Jump to content

Pleco που να μην γινεται τερατακι!


alkis13

Recommended Posts

Στο ενυδρειο μου των 60lt οπου φιλοξενούνται πια 2 guppy 1 platy και 1 molly υπαρχει πρασινη αλγη στο πισω τζαμι! Υπαρχει καποιος plecostomus οπου να μην γινεται τερας σαν τον common και να κανει στο ενυδρειο μου; Να σημειωσω ότι εχω 3 σαλλιγκαρια apple snails αλλα δεν βλεπω αποτέλεσμα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο μου των 60lt οπου φιλοξενούνται πια 2 guppy 1 platy και 1 molly υπαρχει πρασινη αλγη στο πισω τζαμι! Υπαρχει καποιος plecostomus οπου να μην γινεται τερας σαν τον common και να κανει στο ενυδρειο μου; Να σημειωσω ότι εχω 3 σαλλιγκαρια apple snails αλλα δεν βλεπω αποτέλεσμα.... ;)

Κανένα είδος πλέκο δεν συνδυάζεται με τα ψάρια που ήδη έχεις στο ενυδρείο σου από θέμα συνθηκών νερού. Η απάντηση στο πρόβλημά σου ακούει στο όνομα των Zabra Snails, αλλά κυρίως πρέπει να προσέξεις γιατί έχεις τόση άλγη ώστε να σε ενοχλεί αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα είδος πλέκο δεν συνδυάζεται με τα ψάρια που ήδη έχεις στο ενυδρείο σου από θέμα συνθηκών νερού. Η απάντηση στο πρόβλημά σου ακούει στο όνομα των Zabra Snails, αλλά κυρίως πρέπει να προσέξεις γιατί έχεις τόση άλγη ώστε να σε ενοχλεί αισθητικά.

Νικο,πατατα εκανα με το λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Μα τα ψαρια που εχω τωρα νομιζω οτι ειναι πολυ ανθεκτικα....ενδεικτικά θα ξεριες οτι οι τιμες ph μπορει να ειναι απο 6-8.

Link to comment
Share on other sites

Νικο,πατατα εκανα με το λινκ;

Μα τα ψαρια που εχω τωρα νομιζω οτι ειναι πολυ ανθεκτικα....ενδεικτικά θα ξεριες οτι οι τιμες ph μπορει να ειναι απο 6-8.

Στράτο δεν έκανες πατάτα.... ;)

Λοιπόν, ας δούμε το θέμα λίγο αναλυτικά!

Τυχαίνει και από τα 2 είδη (Ancistrus cf. Cirrhosus και Poecilia reticulata) να έχω μία σχετική εμπειρία και να έχω πειραματιστεί (καλώς ή κακώς) πάνω τους!

Τα Guppies μπορούν να ζήσουν από pH περίπου 6 (ίσως και λίγο κάτω από αυτό μέχρι 8 και 8,5. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως μπορεί ΚΑΘΕ Guppy να ζήσει σε τέτοιες συνθήκες. Τα περισσότερα Guppy της αγοράς ζούνε σε συνθήκες νερού βρύσης, δηλαδή σε μέτρια σκληρό νερό! Από την άλλη κυκλοφορούν και πολλά Guppies από αναπαραγωγές χομπιστών, όπου συνήθως, είναι είτε σε νερό δικτύου, είτε σε υφάλμυρο νερό! Αυτά τα ψάρια, που γεννήθηκαν σε σκληρό νερό, αν τα βάλεις σε pH 6-6.5 θα "λιώσουν"!!! Το ότι όλα τα ψάρια έχουν ένα εύρος τιμών και κυρίως τα Guppies που έχουν μεγάλο εύρος, δεν σημαίνει πως:

1) Μπορούμε εμείς σαν χομπίστες να βάζουμε τα ψάρια μας σε νερό που πιάνει τα όριά τους και

2) Μπορούμε να βάζουμε αλλάζουμε τις τιμές του νερού ενός ψαριού (έστω και λίγο) χωρίς επιπτώσεις!

