Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ


20VT

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από 14 μήνες λειτουργίας, πολλές προσπάθειες και πολλά λάθη, παρουσιάζω και εγώ το εγχείρημα μου στα αλάτια.

Πρόκειται, όπως είχα αναφέρει και στις αρχές, για ένα Juwel Lido 120.

Όλα τα υπόλοιπα όπως βάση, φωτιστικό, Sump, υπερχείλιση - συγκοινωνούντα, φλοτέρ - πλήρωση, κ.ά. είναι DIY.

Η βιολογία στηρίζεται σε 13 κιλά βράχο και αραγωνίτη (5-8 εκ.)

Το sump 50 λίτρων βρίσκεται στο πίσω μέρος του ενυδρείου και φιλοξενεί το skimmer (H&S 110-F2000), χημικά, ένα χώρο φωτιζόμενο με saeto, και την αντλία επιστροφής (EHEIM 1000L).

Την κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο έχουν αναλάβει δύο Coralia 1, ένας μικρός κυκλοφοριτής πίσω από τα βράχια και η αντλία επιστροφής .

Έχει κατασκευαστεί υπερχείλιση μέσα στο ενυδρείο. Μέσα εκεί φιλοξενείται ο αγωγός για τα συγκοινωνούντα δοχεία (ενυδρείο – sump), ο οποίος έγινε από διαφανές Plexiglas για να φαίνεται αν υπάρχει αέρας.

Το φωτιστικό έχει αλλαχτεί με ένα μεγαλύτερο DIY από μαύρο Plexiglas, με 4 λάμπες Juwel 18W (3 άσπρες και 1 μπλε).

Για την ψύξη υπάρχουν 2 ανεμιστήρες, (ένας στο ενυδρείο και ένας στο sump) οι οποίοι ενεργοποιούνται από έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη Eliwel.

Για την εξάτμιση υπάρχει DIY φλοτέρ με φωτοκύτταρο που ενεργοποιεί μια αντλία που βρίσκεται μέσα σε ένα μικρό ενυδρείο 40 λίτρων μέσα στη βάση το οποίο γεμίζει με νερό από RO + DI. Εκεί προετοιμάζεται και το νερό για τις αλλαγές.

Η βάση φτιάχτηκε τώρα τελευταία και είναι μεγαλύτερη για να χωράει όλα τα απαραίτητα και ίσως ίσως αργότερα ένα μεγαλύτερο reef.

Από ψαράκια υπάρχουν 1 clown, 1 blue tang, 1 picasso και μερικά σαλιγκάρια.

Τώρα τελευταία επιστρατεύτηκαν 1 κάβουρας mithrax, 2 ερημίτες red leg και 1 foxface για την άλγη (η άτιμη με έχει κουράσει).

Από κοράλλια λίγα πράγματα ακόμη…

Και μερικές φωτογραφίες:

Γενική

post-2319-1243510170_thumb.jpg post-2319-1243512271_thumb.jpg

Το φωτιστικό

post-2319-1243510215_thumb.jpg

Ο αγωγός για τα συγκοινωνούντα δοχεία

post-2319-1243510264_thumb.jpg post-2319-1243510291_thumb.jpg

Οι ανεμιστήρες

post-2319-1243510341_thumb.jpg

Το φλοτέρ και το φωτοκύτταρο

post-2319-1243510398_thumb.jpg post-2319-1243510430_thumb.jpg

Το φωτιστικό του sump με τη βάση του και τη βάση του ανεμιστήρα

post-2319-1243510487_thumb.jpg post-2319-1243510517_thumb.jpg

Η βάση και ο πίνακας ελέγχου

post-2319-1243510564_thumb.jpg post-2319-1243510587_thumb.jpg

Και άλλες

post-2319-1243510636_thumb.jpg post-2319-1243510665_thumb.jpg post-2319-1243510690_thumb.jpg post-2319-1243510715_thumb.jpg post-2319-1243510753_thumb.jpg post-2319-1243510778_thumb.jpg post-2319-1243510802_thumb.jpg

Από μετρήσεις:

Αλατότητα: 1024-5

kH: 8-10

pH: 8+

Αμμωνία: 0

Νιτρικά: κάτι ψιλά (0.05 & 10) (##@@Άλγη@@##)

Ca & Mg Δεν έχω μετρήσει – συμπληρώσει ακόμα. (Κάνω καλά?)

Οι φωτογραφίες έγιναν μικρές για να χωράνε.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Περιμένω τις εντυπώσεις και τις παρατηρήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου!!

Για την αντιμετώπιση της άλγης φρόντισε να ξεπλένεις τακτικά τα υλικά του χημικού φίλτρου ώστε να δουλεύουν σωστά και να μην ξεχνάς τις τακτικές αλλαγές νερού.

Επίσης να σου επισημάνω ότι ο picasso, κάποια στιγμή θα μεγαλώσει.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κ μελετημενη δουλεια, μπραβο, δωσε περισσοτερες πηροφοριες για την υπερχειλιση κ το sump κ θα ηθελα να δω τις φωτο λιγο μεγαλυτερες :)

ΥΓ. απο την στιγμη που υπαρχουν κοραλια στο ενυδρειο εχεις κ καταναλωση ca & mg πρεπει να κανεις μετρησεις.

