Jump to content

Recommended Posts

γεια σας και παλι. ενας δισκος μου εχει καποιο προβλημα.εχει 3βδομαδες περιπου που δεν τρωει, καθετε συνεχεια σε μια γωνια. και χτες ειδα οτι εχει κοκκινησει πανω απο το στωμα του και εχει βγαλει και ενα σπυρακι στο κεφαλι του πανω και πισω απο το ματι του.και παρατηρησα οτι στον ( κωλο του ) :rolleyes: σορι κιολας εχει πριστει.

οι μετρησεις μου.

240λ

ph 6

kh 3

gh 3

νερο απο α/ο με ιχνοστιχια αλλαγες καθε εβδομαδα 60λ θερμοκρασια 31

κατοικουν 5 δισκοι.

αν μπορει καποιος να βοηθησει :)

post-9156-1243502466_thumb.jpg

post-9156-1243502479_thumb.jpg

post-9156-1243502501_thumb.jpg

post-9156-1243502517_thumb.jpg

post-9156-1243502532_thumb.jpg

post-9156-1243502543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τί δίνεις στα ψάρια σου να φάνε? Πόσο καιρό έχεις αυτό το ψάρι? Πότε πρόσθεσες τελευταία φορά ψάρι στο ενυδρείο σου, ή έκανες την οποιαδήποτε αλλαγή (πχ προσθήκη διακοσμητικού)? ΕΚΤΟΖΟΝ έχεις χρησιμοποιήσει καθόλου???

Link to comment
Share on other sites

Τί δίνεις στα ψάρια σου να φάνε? Πόσο καιρό έχεις αυτό το ψάρι? Πότε πρόσθεσες τελευταία φορά ψάρι στο ενυδρείο σου, ή έκανες την οποιαδήποτε αλλαγή (πχ προσθήκη διακοσμητικού)? ΕΚΤΟΖΟΝ έχεις χρησιμοποιήσει καθόλου???

για τροφη εχω 5 διαφορετικες καθε μερα και απο αλλη. + σκουλικι 1 φορα την εβδομαδα. μαρκες δεν θυμαμε.το συγκεκριμενο ψαρι το εχω 3-4 μηνες μπηκε τελευτεο μαζι με αλλα 2 και απο τοτε τιποτα αλλο δεν εχει αλλαξει στο ενυδρειο. ektozon εβαλα 2 φορες μια αρχες του μηνα και μια πριν 4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=201391

Μία απο τα ίδια θα σου έλεγα .

Και τα αλλα ψάρια ειναι ετσι αδύνατα ;

Πάντως απο διατροφή κατι δεν πάει καλα , ίσως στη ποσότητα .

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=201391

Μία απο τα ίδια θα σου έλεγα .

Και τα αλλα ψάρια ειναι ετσι αδύνατα ;

Πάντως απο διατροφή κατι δεν πάει καλα , ίσως στη ποσότητα .

ολα τα αλλα ψαρια ειναι οκ. μονο αυτο εχει προβλημα και σημερα παρατηρησα οτι το σπιρακι που ειχε και ηταν μεγαλο εφυγε και εβγαλε αλλο λιγο ποιο διπλα .αρχισε να κολυμπαει λιγο δεν καθετε στην γωνια του.μηπως παιζει ρολο οτι ειναι στο συνολο 5 οι δισκοι και αυτος δεν εχει ζευγαρι? λεω μηπος

Link to comment
Share on other sites

καμμια σχεση.τον κυνηγανε οι υπολοιποι μηπως?αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο και ποια?παρατηρησες τα κοπρανα του?τι χρωμα εχουν?

Έγινε επεξεργασία - zapetros
Link to comment
Share on other sites

καμμια σχεση.τον κυνηγανε οι υπολοιποι μηπως?αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο και ποια?παρατηρησες τα κοπρανα του?τι χρωμα εχουν?

δεν τον κυνηγανε καθολου.εχω αλλους 4 δισκους οι οποιοι ειναι ολοι οκ.τωρα τα κοπρανα του δεν μπορεσα να τα δω .

Link to comment
Share on other sites

Νερο απο Α.Ο. και μονο ιχνοστοιχεια πως γινεται να εχεις ΡΗ 6, ΚΗ 3 και GH 3 ; Καραντινα εχεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Νερο απο Α.Ο. και μονο ιχνοστοιχεια πως γινεται να εχεις ΡΗ 6, ΚΗ 3 και GH 3 ; Καραντινα εχεις; :)

γιατι ποσο επρεπε να εχω? καραντηνα δεν εχω. εκανα χτες μπανιο με τρεμαζολ σημερα θα δω τι γινετε και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.σημερα το ειδα λιγο καλυτερα το ψαρακι. κολυμπουσε δεν καθοταν σε μια γωνια.παρολα αυτα δεν ειναι 100% οκ. να το ξανακανω μπανειο με τρεμαζολ?

Link to comment
Share on other sites

γιατι ποσο επρεπε να εχω? καραντηνα δεν εχω. εκανα χτες μπανιο με τρεμαζολ σημερα θα δω τι γινετε και θα σας πω.

Ολα μηδεν υποθετω. Εχεις την αποψη οτι μονο με ιχνοστοιχεια ανεβαινει τοσο πολυ; :) Μηπως βαζεις κατι αλλο; Για γραψε λεπτομερειες. Εχω την αποψη αν και οι φωτογραφιες δεν ειναι καθολου καλες για να βγει συμπερασμα, οτι η θεραπεια που κανεις δεν ειναι η καταλληλη. Καμμια καλυτερη μπορεις να βγαλεις; Χωρις καραντινα ομως ........που πας με δισκους; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ολα μηδεν υποθετω. Εχεις την αποψη οτι μονο με ιχνοστοιχεια ανεβαινει τοσο πολυ; :) Μηπως βαζεις κατι αλλο; Για γραψε λεπτομερειες. Εχω την αποψη αν και οι φωτογραφιες δεν ειναι καθολου καλες για να βγει συμπερασμα, οτι η θεραπεια που κανεις δεν ειναι η καταλληλη. Καμμια καλυτερη μπορεις να βγαλεις; Χωρις καραντινα ομως ........που πας με δισκους; :rolleyes:

[/quot

η α/ο βγαζει νερο με ph 5.8 kh 1 gh 1 η μετρησεις που εκανα χτες ηταν ph 6 kh2 gh3 τωρα για την θεραπεια

σημερα μετα απο 2 φορα τρεμαζολ ειδα οτι το ψαρι εχει ζωντανεψει του εφυγαν τα σπυρακια και τρωει.θα δω τι θα γινει και τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

Η Α.Ο πρεπει να βγαζει ΚΗ 0, GH 0, TDS 0,01 (εφ'οσον ειναι καινουργια) και ΡΗ δεν μετρας γιατι ειναι πλασματικο. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι απαραιτητα εχεις προβλημα, αλλα την μεμβρανη την αλλαζεις οταν δεις ανοδο στο TDS. Οπως σου ειπα οι φωτο δεν ηταν διαφωτιστηκες. Υπαρχουν περιπτωσεις που οι δισκοι βγαζουν στο σωμα τους κατι σαν "σπυρακι" το οποιο συνηθως φευγει μετα απο 2-4 μερες χωρις να κανεις καμμια θεραπεια. Τωρα για την περιπτωση σου αν ηταν αυτο η κατι αλλο δεν μπορω να πω με σιγουρια. Η ουσια βεβαια ειναι οτι βλεπεις βελτιωση.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...