.Σ. (Εμενα ειναι 4γκαπι σε 80< λιτρα (!!), δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα..)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω και ψήνεσαι οπότε δες κάποια μεγέθη:

http://www.tmltd.gr/geotherm/geotherm.htm

κοιτα, δεν λεω και τετοια εγκατασταση. για ανοικτα, κλειστα κυκλωματα, οριζοντεες και καθετες γεωτρησεις εχω διαβασει στο παρελθον. ειναι μια ευκαιρια βεβαια για πειραμα αλλα δεν το βλεπω τωρα. θα γινει ομως καποια στιγμη!!!

εγω λεω απλα να φυτεψω τη γλαστρα μεσα στο χωμα του κηπου. δεν νομιζω να εχω προβλημα θερμοκρασιας ετσι για τα ψαρια. ουτε σοβαρες διακυμανσεις στη θερμοκρασια. τι λες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, δεν λεω και τετοια εγκατασταση. για ανοικτα, κλειστα κυκλωματα, οριζοντεες και καθετες γεωτρησεις εχω διαβασει στο παρελθον. ειναι μια ευκαιρια βεβαια για πειραμα αλλα δεν το βλεπω τωρα. θα γινει ομως καποια στιγμη!!!

εγω λεω απλα να φυτεψω τη γλαστρα μεσα στο χωμα του κηπου. δεν νομιζω να εχω προβλημα θερμοκρασιας ετσι για τα ψαρια. ουτε σοβαρες διακυμανσεις στη θερμοκρασια. τι λες εσυ?

Λέω οτι η λιμνούλα μου με βάθος 20-30 πόντους μέσα στο χώμα έχει θερμοκρασία 22-23 και το υπαίθριο ενυδρείο παίζει από 20-27. :)

Οπότε καλή η σκέψη σου, κάν' το! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λέω οτι η λιμνούλα μου με βάθος 20-30 πόντους μέσα στο χώμα έχει θερμοκρασία 22-23 και το υπαίθριο ενυδρείο παίζει από 20-27. :)

Οπότε καλή η σκέψη σου, κάν' το! :rolleyes:

η δικη μου παιζει περιπου μισο μετρο βαθος και μισο περιμετρο.

οι τιμες που δινεις ειναι για καλοκαιρι. για χειμωνα εχεις πειραματιστει?

αν η θερμοκρασια πεφτει κατω απο 15 βαθμους το χειμωνα λεω να σκεπασω απλα τη γλαστρα με ενα ναϋλον (οχι αεροστεγως αλλα απλα να σκεπαστει) ωστε να δουλεψει και σαν θερμοκηπιο. με τη θερμοκρασια δεν πολυανυσηχω, με τη βιολογια ομως?

ισως αν εσπαγα λιγα σιποραξ και το μεταγα στον πυθμενα χυμα, σαν χαλικι ενα πραγμα και με ενα απλο κυκλοφορητη, (σαν αυτο που εχουν οι θαλασσινοι να δημιουργουν απλα ρευμα στο ενυδρειο τους) να κυκλοφορει το νερο. θα μου πεις: τι θα κερδισεις αφου σκοπος ειναι να ειναι ενα συστημα αυτονομο. θα κερδισω τη συντηρηση του φιλτρου, γιατι ενα φιλτρο σε μια υπεθρια λιμνουλα θα μαζευει τη σαρα και τη μαρα δουλευοντας και ως μηχανικο φιλτρο αναγκαστηκα.

ποια η γνωμη σου? για το θεμα του συστηματος καθαρισμου μιλαω σε περιπτωση που αποτυχει η αυτονομια της λιμνης στο θεμα της βιολογιας.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι και πόσα/τι ψάρια θες να βάλεις?

Επίσης θυμίσου οτι πολλά βιολογικά υλικά είναι κεραμικά, αν είναι πήλινη η γλάστρα είσαι πολύ καλά, αλλιώς χαλικάκι, βοτσαλάκι και φυλάκια, γενικά επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Μου βαλατε ιδεες τωρα και πιος την ακουει την μανα μου αν τις το πω οτι θελω και γλαστρα με νερο εδω αμαν και πως εκανα να παρω ενυδρειο θελω και μεγαλυτερο . :hysterical::thumbup::thumbup: Τωρα μπορουμε να βαλουμε και καποια αλλα ψαρια οπως νεον τα οποια χρειαζονται 23 βαθμους? :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμωνα πιστευω να μην εχει καποιο προβλημα αλλα παντα χρειαζετε ενας θερμοστατης.Αν καποιος βαλει στην λιμνουλα του καποιο ψαρι οπως σκαλαρια τα οποια χρειαζονται 27-28 βαθμους και τον χειμωνα κανει κρυο δεν πρεπει να εχουμε εναν πιο δυνατο θερμοστατη μην σας πω και τον διπλασιο απο τα λιτρα? (π.χ. αν τα 100λιτρα χρειαζονται 100w θερμοστατη σε μια λιμνη των 100λιτρων θα μπει ενας θερμοστατης 200w) :):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα το καλυτερο θα ηταν να καλυψεις την γλαστρα περιφεριακα και απο κατω με φελιζολ για να μην εχεις απώλειες....Ετσι βαζεις ενα μικρο θερμοσταση και κανεις τη δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμωνα ξεχνατε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ τροπικο, ειτε μιλαμε για ψαρια ειτε για φυτα.

