Jump to content

Pleco που να μην γινεται τερατακι!


alkis13

Recommended Posts

αμμος εε; οχι χαλικι....; Αυτο σε απλη μεταφραση σημαινει οτι αν θελω να βαλω cory πρεπει να βαλω αμμο και να περιμενω 3-4 μηνες να στρωσει ο βυθος;

- Αμμος γιατι τρεφονται βουτωντας με το κεφαλι μεσα της, καταπινοντας της, φιλτραρωντας την τροφη στο στομα τους και αποβαλοντας την μετα απο τα βραγχια (ειναι πολυ θεαματικη συμπεριφορα).

Αυτο δεν μπορει να γινει προφανως στο χαλικι. Επισης σε αρκετα κορυ που τα εβαλαν σε χαλικι καταστραφηκαν τα μουστακια τους που ειναι οργανα αναζητησης τροφης και χωρις αυτα καταλαβαινεις....

Πληροφοριακα : ειχα διαβασει/ακουσει και αναπαραγει οτι αν καταστραφουν τα μουστακια τους δεν αναπλαθονται, οφειλω να ενημερωσω οτι δεν ειναι απολυτο αυτο αφου απο εμπειρικη αναφορα συνχομπιστα που ειχε κορυ σε χαλικι, και που ειχαν εξαφανιστει τα μουστακια τους οταν τα εβαλε σε αμμο, ξαναβγηκαν.

- Για τον "στρωμενο" βυθο τωρα.

Οι αναφορες λενε οτι πρεπει να ειναι "στρωμενος" ο βυθος γιατι πχ αν πεσει τροφη σε "αστρωτο" βυθο, θα γεμισει γρηγορα απο βακτηρια και μυκητες που θα το φανε. Αυτα ειναι ειδη που μπορουν να αρρωστησουν ενα ευαισθητο ψαρι αν ειναι σε μεγαλες συγκεντρωσεις. (δηλ. τα βακτηρια/μυκητες που τρωνε τροφη ειναι ακριβως τα ιδια που τρωνε και "ψαρι")

Αντιθετα σε εναν "στρωμενο" βυθο, θα υπαρχουν μαζι και πρωτοζωα, σαλιγκαρακια, σκουλικακια οπως και δεκαδες αλλοι οργανισμοι (αορατοι στο ματι οι περισσοτεροι). Ετσι, δεν θα υπαρχουν μεγαλοι πληθυσμοι απο παθογονα, αλλα απο αθωους μικροοργανισμους, που θα κανουν τα πρωτα σταδια της διασπασης.

Γι' αυτο λεμε να μην παιρνουμε βυθοψαρα με την προοπτικη να μας απαλλαξουν από το καθαρισμα του βυθου, αφου τελικα τα βυθοψαρα ειναι που θελουν περισσοτερη προσοχη απ'οτι ο βυθος.

Ο βυθος λοιπον δεν αποικειται απο τους χρησιμους αυτους οργανισμους τοσο γρηγορα.

Ετσι οσα ζωντανα ζουν πανω του (γατοψαρα-γαριδες κλπ) ή μεσα του (pangio kuhli) θελουν περισοτερο χρονο αναμονης απο τα αλλα ειδη για να εισαχθουν στο ενυδρειο.

Βεβαια υπαρχουν αναφορες και για επιτυχη αμεση εισαγωγη τους αλλα σιγουρα οσα επιβιωνουν εχουν ταλαιπωρηθει και αυτο θα παιξει ρολο στο προσδοκιμο ζωης τους (life span).

Αλλα παιζει ρολο και η ευαισθησια του καθε ειδους cory.

πχ τα panda ειναι πιο ευαισθητα απο τα bronze και τα δευτερα θα αντεξουν πιο ευκολα στη ιδια διαδικασια ενω τα πρωτα οχι.

Για να μιλησω με προσωπικη εμπειρια τωρα, τα ιδια γατοψαρα (corydoras leucomelas που θεωρουνται ανθεκτικα) που τα εβαλα σε στρωμενο βυθο (4 μηνες) και δεν παρουσιασαν προβλημα, οταν τα μετακομισα σε αστρωτο βυθο, 2-3 απο αυτα εβγαλαν στα πλαινα πτερυγια μυκητα :)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1: Μπορω να βαλω πανω απο το χαλικι αμμο; (αρκετη ωστε να μην την καταπιεί;

Ερωτηση 2: Που τα βρισκω;

Link to comment
Share on other sites

1. Ανακατεμα αμμου και χαλικου ειναι αποτυχια. Η αμμος θα παει απο κατω.

2. Στην περιοχη σου δεν ξερω, αθηνα βρισκουμε σε πετσοπ και σε μαντρες (αλλα με ελεγχο οτι δεν ειναι ασβεστολιθικη οταν προκειται για μαλακο νερο, το κανουμε με ακουαφορτε που θελει προσοχη γιατι ειναι καυστικο)

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις Ancistrus ζευγαράκι καλό θα ήταν. Βέβαια στα 60L είσαι πολύ οριακά, αλλά με σωστή διακόσμηση μπορείς να τα βάλεις. Σωστή διακόσμηση, εννοώ μερικές στρογγυλεμένες πέτρες και μία σπηλιά για τον αρσενικό να αράζει μέσα. Ψάξε μέσα στο φόρουμ για σπηλιές, από το ευρετήριο, και θα βρεις διάφορες λύσεις και ιδέες!

