Jump to content

Ημερολογιο Ενυδρειου


Recommended Posts

Αλήθεια κρατάτε σημειώσεις?

Ψάχνω κατι πιο οργανωμένο, υπάρχει?

Εχω γεμίσει 2 τετράδια μέχρι τώρα... μήπως υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή κάτι αντίστοιχο?

Κάποιο application?

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω γεμίσει 2 τετράδια μέχρι τώρα...

Δοκίμασε να γράφεις πάνω από μία λέξη σε κάθε σελίδα :)

Κάποτε κράταγα φύλλο Excel, αλλά πλέον δεν...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να γράφεις πάνω από μία λέξη σε κάθε σελίδα :rolleyes:

Ρε αντε και "μπιπ" ! χαμενε! :)

Σοβαρα τωρα βρηκα ενα application αλλα ειναι για Reef... αλατοτητες και τα σχετικα...

κατι για εμας τους "γλυκους"?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα κραταγα στο Excel αλλα εκαν μια μακακια κ τα εχασα κ επειδη λαθη στον υπολογιστη ευκολα γινονται,

εχω ενα ημερολογιο βιβλιο κ γραφω στην αναλογη ημερομηνια τι εργασιες κανω στο ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βρηκα...

..δεν παιζει κατι αλλο ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βρηκα...

..δεν παιζει κατι αλλο ε? :)

Δεν μας *μπιπ* ρε Νταλάρα πρωί πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας *μπιπ* ρε Νταλάρα πρωί πρωί...

:):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια κρατάτε σημειώσεις?

Όχι γιατί δεν έχει νόημα.

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το ενυδρείο σταθεροποιείτε τόσο πολλή που δεν αλλάζει τίποτα οπότε δεν έχει νόημα να κρατάμε σημειώσεις.

Εξαίρεση όταν κάνω πειράματα για να δημιουργήσω τα τερατουργήματα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί δεν έχει νόημα.

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το ενυδρείο σταθεροποιείτε τόσο πολλή που δεν αλλάζει τίποτα οπότε δεν έχει νόημα να κρατάμε σημειώσεις.

Εξαίρεση όταν κάνω πειράματα για να δημιουργήσω τα τερατουργήματα μου :)

Για να σοβαρευτούμε (εγώ δηλαδή), θα πω πως ούτε εγώ κρατάω αρχείο με διαδικασίες και μετρήσεις και μάλιστα μπορώ να πω πως έχω να κάνω μετρήσεις πολλούς μήνες. Αν δεν κάνω λάθος, πέρσυ ήταν η τελευταία φορά εκτός βέβαια από το 75L ενυδρείο μου, το οποίο είναι εν μέρη πειραματικό οπότε το παρακολουθώ και το μετράω σχεδόν μηνιαίως!

Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία, θεωρώ πως οι μετρήσεις ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται σε νέα ενυδρεία και μάλιστα μόνο με καλά και αξιόπιστα τεστάκια. Από κει και πέρα, κι εφόσον λειτουργήσει σωστά το ενυδρείο, πιστεύω πως και τα στικς τεστάκια κάνουν μία χαρά δουλειά, απλά για την παρακολούθηση του συστήματος, όσον αφορά τις επικίνδυνες τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω ημερολόγιο εννοώ τα πάντα, απο μετρήσεις νερού μέχρι συμπεριφορές φυτών-ψαριών τα πάντα... :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω ημερολόγιο εννοώ τα πάντα, απο μετρήσεις νερού μέχρι συμπεριφορές φυτών-ψαριών τα πάντα... :)

Μπααααα….

Τριαντάφυλλε αν κρατούσα ημερολόγιο θα ήταν κάπως έτσι ανεξαρτήτως τα χρονικά διαστήματα (εβδομάδα ή μήνας).

Ph6,6

Kh2

Gh4

Ψάρι κολιμπα, χουκ!

Κτλ

Και την άλλη εβδομάδα/ μήνα

Πάλι τα ίδια, και τα ίδια, και τα ίδια, και τα ίδια, ….

Εξαίρεση είπα αποτελούν τα πειράματα και τα νεοστημένα ενυδρεία.

Ά… το μόνο ημερολόγιο που κρατάω είναι το φωτογραφικό όπου αχώ αυτήν την στιγμή μερικές εκατοντάδες φωτογραφίες αφού της επέλεξα από της χιλιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα μικρό μπλε τετραδιάκι όπου γράφω τις μετρήσεις από τα τεστ που κάνω (όταν βέβαια θυμηθώ να κάνω :rolleyes: ) και την ημερομηνία από τις ρουτίνες που ακολουθώ καθώς και ποιες είναι αυτές...

Για παράδειγμα: Παρασκευή 29.05.09:

αλλαγή νερού

καθαρισμός τζαμιών από άλγη

καθαρισμός φίλτρου

αλλαγή υαλοβάμβακα

καινούριο μείγμα C02

κλάδεμα φυτών

κ.τ.λ. κ.τ.λ......

Αυτό το θεωρώ ιδιαίτερα χρήσιμο διότι μπορώ ανά πάσα στιγμή να ξέρω πότε έκανα τι.... π.χ. θέλω να δω πότε έκανα τελευταία φορά αλλαγή νερού διότι τις αμέλησα λίγο τελευταία... ανοίγω το τετράδιο και τελείωσε...

Ακόμα και να μη σου χρειαστούν αυτά που έγραψες δεν έγινε και τίποτα... Εγώ έχω ένα 20φυλλο και ακόμα να τελειώσει..., εξάλλου μία παράγραφο τη φορά γράφω... :)

* Ααααααα, επίσης ξέχασα να αναφέρω πως εκεί γράφω και οτιδήποτε έκτακτο. Για παράδειγμα γράφω ότι στις τάδε του μήνα ξεκίνησα emersed καλλιέργεια του τάδε φυτού. Μ' αυτό τον τρόπο μπορώ ανά πάσα στιγμή να παρακολουθώ πόση ανάπτυξη έχει το φυτό... Ή γράφω ότι στις τάδε του τάδε μήνα πήρα αυτά τα ψαράκια. Έτσι μπορώ να ξέρω πόσο καιρό τα έχω...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...