Jump to content

Τι μας φταίει;


Recommended Posts

Μολις μου ηρθε με mail...

"Έγινε μια "δημοσκόπηση" όπου το 70φεύγα των πολιτών ζητάει περισσότερη αστυνόμευση, το 60φεύγα ποινικοποίηση της κουκούλας κοκ...

Είναι αυτά τα πραγματικά μας προβλήματα?

το ότι αφού σπούδαζαν τα παιδιά μας και φάγαμε μια περιουσία στα φροντιστήρια και στα πανεπιστήμια για να τα δούμε στην ανεργία (ή στη γενιά των 700Ε), δεν είναι πρόβλημα?

το ότι μας έχουν πνίξει τα δάνεια και ότι αύριο μπορεί να είμαστε και χωρίς δουλειά (και να χάσουμε το σπίτι μας) δεν είναι πρόβλημα ?

το ότι οι τράπεζες και τα σουπερ μάρκετ μας τα παίρνουν κανονικά δε είναι πρόβλημα?

το ότι άμα αρρωστήσουμε και δεν έχουμε λεφτά στην άκρη θα πάμε σα το σκυλί στ΄ αμπέλι δεν είναι πρόβλημα?

το ότι έχουμε ανίδεους/διεφθαρμένους/υποκριτές πολιτικούς δεν είναι πρόβλημα?

το ότι η δημοκρατία μας έχει καταντήσει τηλεοπτικό reality δεν είναι πρόβλημα?

το ότι ζούμε σε υδροκέφαλες πόλεις και έχουμε ρημάξει τη χώρα μας δεν είναι πρόβλημα?

το ότι εν έτη 2009 στην Ελλάδα δε φτιάχνουμε ούτε ...ποδήλατο δε το σκέφτεται κανείς?

το ότι τα "δυνατά" προϊόντα μας αγροτικά & τουρισμός δεν πιάνουν μία πλέον, δε λέει σε κανέναν τίποτα?

το ότι καταπατούνται καθημερινά με ολοκληρωτικά μέτρα και προκαταβολικές παρακολουθήσεις τα ατομικά μας δικαιώματα στο όνομα της τρομολαγνείας δεν ενοχλεί κανέναν?

το ότι το σύστημα το ίδιο (τράπεζες, εταιρίες, διεφθαρμένοι πολιτικοί) είναι υπεύθυνο για τη σημερινή κατάσταση δε το βλέπουν?

τι από όλα τα παραπάνω θα λύσει η αυστηρότερη αστυνόμευση?

σε τι από όλα τα παραπάνω ευθύνονται οι μετανάστες?

σε τι από όλα τα παραπάνω ευθύνονται οι "εξωτερικοί εχθροί" και οι γείτονες χώρες?

σε τι από όλα τα παραπάνω θα δώσει λύση η περισσότερη εκκλησία, στρατός, αστυνομία?

το σύστημα προκάλεσε τη κρίση και μεις ζητάμε περισσότερο σύστημα?

μπορεί να μπήκαμε στη νέα χιλιετία, αλλά σαν αντίληψη τελικά είμαστε ακόμα στο μεσαίωνα και κυνηγάμε μάγισσες..."

Ελα ντε, τι μας φταει? ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλα αστο καλυτερα μην αρχισουμε παλυ αυτη την συζητηση.....

Παντος ειμαι σιγουρος πως ολες αυτες οι ερωτησεις εγιναν σε ανθρωπους που ξεπενουν τα 65 χρονια της ζωης τους..Οι οποιοι απλα τρεμουν στην εικονα της κουκουλας και τον οποιο τρομο τον εχουν δημιουργησει οι γνωστοι Μεγαλοι Πολιτικοι μας.....Τελως παντων αυτα τα γκαλοπ ειναι τελειως στημενα γιατι ειμαι σιγουρος πως αμα ρωταγαν 18αριδες και 30αριδες δεν θα ειχαν τα ιδια αποτελεσματα...Και αμα ειχαν τα ιδια αποτελεσματα τοτε απλα θα ειμασταν για πνιξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα αστο καλυτερα μην αρχισουμε παλυ αυτη την συζητηση.....