+ καλη φιλτρανση γιατι τα κακακια ειναι μπολικα και τα λιτρα λιγα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! σε 1η φαση θα δωσω τα guppy και θα παρω ριζα + αμμο! Καμια ιδιαιτερη συμβουλη για αμμο;Μαυρη;

Link to comment
Share on other sites

Ασπρη νομιζω οχι γιατι μερικα ειδη corydoras αγχώνονται και ειλικρινά δεν θελω... Μαυρη τοτε! Ποσο περιπου;5 ή 10 kg?

Για βιοτοπο δεν ξερω να σου πω, αλλα σκεφτομαι 3 πλατυφυλλα που εχω, μια ριζα ή 2 μικρες (αναλογα εκεινη την ωρα τι θα μου αρεσει), 2-3 σπηλιες απο καρυδα DIY,

Ερωτηση: Την ριζα την βαζω στην πλατη πισω;Πως την στερεώνω;Την βραζω πριν;

Link to comment
Share on other sites

Ασπρη νομιζω οχι γιατι μερικα ειδη corydoras αγχώνονται και ειλικρινά δεν θελω... Μαυρη τοτε! Ποσο περιπου;5 ή 10 kg?

Για βιοτοπο δεν ξερω να σου πω, αλλα σκεφτομαι 3 πλατυφυλλα που εχω, μια ριζα ή 2 μικρες (αναλογα εκεινη την ωρα τι θα μου αρεσει), 2-3 σπηλιες απο καρυδα DIY,

Ερωτηση: Την ριζα την βαζω στην πλατη πισω;Πως την στερεώνω;Την βραζω πριν;

Tην βαζεις οπου θες!

Απλως την ξεπλενεις καλα καλα, να φυγει η σκονη..

Αμμο παρε μπεζ 10 κιλα :)

Link to comment
Share on other sites

Στρεσαρονται στην ασπρη ή μπεζ?

Δλδ στο φυσικο τους περιβαλλον ειναι συνεχως στρεσαρισμενα? :)

Link to comment
Share on other sites

Καπου το ειχα διαβασει... anyway... Δεν μου απαντησες για την μαυρη αμμο.. :)

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Καπου το ειχα διαβασει... anyway... Δεν μου απαντησες για την μαυρη αμμο.. :)

Σου απαντησα εμεσα.

Δεν εχω δοκιμασει μαυρη ποτε.

Εμπιστευομαι τη γνωμη της φυσης οπως σου ειπα πιο πανω.

Και εκει που ειναι τα κορυ βλεπω ασπρη και μπεζ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Ειδη βρικα ατομα να δωσω τα guppy οποτε απο δευτερα αρχιζω να βγαζω το κοκκινο χαλικι και να βαζω αμμο και την ριζα! Το ενυδρειο θα ειναι αστρωτο εντελως; οι γαριδες μου θα εχουν προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Ειδη βρικα ατομα να δωσω τα guppy οποτε απο δευτερα αρχιζω να βγαζω το κοκκινο χαλικι και να βαζω αμμο και την ριζα! Το ενυδρειο θα ειναι αστρωτο εντελως; οι γαριδες μου θα εχουν προβλημα;

ναι

στρωστο πρωτα

κανονικα πρεπει να περιμενεις να στρωσει και βυθος

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα γονεις για τα παιδια και τα εγγονια μου οποτε απο δευτερα ξεκιναει το ξεστησιμο και το στησιμο... Οι γαριδουλες δλδ να μην μπουν και τα apple snails! ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα τοποθετήθηκαν το χαλίκι οκ! Περιμενω τωρα να πεσει το ph?

Link to comment
Share on other sites

sorry για το double post, οι Pleco albino πως ακριβως ειναι; Ειναι αυτοι;-> Ancistrus Sp3/sp3 Albino

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Double post..?? :):rolleyes:

Albino ειναι ολα τα ψαρια τα οποια ειναι αλφικα(γενικα ολοι οι οργανισμοι νομιζω γινεται να εινια αλφικοι)

Τα albino ξεχωριζουν γιατι τους λειπει απο πανω τους το χρωμα...Μεχρι και τα ματια τους ειναι κοκκινα απλα γιατι φαινονται απο μεσα οι φλεβες(Μπερδεμενα τα ειπα..)Η οποια ενσταση δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι pleco albino δεν ειναι τα sp3/sp4 σωστα; γιατι με αναζητηση στο google βρισκω τα sp3

Link to comment
Share on other sites

Pleco albino και καθε albino ζωο υπαρχει...Μπορει να ειναι Pleco L-001 η και L-045 Albino...Γενικα σκεψου πως καθε ειδος πλεκο βγαινει και σε Albino...Οι Albinο οργανισμοι ειναι ανωμαλια της φυσης.Και πολλες φορες δεν επιβιωνουν στην φυση(σε ελευθερο περιβαλον)...Παρα μονο σε αιχμαλωσια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...