Jump to content

Αναγνωρηση Φυτων και πιθανη ασθενεια


Recommended Posts

Καλησπερα,

Ειμαι σχετικα νεος στο χομπυ. Πριν 1 μηνα ξεκινισα με τη βοηθεια ενος πιο εμπειρου φιλου μου (εχει ενα reef), το στησιμο ενος ενυδριου 60λτ. Στρωσαμε φιλτρο νερο και καναμε μετρησεις και αφου ολα ηταν οκ εβαλα 2 μικρα σκαλαρια... Απο οτι εχω διαβασει στο φορουμ ειναι μικρο το 60λτ γιαυτο και εχω ηδη μπει στη διαδικασια ενος 200λτ ωστε να εχω το 60αρι για βοηθητικο.

Το προβλημα μου αφορα τα φυτα μου. Αγορασα 2 φυτα απο πετ σοπ και δεν συγκρατισα το ονομα τον φυτων...αφου εψαξα στην κατηγορια που αναγραφονται ολα τα φυτα δυστυχως δεν μπορεσα να τα αναγνωρισω ετσι ωστε να παρω πληροφοριες για αυτα και για την συντηρηση τους.

Παραθετω αναλυτικη εικονα:

post-13559-1243107209_thumb.jpg

1)Πως λεγονται τα φυτα?

2)Τι ειναι αυτα τα μαυρα στιγματα στο αριστερο φυτο? εχουν προκαλεσει και μερικες τρυπουλες.

3)Στο δεξι φυτο τι ειναι αυτες οι πλατιες καφε κυλιδες πανω στα φυλα.

τα σημαδια αυτα αρχισαννα εμφανιζονται απο την 3 μερα τοποθετησης των φυτων στο ενυδριο.

4)Στην πετρα πανω ειναι αλγη? Ειναι αρκετα καφετι το χρωμα.

Ευχαριστω για το χρονο σας.....!!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

απο αριστερα(microsorium pteropus),το δεξι ειναι καποιο ειδος εχινοδωρου.

το πρωτο φυτο δεν φυτευεται απλως το ''πιανουμε'' με λιγη πετονια σε καποιο ξυλο-πετρα που εχουμε στο ενυδρειο.

το πρωτο εχει μηδαμινες απαιτησεις,ενω το δευτερο θελει που και που καμμια παστιλια λιπασματος στο ριζικο του συστημα.

η καφετιλα που αναφερεις ειναι λογικο να σου ερθει,θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.ερχεται σε νεα ενυδρεια και αυτο που μπορεις να κανεις ειναι συχνες αλλαγες νερου και να την βγαζεις και εσυ οπως μπορεις.

αυτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και καλος ηρθες στην παρεα μας

Να ξεκινήσω με τις ερωτήσεις που θετεις:

1) Το φυτο αριστερά ειναι Microsorum pteropus ενω το αλλο στην δεξια εικονα πιθανοτατα ειναι καποιο ειδος Echinodorus πιθανος το πιο κοινο ειδος Echinodorus bleheri

2) Η φωτο δεν ειναι καθαρη και δεν βοηθαει. Τα στιγματα αυτα προϋπηρχαν στο φυτο ή τωρα εμφανιστηκαν; Αν τα τριψεις ελαφρα με το χερι σου απομακρυνονται; Παντως ειναι γεγονος οτι πολλες φορες τα παλιοτερα φυλλα του φυτου εμφανιζουν τετοια στιγματα. Δεν ξερω για ποιο λογο.

3 & 4) Και στις δυο φωτο διακρινω την κλασικη καφε αλγη που συνανταμαι κυριως στα φρεσκοστημενα ενυδρεια. Αν οι συνθηκες του ενυδρειου σου ειναι σωστες με τον καιρο θα φυγει μονη της

Και καποιες παρατηρησεις

1.- Τα Microsorum pteropus συνηθως δεν φυτεύονται στο χώμα αλλά δένονται και σε ξύλα ή πέτρες. Μπορείς να τα δέσεις με κάποια πετονιά πανω στην πετρα που εχεις, όχι πολύ σφιχτά για να μην το πληγώσεις, αλλά ούτε πολύ χαλαρά. Τόσο ώστε να μένει το φυτό σταθερό στην θέση του. Άφησε το δεμένο μερικές εβδομάδες και μετά λύστες, από κει και πέρα πιάνονται στην πέτρα μόνα τους με την ρίζα τους.