Στα ψάρια αναπαραγωγής είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ το νερό που θα γεννηθούν. Έχω κρατήσει και έχω αναπαράγει Gyppy σε pH 5.5 και παρομοίως έχω κρατήσει και αναπαράγει Ancistrus σε pH 8.2!!! Και οι 2 περιπτώσεις ήταν πολύ δύσκολες και δεν μπορώ να πω πως ήταν 100% πετυχημένες!

Για να μη πολυλογώ...

Το σωστό είναι να μην μπλέξεις αυτά τα 2 είδη και κάθε σωστός χομπίστας πρέπει να στο πει! Από κει και πέρα, κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις, η αλήθεια είναι, πως μπορείς να διατηρήσεις αυτά τα είδη μαζί!

Δώσε μας τις τιμές του νερού σου και από 'κει και πέρα συζητάμε τα υπόλοιπα και τις προϋποθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο δεν έκανες πατάτα.... ;)

Λοιπόν, ας δούμε το θέμα λίγο αναλυτικά!

Τυχαίνει και από τα 2 είδη (Ancistrus cf. Cirrhosus και Poecilia reticulata) να έχω μία σχετική εμπειρία και να έχω πειραματιστεί (καλώς ή κακώς) πάνω τους!

Τα Guppies μπορούν να ζήσουν από pH περίπου 6 (ίσως και λίγο κάτω από αυτό μέχρι 8 και 8,5. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως μπορεί ΚΑΘΕ Guppy να ζήσει σε τέτοιες συνθήκες. Τα περισσότερα Guppy της αγοράς ζούνε σε συνθήκες νερού βρύσης, δηλαδή σε μέτρια σκληρό νερό! Από την άλλη κυκλοφορούν και πολλά Guppies από αναπαραγωγές χομπιστών, όπου συνήθως, είναι είτε σε νερό δικτύου, είτε σε υφάλμυρο νερό! Αυτά τα ψάρια, που γεννήθηκαν σε σκληρό νερό, αν τα βάλεις σε pH 6-6.5 θα "λιώσουν"!!! Το ότι όλα τα ψάρια έχουν ένα εύρος τιμών και κυρίως τα Guppies που έχουν μεγάλο εύρος, δεν σημαίνει πως:

1) Μπορούμε εμείς σαν χομπίστες να βάζουμε τα ψάρια μας σε νερό που πιάνει τα όριά τους και

2) Μπορούμε να βάζουμε αλλάζουμε τις τιμές του νερού ενός ψαριού (έστω και λίγο) χωρίς επιπτώσεις!

Στα ψάρια αναπαραγωγής είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ το νερό που θα γεννηθούν. Έχω κρατήσει και έχω αναπαράγει Gyppy σε pH 5.5 και παρομοίως έχω κρατήσει και αναπαράγει Ancistrus σε pH 8.2!!! Και οι 2 περιπτώσεις ήταν πολύ δύσκολες και δεν μπορώ να πω πως ήταν 100% πετυχημένες!

Για να μη πολυλογώ...

Το σωστό είναι να μην μπλέξεις αυτά τα 2 είδη και κάθε σωστός χομπίστας πρέπει να στο πει! Από κει και πέρα, κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις, η αλήθεια είναι, πως μπορείς να διατηρήσεις αυτά τα είδη μαζί!

Δώσε μας τις τιμές του νερού σου και από 'κει και πέρα συζητάμε τα υπόλοιπα και τις προϋποθέσεις!

:thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Το ph ειναι 7.5 για τα υπολοιπα δεν ξερω... (δεν εχω sticks)

Link to comment
Share on other sites

Το ph ειναι 7.5 για τα υπολοιπα δεν ξερω... (δεν εχω sticks)

Το νερό της βρύσης σου τί pH βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

8 ειναι και εχω ενα προιον της sera το οποιο το βαζω στα δοχεια πριν την αλλαγη νερου που μειωνει το ph...

