Jump to content

Βοήθεια για χρυσόψαρο!


Recommended Posts

Καλησπέρα

Εδώ και 2 μήνες έχω ενα χρυσόψαρο το οποίο τις τελευταίες 2 μέρες μου παρουσιάζει το εξής: κάθεται συνέχεια στο βυθό ακίνητο και για να το ταίσω αναγκάζομαι να κουνήσω το ενυδρείο ώστε να ανέβει προς τα πάνω. Αφού φάει και κινηθεί για λίγα λεπτά, ξανακατεβαίνει και κάθεται στο βυθό..

Το ενυδρείο είναι 15λίτρων, έχει φίλτρο το οποιο λειτουργεί 24h [το έχω αλλάξει κανονικά στον 1 μήνα όπως έλεγε] και όπως μου είπε ο pet-shoper του κάνω τα εξής:

1) τροφή 2 φορές τη μέρα 1 μεγάλο φυλαράκι ΕΚΤΟΣ απο μια φορά την εβδομάδα που έχει "νηστεία"

2) αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα περίπου το 15% του όγκου και ρίχνω μέσα τα εξής:

10 σταγόνες βακτήρια [sera nitrivec]

5-6 σταγόνες aqua-fit και 1 μυτη απο μικρό κουταλάκι ΕΚΤΟΖΟΝ

όλα διαλυμένα σε νερό που έχει πάρει θερμοκρασία δωματίου

Μπορεί κάποιος να μου πει αν κάνω κάτι λάθος, τι μπορεί να έχει το ψαράκι και πως να το συνεφέρω??

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδώ και 2 μήνες έχω ενα χρυσόψαρο το οποίο τις τελευταίες 2 μέρες μου παρουσιάζει το εξής: κάθεται συνέχεια στο βυθό ακίνητο και για να το ταίσω αναγκάζομαι να κουνήσω το ενυδρείο ώστε να ανέβει προς τα πάνω. Αφού φάει και κινηθεί για λίγα λεπτά, ξανακατεβαίνει και κάθεται στο βυθό..

Το ενυδρείο είναι 15λίτρων, έχει φίλτρο το οποιο λειτουργεί 24h [το έχω αλλάξει κανονικά στον 1 μήνα όπως έλεγε] και όπως μου είπε ο pet-shoper του κάνω τα εξής:

1) τροφή 2 φορές τη μέρα 1 μεγάλο φυλαράκι ΕΚΤΟΣ απο μια φορά την εβδομάδα που έχει "νηστεία"

2) αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα περίπου το 15% του όγκου και ρίχνω μέσα τα εξής:

10 σταγόνες βακτήρια [sera nitrivec]

5-6 σταγόνες aqua-fit και 1 μυτη απο μικρό κουταλάκι ΕΚΤΟΖΟΝ

όλα διαλυμένα σε νερό που έχει πάρει θερμοκρασία δωματίου

Μπορεί κάποιος να μου πει αν κάνω κάτι λάθος, τι μπορεί να έχει το ψαράκι και πως να το συνεφέρω??

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Καλησπερα

πρωτα απο ολα συμπληρωσε αυτο ΕΔΩ!

αφου το συμπληρωσεις θα σου πουμε τι να κανεις

παντως εχε υποψιν σου οτι το χρυσοψαρο χρειαζετε 30 - 50 λιτρα ενυδρειο. γιατι ειναι "βρομικο" ψαρι και ανεβαζει πολυ ευκολα αμωνια το νερο..

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

μέχρι να μετρήσω όλα αυτα που μου ζητάτε και να πάρω νέο ενυδρείο, είναι καλό να αλλάζω το νερό πιο συχνά αντι 1 φορά τη βδομάδα?? είναι κάτι που πρέπει να κάνω επειγόντως??

Link to comment
Share on other sites

μέχρι να μετρήσω όλα αυτα που μου ζητάτε και να πάρω νέο ενυδρείο, είναι καλό να αλλάζω το νερό πιο συχνά αντι 1 φορά τη βδομάδα?? είναι κάτι που πρέπει να κάνω επειγόντως??

και 2 φορες την βδομαδα για τα λιτρα σου καλα ειναι...οταν λες αλλαζεις..

εννωουμε παντα το 30%...ΠΟΤΕ παρα πανω...

και εννοητε πως στο καινουριο νερο που βαζεις προσθετεις αντιχλοριο. σωστα????

παντως κανε επιγόντος τεστ κυριως αμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Το aqua-fit ειναι αντιχλωριο? Αν ναι εισαι σε καλο δρομο, αν οχι πρεπει να παρεις αντιχλωριο. Εκτοζον δεν πρεπει να βαζεις για παντα. Ισως αν ακολουθεις καποια θεραπεια αλλα οχι σε μονιμη βαση. Θα σου προτεινα να κανεις αλλαγες μερα παρα μερα προσθετοντας στο νερο τις αλλαγης μονο αντιχλωριο. Κανε το αυτο για μια βδομαδα. Ισως πριν ξεκινησεις τις αλλαγες μερα παρα μερα να ηταν καλο να κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου της ταξεως του 60-70% του νερου που εχει το ενυδρειο γιατι ποιος ξερει τι θα εχει εκειμεσα, ΠΡΟΣΟΧΗ, το φρεσκο νερο θα το προσθεσεις με παρα πολυ αργους ρυθμους, σε μιση ωρα με 45 λεπτα αν ειναι δυνατον για να προλαβει το ψαρι να προσαρμοστει.

Link to comment
Share on other sites

ναι το aqua fit ειναι αντιχλωριο...αλλα ούτως ή αλλως το νερό της βρύσης περνάει μέσα από φίλτρο.

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...