Jump to content

αγγελοψαρο εναντιον Pagasius


a=rena

Recommended Posts

Την απάντηση που θέλεις να ακούσεις (δηλαδή να τα κρατήσεις ολα) δεν θα την πάρεις... λυπάμαι!

Τωρα αυτο που πρεπει να κάνουμε ειναι να δούμε βάση του νερού σου τι μπορείς να φιλοξενήσεις...

Θα χρειαστούμε μετρήσεις σε PH,GH και ΚΗ... καλο θα ηταν να προμηθευτείς υγρά τεστ σε αυτή την φάση αν δεν έχεις. Οπότε και θα δούμε τι θα επιστρέψεις και τι θα κρατήσεις...

...ο πανγκασιους ΠΡΕΠΕΙ να φύγει...και οπως έχουμε πει αυτά τα ψάρια ΚΑΚΩΣ εισάγονται!(αν διάβασες το Link κρίνεις οτι μπορεί να μείνει στο ενυδρείο σου?...δεν νομίζω)

ΥΓ.

(Να υποθέσω οτι το ενυδρείο σου ειναι άστρωτο ετσι?)

)(Διάβασε σε παρακαλώ τα Links ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για να καταλαβαίνεις κάποιες ορολογίες που θα λέμε απο δω και πέρα)

καλα μην με παιρνεις μονοτερμα καλε.για να εχουν γεννησει τα μπαλου μου νομιζω οτι και οι συνθηκες ειναι καταλληλες.το ενυδρειο το εχω γυρω στις 2 μηνες.το μονο που μου πεθανε ηταν αρχικα ενα μολλυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλα μην με παιρνεις μονοτερμα καλε.για να εχουν γεννησει τα μπαλου μου νομιζω οτι και οι συνθηκες ειναι καταλληλες.

... αν δεν βοηθησεις πως θα σε βοηθησουμε?

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αυτα που σου λεμε ειναι για το δικο σου καλο(των ψαριων σου μαλλον)

Απο πλευρας μου λεγοντας restart στη συνθεση δε σημαινει βγαλσιμο ολων των ψαριων

που φιλοξενεις ,αλλα μονο αυτων που δε ειναι συμβατα .

Το οτι γεννησε το μολλυ δε λεει τιποτα .(αφου το αγγελοψαρο θα δει τα μικρα σαν μεζε)

Αν μεγαλωσει λιγο ο παγκασιους τι νομιζεις οτι θα φαει???

Και εγω εχω κανει πολλα λαθη :thumbup: .Καλο δε θα ηταν να τα προλαβεις εσυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αυτα που σου λεμε ειναι για το δικο σου καλο(των ψαριων σου μαλλον)

Απο πλευρας μου λεγοντας restart στη συνθεση δε σημαινει βγαλσιμο ολων των ψαριων

που φιλοξενεις ,αλλα μονο αυτων που δε ειναι συμβατα .

Το οτι γεννησε το μολλυ δε λεει τιποτα .(αφου το αγγελοψαρο θα δει τα μικρα σαν μεζε)

Αν μεγαλωσει λιγο ο παγκασιους τι νομιζεις οτι θα φαει???

Και εγω εχω κανει πολλα λαθη :thumbup: .Καλο δε θα ηταν να τα προλαβεις εσυ ;)

[/quot

ΩΡΑΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙ;ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ .ΕΠΟΜΕΝΩς ΠΟΙΑ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΝΟΜΙΖΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δωστα ολα εκτος απο τα molly.

Παρε μαλιστα αλλο ενα θηλυκο.

Αν θες και αλλους οργανισμους μεσα στο ενυδρειο, εκτος απο αληθινα φυτα (δεν ξερω αν εχεις αλλα ειναι απαραιτητα) μπορεις να βαλεις guppy, applesnail και γαριδες amano (αργοτερα οταν στρωσει καλα το φιλτρο και ο βυθος).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, Κατ' αρχήν έχεις μπερδέψει λίγο τους Βιότοπους δηλαδή έχεις μαζί ψάρια που ζούνσε διαφορετικές περιοχές και με διαφορετικές συνθήκες νερού.

Κάπου διάβασα ότι ο Rainbow γίνεται επιθετικός, είναι φυσιολογικό αυτά τα ψάρια όταν ζουνε σε ομάδες μικρότερες των 4-5 ατόμων γίνοντε επιθετικά.

Για τον μπαγκάσιους δεν θα πώ τίποτα τα έχουν πεί τα παιδιά πρίν απο εμένα.