Link to comment
Share on other sites

8 ειναι και εχω ενα προιον της sera το οποιο το βαζω στα δοχεια πριν την αλλαγη νερου που μειωνει το ph...

Μιλάς για το pH Minus και καλό είναι να το αποφεύγεις καθότι ρίχνεις το pH με "τεχνιτό" τρόπο και όχι με φυσικό!

Δεν γνωρίζω τί διακόσμηση έχεις κάνει στο ενυδρείο σου, αλλά θα σου πρότεινα να σταματήσεις το pH Minus και αν πάρεις μία σχετικά μεγάλη ρίζα (πχ Mopani) την οποία απλά θα την πλύνεις καλά με ζεστό νερό και θα την ρίξεις στο ενυδρείο σου. Τα χουμικά που θα απελευθερώσει το Μοπάνι, ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου σου και με το μέγεθος του ξύλου, μπορεί να σου ρίξει το pH λίγο κάτω από το 8, πχ να στο φέρει στο 7,8. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να βάλεις και κάποιο Ancistrus ΕΦΟΣΟΝ πρώτα ελέγξεις τις τιμές του νερού που ήδη βρίσκεται. Αυτό σημαίνει πως αν βρεις ένα Ancistrus που ζει σε συνθήκες pH 7.5 μπορεί σχετικά εύκολα να προσαρμωστεί σε pH + ή - 0.5 μονάδες με μία καλή προσαρμογή!

Αν ήσουν Αθήνα θα μπορούσα να σου δώσω Ancistrus που είναι γεννημένα σε υψηλό pH και θα μπρούσαν να ζήσουν καλά στο νερό του δικτύου σου, αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

8 ειναι και εχω ενα προιον της sera το οποιο το βαζω στα δοχεια πριν την αλλαγη νερου που μειωνει το ph...

Μετρα φωσφορικα σε παρακαλω και πες μας τι βρηκες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μετρησεις για φωσφορικά δυστυχώς (PO4 ετσι;), το λές επειδή η απότομη αλλαγη ph επιρρεάζει τα φωσφορικά;

@ stormtrooper thanx a lot! θα παρω αυτες τις μερες μια ρίζα... Υπαρχει καποια περιπτωση να μαθω πια pleco εχουν σχετικα μικρό μέγεθος; ή κάποια γατόψαρα; http://www.lavitaebella.gr/grNew/productLi...?categoryID=190

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μετρησεις για φωσφορικά δυστυχώς (PO4 ετσι;), το λές επειδή η απότομη αλλαγη ph επιρρεάζει τα φωσφορικά;

@ stormtrooper thanx a lot! θα παρω αυτες τις μερες μια ρίζα... Υπαρχει καποια περιπτωση να μαθω πια pleco εχουν σχετικα μικρό μέγεθος; ή κάποια γατόψαρα; http://www.lavitaebella.gr/grNew/productLi...?categoryID=190

http://www.lavitaebella.gr/grNew/productDetails.php?code=030

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα Bushy Nose εχουν ιδιες απαιτήσεις πανω κατω; Επισης κοιταζα και τα γατοψαρα και τα corydoras albino και bronze μου αρεσαν ιδιατερα...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα Bushy Nose εχουν ιδιες απαιτήσεις πανω κατω; Επισης κοιταζα και τα γατοψαρα και τα corydoras albino και bronze μου αρεσαν ιδιατερα...

Για πλέκο ψάξε Ancistrus cf. Cirrhosus ή αλλιώς Ancistrus sp.3 όπως τα λέγανε παλιότερα. Αλλά γενικώς τα Ancistrus έχουν πάνω κάτω ίδιες απαιτήσεις. Αν βρεις κάτι άλλο καλύτερα πριν το πάρεις ψάξτο ή ρώτα εδώ! Τα Corydoras καλύτερα να τα ξεχάσεις για πολλούς και διάφορους λόγους συν το ότι δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την άλγη!

