Jump to content

Help Σηψη πτερυγιων και λευκες κηλιδες...


Recommended Posts

Τελικά είναι στους 29,8 C δεν βλέπω κάτι ασυνήθιστο,παρά μόνο κινητικότητα αρκετή,παρά πάνω από ότι συνήθως δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό(έχω την εντύπωσει ότι από πείνα,τα ταΐζω 3 φορές την ημέρα και δεν χορταίνονται).Κατά άλλα τίποτα περίεργο... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - fasteris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλύτερα να μειώσεις λίγο το τάϊσμα και συνεχίζεις για μια εβδομάδα τουλάχιστον όπως αρχικά είπαμε.

Από θερμοκρασία είσαι καλά.

Στην εβδομάδα θα έκανα μία μικρή αλλαγή νερού 25% που να περιέχει την αντίστοιχη αναλογία αλατιού και φαρμάκου και άλλη μία εβδομάδα και βλέπουμε.

Μην ανεβάσεις άλλο τη θερμοκρασία είσαι στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι στους 29,8 C δεν βλέπω κάτι ασυνήθιστο,παρά μόνο κινητικότητα αρκετή,παρά πάνω από ότι συνήθως δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό(έχω την εντύπωσει ότι από πείνα,τα ταΐζω 3 φορές την ημέρα και δεν χορταίνονται).Κατά άλλα τίποτα περίεργο... :thumbup:

μεγαλωσε ο μεταβολισμος τους με τη θερμοκρασια :thumbup:

"μη τσιμπας" ασε να γινουν καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Ευχαριστώ,αν δω κάτι περίεργο σάς λέω.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα το μικρό άνοιξε σαν μια μικρή τρύπα από τα πλάγια και σαν να βγάζει σκουληκάκι(κάτι παρόμοιο είχε και πριν εβδομάδα από το μικρόβιο)αν δω να χειροτερεύει θα σας στείλω φωτογραφία ή βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω (από 09-06-09)16 μέρες στους 29.8 C είναι αρκετές μέρες για να πούμε ότι έχουν γίνει καλά ή θέλει και άλλο?

Μήπως πρέπει να αρχίσω να κατεβάζω βαθμούς...?

Link to comment
Share on other sites

Έχω (από 09-06-09)16 μέρες στους 29.8 C είναι αρκετές μέρες για να πούμε ότι έχουν γίνει καλά ή θέλει και άλλο?

Μήπως πρέπει να αρχίσω να κατεβάζω βαθμούς...?

:P κατεβαζε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΛΑ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΧΑΡΗ ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :(

ΑΛΛΑ.....

Στις 28/05/2009, 14:43:56

Δημοσίευση #11

Απο τον κύριο ΣΤΑΜΑΤΗ στο ιδιο θεμα ελεγε :

''Αλλαγη νερου ,αλλαγη νερού , αλλαγη νερού και κάρβουνο τώρα .

Δεν επιτρέπετε να εχεις τετοια συγκέντρωση και μιξη φαρμάκων στο ενυδρείο σου .

Τα δηλητηριάζεις αυτη τη στιγμη τα ψάρια σου !!!

Πρόσεξε το τρόπο που θα κάνεις τις αλλαγες νερου , και άφησε τα ψαράκια στην ησυχια τους''

Όντως είχε δίκιο πριν λίγες μέρες ψόφησε το ένα από τα δυο χρυσόψαρα και συγκεκριμένα το μικρο,η κοιλιά του ηταν πρησμένη και κάπως μαύρη εσωτερικά,νόμιζα οτι κάτι έφαγε και έσκασε το άνοιξα και το μόνο που είδα ήταν μια μαύρη κύστη που μάλλον πρεπει να ηταν η χολή του την έσκασα και έβγαλε πράσινο χρώμα όπως το φάρμακο...τώρα δεν ξερω αν την βγάλει καθαρή το μεγαλύτερο αν και δεν νομιζω...

παντος αν ψοφησει και αυτο λεω να μην ξαναπαρω χρυσοψαρα (λόγω μεγέθους)θα βάλω μεσα τα τέσσερα ζεβρακια το ενα μικρο σε μεγεθος και είδος γλείφτη(3 ποντων) και ενα σαλιγκαρι που εχω στο μικρο το ενυδριο...τι αλλο προτείνετε να βάλω μέσα???

....ψαρια (γλυκου νερου)σχετικα (είδος)μικρου μεγεθους ειδα κατι που μοιαζουν με χρυσόψαρα αλλα δεν γίνονται τόσο μεγάλα σαν και αυτά(χρυσόψαρα)....

τι λέτε?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :(:hysterical::(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολυ για την ενημέρωση που μας έκανες . :(

Γιατο τι ψαρια μπαινουν στο ενυδρειο σου ξεκίνησε ενα νεο θεμα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=13

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...