Γιατι?... :thumbup:

...επειδή ενοχλεί το ... 4% αυτης της χωρας? ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα !! :thumbup: ..οσο υπαρχουν βολεμενοι ..οσο υπαρχουν καποιοι που θα προσπαθουν να βολευουν καποιους ...οσο υπαρχει αναξιοκρατια ..γενικοτερα ευνοιοκρατια , φαβοριτισμός ,νεποτισμος κλπ κλπ καποιοι θα αδικουνται και θα παραμεριζονται εις βαρος τον γαλαζιων,πρασινων,κιτρινων ,πορτοκαλι παιδιων

και αναφερω ενα παραδειγμα επερνα σημερα στην νομαρχια για μια προσωπικη υποθεση δεν απαντουσε κανεις

λεω απο μεσα μου δεν παω προς τα εκει .. για να επισπευσω την διδικασια παιδια οι αρμοδιοι υπαλληλοι πιναν καφε και ειχαν γραψει τους παντες στα @@ (συγχωρεστε με ) ;)) ,..ελεως! : )) το ιδιο γινεται παντου εχουμε ποτισει αδιαφορια αρκει βεβαια να ειμαστε βολεμενοι! :thumbup::D:D:D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα !! :thumbup: ..οσο υπαρχουν βολεμενοι ..οσο υπαρχουν καποιοι που θα προσπαθουν να βολευουν καποιους ...οσο υπαρχει αναξιοκρατια ..γενικοτερα ευνοιοκρατια , φαβοριτισμός ,νεποτισμος κλπ κλπ καποιοι θα αδικουνται και θα παραμεριζονται εις βαρος τον γαλαζιων,πρασινων,κιτρινων ,πορτοκαλι παιδιων

και αναφερω ενα παραδειγμα επερνα σημερα στην νομαρχια για μια προσωπικη υποθεση δεν απαντουσε κανεις

λεω απο μεσα μου δεν παω προς τα εκει .. για να επισπευσω την διδικασια παιδια οι αρμοδιοι υπαλληλοι πιναν καφε και ειχαν γραψει τους παντες στα @@ (συγχωρεστε με ) ;) ) ,..ελεως! : )) το ιδιο γινεται παντου εχουμε ποτισει αδιαφορια αρκει βεβαια να ειμαστε βολεμενοι! :thumbup::D:D:D:thumbup:

+10 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με αυτα και. να κοψουμε την κυκλοφορια στους δρομους μετα τις 12.

να απαγορευσουμε τισ συναξεις ανω 2 ατομων (για τρομοκρ. ομαδες κτλ)

να γινετε ελεγχος στα σπιτια κτλ κτλ κτλ

DancingHitler.gifDancingHitler.gif

ΕΛΕΟΣ

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

DancingHitler.gif

Αυτό το σιχαμερό, ελεεινό, εμετικό υποκείμενο γιατί μου το έβαλες τώρα? ;)

Link to comment
Share on other sites

+10 :thumbup:

γεια χαρανταν πατριδα! ;):thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σιχαμερό, ελεεινό, εμετικό υποκείμενο γιατί μου το έβαλες τώρα? ;)

Για να δειξω τι θελουν αυτοι οι εξυπνοι...

ΠΑΡΤΙΣ, ΘΡΗΣΚΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ.. :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Για να δειξω τι θελουν αυτοι οι εξυπνοι...

ΠΑΡΤΙΣ, ΘΡΗΣΚΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ.. :thumbup::thumbup:

Ζητω το Κολοκοτρωνίτσι! ;):thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να δειξω τι θελουν αυτοι οι εξυπνοι...

ΠΑΡΤΙΣ, ΘΡΗΣΚΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ.. ;):thumbup:

μπά και η χώρα τώρα που είναι 100 χρόνια μπροστά σου αρέσει;

Άσε που είμαστε 100 χρόνια μπροστά απο τον εαυτό μας γιατί απο τους υπόλοιπους είμαστε 500 χρόνια πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Κανενα 100 χρονια μπροστα....

Η χωρα μας οπως και να γινει εχχει μεινει 100 χρονια πισω και ετσι οπως παμε αντι να μειωνουμε την αποσταση την αυξανουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβεντα θα πω και οποιος καταλαβε καταλαβε .

ΧΡΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλά στην υπερβολή είμαστε πρώτη, σαν λαός έχουμε a)μειονεκτήματα αλλά και ;)πλεονεκτήματα και συν αυτού έχουμε την c)γενική παγκόσμια ασθένεια του χρήματος.

Είμαστε χρόνια πίσω αυτό βαρέθηκα να το ακούω υστερούμε σε κάποιους τομής ναι αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τομής που είμαστε πιο μπροστά από κάποιους άλλους λαούς.

Δεν φταίει κανένας φταίμε εμείς.

Και τη κάνουμε προσπαθεί ο κάθε ένας να βρει το εξιλαστήριο θύμα, άλλος στην εξουσία άλλος στην οικογένεια άλλος στην θρησκεία άλλος εδώ άλλος εκεί, αλλά ποτέ δεν φταίει αυτός.

