Jump to content

βοηθεια ψωφησαν οι μονομαχοι μου


Recommended Posts

;) γεια σασ και απο μενα ημε ο γιωργοσ απο καβαλα και δεν ημε καθολου καλα πριν 5μερεσ αποφασισα να ασχοληθω με τα ψαρια πηγα λοιπον σε ενα μαγαζι και πηρα 2 μονομαχουσ [αρσενικο-θηλυκο] ενα ενυδριο 13 λιτρων και ενα εξωτερικο φιλτρο μαρκασ elite πριν παρω τα ψαρια διαβασα και ενημεροθικα απο το internet και απο το forum καποιεσ πληροφοριεσ .ετοιμασα το ενυδριο εβαλα νερο θερμοκρασιασ δωματιου εβαλα 30 aguavital conditioner kai 30 aguavital stress-protect τα οποια δεν ποληκαταλαβα τι ειναι εβαλ τα ψαρακια μεσα τα ταιζα καθε μερα.α να μην ξεχασω να σασ πω οτι το ενυδριο δεν το εστρωσα διαπιστωσα οτι το θηλυκο συνεχωσ ορμουσε το αρσενικο μεχρι που εχτεσ το βρικα ψοφιο .το εβγαλα μεσα απο την γυαλα αλλαξα το νερο ξαναεριξα τα φαρμακα που πριν προανεφερα και το αποτελεσμα ηταν το βραδυ να ψωφισει και το αλλο ψαρακι .οποιοσ γνωριζοι θελω να μου πει που εκανα λαθοσ γιατι αισθανομε οτι εγω εκανα κατι λαθοσ και ψωφισαν
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο λαθος που δεν το εσρτρωσες....Δευτερο λαθος που εριξες για δευτερη φορα τα αντιχλωρια,τριτο λαθος τα λιτρα...Υπαρχουν πολλα λαθη ακομα αλλα αυτα ειναι τα πιο βασικα

Link to comment
Share on other sites

Να μην αισθανεσαι ασχημα...δεν ειναι δικο σου το φταίξιμο..καταρχάς επρεπε να στρωθει το ενυδρειο οσο μικρο και να ειναι..τα ψάρια οσο και να σου φαινεται περιεργο δεν μπορεις να τα φιλοξενησεις σε κοινο ενυδρειο μονο κατω απο συνθηκες ζευγαρωματος και οχι για μεγαλο χρονικο διάστημα..Τι εξωτερικο φίλτρο ηταν αυτο που εβαλες σε 13 λιτρα ενυδρειο και τι υλικα ήταν μεσα στον καδο του....Καθε αρχη και δυσκολη και κανεις δε γεννηθηκε να τα ξερει όλα...

Link to comment
Share on other sites

αυριο που θα παω να παρω αλλα ψαρια τι ψαρια να παρω που να ειναι πιο ανθεκτικα απο του μονομαχουσ να τεριαζουν με αλλα ψαρια και να μπορουν να μπουν στο ενυδριο 13λιτρων που εχω θελω να εχουν εντωνα χρωματα ομωσ .

Link to comment
Share on other sites

Το να μην αιασθανεσαι ασχημα ειναι δυσκολο οταν χανεις ενα αγαπημενο ζωο.

Αλλα δεν φταις εσυ.

Σου ειπε κανεις τι επρεπε να κανεις και δεν το εκανες?

Θα επρεπε ο εμπορος σε ρωτησει αν ξερεις τι πρεπει να κανεις και να σου δωσει καποιες οδηγιες, αλλα τι ψαχνω τωρα.

Τεσπα, μη απογοητευεσαι, μπες στα βασικα αρθρα για αρχαριους και αρχισε να διαβαζεις τα "μυστικα" του χομπυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Στρωσε ηρεμα το φιλτρο του ενυδρειου και ξαναρχισε σωστα αυτη τη φορα.

Οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα στη καταλληλη κατηγορια του φορουμ και ολο και καποιος θα ξερει να σου λυσει την απορια σου.

ΥΓ Δεν επρεπε να σου δωσει να βαλεις 2 μονομαχους σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Κανονικα ουτε ενα δεν επρεπε, το μικρο ενυδρειο θελει περισσοτερη εμπειρια παρα το μεγαλο, για να μπορεις να κρατας σωστες και σταθερες τις συνθηκες του νερου που ειναι το πιο σημαντικο παραγμα στο χομπυ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αυριο που θα παω να παρω αλλα ψαρια τι ψαρια να παρω που να ειναι πιο ανθεκτικα απο του μονομαχουσ να τεριαζουν με αλλα ψαρια και να μπορουν να μπουν στο ενυδριο 13λιτρων που εχω θελω να εχουν εντωνα χρωματα ομωσ .

Μην βιάζεσαι να αγοράσεις αμέσως ψάρια κάνε λίγο υπομονή.

Να το συζητήσουμε αύριο χαλαρά .

Προκαταβολικά σου λέω ότι με το ζόρι χωρά στο ενυδρείο σου ένας και μόνο μονομάχος και κανένα άλλο ψάρι.

Αν δεν θέλεις ψάρια μετά η μοναδική λύση είναι η γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...