Έχεις βάλει λοιπόν ψάρια που ζούν στον Αμαζώνιο (Σκαλάρια, Πλέκο) τα οποία θέλουν χαμηλό PH με μόλυ που θέλουν αλκααλικό PH

Τέλος σε μία φώτο είδα ένα ΣΚΑΤ ποίο ακατάλληλο και απο τον μπαγκάσιους, για όνομα του Θεού ποίος ανεύθυνος σου έδωσε αυτό το ψάρι για ενυδρείο γλυκού νερού, αυτά τα ψάρια χρειάζονται ευάλμυρο νερό σχεδόν Θάλασσα.

Λοιπόν για να σε βοηθήσουμε εγώ θα πρότεινα να αποφασίσεις ποία ψαράκια σου αρέσουν και θές να κρατήσεις και αφού κάνεις τις ανάλογες μετρήσεις του νερού να δούμε τι βελτιώσεις μπορεί να χρειάζετε το νερό του ενυδρείου σου και στην συνέχεια, αφου φτιάξεις τις συνθήκες να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις μερικά ψαράκια ακόμα πάντα σύμφωνα με τις δικές σου προτιμίσεις, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ πρέπει να βγάλεις τον μπαγκάσιους και το Scatofagous

Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα. Όσα λέω είναι απλά συμβουλευτικά.

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

αμα τον παω πισω σιγα να μην τον δεχτουν εδω μου ειπαν να διωξω το αγγελοψαρο..μπορεις ομως να μου πεις γιατι το αγγελοψαρο εχει λυσαξει να τον τσιμπαει;

Το προβλημα σου δεν ειναι το αγγελοψαρο που τσιμπαει τον καρχαρια.Διαβασε καλα αυτα που

σου εγραψαν οι προηγουμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, Κατ' αρχήν έχεις μπερδέψει λίγο τους Βιότοπους δηλαδή έχεις μαζί ψάρια που ζούνσε διαφορετικές περιοχές και με διαφορετικές συνθήκες νερού.

Κάπου διάβασα ότι ο Rainbow γίνεται επιθετικός, είναι φυσιολογικό αυτά τα ψάρια όταν ζουνε σε ομάδες μικρότερες των 4-5 ατόμων γίνοντε επιθετικά.

Για τον μπαγκάσιους δεν θα πώ τίποτα τα έχουν πεί τα παιδιά πρίν απο εμένα.

Έχεις βάλει λοιπόν ψάρια που ζούν στον Αμαζώνιο (Σκαλάρια, Πλέκο) τα οποία θέλουν χαμηλό PH με μόλυ που θέλουν αλκααλικό PH

Τέλος σε μία φώτο είδα ένα ΣΚΑΤ ποίο ακατάλληλο και απο τον μπαγκάσιους, για όνομα του Θεού ποίος ανεύθυνος σου έδωσε αυτό το ψάρι για ενυδρείο γλυκού νερού, αυτά τα ψάρια χρειάζονται ευάλμυρο νερό σχεδόν Θάλασσα.

Λοιπόν για να σε βοηθήσουμε εγώ θα πρότεινα να αποφασίσεις ποία ψαράκια σου αρέσουν και θές να κρατήσεις και αφού κάνεις τις ανάλογες μετρήσεις του νερού να δούμε τι βελτιώσεις μπορεί να χρειάζετε το νερό του ενυδρείου σου και στην συνέχεια, αφου φτιάξεις τις συνθήκες να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις μερικά ψαράκια ακόμα πάντα σύμφωνα με τις δικές σου προτιμίσεις, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ πρέπει να βγάλεις τον μπαγκάσιους και το Scatofagous

Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα. Όσα λέω είναι απλά συμβουλευτικά.

Πάντα φιλικά

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΕΥΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ,ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΑΤ;ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΕΝΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ.ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΕΥΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ,ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΑΤ;ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΕΝΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ.ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ.

ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟ΄;ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΦΗΜΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΑΙΟ ΚΡΗΤΗΣ Ο ΒΛΑΚΑΣ.ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ;ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΥΣ;

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟ΄;ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΦΗΜΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΑΙΟ ΚΡΗΤΗΣ Ο ΒΛΑΚΑΣ.ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ;ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΥΣ;

ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ RAINBOW ΝΑ ΜΑΛΩΝΕΙ ΤΩΡΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΜΠΑΛΟΥ ΤΟ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ RAINBOW ΝΑ ΜΑΛΩΝΕΙ ΤΩΡΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΜΠΑΛΟΥ ΤΟ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΩΡΑ.

ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΨΑΡΙΑ ΤΑ ΚΑΠΩΣ ΕΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ .ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΡΩΤΑΣ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ;ΕΧΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΩ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΥΧΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΕΙΣ Η ΟΧΊ;ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ;ΒΛΑΚΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ!!! ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Α-ΡΕΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ(ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ) ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΤΙ ΕΧΩ. ΕΙΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΤΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΕΞΗΣ ΒΗΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ: ΑΦΟΥ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΑΖΑΜΕ ΓΙΑ 12 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΒΑΚΤΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ, ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΧΗΜΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΨΑΡΙΑ ΟΜΟΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΤΕ ΑΓΡΙΑ ΕΙΤΕ ΗΜΙΑΓΡΙΑ Η ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΑΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΕΙ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΗΜΙΑΓΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΙΔΙΑΣ ΡΑΤΣΑΣ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ. Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΕΣΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ Α-ΡΕΝΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ,ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΩΜΑΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΑΣ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΑΖΑΜΕ ΨΑΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡHΣΗ ΤΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας αλλα μου πειρε ενα τεταρτο να καταλαβω τι γραφεται....Οταν μιλας με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.....Η προταση μου ειναι να δωσετε τα ψαρια πισω στο μαγαζι και να αποφασισεται τι ψαρια σας αρεσουν να το πειτε εδω και θα παρετε τις αναλογες απαντησεις απο τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας αλλα μου πειρε ενα τεταρτο να καταλαβω τι γραφεται....Οταν μιλας με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.....Η προταση μου ειναι να δωσετε τα ψαρια πισω στο μαγαζι και να αποφασισεται τι ψαρια σας αρεσουν να το πειτε εδω και θα παρετε τις αναλογες απαντησεις απο τα παιδια

γεια σου κοινγκ! τι εννοείς ότι δεν καταλαβαίνεις πόσο πιο απλά να τα πούμε? και αυτά τα ψάρια που έχουμε μας αρέσουν αλλά απ ότι βλέπω και λέτε όλοι σας δεν είναι τα κατάλληλα για να συνυπάρξουν μεταξύ τους.

Έγινε επεξεργασία - kostikis
Link to comment
Share on other sites

Βρες μεμονομενα ψαρι που να σου αρεσουν και ψαξε για πληροφοριες....

Οσο για το οτι δεν καταλαβαινω αναφερομαι στον τροπο γραφης....Κεφαλαια γραμματα οπου το 70% των γραμματων εχει καθετες γραμμες και ειναι δυσκολο να ξεχωρισει καποιος αν εχει ολα αυτα τα κεφαλαια

Ετσι αυτωματος οδηγεις καποιον που βλεπει ενα τετοιο κειμενο γραμμενο με κεφαλαια να τον κουραζει και να αποφευγει να το διαβασει....

Link to comment
Share on other sites

Βρες μεμονομενα ψαρι που να σου αρεσουν και ψαξε για πληροφοριες....

Οσο για το οτι δεν καταλαβαινω αναφερομαι στον τροπο γραφης....Κεφαλαια γραμματα οπου το 70% των γραμματων εχει καθετες γραμμες και ειναι δυσκολο να ξεχωρισει καποιος αν εχει ολα αυτα τα κεφαλαια

Ετσι αυτωματος οδηγεις καποιον που βλεπει ενα τετοιο κειμενο γραμμενο με κεφαλαια να τον κουραζει και να αποφευγει να το διαβασει....

οκ για τα κεφαλαια! φιλε μου δεν εχω ιδεα τι ψαρια υπαρχουν και ποια μπορουν να συνυπαρξουν μεταξυ τους, απο αυτα που εχω πια μπορω να κρατησω και με τι αλλα ψαρια μπορω να τα συνδιασω? δεν ειμαι τοσο ψαχμενος με ειδη ποικικλιες κλπ οπως ειπα και πριν θελω απλα ψαρια σε συντηρηση και να ειναι καπως εκκεντρικα.

Έγινε επεξεργασία - kostikis
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ουτε εγω εχω την αναλογη εμπειρια σε ενυδρια.....Ευκολα ψαρια θεωρουνται τα ζωοτοκα....πχ Guppy Platty Molly και αλλα..

Μπορεις απλα αν εχεις χρονο να ψαξεις στις παρουσιασεις ενυδριων και να δεις ενυδρια που να εχουν τα ιδια λιτρα με το δικο σου και ετσι να παρεις ιδεες...

Φιλικα παντα

Υ.Γ ειμαστε και συνονοματοι...Χρονια πολλα

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοινγκ! τι εννοείς ότι δεν καταλαβαίνεις πόσο πιο απλά να τα πούμε? και αυτά τα ψάρια που έχουμε μας αρέσουν αλλά απ ότι βλέπω και λέτε όλοι σας δεν είναι τα κατάλληλα για να συνυπάρξουν μεταξύ τους.

Για να μιλησουμε την ιδια γλωσσα θα πρεπει:

1. Να γραφετε με μικρους χαρακτηρες (μας βγαινουν τα ματακια).

2. Να διαβασετε τα λινκ που εχουν ηδη δωθει πιο πανω.