Φετος που δεν ειχαμε πολυ βαρυ χειμωνα, η λιμνη μου επεσε στους 8 C ενω περσι με το χιονι στην Αθηνα, επεσε στους 5....

Και αυτα που διαβαζω για ψαρια...

Μιλαμε για ΛΙΓΑ και ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ψαρια και παλι προσωπικα εχω τις επιφυλαξεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμωνα ξεχνατε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ τροπικο, ειτε μιλαμε για ψαρια ειτε για φυτα.

Φετος που δεν ειχαμε πολυ βαρυ χειμωνα, η λιμνη μου επεσε στους 8 C ενω περσι με το χιονι στην Αθηνα, επεσε στους 5....

Και αυτα που διαβαζω για ψαρια...

Μιλαμε για ΛΙΓΑ και ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ψαρια και παλι προσωπικα εχω τις επιφυλαξεις μου...

:):rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλησε για χειμωνα; Μου φαινεται οτι βγαινουν λαθος συμπερασματα και υπευθυνος ειμαι εγω που ξεκινησα την ιστορια αυτη.

Μιλαμε για κουβαδακια, κολυμπηθρες και γλαστρες με μερικα φυτα που στηνονται για την πλακα του πραγματος και περισσοτερο σαν διακοσμητικα στοιχεια.

Ενταξει , μπορουν να συντηρησουν 1-2 μικρα ψαρακια για συντομο χρονικο διαστημα με πολλη προσοχη και οσο οι θερμοκρασιες το επιτρεπουν, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ικανο να συντηρησει τροπικα ψαρια τον χειμωνα !

Εγω ετυχε να μην εχω αλλο χωρο και εριξα μεσα λιγα νεογεννητα ψαρια μεχρι να αναπτυχθουν. Αν ειχα αλλη επιλογη, φυσικα και θα τα εβαζα σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι και πόσα/τι ψάρια θες να βάλεις?

Επίσης θυμίσου οτι πολλά βιολογικά υλικά είναι κεραμικά, αν είναι πήλινη η γλάστρα είσαι πολύ καλά, αλλιώς χαλικάκι, βοτσαλάκι και φυλάκια, γενικά επιφάνεια.

Γιωργη ειναι πηλινη. Ειχα και πλαστικες γλαστρες αλλα προτιμησα την πηλινη για τον λογο που αναφερεις....

Τη κοβω καπου στο 60-80 λιτρα. ποιο τυπο χρησημοποιουμε για να υπολογισουμε ογκο σε κυλινδρικο σχημα? κανεις μαθηματικος εδω?

Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα το καλυτερο θα ηταν να καλυψεις την γλαστρα περιφεριακα και απο κατω με φελιζολ για να μην εχεις απώλειες....Ετσι βαζεις ενα μικρο θερμοσταση και κανεις τη δουλεια σου.

και γεμιζεις τα κενα γλαστρα φελιζολ με αφρο πολυουρεθανης για καλυτερη μονωση!!

απο επανω με διαφανη σακουλα (οχι ομως αεροστεγως) ωστε να ζεστενεται απο τον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Τον χειμωνα πιστευω να μην εχει καποιο προβλημα αλλα παντα χρειαζετε ενας θερμοστατης.Αν καποιος βαλει στην λιμνουλα του καποιο ψαρι οπως σκαλαρια τα οποια χρειαζονται 27-28 βαθμους και τον χειμωνα κανει κρυο δεν πρεπει να εχουμε εναν πιο δυνατο θερμοστατη μην σας πω και τον διπλασιο απο τα λιτρα? (π.χ. αν τα 100λιτρα χρειαζονται 100w θερμοστατη σε μια λιμνη των 100λιτρων θα μπει ενας θερμοστατης 200w) :):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup::buttrock:

σκαλαρια και ειδικα νεον ξεχασε τα το χειμωνα. τα δευτερα ειναι πολυ ευαισθητα και γενικα θελεις και μαλακο νερο εκτος απο θερμοκρασια. η λιμνη εξω ειναι γενικα εκτεθημενη, εκτος απο τις καιρικες συνθηκες και σε παθογονους οργανισμους και παραμετρους που μπορει να αλλαξει τις παραμετρους του νερου.

συμφωνω με Raven, delta66, Zorba_The_Freak

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη ειναι πηλινη. Ειχα και πλαστικες γλαστρες αλλα προτιμησα την πηλινη για τον λογο που αναφερεις....

Τη κοβω καπου στο 60-80 λιτρα. ποιο τυπο χρησημοποιουμε για να υπολογισουμε ογκο σε κυλινδρικο σχημα? κανεις μαθηματικος εδω?

3.14 * (ακτίνα*ακτίνα) * ύψος

και όλο δια 1.000 για να βγάλει λίτρα.

