Jump to content

Help Σηψη πτερυγιων και λευκες κηλιδες...


Recommended Posts

Εσύ συνέχισε μα αλλαγές νερού και αντιχλώριο όπως σου είπε ο Σταμάτης.

Όσο για το φίλτρο είναι ακριβώς αυτό που εννοώ. Στο filter pack βάζουμε βιολογικό υλικό (κάποιο κομμάτι ενυδρειακό σφουγγάρι λεπτό, μπίλιες subtrate pro ή κάτι ανάλογο) και δεν το αλλάζουμε παρά μετά από καμιά διετία. Και όταν το αλλάζουμε, το βιολογικό υλικό που βάλαμε μέσα, το μεταφέρουμε αυτούσιο στο νέο filter pack γιατί επάνω θα έχουν αναπτυχθεί τα πολύτιμα βακτήρια.

Τώρα εσύ έχεις μέσα τον άνθρακα για να καθαρίσεις τα χημικά.

Το biofoam είναι το σφουγγάρι το οποίο παρέχει αυτό το συγκρότημα φίλτρου για να αναπτύσοονται τα βακτήρια, αυτό δεν το πειράζεις, το αφήνεις να αναπτύσσει βακτήρια και δεν το αλλάζεις σχεδόν πότέ.

Μία δύο φορές το χρόνο ξεπλένουμε το filerpack ή το biofoam (όχι και τα δύο την ίδια μέρα) σε νερό ενυδρείου για να φύγει λίγη από τη μπίχλα.

Ποτέ δεν πετάς το filter pack απλά για να το αντικασταστήσεις με άλλο από το κουτί όπως αναφέρει ο κατασκευαστής. Απλά καταστρέφεις τη βιολογία και πρέπει να ακολουθείς ευβλαβικά το π΄ρογραμμα του κατασκευαστή τότε, για να μην πεθάνουν τα ψάρι ααπό δηλητηρίαση. Το ίδιο ισχύει και με το biofoam.

Για τη θεραπεία φαντάζομαι θα έχεις νεότερα και από το Σταμάτη

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μικρό έγινε πάλι χάλια,γέμισε λευκές κηλίδες η ουρά του έμεινε η μισή ενώ έχω αλλάξει το νερό τόσες φορές σχεδόν δεν έμεινε καθόλου φάρμακο δεν ξεκολλάει απο την επιφάνεια του νερού παρά μόνο για φαΐ.δεν ξέρω τι να κάνω...έλεγα να χρησιμοποιήσω το sera ectopur που περιέχει διάφορα άλατα που απελευθερώνει οξυγόνο και βοηθάει πολύ στην αναπνοή ψαριών στο στρες και είναι ενάντια στα εκτοπαράσιτα και στους μύκητες.

Τι λέτε????

έχω και το sera costapur αλλά αυτό,όταν δώστε το ΟΚ.

Αύριο πρώτα ο θεός θα σάς ανεβάσω φώτο :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γίνετε με φωτογραφία λόγο κινητικότητας… βγαίνει θολή είπα να ανεβάσω βίντεο για καλυτέρα, όχι ότι εδώ φαίνετε τέλεια αλλά καλύτερα από μια απλή φωτογραφία. Δείτε και πείτε μου τι να κάνω, να τα αφήσω και άλλο έτσι???

Ευχαριστώ.

δείτε το :

Link to comment
Share on other sites

μετρα αμμωνια και με αλλο τεστ

και οπωσδηπτε νιτρωδη και νιτρικα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα έχω την εντύπωσή ότι είναι ασθένεια των λευκών κηλίδων το λεγόμενο : ichthyophthirius multifiliis(ich).Όσο για αμμωνία δεν μέτρησα αλλά με τόσες αλλαγές νερού δεν νομίζω να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι ick ή μήπως είναι odinium ??

Φωτογραφία ??

Αν είναι ick θα πρότεινα:

-να ανεβάσεις τη θερμοκρασία στους 28-29 βαθμούς,

-να βάλεις και μία αεραντλία για να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση με το οξυγόνο,

-επιπλέον κάποιοι προσθέτουν ενυδρειακό αλάτι στο νερό για να μειώσουν το στρεςς

(1 κουτάλι γλυκού στα 10 λίτρα) και το οποίο είναι και βλαβερό στο ick

(κάνει κι άλλα πράματα αλλά δεν είναι της ώρας),

-τέλος, οι ημερήσιες αλλαγές νερού σε ποσοστό 30-50% είναι επίσης ωφέλιμες και λογικά εξαλείφουν το παράσιτο από το νερό.

