Jump to content

Ψάρια που καθαρίζουν το ενυδρείο.


Recommended Posts

Γειά σε όλους !!!

Πριν από λίγες μέρες πήρα ένα ενυδρείο 180 l.t. Έβαλα μέσα λίγα φυτά και αφού το άφησα λίγες ημέρες χωρίς καθόλου ψάρια όπως πρέπει, έβαλα προχθές δύο ψαράκια, έναν μονομάχο και ένα σκαλάρι.

Θέλω τώρα να βάλω ένα ψάρι για να μου καθαρίζει το ενυδρείο, όπως είναι ο γλύφτης, τον οποίο δεν θέλω γιατί μεγαλώνει πολύ .....

Υπάρχουν κάποια άλλα ψαράκια που να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά να μην μεγαλώνουν τόσο ?

Θα ήθελα τη βοήθειά σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους !!!

Πριν από λίγες μέρες πήρα ένα ενυδρείο 180 l.t. Έβαλα μέσα λίγα φυτά και αφού το άφησα λίγες ημέρες χωρίς καθόλου ψάρια όπως πρέπει, έβαλα προχθές δύο ψαράκια, έναν μονομάχο και ένα σκαλάρι.

Θέλω τώρα να βάλω ένα ψάρι για να μου καθαρίζει το ενυδρείο, όπως είναι ο γλύφτης, τον οποίο δεν θέλω γιατί μεγαλώνει πολύ .....

Υπάρχουν κάποια άλλα ψαράκια που να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά να μην μεγαλώνουν τόσο ?

Θα ήθελα τη βοήθειά σας !!!

καλος ηλθες...

1. πες μας περισοτερα για το ενυδριεο σου, διαστασεις, μετρισεις, φυτα, κτλ...

2. ανεβασε φωτο αν μπορεις.

3. καλο θα ηταν να βγαλεις το μονομαχο.. και ιδικα αφου τον εχεις με σκαλαρι το οποιο κολυμπαει ψηλα στο ενυδρειο. (στρεσαρετε ο μονομαχος και λογικα θα στο σκοτωσει...)

4. αφου εχεις σκαλαρι μπορεις να βαλεις για αρχη αλλα 3 (4 στο συνολο μικρα) και να ριξεις για το καθαρισμα ενα ωραιο πλεκο...

;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 1m x 0,40m x 0,50m έχω ανεβάσει φωτογραφίες στο προφίλ μου.

Για αρχή έβαλα ένα υπόστρωμα (χώμα το οποίο απ' ότι διάβασα αργότερα εδώ, δεν χρειάζεται ....) και μετά χαλικάκι αφού το ξέπλυνα πολύ καλά. Επίσης μάζεψα και κάτι πέτρες από την παραλία και λέω να τις βάλω κι' αυτές αφού τις πλύνω και τις βράσω ....

Έχω βάλει αντιχλώριο και ένα υγρό για βακτήρια (Baktoplan Fresh) 4 μέρες πριν βάλω τα ψάρια και ταυτόχρονα είχα σε λειτουργία τον θερμοστάτη στους 26 βαθμούς και το φίλτρο.

Όσο για μετρήσεις, μου είπαν από το κατάστημα που πήρα τα ψάρια, οτί για τα συγκεκριμένα δεν χρειάζονται καθόλου και έτσι δεν έκανα .....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου.

αλλα χρειαζεσε μερικα ξυλα και ριζες και παμια πετρα..

αγορασε ενα πλεκοστομο οποιο σαρεσει και θα σου καθαριζει αυτος την αλγη..

τελος, πρεπει να βγει ο μονομαχος οτι και αν κανεις...πες μας τι ψαρια σκεφτεσε να βαλεις..

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω κανα δυό σκαλάρια ακόμα μαύρα και κάτι άλλα πολύ μικρούλια κόκκινα που πάνε κοπάδι πολλά μαζι .... δεν ξέρω πως τα λένε ..... Δεν ξέρω τι άλλο, πρότεινέ μου κάτι ......

Θέλω επίσης να βάλω αρκετά φυτά ακόμα .....

Όσο για το μονομάχο, μέχρι τώρα τα πάνε μιά χαρά, τι πρόβλημα λες οτί θα υπάρξει ? Αν δω αργότερα οτι υπάρχει πρόβλημα λέω να πάρω ένα μικρό ενυδρείο 25 - 50 Lt και να τον βάλω εκεί .....