Link to comment
Share on other sites

Διαφοροι λογοι;

Θα ψαξω για anchistrus τοτε...ζουν σε ομαδα;

Link to comment
Share on other sites

Διαφοροι λογοι;

Θα ψαξω για anchistrus τοτε...ζουν σε ομαδα;

σορρυ για το διπλο ποστ, παρακαλω την διαγραφη του

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Διαφοροι λογοι;

Θα ψαξω για anchistrus τοτε...ζουν σε ομαδα;

Διάφοροι λόγοι:

- Πιο ευαίσθητα ψάρια

- Υψηλότερες απαιτήσεις για όξινο νερό (καλό κάτω του 7 pH)

- Υποχρεωτική η άμμος

- Κοπαδόψαρο, κάτι το οποίο σημαίνει ομάδα 8+ ατόμων που σε 60L είναι ΑΔΥΝΑΤΟ

Αν βρεις Ancistrus ζευγαράκι καλό θα ήταν. Βέβαια στα 60L είσαι πολύ οριακά, αλλά με σωστή διακόσμηση μπορείς να τα βάλεις. Σωστή διακόσμηση, εννοώ μερικές στρογγυλεμένες πέτρες και μία σπηλιά για τον αρσενικό να αράζει μέσα. Ψάξε μέσα στο φόρουμ για σπηλιές, από το ευρετήριο, και θα βρεις διάφορες λύσεις και ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

εχω δει για πλεκοσπηλιες, αν και εχω 3 σπηλιες απο καρύδα, βεβαια μπορει να θελει κατι πιο κλειστο, τωρα σκεφτομαι για ριζες και κοιταω τη συνολικη διακοσμηση του ενυδρειου πως θα ειναι.

Καποιο site το οποιο να εχει πληροφοριες για πλεκο; το κατπλανετ?

Link to comment
Share on other sites

....

- Κοπαδόψαρο, κάτι το οποίο σημαίνει ομάδα 8+ ατόμων που σε 60L είναι ΑΔΥΝΑΤΟ

....

Γνωμη μου, οτι ειναι δυνατον αλλα :

Species tank

Καλη εμπειρια.

Στρωμενος βυθος 3-4 μηνες τουλαχιστον.

Αμμος οπως ειπες κλπ.

Και μικρα ειδη κορυ πχ leucomelas, που δεν γινονται πανω απο 4-5 εκ.

Link to comment
Share on other sites

αμμος εε; οχι χαλικι....; Αυτο σε απλη μεταφραση σημαινει οτι αν θελω να βαλω cory πρεπει να βαλω αμμο και να περιμενω 3-4 μηνες να στρωσει ο βυθος;

Link to comment
Share on other sites

αμμος εε; οχι χαλικι....; Αυτο σε απλη μεταφραση σημαινει οτι αν θελω να βαλω cory πρεπει να βαλω αμμο και να περιμενω 3-4 μηνες να στρωσει ο βυθος;

To 3-4 μήνες δεν είναι στάνταρ... Μπορεί λιγότερο, μπορεί και περισσότερο. Πάντως σίγουρα θα πρέπει να βελτιώσεις αρκετά το pH και φυσικά θα πρέπει να μας πεις και τις σκληρότητες του νερού σου! Στην ουσία θα πρέπει να διώξεις τα guppies για να μπεις σε αυτή τη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχω βαλει αγγελια για να φυγουν τα guppy, Οι γαριδες μπορουν να μεινουν και τα apple snails? Ή τα στελνω στο αλλο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχω βαλει αγγελια για να φυγουν τα guppy, Οι γαριδες μπορουν να μεινουν και τα apple snails? Ή τα στελνω στο αλλο ενυδρειο;

Αν κρατήσεις ένα kH κοντά στο 4-5 και Gh 7-9 μπορούν να μείνουν. Αν φτιάξεις πιο μαλακό νερό, καλό είναι να τα βάλεις αλλού. Αν έχεις πιο σκληρό νερό αφήνεις τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια και ΔΕΝ βάζεις ψάρια Αμαζονίου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...