Jump to content

γεια σας..


χαρά

Recommended Posts

γεια σας με λενε χαρά ειμαι 14 περιπου χρονων και ειμαι καινουριο μελος.. θα σας πω λιγα λογια για τα ψαρακι που ειχα .. Ειχα ενα μονομαχο μοβ για ενα χρονο και μου πεθανε ξαφνικα.. ο λογος που παιθανε ειναι οτι πηδησε εξω απο την γιαλλα..επειδη ημουν ασχετη εψαξα στο ιντερνετ οπου και βρηκα διαφορες πληροφοριες για το λογο που πηδησε εξω και για αλλα πραγματα που δεν ηξερα και πιστευω πως κατι εμαθα τωρα.

Επισης τωρα τελευταια ανοιξε ενα petshop και γοητευτηκα απο τους πανεμορφους μονομαχους.. η φιλη μου επειδη ηξερε οτι μου αρεσουν πολυ πηγε και μου αγορασε ενα με μια μικρη τετραγωνη γιαλα περιπου 2L ομως δεν ηξερε πως ηθελα να αγορασω πρωτα ενυδρειο και μετα το ψαρι χωρις τη γιαλλα ;) ..

εγω σε 1 περιπου μηνα θα αγορασω το ενυδρειο ,μεχρι εκεινη την ωρα μπορειται να μου πειτε τι μπορω να κανω για να μην μου παθει τιποτα ο μονομαχος μου?

ελπιζω να μην σας κουρασα με την ιστορια μου

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλος ηρθες.Το ψαρακι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η εινα αγορασης μεγαλυτερο η να τον γυρισεις πισω και να τους πεις να στον κρατησουν για καποιο χρονικο διαστημα.Αλλα καλυτερα να σου απαντησουν οι πιο εμπερει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηλθες...

ακου μερικα πραγματα.. οι μονομαχοι ειναι ψαρια επιθετικα και στρεσαροντε ευκολα..

οποτε θελουν τον χωρο τους, καθως και ενα καλα φυτεμενο ενυδρειο για να νιωθουν ανετα...

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι εστο και προσορινα πολυ καλες αλλαγες νερου στο "ενυδρειο" σου

καθε 2 - 3 μερες το 30% του νερου (ποτε δν κανουμε παρα πανω) και σε καθε αλλαγη στο νερο που βαζεις θα

προσθετεις αντιχλοριο...

αυτα για τωρα.. περιμενουμε το νεο ενυδρειο να σε βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις..

καλη συνεχεια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλος ηρθες.Το ψαρακι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η εινα αγορασης μεγαλυτερο η να τον γυρισεις πισω και να τους πεις να στον κρατησουν για καποιο χρονικο διαστημα.Αλλα καλυτερα να σου απαντησουν οι πιο εμπερει. ;)

Φιλε γιωργο και να το γυρισει δν θα αλλαξει τπτ...

ΚΑΛΥΤΕΡΑ να το κρατισει εστω και στα 2 λιτρα παρα να το γυρισει και να το εχουν σε ποτιρακι... :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γιωργο και να το γυρισει δν θα αλλαξει τπτ...

ΚΑΛΥΤΕΡΑ να το κρατισει εστω και στα 2 λιτρα παρα να το γυρισει και να το εχουν σε ποτιρακι... ;):thumbup:

Σωστα!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου γραψω μερικα πραγματα συγκεντρωμενα εδω, να παρεις ιδεες.

- Παρε ενυδρειο 20 λιτρα μινιμουμ (40 ακομα καλυτερα για να εχεις πιο σταθερες συνθηκες).

- Επισης ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι παρε θερμαντηρα (λιτρο και watt περιπου) και θερμομετρο (ρυθμισε το θερμαντηρα ετσι ωστε το θερμομετρο να δειχνει 26C)

- Τωρα το καλοκαιρι θα χρειαστεις ομως μαλλον ενα ανεμηστηρακι με ενα τροφοδοτικο μεταβλητής εξόδου DC (πολυπάκ) ACD-500, παρα θερμανση.

- Για καθαρισμα του νερου (το πιο σημαντικο εξαρτημα του ενυδρειου) φιλτρακι με spraybar για να σπαει η ροη του νερου (δεν θελουν ορμητικη ροη οι μονομαχοι). 11448421170879019_aquaball[1].jpg

- 1-2 ριζες driftwood (ενυδρειακα ξυλα) και καμια πετρα (οπωσδηποτε μη ασβεστολιθικη για να μη "χαλαει" το νερο για μονομαχο).

- Φυτα ευκολα και αργης αναπτυξης καποια οπως Anubia, Moss, Microsorum pteropus. Αυτα δεν φυτευονται απλα δενονται χαλαρα πανω σε πετρες και ξυλα.

Για γρασιδακι Blyxa Japonica κλπ

Τωρα στην αρχη παρε και κερατοφυλλο (Ceratophyllum demersum) ή/και Hydrocotyle leucocephala και απλα αστα στην επιφανεια του νερου, για να ρουφανε τοξικα που θα εχει το νερο και θα κανουν και σκια που χρειαζεται το ψαρι μερικες φορες.