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω κανα δυό σκαλάρια ακόμα μαύρα και κάτι άλλα πολύ μικρούλια κόκκινα που πάνε κοπάδι πολλά μαζι .... δεν ξέρω πως τα λένε ..... Δεν ξέρω τι άλλο, πρότεινέ μου κάτι ......

Θέλω επίσης να βάλω αρκετά φυτά ακόμα .....

Όσο για το μονομάχο, μέχρι τώρα τα πάνε μιά χαρά, τι πρόβλημα λες οτί θα υπάρξει ? Αν δω αργότερα οτι υπάρχει πρόβλημα λέω να πάρω ένα μικρό ενυδρείο 25 - 50 Lt και να τον βάλω εκεί .....

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου !!!!

ειπα οτι υπαρχει πιθανοτιτα μεγαλη να το σκοτωσει, τωρα και να μη γινει αυτο..με την εισοδο τον περισοτερον ψαριων θα ειναι πολυ στρεσαρισμενος και θα σου πεθανει... κριμα ειναι...

εγω σου ειχα προτηνει μια 4αδα μικρα σκαλαρια.. ειναι οριακο αυτο που λεω και ισος οχι και σωστο..

γιατι τα σκαλαρια θελουν 6αδες + και ενυδρεια 300+ λιτρα...αλλα με καλο φυτεμα και πολλες κριψονες νομιζω θα ειναι οκ.

θα σου πουν και οι πιο εμπιροι την γνωμη τους. ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα Ευθυμίσαμε .... Ευτυχώς που υπάρχετε κι' εσείς οι οξυδερκείς τύποι και μας κάνετε και γελάμε ....

Καλά κρασιά !!!!

Έγινε επεξεργασία - Alemato
Link to comment
Share on other sites

Διεγράφησαν από εμένα κάποιες δημοσιεύσεις .

Θα παρακαλούσα πολύ να είμαστε ποιο προσεκτικοί στο τρόπο που γράφουμε .

Link to comment
Share on other sites

1) Μετρησεις πρεπει να κανεις εστω ΝΗ4/ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3..

2) Πετρες μην βαλεις απο την θαλασσα γιατι πιθανον θα πειραξουν τις σκληροτητες σου, και τα σκαλαρια θελουν μαλακο νερο.

3) Αφου εχεις 50εκ υψος μπορεις να βαλεις σκαλαρια αλλα οχι με μονομαχο.

Προσεξα τα ομως μπορει τελικα να μην υπαρχει κανενα προβλημα.

4) Απο οτι καταλαβα εχεις καθαρα καπου 160λιτρα.. Μια χαρα για 4 σκαλαρακια..

5) Μην τα βαλεις με μικρα νεον, αλλα μεγαλοσωμα σαν τα black neon. Τωρα αν ειναι μικρα τα σκαλαρια, τα βαλεις με νεον και μεγαλωσουν μαζι πιθανον να μην εχεις κανενα προβλημα.

6) Αφου εχεις αμμο χαλαρα βαζεις και ενα κοπαδι απο 10-12 ιδιου ειδους coris και ολα ειναι τελεια.

Υ.Σ. Οσο για το καθαρισμα, τα apple snail κανουν καλα την δουλεια τους ;)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

.... Όσο για μετρήσεις, μου είπαν από το κατάστημα που πήρα τα ψάρια, οτί για τα συγκεκριμένα δεν χρειάζονται καθόλου και έτσι δεν έκανα .....

Για αυτο εδω αν ειναι ετσι οπως τα λες, εγω δεν θα εμπιστευομουν παλι συμβουλες του.