Κοιτάξτε μέχρι 6 δημοτικού ήμουν στην Ελλάδα έμενα σε ένα χωριό που υπήρχε ένα τηλέφωνο μόνο στην κοινότητα ύδρευση δεν είχαμε κουβαλούσαμε νερό από την πηγή το βάζαμε σε βαρέλια κτλ. Το μόνο που είχαμε ήταν το ρεύμα και αυτό 3 μέρες είχαμε μια όχι.

Υπήρχε φτώχια και δουλειά στα χωράφια χωρίς τα σύγχρονα μέσα.

Έφυγα Γερμανία και όποτε γύριζα το καλοκαίρι για διακοπές έβλεπα όλο και βελτιωμένο το χωριό μου, και τους ανθρώπους να κλαίγονται.

Πέρασαν τα χρόνια το χωριό έγινε δήμος έχει ιατρεία, φαρμακεία, τράπεζες, και όλα ότι έχει μια σύγχρονη πόλη εκτός νοσοκομείο.

Ο Έλληνας, είναι Έλληνας, και συνεχίζει να κλαίγεται.

Πάντα βρίσκει αφορμές ώστε να κλαίγεται να κάνει την ζωή του μαύρη και να είναι μίζερος.

Δηλαδή φταίνε πάντα η κυβερνήσεις…

Που ανεβάσαμε τον πήχη της ζωής μόνη μας;

Που μας πλασάρουν υλη και εμείς πέφτουμε με τα μούτρα να την αποκτήσουμε;

Που για να είμαστε ιν στην κοινωνία πρέπει να πληρούμε προϋποθέσεις που σχετίζονται με την ύλη.

Που ζητάμε όλο και περισσότερα γιατί δεν αρκούμαστε σε αυτά που έχουμε

Που πεινάμε και ψάχνουμε τρόπους να μας κόψουν την πείνα γιατί όλοι λίγο πολλή παχύναμε από την πείνα(και εγώ μαζί), κατά τα άλλα είμαστε φτωχή και δεν έχουμε να φάμε.

Που βγαίνουν με το τσιγάρο στο χέρι και λένε πεινάμε ενώ χαλαρά αγοράζουν τα τσιγάρα και έχουν όλοι το σκεμπεδάκι τους.

Που ο μπαμπάς έχει αυτοκίνητο η μαμά έχει αυτοκίνητο ο γιος μηχανάκι και η κόρη 25 τσιν στο ντουλάπι.

Που θέλουμε να έχουμε και εξοχικό.

Και πόσα θα μπορούσα να γράψω ακόμή..

Αν είμαστε 100 χρόνια πίσω ρε παιδιά πως έγιναν όλα αυτά και μιλάμε τώρα από το ηλεκτρονικό δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαστε 100 χρονια πισω στην τεχνολογια αλλα 100 χρονια πισω στον τροπο σκεψης....Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.....Δεν γινεται στις αλλες ευβρωπαικες χωρες να υπαρχουν πεντακαθαρα παρκα και δρομοι και στην ελλαδα να περναει ο καθε ελληνας και να πεταει απο το τζαμι του αυτοκινητου του ενα σκουπιδακι..???

Και ας μην υπηρχαν οι νομοι και τα προστημα θα εξακολουθουσαν αυτοι οι ανθρωποι να ειχαν την πολη τους καθαρη...Αλλα εμεις ενδιαφερομαστε να εχουμε το αμαξι μας και τους καδους μας καθαρους.....

Link to comment
Share on other sites

μπά και η χώρα τώρα που είναι 100 χρόνια μπροστά σου αρέσει;

Άσε που είμαστε 100 χρόνια μπροστά απο τον εαυτό μας γιατί απο τους υπόλοιπους είμαστε 500 χρόνια πίσω...

προφανος λεγοντας αυτα εννοεις το οτι ειμασταν καααααποτε υπο τουρκικο κλοιο...

φιλε μου κιαλλες χωρες ηταν "υποδουλομενες" αλλα δεν εχουν το χαλι το δικο μας... ;):thumbup:

Μια κουβεντα θα πω και οποιος καταλαβε καταλαβε .

ΧΡΗΜΑ

σωστος... :D:thumbup:

ps που χαθηκες εσυ...μας εστεισες και το Σαββατο που θα βγαιναμε σε Metal bar.. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαστε 100 χρονια πισω στην τεχνολογια αλλα 100 χρονια πισω στον τροπο σκεψης....Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.....Δεν γινεται στις αλλες ευβρωπαικες χωρες να υπαρχουν πεντακαθαρα παρκα και δρομοι και στην ελλαδα να περναει ο καθε ελληνας και να πεταει απο το τζαμι του αυτοκινητου του ενα σκουπιδακι..???