Αν πάλι θέλεις να το κρατήσεις φυτεμένα θα πρέπει αφού καλύψεις τις ρίζες με χαλικάκι, να τραβήξεις τα φυτά ελαφρά και με προσοχή προς τα επάνω, έτσι ώστε να μην καλύπτεται από χαλικάκι το ρίζωμα ( το οριζόντιο τμήμα από το οποίο αναπτύσεται το φυτό και βγαίνουν οι ρίζες και τα φύλα) και να μείνουν στο χώμα μόνο τα ριζίδια (οι πράσινες ή μαύρες ρίζες ρίζες) ώστε να συγκρατείται το φυτό στην θέση του και να μην επιπλέει... Έτσι όπως τα φύτεψες έτσι σύντομα θα χαλάσουν...

2.- Ολα τα είδη echinodorus γινονται αρκετα μεγαλα φυτα και νομιζω πως οτανα αναπτυχθει ικανοποιητικα θα "πνιξει" και θα γεμισει το ενυδρειο σου. Στη θεση σου για 60 λιτρα θα δικιμαζα καποιο αλλο φυτο που να εχει σηματικα μικροτερο τελικο μεγεθος.

3.- Το χαλικι που εβαλες ειναι πολυ ομορφο, ωστοσο νομιζω οτι ειναι αρκετα χοντρο και δεν θα σε βοηθησει με τον echinodorus, ή οποιοδηποτε αλλο φυτο δοκιμασεις να φυτεψεις.

4.- Οσο το δυνατον γρηγοροτερα να ετοιμασεις το 200αρι. Οπως ξερεις 60 λιτρα για σκαλαρια δεν... Μην τα αφήσεις λοιπον για πολυ καιρο σε αυτες τις συνθηκες.

Υ.Γ Σε μερικά με προλαβε ο klaz ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι, ευχαριστω για τις απαντισεις σας!!!

Λοιπον φυτεψα οπως επρεπε το Microsorum pteropus και ετριψα την καφε αλγη απο την πετρα και το τζαμι...

Ο Εχινιδορος ομως ... Τα φυλλα καφετιζουν συνεχια, μερικα μαραθηκαν και πεσανε. Ο πετ σοπας μου ειπε οτι η καφετιλα στα φυλλα ειναι ελειψη σιδιρου. Ειχα παρει μπουκαλακια σιδηρο και λιπασμα και εριχνα λιγο ανα 2-3 μερες την βδομαδα που περασε αλλα μεχρι σημερα δεν ανεκαμψε η υγεια του.

Συμφωνω οτι το χαλικι ειναι αρκετα χοντρο αλλα ψαχνοντας ειδα τετεια φυτα σε χοντρο χαλικι σε πολυ καλητερη κατασταση. Αν προσθεσω πιο ψιλο χαλικι σε εκεινη την γωνια μονο και φυτεψω τις ριζες του εκει???

Η περιπτωση του να προσαρμοζεται λογο νεου περιβαλλοντος? Θα ειχε τετειες αντιδρασεις?

Κατι αλλο...ειδα σε ενα βιντεακι youtube εναν τυπο που οταν φυτευε νεα φυτα τους κουρευε τις ριζες. πχ αν οι ριζες ηταν 6-7 εκ τις ψαλιδιζε μεχρι τα 3-4 εκ....γιατι το εκανε αυτο? βοηθαει πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια λεω να τα παω πισω και να παρω μικροτερα ψαρακια παντως.... κριμα ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι, ευχαριστω για τις απαντισεις σας!!!

Λοιπον φυτεψα οπως επρεπε το Microsorum pteropus και ετριψα την καφε αλγη απο την πετρα και το τζαμι...