Για τα αλλα που γραφεις θελει πολυ αναλυση και το μονο που σου προτεινω ειναι πριν βαλεις οποιοδηποτε ζωντανο στο ενυδρειο σου να ψαχνεις στα προφιλ που κυκλοφορουν στο ιντερνετ και να ρωτας και εδω στο φορουμ τις απαιτησεις που εχει το καθε ειδος σε μεγεθος ενυδρειου (τα ψαρια που πουλανε ειναι συνηθως μωρα και το τελικο μεγεθος τους ειναι απαγορευτικο για πολλα οικιακα ενυδρεια (ξερεις οτι ο κοινος πλεκο γινεται 40-50 ποντους? και θελει ενυδρειο πανω απο 400 λιτρα? σε ενημερωσε το αγαπητο πετσοπ γι'αυτο?) , τιμες νερου (πχ αλλα ζουν σε πολυ σκληρο και αλλα σε πολυ μαλακο νερο), περιβαλλον ενυδρειου (πχ αλλα σε πετρωδη και αλλα σε ξυλα η/και φυτα), συμβατοτητες σε διατροφη και συγκατοικιση (αλλα ειναι φυτοφαγα και αλλα οχι, ή καποια τρωνε ή επιτιθεονται σε αλλα ψαρια) κλπ κλπ.

Καλο διαβασμα, και να θυμασαι οτι το μεγαλυτερο προσον του φιλου του ενυδρειου ειναι η υπομονη. :thumbup:

ΥΓ Τα μικρα κοκκινα ψαρακια μαλλον ειναι neon tetras και ειναι ασυμβατα με τα σκαλαρια ως πιθανα θυματα τους. Θελουν και πιο χαμηλη θερμοκρασια.

ΥΓ2 Αν δημιουργηθηκε προβλημα με το πρωτο μου ποστ ζητω συγνωμη.

Το ξαναγραφω χωρις χιουμορ.

Οι καλες συνθηκες νερου, η καλη κυκλοφορια του νερου, και η σωστη και επαρκης φιλτρανση φτανει για καθαρο ενυδρειο, αν χρειαστει αναγκη με ενα σφουγγαρι ή μια πιστωτικη καρτα μπορουμε να καθαρισουμε τζαμια και με μια σκουπα βυθου, σιφοναροντας να μαζεψουμε τις ακαθαρσιες απο το βυθο.

Εγω παντως με τα παραπανω εχω να βαλω σκουπα πανω απο χρονο και απο τζαμια μονο εξωτερικα για τις δαχτυλιες με λιγο ξυδι οικολογικα. ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αγορασε ενα πλεκοστομο οποιο σαρεσει και θα σου καθαριζει αυτος την αλγη..

ξερεις οτι ο κοινος πλεκο γινεται 40-50 ποντους?

Οχι γιατι στο τελος με αυτα που βλεπω πως γραφουνε θα ξεχασω και αυτα που ξερω...

Αγαπητε Σταθη τελειως φιλικα μην δινεις απαντησεις για θεματα που δεν ξερεις...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Τα πιο συνηθισμενα ειδη πλεκο που εχω δει να εχουνε σε μικρα ενυδρειακια.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=88

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...;species_id=148

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...;species_id=177

size : 350mm (35 εκ.)

size : 450mm (45 εκ.)

size : 305mm (30,5 εκ.)

Η συνηθης πορεια : προβληματα αναπτυξης>νανισμος>προβληματα διατροφης>ανακατωσουρα στο ενυδρειο> θανατος ψαριου.

Σαλιγγαρια και γαριδες (καταλληλα ειδη παντα για καθε ενυδρειο) ειναι μια καλη προταση στο κυκλο ζωης του ενυδρειου.

Επισης καποια μικρα ειδη ancistrus οπως το Ancistrus cf. cirrhosus (και παλι υπο προυποθεσεις καταλληλων συνθηκων)

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο συνηθισμενα ειδη πλεκο που εχω δει να εχουνε σε μικρα ενυδρειακια.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=88

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...;species_id=148

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...;species_id=177

size : 350mm (35 εκ.)

size : 450mm (45 εκ.)

size : 305mm (30,5 εκ.)

Η συνηθης πορεια : προβληματα αναπτυξης>νανισμος>προβληματα διατροφης>ανακατωσουρα στο ενυδρειο> θανατος ψαριου.

Σαλιγγαρια και γαριδες (καταλληλα ειδη παντα για καθε ενυδρειο) ειναι μια καλη προταση στο κυκλο ζωης του ενυδρειου.

Επισης καποια μικρα ειδη ancistrus οπως το Ancistrus cf. cirrhosus (και παλι υπο προυποθεσεις καταλληλων συνθηκων)

Σωστος ;)

Εχω και την λιστα

Small_L_numbers.doc

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ;)

Εχω και την λιστα

Small_L_numbers.doc

Την κανω paste εδω για συντομα.

