Jump to content

αραγωνιτης


Recommended Posts

βρηκα αραγωνιτη που εχει νερο μεσα η σακουλα (41ευρω τα 9 κιλα)

και βρηκα χωρις νερο της red sea αραγωνιτης carib sea (30ευρω τα 13κιλα)

πιο να προτιμιησω?

το ενυδρειο ειναι το rio125 και θα γινει fish only.

θα δουλεψει με ενα εξωτερικο φιλτρο eheim ecco pro 2032 (για 130 λιτρα) ως βιολογικο , το εσωτερικο του ως χημικο και 2 κυκλοφοριτες koralia1 της hydor

Link to comment
Share on other sites

δαγκωτο τον νεκρο αραγωνιτη...

Link to comment
Share on other sites

θα μου φτασουν τα 13κιλα για το ριο125;

επισης ειδα για ΖΒ ειναι γυρω στα 15ευρω το κιλο

με 13 κιλα νεκρο αραγωνιτη , και το eheim ecco pro 2032 για βιολογικο φιλτρο χρειαζομαι 12 κιλα ΖΒ δηλαδή 180 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υποδείξω κάτι στον kostasbaf λαμβάνοντας σαν δεδομένο ότι αυτός βαδίζει σωστά και ξέρει τι μπορεί να κάνει στο ενυδρείο του των 120 λίτρων να πω για αυτούς που διαβάζουν το φόρουμ και ψάχνονται για να κάνουν ένα καθαρά FO ενυδρείο, ότι τα 120 λίτρα είναι πολύ λίγα για αυτή την κατηγορία των ενυδρείων (τα FO δηλαδή).

Το γράφω αυτό εκμεταλλευόμενος το ποστ του Κώστα γιατί τώρα τελευταία όλο και πιο συχνά διαβάζω την πρόθεση πολλών να κάνουν FO με ενυδρεία ακόμα και λιγότερα από 120 λίτρα. Κατά τη γνώμη μου για ένα FO ενυδρείο θέλεις 300 λίτρα τουλάχιστον.

Κώστα σχετικά με το ερώτημα σου εγώ θα έβαζα ζωντανό αραγωνήτη (αυτόν με το νερό) ειδικά αν ήταν της Carib Sea. Τα 9 κιλά θα σε φτάσουν να καλύψεις τον πάτο στο 120άρι.

Link to comment
Share on other sites

nick κανω fish only οχι για να βαλω μεγαλα ψαρια αλλα επειδη τωρα ξεκινω το θαλασσινο και ειναι πιο ευκολο το FO. σκεφτομαι να βαλω clown, damsel, gobby , mandarin κτλ.

επισης ηθελα να ξαναρωτησω το εξης: με 13 κιλα νεκρο αραγωνιτη , και το eheim ecco pro 2032 για βιολογικο φιλτρο χρειαζομαι 12 κιλα ΖΒ δηλαδή 180 ευρω; (rio125)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάλε 12 κιλά και βλέπεις, ίσως χρειαστείς 4-5 ακόμα. Αλλά μπορεί και όχι.

Πρόσεξε την κοκομετρία του αραγωνήτη μην είναι πολύ ψιλός γιατί πιθανόν να σου αιωρείται με την κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάλε 12 κιλά και βλέπεις, ίσως χρειαστείς 4-5 ακόμα. Αλλά μπορεί και όχι.

Πρόσεξε την κοκομετρία του αραγωνήτη μην είναι πολύ ψιλός γιατί πιθανόν να σου αιωρείται με την κυκλοφορία.

και τα 12 κιλα ζωντανός ή μπορώ μισο ζωντανο μισό νεκρό?

ενημερωτικά το ενυδρειο θα κουραρεται ολο το καλοκαιρι και απο σεπτεβρη ψαρακια οποτε εχω χρονο να ζωντανεψω βραχο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και μισό-μισο αλλά δεν θα σου κοστίσει παραπάνω χρήματα έτσι; εφόσον θα αγοράσεις δύο συσκευασίες. Εγώ σου πρότεινα πάντως να πάρεις το 9κιλο με το ζωντανό αραγωνήτη. θα πρέπει να σε φτάσει.

Ο βράχος θα πρέπει να είναι ζωντανός εξ αρχής. Κουράρισμα θα κάνεις στο ενυδρείο κι όχι ζωντάνεμα βράχου.

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τον βραχο θα πρεπει να ειναι ολος ζωντανος. δεν μπορω να βαλω μισο ζωντανο μισο νεκρο για λιγοτερο κοστος? 180 ευρωπουλα δεν ειναι λιγα μονο για βραχο

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τον βραχο θα πρεπει να ειναι ολος ζωντανος. δεν μπορω να βαλω μισο ζωντανο μισο νεκρο για λιγοτερο κοστος? 180 ευρωπουλα δεν ειναι λιγα μονο για βραχο

Μπορείς να βάλεις μισό ζωντανό και μισό νεκρό, αφού έχεις σκοπό να το λειτουργήσεις από Σεπτέμβριο.

Το σίγουρο είναι ότι ο νεκρός μέχρι τότες δεν θα έχει αναπτύξει πλήρη βιολογία και γι’ αυτό να είσαι προσεκτικός στην ιχθυοφόρτιση του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...