Και ας μην υπηρχαν οι νομοι και τα προστημα θα εξακολουθουσαν αυτοι οι ανθρωποι να ειχαν την πολη τους καθαρη...Αλλα εμεις ενδιαφερομαστε να εχουμε το αμαξι μας και τους καδους μας καθαρους.....

ακριβως αυτο!!!!!!!!!!οπως το ειπες ειναι....

;):thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβεντα θα πω και οποιος καταλαβε καταλαβε .

ΧΡΗΜΑ

;) + ΕΞΟΥΣΙΑ ως επακόλουθο, τα κόμπλεξ μερικών ανθρώπων πληρώνουμε, μερικοί ψυχικά άρρωστοι με εξουσία που έχουν αρκετά λεφτά για να μην μπουν σε τρελάδικο παίζουν με τις ζωές μας...

Και αυτή είναι η τάξη των πραγμάτων από την αρχή της ανθρωπότητας, χρειαζόμαστε, όπως χρειαζόμασταν πάντα, απλά έναν τρόπο θεραπείας από αυτή την τρέλα.

Όπως έλεγε και ο Τυπάς στο Fight Club: "Ας εξελιχτούμε."

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαστε 100 χρονια πισω στην τεχνολογια αλλα 100 χρονια πισω στον τροπο σκεψης....Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.....Δεν γινεται στις αλλες ευβρωπαικες χωρες να υπαρχουν πεντακαθαρα παρκα και δρομοι και στην ελλαδα να περναει ο καθε ελληνας και να πεταει απο το τζαμι του αυτοκινητου του ενα σκουπιδακι..???

Και ας μην υπηρχαν οι νομοι και τα προστημα θα εξακολουθουσαν αυτοι οι ανθρωποι να ειχαν την πολη τους καθαρη...Αλλα εμεις ενδιαφερομαστε να εχουμε το αμαξι μας και τους καδους μας καθαρους.....

Αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση αλλά συνοπτικά θα σου πω ναι ο Έλληνας κάνει ότι κάνει και αν του πάρεις την προτεραιότητα θα σε σκυλοβρίσει κιόλας, αλλά ο ίδιος που πιο μπροστά σε έβρισε αν πάθεις ένα ατύχημα θα κατέβει να σε βοηθήσει.

Ο γερμανός θα μείνει αμέτοχος και αν βοηθήσει θα βοηθήσει γιατί φοβάται της συνέπιες του νόμου.

Ναι ο Γερμανός έχει καθαρά πάρκα και όταν άναψα κάρβουνα στο μπαλκόνι μου ήρθε η Αστυνομία γιατί άναψα φωτιά εκτός επιτρεπόμενης ζώνης.

Οι γερμανοί έχουν τάξη, έχουν και τους ναζί που τους έζησα από πρώτο χέρι.

Θα μπορούσε να σου πω πάρα πολλά. Και όταν τελειώσω με τους γερμανούς να πάρω σβάρνα τους γάλους, άγγλους, Ελβετούς, δανούς, βέλγους, ολλανδούς ,ρουμάνους, βούλγαρους, κράτη της πρώην Γιουγκοσλαβίας κοκ.

Σε έναν τομέα πάμε πίσω και σε άλλον μπροστά όπως και τα άλλα κράτη σε κάποιους τομής πάνε μπροστά και σε κάποιους πίσω. Ωραία λόγια ξέρω να λέω και εγώ ωραίες πράξεις όμως δύσκολα της κάνω και κάνουμε όλοι. Κανείς δεν αμφιβάλει ότι έχουμε σαν λαός μειονεκτήματα αλλά μην θάβουμε μόνη μας τα πλεονεκτήματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν αμφιβάλει ότι έχουμε σαν λαός μειονεκτήματα αλλά μην θάβουμε μόνη μας τα πλεονεκτήματά μας.

Ρε συ Χρηστο και να εχουμε πλεονεκτηματα εχουν θαφτει κατω απο την σαπιλα... που ειναι σαν την αλγη ( ;) )... μεγαλωνει και μεγαλωνει και μεγαλωνει και μεγαλωνει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν εχω ζησει σε ξενη χωρα ουτε καν την εχω επισκευτει....Εγω οτι βλεπω μεταφερω.....Ισως το μοναδικο προτερημα που εχουμε σαν λαος ειναι η φιλοξενια και η πραγματικη αγαπη για τον συνανθρωπο βεβαια αυτο γινεται μονο προς τον ελληνα.....Και τωρα πια και αυτο σπανια το βλεπουμε και μονο σε χωρια....

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο η Ελλαδα δεν ειναι ενυδρειο.

Η σκουπα βυθου ειναι απαραιτητη, εχει μαζευτει πολυ σκουπιδι, τι να σου κανει η λιγη βιολογια που εχει μεινει ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...