Ο Εχινιδορος ομως ... Τα φυλλα καφετιζουν συνεχια, μερικα μαραθηκαν και πεσανε. Όταν λες καφετίζουνε, γίνονται και διάφανα ή όχι; Ο πετ σοπας μου ειπε οτι η καφετιλα στα φυλλα ειναι ελειψη σιδιρου. Έλειψη σιδήρου έχει ως αποτέλεσμα κιτρίνισμα των φύλλων κλικΕ ιχα παρει μπουκαλακια σιδηρο και λιπασμα και εριχνα λιγο ανα 2-3 μερες την βδομαδα που περασε αλλα μεχρι σημερα δεν ανεκαμψε η υγεια του.

Συμφωνω οτι το χαλικι ειναι αρκετα χοντρο αλλα ψαχνοντας ειδα τετεια φυτα σε χοντρο χαλικι σε πολυ καλητερη κατασταση. Ποσα εκατοστά πάχος έχει το στρώμα του χαλικιού; Βλέπω ότι κάποιες ρίζες του φυτού είναι εκτος χαλικιού. Καλό θα ήταν να μην φαίνονται καθόλου οι ρίζες και το φυτο να φυτευτεί λίγο πιο βαθιά Αν προσθεσω πιο ψιλο χαλικι σε εκεινη την γωνια μονο και φυτεψω τις ριζες του εκει??? Περίμενε λίγο ακόμα να δεις πως θα πάει. Πρέπει να ξέρεις ότι αν τελικά τα καταφέρει και αρχίσει να αναπτύσεται, οι ρίζες του θα πιάσουν σχεδον όλο τον βυθό σου

Η περιπτωση του να προσαρμοζεται λογο νεου περιβαλλοντος? Θα ειχε τετειες αντιδρασεις? Από οτι έχω διαβάσει είναι πολύ πιθανό αν και εμένα δεν μου έχει τύχει. Κατά την γνώμη μου σημαντικό ρόλο παίζει και η κατάσταση στην οποία το πήρες το φυτό. Αν είχε μείνει κανα-δύο εβδομάδες στο μαγαζί, δε θα είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση

Κατι αλλο...ειδα σε ενα βιντεακι youtube εναν τυπο που οταν φυτευε νεα φυτα τους κουρευε τις ριζες. πχ αν οι ριζες ηταν 6-7 εκ τις ψαλιδιζε μεχρι τα 3-4 εκ....γιατι το εκανε αυτο? βοηθαει πουθενα? έτσι είναι ο σωστός τρόπος φυτέματος. είανι αδύνατον να φυτέψεις ρίζες 7 εκ χωρίς να τις καταστρέψεις. με τον τρόπο αυτό το φυτό βγάζει πολύ γρήγορα νέες και υγιείς ρίζες.δες εδώ

Τα σκαλαρια λεω να τα παω πισω και να παρω μικροτερα ψαρακια παντως.... κριμα ;)

Καλά έκανες φίλε μου, για να χαίρεσε όχι μόνο εσύ αλλα και τα ψαράκια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θεοδορε, :thumbup:

Όταν λες καφετίζουνε, γίνονται και διάφανα ή όχι;.......

Οχι δεν γινονται διαφανα ουτε πιο λεπτα και ευθραυστα.... Μερικα φυλλα ενω μια μερα ηταν καταπρασσινα σε 2 μερες γιναν σκουρο καφε. Αλλα φυλλα εχουν γυρισει προσ τα μεσα το περιγραμμα τους. :D

Δε νομιζω να ειναι ελλειψη σιδηρου παντος γιατι δεν ειναι κανενα φυλλο κιτρινο ;) (ειπαμε ειναι σκουρο καφε, ασε που εριχνα και πολυ λιγο υγρο καθε 4-5 μερες) :D

Ποσα εκατοστά πάχος έχει το στρώμα του χαλικιού; Βλέπω ότι κάποιες ρίζες του φυτού είναι εκτος χαλικιού. Καλό θα ήταν να μην φαίνονται καθόλου οι ρίζες και το φυτο να φυτευτεί λίγο πιο βαθιά

Θα ριξω απλωσω λιγο ακομα χαλικι γιατι πρεπει να ειναι λιγο.....σκεψου στο μερος του εχινοδορου ειναι μολις 2εκ, υπαρχουν κομματια που φενεται το κατω τζαμι.... :D

Επισης θα του κλαδεψω τις ριζες και θα το φυτεψω πιο βαθεια!

ευχαριστω πολυ, θα ενημερωσω για την εξελιση παραυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...