Καλό κουράγιο και υπομονή.

PS

επειδή είναι χρυσόψαρα έχω μία επιφύλαξη για το ανέβασμα της θερμοκρασίας, ας υπάρξουν κι άλλες ιδέες για να είμαστε σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωσή ότι είναι ich γιατί δεν είναι σε όλο το σώμα αν και το μεγάλο έγινε καλύτερα αυτό που δείχνω είναι το μικρο.το μεγάλο ήταν σαν χνουδωτό πριν καιρό αλλά πάλι δεν νομίζω...επειδή για το odinium είναι λίγο <<επικίνδυνη>> η θεραπεία,λέω να κάνω την άλλη που νομίζω είναι ποιο πιθανό και κατά την άποψη μου ποιο ακίνδυνη.Για αρχη λεω αν είναι κάτι παρόμοιο με το αλάτι που λες φίλε μου ΑΝΔΡΕΑ το sera ectopur που περιέχει διάφορα άλατα που απελευθερώνει οξυγόνο και βοηθάει πολύ στην αναπνοή ψαριών στο στρες και είναι ενάντια στα εκτοπαράσιτα και στους μύκητες είναι όμως κάτι παρομοιο με το αλάτι ή κατατάσσοντας το στα ελαφριά φάρμακα???αυτό εσείς θα μου το πείτε. Αυτήν την στιγμή έχει 24 C...τι λέτε???? :)

ΥΣ.ο μεγάλος ίσως για αυτό να έγινε καλά με τής αλλαγές,βιταμίνες και βακτήρια και το εξτρά μηχανισμό φλιταρίσματος.

Το μικρό όμως δεν λέει να κατέβει από πάνω,συνέχεια παίρνει αέρα από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω αν είναι να κάνω κάτι σχετικά με θεραπεία έχω εν.άνθρακα μέσα στο φίλτρο.Αυτό με το sera ectopur πρέπει να τον βγάλω τον άνθρακα????

Κάτι ακόμα σχετικά με τις αλλαγές νερού δεν είναι επικίνδυνο τόση αλλαγή νερού????

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρωμα εχουν τα βραγχεια? μηπως ειναι πολυ κοκκινα?

Εχει εμφανισει καποιο ψαρι κοκκινα σημαδια ή ριγες στο σωμα?

Link to comment
Share on other sites

Για τα βράγχια δεν ξέρω,άλλα ούτε κόκκινα ούτε ρίγες βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωσή ότι είναι ich γιατί δεν είναι σε όλο το σώμα αν και το μεγάλο έγινε καλύτερα αυτό που δείχνω είναι το μικρο.το μεγάλο ήταν σαν χνουδωτό πριν καιρό αλλά πάλι δεν νομίζω...επειδή για το odinium είναι λίγο <<επικίνδυνη>> η θεραπεία,λέω να κάνω την άλλη που νομίζω είναι ποιο πιθανό και κατά την άποψη μου ποιο ακίνδυνη.Για αρχη λεω αν είναι κάτι παρόμοιο με το αλάτι που λες φίλε μου ΑΝΔΡΕΑ το sera ectopur που περιέχει διάφορα άλατα που απελευθερώνει οξυγόνο και βοηθάει πολύ στην αναπνοή ψαριών στο στρες και είναι ενάντια στα εκτοπαράσιτα και στους μύκητες είναι όμως κάτι παρομοιο με το αλάτι ή κατατάσσοντας το στα ελαφριά φάρμακα???αυτό εσείς θα μου το πείτε. Αυτήν την στιγμή έχει 24 C...τι λέτε???? :)

ΥΣ.ο μεγάλος ίσως για αυτό να έγινε καλά με τής αλλαγές,βιταμίνες και βακτήρια και το εξτρά μηχανισμό φλιταρίσματος.

Το μικρό όμως δεν λέει να κατέβει από πάνω,συνέχεια παίρνει αέρα από πάνω.

Εγώ αναφέρομαι σε απλό ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΟ αλάτι

(πωλείται στα ενυδρειοκαταστήματα και το πιο γνωστό είναι της εταιρείας API)

ή σε καθαρό αλάτι για τουρσιά χωρίς πρόσθετα ροής και λοιπά.

