Jump to content

αναγνωριση


Recommended Posts

γνωριζει καποιος πως λεγεται το φυτο που καλυπτει ολο την επιφανεια του υποστρωματος στη φωτο;

επισης να ρωτησω αν μπορει να μην μπει βυθος (χαλικι-αμμος) πανω απ το υποστρωμα που θα φυτευτει το συγκεκριμενο.

post-6579-1243177050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος πως λεγεται το φυτο που καλυπτει ολο την επιφανεια του υποστρωματος στη φωτο;

επισης να ρωτησω αν μπορει να μην μπει βυθος (χαλικι-αμμος) πανω απ το υποστρωμα που θα φυτευτει το συγκεκριμενο.

Μπορει να ειναι πυκνο echinodorus tenellus ;)

Link to comment
Share on other sites

οπ! ξερει καποιος σιγουρα να μας πει???

καθος και τι απετισεις εχει???

;):thumbup:

Πιθανοτατα echinodorus tenllus!!!

Δεν ειναι κανενα δυσκολο φυτο, καλο φως να εχει και πυκνωνει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μακρυά για να πει κανείς με σιγουριά... Ίσως ο Χρήστος... Πάντως μοιάζει με τένελους. Αν είναι τένελους είναι σχετικά εύκολο για γκαζονάκι. Βέβαια αν θέλεις έναν πυκνό τάπητα θα πρέπει ο φωτισμός να είναι και ο ανάλογος. Αν ο φωτισμός δεν είναι πολύς πάλι αναπτύσσεται αλλά πιο αργά και δε θα είναι τόσο πυκνό. Αν πάλι είναι πολύ χαμηλός, μπορεί να ψηλώσει πολύ για να πάει στο φως. Σαν εχινόδορος που είναι, τρέφεται από τις ρίζες, οπότε ένας πλούσιος βυθός θα το βοηθήσει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μακρυά για να πει κανείς με σιγουριά... Ίσως ο Χρήστος... Πάντως μοιάζει με τένελους. Αν είναι τένελους είναι σχετικά εύκολο για γκαζονάκι. Βέβαια αν θέλεις έναν πυκνό τάπητα θα πρέπει ο φωτισμός να είναι και ο ανάλογος. Αν ο φωτισμός δεν είναι πολύς πάλι αναπτύσσεται αλλά πιο αργά και δε θα είναι τόσο πυκνό. Αν πάλι είναι πολύ χαμηλός, μπορεί να ψηλώσει πολύ για να πάει στο φως. Σαν εχινόδορος που είναι, τρέφεται από τις ρίζες, οπότε ένας πλούσιος βυθός θα το βοηθήσει! ;)

:thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Στο Plant index υπάρχουν πολλά φυτά σε μορφή γρασιδιού και προσωπικά δεν έχω την πείρα να τα ξεχωρίσω από τέτοια απόσταση http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Αν βρεις από από που είναι, ίσως περιγράφονται και τα φυτά που έχουν χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. το έψαξα και λέει: Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus, Ceratopteris thalictroides

Παίζει να έχει κάνει μίξη των 2? ;)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. το έψαξα και λέει: Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus, Ceratopteris thalictroides

Παίζει να έχει κάνει μίξη των 2? :thumbup:

Βασικά μου κάνει και για κάποια eleocharis μικρή γιατί φαίνονται πιο λεπτά και μυτερά τα φύλλα απ' το tenellus. Όμως μπορεί και να μου φαίνονται έτσι επειδή είναι μακρυά... ;)

Link to comment
Share on other sites

aga 2008

Το θυμαμαι αυτο το ενυδρειο απο τον περσινο διαγωνισμο.

Ειναι στην κατηγορια extra large με υψος 60εκ και η acicularis απο το φως συμπεριφερεται σαν parvula μενοντας αρκετα κοντη.

Το tenellus διακρινεται λιγο κατω απο την ceratopteris και στην πισω αριστερη γωνια.

Φανταστικη ιδεα το δεσιμο της ceratopteris πανω στα ξυλα αντι να την φυτεψει !

Link to comment
Share on other sites

το ειδος μαλλον το βρηκαμε.ως προς το δευτερο σκελος της ερωτησης μου γνωριζει καποιος κατι;

Link to comment
Share on other sites

το ειδος μαλλον το βρηκαμε.ως προς το δευτερο σκελος της ερωτησης μου γνωριζει καποιος κατι;

Καλυτερα να βαλεις λεπτο χαλικακι..

Αν δεν βαλεις χαλικι ή αμμο, και κατευθείαν υποστρωμα, το νερο θα γινει λασπη ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...