- Παρε "ζωντανα" βακτηρια εμποριου για να επιταχυνεις το στρωσιμου του φιλτρου.

Και μεχρι τοτε κανε συχνε αλλαγες (πχ καθε 2 μερες το 30%) με νερο ιδιας θερμοκασιας και συνθηκων γενικα με του ενυδρειου, με αντιχλωριο.

Η αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι ακρως τοξικα και προκαλουν δηλητηριαση στα ψαρια.(δες τι λεει εδω)

- Παρε τεστ νερου (υγρα API) για να ελεγχεις αμμωνια ΝΗ3, νιτρωδη αλατα ΝΟ2, και στο τελος νιτρικα αλατα ΝΟ3.

Προσεξε μην ειναι ληγμενα

Θα ειναι στρωμενο οταν κανει ενα τετοιο κυκλο μετρησεων. http://www.bestfish.com/newtank3.html

Μετα θα προσεχεις με τη συντηρηση και τις αλλαγες νερου να ειναι αμμωνια και νιτρικα απολυτο μηδεν και τα νιτρικα απο 5-15.

Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι να παρω? θερμαντηρα ή ανεμηστηρακι?

Και τα δυο ;)

Τωρα προτεραιοτητα εχει το ανεμηστηρακι και θερμομετρο.

Το σεπτεμβρη θερμαντηρας.

Link to comment
Share on other sites

οκ .. στα φυτα, αν βαλω πλαστικα με βιολογικα, θα υπαρξει προβλημα?

Οταν λες "με βιολογικα" τι εννοεις?

Τα πλαστικα φυτα δεν πειραζουν σε τιποτα (εκτος αν δεν ειναι ελεγμενα ενυδρειακα) αλλα δεν προσφερουν και σε τιποτα (οξυγωνοση, εξτρα φιλτραρισμα).

Και εγω φοβομουν στην αρχη (ειχα πλαστικα φυτα) οτι θα μπλεξω με κατι δυσκολο.

Αν ομως βαλεις φυτα οχι απαιτητικα, οπως αυτα που προτεινα, δεν θα προσθεσεις μια ακομα φαινομενικη δυσκολια στο ενυδρειο σου.

Εκτος απο το γρασιδακι (blyxa) ολα τα αλλα δεν θελουν καν κανονικο φυτεμα, να θελουν λιπασματα κλπ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω βιολογικα εννοω τα κανονικα φυτα με τις ριζες τους..

Σαν να εχεις δικιο. :thumbup:

Απλα στο χομπυ λεμε βιολογικα καποια σημαντικα υλικα φιλτρανσης και μπερδευτηκα.

Τα φυτα τα ξεχωριζουμε σε ζωντανα ή αληθινα και σε ψευτικα. ;)

Και για το ερωτημα περι "συμβιωσης" αληθινων φυτων και ψευτικων, δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα εκτος του οτι τα πλαστικα ειναι περιττα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα ενα αλλο πλεονεκτημα των αληθινων φυτων που ειναι οτι δεν μενουν ακινητα οπως τα πλαστικα.

Αναπτυσονται, κινουνται, αναπαραγονται, ανθιζουν πολλες φορες, και δεν βαριεσαι την ιδια εικονα στο ενυδρειο.

Ειναι απλα ενας ακομα ζωντανος οργανισμος στο ενυδρειο και οχι ενα αψυχο διακοσμητικο.

Κοιτα χθες τι ειδα στο ενυδρειο απο το ευκολο φυτο που σου ελεγα, την anubia.

post-4587-1243455831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι.. εχω δει ενυδρεια να αλλαζουν εικονα.. κι αυτο πιστευω πως ειναι το πιο ωραιο παρα να εχεις πλαστικα..

εχω ομως προβλημα με τον μονομαχο μου. Σημερα το πρωι του εβαλα φαγητο( αποξηραμενα σκουλικια ) και δεν τα εφαγε. μετα που ηρθα απο το σχολειο του ξαναβαλα και παλι δεν τα εφαγε.. καθε 1 λεπτο βγαινει στην επιφανεια και παιρνει αερα πραγμα που καθε 1 ωρα περιπου το εκανε.. επισης δεν κολυμπα πολυ.. πρεπει να ανυσηχησω? τον μονομαχο εχει 5 μηνες που τον εχω.. υπαρχει περιπτωση να γερασε?

Link to comment
Share on other sites

θα σας εβαζα και φοτογραφια αλλα δεν ξερω πως την ανεβαζουν

Ανοιξε ενα καινουριο θεμα στη κατηγορια "γενικα γλυκου νερου" με καταλληλο τιτλο και σαφη τιτλο που οποιος τον δει και ξερει να βοηθησει, να μπει και να σου δωσει απαντησεις.

Φωτογραφια εδω λεει πως να ανεβασεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!!! :rolleyes::hysterical:

Kalitera na to kratiseis kai na to peripieitheis esi para na to giriseis pisw....tha katalixei sigoura se plastiko potiraki....krima einai! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...