3. Να σταματησετε να ακουτε αυτους που σας αδειαζουν την τσεπη.

5. Να αγορασετε αξιοπιστα υγρα τεστ (εγω προτιμω τα ΑΡΙ) και αφου κανετε τις μετρησεις να μας τις γραψετε. Τα απαραιτητα τεστ ειναι ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΗ , GH, ΚΗ.

6. Να αρχισετε το διαβασμα στο φορουμ, ωστε να παρετε πολυτιμες πληροφοριες και για οσες επιπλεον αποριες εχετε, ρωτατε.

7. Να διωξετε αμεσα τα ψαρια που σας προταθηκε.

8. Μερικες φωτο απο το ενυδρειο και επιπλεον πληροφοριες γι'αυτο θα βοηθησουν ακομα περισσοτερο σε σωστοτερες συμβουλες.

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ουτε εγω εχω την αναλογη εμπειρια σε ενυδρια.....Ευκολα ψαρια θεωρουνται τα ζωοτοκα....πχ Guppy Platty Molly και αλλα..

Μπορεις απλα αν εχεις χρονο να ψαξεις στις παρουσιασεις ενυδριων και να δεις ενυδρια που να εχουν τα ιδια λιτρα με το δικο σου και ετσι να παρεις ιδεες...

Φιλικα παντα

Υ.Γ ειμαστε και συνονοματοι...Χρονια πολλα

σε ευχαριστω πολυ, χρονια πολλα και σε εσενα ;) τι να πω ελπιζω καποια στιγμη να βγαλω και εγω ακρη

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Κωστης!!! :thumbup: Στη βιασυνη μου πανω.........!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μιλησουμε την ιδια γλωσσα θα πρεπει:

1. Να γραφετε με μικρους χαρακτηρες (μας βγαινουν τα ματακια).

2. Να διαβασετε τα λινκ που εχουν ηδη δωθει πιο πανω.

3. Να σταματησετε να ακουτε αυτους που σας αδειαζουν την τσεπη.

5. Να αγορασετε αξιοπιστα υγρα τεστ (εγω προτιμω τα ΑΡΙ) και αφου κανετε τις μετρησεις να μας τις γραψετε. Τα απαραιτητα τεστ ειναι ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΗ , GH, ΚΗ.

6. Να αρχισετε το διαβασμα στο φορουμ, ωστε να παρετε πολυτιμες πληροφοριες και για οσες επιπλεον αποριες εχετε, ρωτατε.

7. Να διωξετε αμεσα τα ψαρια που σας προταθηκε.

8. Μερικες φωτο απο το ενυδρειο και επιπλεον πληροφοριες γι'αυτο θα βοηθησουν ακομα περισσοτερο σε σωστοτερες συμβουλες.

Φιλικα

Νικος

φωτο υπαρχουν στις πρωτες σελιδες. αυτα τα τεστ απο πετ σοπ τα αγοραζω? πως ακριβως τα ζηταω?

Link to comment
Share on other sites

ΑPI ειναι τα αρχικα εταιριας (απο το Aquarium Pharmaceutical Inc.). Τα βρισκεις στα καλα καταστηματα με ενυδρειακα προιοντα. Αν δεν βρεις, δες τι εχει και ρωτα εδω αν αξιζουν. Εγω π.χ. Sera δεν θα αγοραζα με τιποτα. Τις φωτο τις ειδα, πανω στη βιασυνη μου το εγραψα (εχουμε και μια ηλικια ;) ).-

Link to comment
Share on other sites

Το κλήμα που δημιουργείτε δεν με αρέσει και δεν βαδίζει σε σωστό δρόμο.

Το φόρουμ είναι μια μικρή κοινωνία διαφορετικών ανθρώπων όπου ο γραπτώς λόγος εύκολα παρεξηγείτε και παρερμηνεύεται.

Κρητικές τύπου ότι είμαστε ξερόλες είναι τελείως άστοχες και άκρος κατακριτέες από εμένα.

Το θέμα έχει εξαντληθεί τα ψάρια στο ενυδρείο της a=rena είναι άκρος ασυμβίβαστα, αυτό ειπώθηκε πολλές φορές και δεν έχει νόημα να ξανά ειπωθεί, από εκεί και πέρα είναι στην ελεύθερη βούληση του καθενός να ακούσει ή όχι της συμβουλές των υπολοίπων, και οι υποληποι να σευαστουν την αποφαση της a=rena.

Στα επόμενα ποστ που θα διακρίνω ειρωνείες εμπαιγμούς και απαντήσεις εκτός θέματος θα κλειδώσει το θέμα.

Όποιος έχει παράπονα για το φόρουμ να ανοίξει παρακαλώ ένα νέο θέμα και να τα καταθέσει εκεί εδώ όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...