Οι 24 βαθμοί είναι χαμηλοί θα έλεγα να το πας στους 28 με 29.

Δεν θα έβαζα κανένα φάρμακο ακόμη. Αν τα ψάρια θεραπευτούν με τη ρουτίνα αλάτι-άνοδος θερμοκρασίας-αλλαγές νερού-αεραντλία τότε γιατί να ρίξεις μέσα φάρμακα? Η αεραντλία θα κάνει το ίδιο με ό,τι κάνει το φάρμακο που αναφέρεις ως προς την απελευθέρωση οξυγόνου.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θέλω να τα βάλω φάρμακο(αμάν είπα να αφαιρέσω το άλλο).

Αν είναι έτσι φίλε μου Ανδρέα να πάω αύριο και να πάρω αλάτι ενυδρείου-εκτός αν κάνει το κλασικό αλάτι κουζίνας και να βάλω μια κοφτή κουταλιά γλυκού σε 60 λίτρα,ή λίγο είναι?.

Για τούς βαθμούς ξέρω ότι αν τούς ανεβάσεις,ενεργοποιείτε ο μηχανισμός άμυνας των ψαριών αλλά ξέρω για κάνα δυο βαθμούς,τέσσερις μήπως είναι πολύ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει το αλάτι κουζίνας γιατί δεν είναι καθαρό αλάτι (χλωριούχο νάτριο).

Καλό είναι να πάρεις ένα κουτάκι αλάτι ενυδρειακό, είναι χρήσιμο γενικά.

Η μέση δόση κατά πολλούς είναι 1 - 2 κουτάλια κοφτά σούπας ανά 10 λίτρα νερό.

Το διαλύεις πρώτα σε νερό και το ρίχνεις στο ενυδρείο.

Αν κάνεις και αλλαγές νερού τότε πρέπει να ανανεώνεται και το αλάτι σύμφωνα με τις αλλαγές νερού.

Μπορείς και να μην κάνεις αλλαγές μετά την εισαγωγή του αλατιού.

Επίσης, σβήσε και τα φώτα του ενυδρείο. Η συσκότιση κάνει κακό στο ick.

Αν δεν ανεβάσεις τη θερμοκρασία τουλάχιστον στους 29 δεν κάνεις τίποτα.

ΚΑΝΤΟ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ένα βαθμό την ημέρα.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλό αερισμό με αεραντλία ή καλή ανατάραξη της επιφάνειας με την έξοδο του φίλτρου.

Τουλάχιστον 15 μέρες θεραπεία.

Διάβασε αυτό το εξαιρετικό άρθρο

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

πήγα πήρα φίλε μου και με είπε 3.5 κουταλιές της σούπας για εξήντα λίτρα για καμιά βδομάδα να μην αλλάξω καθόλου νερό και μετά να αλλάζω μέρα πάρα μέρα 10 % μόνο νερό την φορά όχι παραπάνω για να μην πάθουν σοκ...πολύ ωραία αυτά που λες και ιδίως αυτό το άρθρο που μου έδωσες πάρα πολύ ωραίο,δεν ξέρω τόσα αγγλικά για να το διαβάσω αλλά ευτυχώς που υπάρχει το systran.Είναι μεγάλο θα το διαβάσω προσεκτικά,πριν το διαβάσω όλο θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την δόση θα την βάλω σιγά σιγά το αλάτι άλλα σίγουρα δεν θα πειράξει π.χ μια κουταλιά τής σούπας ανά 10 λίτρα σε χρυσόψαρα,γλείφτη και φυτό?

σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για το ενδιαφέρον.

ΜΠΡΆΒΟ ΣΟΥ :):rolleyes::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα πρέπει να βγάλω τον άνθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Έριξα για αρχή 3 κουταλιές σούπας γιατί έχω λίγη ως πολύ αμφιβολία ως προς το είδος αυτού του αλατιού...

1.είναι ελληνικό

2.είναι κοινό.

είναι μάρκας "Γλαρός" εργαστήριο άλατος...λέει αλάτι θαλασσινό κρυσταλλικό ήμιχονδρό μαγειρικό.

δεν ξέρω ή με κορόιδεψε ή κάνει δουλειά...