(για ακτίνα πάρε το μισό της μέσης διαμέτρου αν η γλάστρα "ανοίγει" προς τα πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλησε για χειμωνα; Μου φαινεται οτι βγαινουν λαθος συμπερασματα και υπευθυνος ειμαι εγω που ξεκινησα την ιστορια αυτη.

Μιλαμε για κουβαδακια, κολυμπηθρες και γλαστρες με μερικα φυτα που στηνονται για την πλακα του πραγματος και περισσοτερο σαν διακοσμητικα στοιχεια.

Ενταξει , μπορουν να συντηρησουν 1-2 μικρα ψαρακια για συντομο χρονικο διαστημα με πολλη προσοχη και οσο οι θερμοκρασιες το επιτρεπουν, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ικανο να συντηρησει τροπικα ψαρια τον χειμωνα !

Εγω ετυχε να μην εχω αλλο χωρο και εριξα μεσα λιγα νεογεννητα ψαρια μεχρι να αναπτυχθουν. Αν ειχα αλλη επιλογη, φυσικα και θα τα εβαζα σε ενυδρειο.

Πολύ σωστά τα λες Αλέξανδρε ! Βαζεις τα πράγματα στην θέση τους !

:):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλησε για χειμωνα; Μου φαινεται οτι βγαινουν λαθος συμπερασματα και υπευθυνος ειμαι εγω που ξεκινησα την ιστορια αυτη.

Μιλαμε για κουβαδακια, κολυμπηθρες και γλαστρες με μερικα φυτα που στηνονται για την πλακα του πραγματος και περισσοτερο σαν διακοσμητικα στοιχεια.

Ενταξει , μπορουν να συντηρησουν 1-2 μικρα ψαρακια για συντομο χρονικο διαστημα με πολλη προσοχη και οσο οι θερμοκρασιες το επιτρεπουν, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ικανο να συντηρησει τροπικα ψαρια τον χειμωνα !

Εγω ετυχε να μην εχω αλλο χωρο και εριξα μεσα λιγα νεογεννητα ψαρια μεχρι να αναπτυχθουν. Αν ειχα αλλη επιλογη, φυσικα και θα τα εβαζα σε ενυδρειο.

ΑΠΟΛΥΤΑ σωστος!!!!

:):rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη ειναι πηλινη. Ειχα και πλαστικες γλαστρες αλλα προτιμησα την πηλινη για τον λογο που αναφερεις....

Τη κοβω καπου στο 60-80 λιτρα. ποιο τυπο χρησημοποιουμε για να υπολογισουμε ογκο σε κυλινδρικο σχημα? κανεις μαθηματικος εδω?

http://atono.wordpress.com/2008/09/29/volume-calculator/

Link to comment
Share on other sites

Tα μονα ψαρακια που θα μπορουσαμε να βαλουμε θα ηταν ψαρακια κρυου νερου..

White Cloud, goldfish, guppies (δυσκολα)....

Δεν μου ερχεται κανενα αλλο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και ψαρια απο ποταμια θα μπορουσαν να ζησουν...ιδιες θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και ψαρια απο ποταμια θα μπορουσαν να ζησουν...ιδιες θερμοκρασιες...

2 είδη που υπάρχουν σε ελληνικά νερά:

http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSummary.php?id=4834

http://www.fishbase.gr/Country/CountrySpec...300&id=3215

Ψάξτε για τα υπόλοιπα εδώ:

http://www.fishbase.gr/Country/CountryChec...&csub_code=

Link to comment
Share on other sites

Tα μονα ψαρακια που θα μπορουσαμε να βαλουμε θα ηταν ψαρακια κρυου νερου..

White Cloud, goldfish, guppies (δυσκολα)....

Δεν μου ερχεται κανενα αλλο τωρα...

Για ποσα λιτρα μιλας; Ξερεις οτι τα χρυσοψαρα θελουν αρκετα λιτρα. Οποτε δεν μιλας για γλαστολιμνη αλλα για κατι μεγαλυτερο. Θερμοκρασια πως θα κρατησεις κατω απο 30 το καλοκαιρι; Θα το μεταφερεις εντος σπιτιου;

Νομιζω και ψαρια απο ποταμια θα μπορουσαν να ζησουν...ιδιες θερμοκρασιες...

Δεν νομιζω οτι εχουν καμια σχεση οι θερμοκρασιες στα ποταμια με την θερμοκρασια που εχει το στασιμο νερο μιας γλαστρας

2 είδη που υπάρχουν σε ελληνικά νερά:

http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSummary.php?id=4834

http://www.fishbase.gr/Country/CountrySpec...300&id=3215

Ψάξτε για τα υπόλοιπα εδώ:

http://www.fishbase.gr/Country/CountryChec...&csub_code=

Το ενα link που εδωσες για το Aphanius fasciatus γράφει " Is difficult to maintain in the aquarium " οπότε σε μια γλαστρα πιστευω θα ειναι ακομα πιο δυσκολο...

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος εμπειρια απο διατηρηση ψαριων που υπαρχουν σε ελληνικα νερα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...