Απο εκει και μετα, χρειαζεται επιπλεον ψαξιμο για καθε ειδος για τη διατροφη (υπαρχουν σαρκοφαγα και ξυλοφαγα εκτος απο φυταφαγα).

Και ψαξιμο για τις συνθηκες νερου που απαιτουν για σωστη διατηρηση απο το χομπυστα.

Small L numbers

~8cm

1. Hypancistrus zebra sp. (L046), (L098)

2. Hypancistrus sp. (L340)

3. Hypancistrus sp. (L316)

4. Hypancistrus sp. (L173)

5. Hypancistrus sp. (L136)

6. Panaque sp. (L169)

7. Ancistrus sp. (L309)

8. Ancistrus lineolatus

9. Ancistrus formoso

10. Ancistrus fulvus

11. Ancistrus cirrhosus

12. Ancistrus bolivianus

13. Ancistrus megalostomus

14. Ancistrus piriformis

15. Ancistrus sp. (L352)

16. Ancistrus jelskii

17. Ancistrus brevipinnis

18. Ancistrus nudiceps

19. Ancistrus macrophthalmus

20. Ancistrus malacops

21. Ancistrus erinaceus

~10cm

22. Hypancistrus sp. (L400)

23. Hypancistrus sp. (L318)

24. Hypancistrus sp. (L270)

25. Hypancistrus sp. (L158)

26. Hypancistrus sp. (L136C)

27. Hypancistrus sp. (L070)

28. Hypancistrus sp. (L004)

29. Panaque sp. (LDA68)

30. Panaque sp. (L296)

31. Panaque sp. (L272)

32. Panaque sp. (L206)

33. Panaque sp. (L002)

34. Ancistrus tamboensis

35. Ancistrus sp. (L144)

36. Ancistrus sp. `Portel`

37. Ancistrus sp. (L357)

38. Ancistrus sp. (L355)

39. Ancistrus sp. (L349)

40. Ancistrus sp. (L344)

41. Ancistrus sp. (L327)

42. Ancistrus sp. (L325)

43. Ancistrus sp. (L289)

44. Ancistrus sp. (L279)

45. Ancistrus sp. (L213)

46. Ancistrus sp. (L159)

47. Ancistrus sp. (L149)

48. Ancistrus sp. (L148)

49. Ancistrus sp. (L125)

50. Ancistrus sp. (L111)

51. Ancistrus sp. (L100)

52. Ancistrus sp. (L032)

53. Ancistrus marcapatae

54. Ancistrus leucostictus

55. Ancistrus dolichopterus

~12cm

56. Ancistrus sp. (LDA72)

57. Ancistrus sp. (2)

58. Ancistrus cf. cirrhosus

59. Hypancistrus sp. (L287)

60. Hypancistrus sp. (L236)

61. Hypancistrus sp. (L066)

62. Hypancistrus lunaorum

63. Hypancistrus furunculus

64. Ancistrus triradiatus

65. Ancistrus sp. `Rio Ucayali`

66. Ancistrus sp. (L378)

67. Ancistrus sp. (L370)

68. Ancistrus sp. (L369)

69. Ancistrus sp. (L267)

70. Ancistrus sp. (L237)

71. Ancistrus sp. (L180)

72. Ancistrus sp. (L156)

73. Ancistrus sp. (L089)

74. Ancistrus brevifilis

75. Ancistrus maculates

76. Ancistrus occloi

77. Ancistrus cuiabae

78. Ancistrus bufonius

79. Ancistrus bodenhamer

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

τον μονομαχο βγαλε τον(αν ζει ακομα και δεν το εκανες)γιατι δεν τεριαζουν αυτα τα ψαρια.βαλε 1-2-3 σκαλαρια ακομα αλλα οχι περισσοτερα απο ακομα 3.

Link to comment
Share on other sites

τον μονομαχο βγαλε τον(αν ζει ακομα και δεν το εκανες)γιατι δεν τεριαζουν αυτα τα ψαρια.βαλε 1-2-3 σκαλαρια ακομα αλλα οχι περισσοτερα απο ακομα 3.

Μαλλον αργησες μερικα χρονια την απαντηση...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αργησες μερικα χρονια την απαντηση...

Γιατι ρε ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ; Δεν έχεις δει μονομάχο υπερήλικα; Μπορεί ακόμα να σωθεί.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...