ανέβασα έναν βαθμό για αρχή αύριο θα πάω σε άλλο μαγαζί...

Link to comment
Share on other sites

Oχι αλατι που χρησιμοποιουμε στο μαγειρεμα,¨η αλατι απο pet shop,ή αλατι πχονδρο που

χρησιμοποιουμε για να παστωσουμε ψαρια.Διαβασε καλα τι σου γραφει ο Ανδρεας.

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα θα τον βγάλεις ατη φάση της θεραπείας

(αν και ουσιαστικά δεν βάζουμε φάρμακα και είναι φυσική η διαδικασία αυτή)

Για το αλάτι δεν θα έβαζα μαγειρικό. Αν το αλάτι που βρήκες είναι χοντρό καθαρό αλάτι από αυτό

που χρησιμοποιείται για πάστωμα ή για τουρσιά τότε ΟΚ. Το ασφαλέστερο είναι το ενυδρειακό.

Όσο για τη δόση του αλατιού, εγώ σου έδωσα μία μέση τιμή.

Μπορείς να την αυξήσεις σταδιακά.

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τέτοιο πρέπει να είναι,για τουρσιά.κ.α

δυστυχώς αυτός δεν είχε άλλο είδος και σε άλλα δυο pet shop που πήγα δεν είχαν,ΕΕ δεν θα πάρω σβάρνα όλα τα μαγαζιά...

Σταδιακά ανεβάζω την θερμοκρασία περίπου έναν βαθμό την ήμερα μέχρι να φτάσω 29-30 C.

Εκεί θα το αφήσω 3 ημέρες,ή παρά πάνω(29-30 C)???

Ανησυχώ όμως ως προς το αλάτι και τούς βαθμούς για τον γλείφτη,χρυσόψαρα,φυτά,αλλά για να το λέτε εσείς έτσι θα είναι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, :rolleyes: ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ. :)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέμε να μην ξεπεράσεις τους 29 για να μην γίνουν ψαρόσουπα και τα ψάρια και τα φυτά.

Το αλάτι σταδιακά όχι επειδή το λέω εγώ, επειδή κάπου το διαβάσαμε όλοι (άρθρα, forum κλπ) στη δόση όπως αναφέρεται στο άρθρο που σου έστειλα. Εκεί θα παραμείνεις τουλάχιστον μία εβδομάδα.

Κι εμένα με ανησυχεί το πολύ αλάτι γι αυτό και είπαμε σταδιακά.

Αν πιάσει η θεραπεία και εξαφανιστούν τα στίγματα τότε θα συνεχίσεις για ακόμη μία εβδομάδα διότι δεν είναι μόνο αυτά που βλέπεις στα ψάρια αλλά και αυτά που δεν βλέπεις και αιωρούνται στο νερό.

Μετά από όλα αυτά κάνε και μία σπονδή στο Ποσειδώνα των ενυδρείων (ή στον Άη Νικόλα τον ενυδρειακό)

:)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΟΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε;

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ ΠΡΙΝ <<ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ>> ΣΤΟΥΣ 24.2 C

Και ξεκινάω :

04-06-09 : 3 κουταλιές σούπας αλάτι ξεκίνημα ανεβάσματος θερμοκρασίας στους 25 C

05-06-09 : θερμοκρασία 25.5 C και 8 γραμμάρια. (με αναλογία κανονική 5 γρ.στα 25 λίτρα) sera ectopur το οποιο είναι ενα σχετικά αθώο άλας,που περιέχει

1.sodium perborate

2.sodium borate,

3.NaCl.

Είναι πάρα πολύ καλό βοήθησε πολύ τα ψάρια με το που έριξα και μάλιστα και τα φυτά αυτό το έκανα,γιατί άκουσα αρνητικά σχόλια σχετικά με το αλάτι που είχα πάρει και είχα πρώτο ρίξει.

06-06-09 : 26.4 C

07-06-09 : 27.5 C

08-06-09 : 28.6 C

09-06-09 : 29.x C

οπού εδώ το αφήνω για καμιά εβδομάδα,μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει νερό,από την αρχή παρά μόνο συμπληρώνω αυτό που εξατμίζετε...

Τα ψάρια πάντως δεν τα βλέπω να ζορίζονται καθόλου,δεν ξέρω να τα ανέβαζα έως 30????

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...