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Πολλυ ωραιο το ενυδρειο σου.Κανε μετρησεις και για ασβεστιο και για μαγνησιο.Με κοραλλια και ψαρια ειναι καλο να ειναι στα σωστα επιπεδα.Να σαι καλα και να μας ενημερωνεις για την πορεια του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Πολύ προσεγμένη και μελετημένη δουλειά. Μπράβο σου και να το χαίρεσαι! :rolleyes:

Θα ήθελα και γώ μεγαλύτερες τις φωτογραφίες αλλά και περισσότερες λεπτομέρειες για τις κατασκευές σου, όπως π.χ., το πίνακα ελέγχου.

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται πιάνουν τα χέρια σου στα ηλεκτρολογικά και τις ιδιοκατασκευές !!!

Να σε ρωτήσω επομένως γιατί δεν έβαλες 4Τ5 των 24 watt αντί των 4Τ8 των 18 watt που έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σας ευχαριστώ

Πρέπει από ότι λέτε να ξεκινήσω μετρήσεις για Ca &Mg.

Βέβαια τα κοράλλια που έχω είναι λίγα και χαμηλών απαιτήσεων.

Φοβάμαι να επιβαρύνω το σύστημα με χημικά πρόσθετα τουλάχιστον μέχρι να απαλλαγώ από την άλγη. Μόλις τελείωσα τη θεραπεία από κυανοβακτηρίδιο.

Για τις φωτογραφίες θα ξεκινήσω να τις ξαναποστάρω λίγες λίγες.

δωσε περισσοτερες πηροφοριες για την υπερχειλιση κ το sump κ θα ηθελα να δω τις φωτο λιγο μεγαλυτερες

Η υπερχείλιση αφορά έναν πύργο στην γωνία, όπως κάνουν συνήθως όσοι έχουν τρύπα στο κάτω μέρος. Εγώ απλά επειδή έχω το sump πίσω, έβαλα έναν αγωγό, όπως εξηγώ παραπάνω, ο οποίος φτάνει μέχρι τον πάτο του πύργου.

Το sump έχει διαστάσεις 59*18*57 ύψος είναι κατασκευασμένο από γυαλί 3 χιλ. και χωρίζεται σε 3 διαμερίσματα. Στο πρώτο είναι ο αγωγός και το skimmer, το δεύτερο είναι το refugium και στο τρίτο χημικά και αντλία επιστροφής. Είναι από τις πρώτες μου κατασκευές και είναι πολύ απλό. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα νέο λίγο μεγαλύτερο από Plexiglas. Καμιά ιδέα για διάταξη?

Θα ήθελα και γώ μεγαλύτερες τις φωτογραφίες αλλά και περισσότερες λεπτομέρειες για τις κατασκευές σου, όπως π.χ., το πίνακα ελέγχου.

Ο πίνακας ελέγχου είναι ένα ολόκληρο ράφι πίσω από αυτό που βλέπεις με 14 πρίζες. Ο κάθε διακόπτης δίνει ρεύμα σε μια πρίζα. Έτσι μπορώ χωρίς να ψάχνω καλώδια και να βγάζω φις π.χ. να κλείνω το skimmer για να το καθαρίσω, να κλείνω τις αντλίες και το φλοτέρ στις αλλαγές νερού, να σβήνω τους ανεμιστήρες όταν ταΐζω flakes, κ.α.

(Για οποιαδήποτε άλλη κατασκευή θέλετε λεπτομέρειες ή βοήθεια είμαι εδώ.)

Να σε ρωτήσω επομένως γιατί δεν έβαλες 4Τ5 των 24 watt αντί των 4Τ8 των 18 watt που έβαλες;

Δικό μου το λάθος, οι λάμπες είναι 4* Τ5 - 24W. Η βάση είναι για 6 λάμπες. Οπότε μπορώ να προσθέσω άλλες 2 αργότερα.

post-2319-1243584006_thumb.jpg post-2319-1243584146_thumb.jpg post-2319-1243584309_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

...

Ο πίνακας ελέγχου είναι ένα ολόκληρο ράφι πίσω από αυτό που βλέπεις με 14 πρίζες. Ο κάθε διακόπτης δίνει ρεύμα σε μια πρίζα. Έτσι μπορώ χωρίς να ψάχνω καλώδια και να βγάζω φις π.χ. να κλείνω το skimmer για να το καθαρίσω, να κλείνω τις αντλίες και το φλοτέρ στις αλλαγές νερού, να σβήνω τους ανεμιστήρες όταν ταΐζω flakes, κ.α.

...

Βρε Βασίλη, όλα καλά και ωραία και πολύ καλή η σκέψη σου για τους διακόπτες, ώστε να αποφεύγεις τα βάλε-βγάλε, είσαι όμως σίγουρος ότι οι διακόπτες αυτοί που χρησιμοποίησες έχουν προδιαγραφές για τα 220V και τα φορτία των πριζών? Γιατί δε χρησιμοποίησες διακόπτες ηλεκτρολογικού πίνακα (έστω και β' κατηγορίας)? 'Εχεις διασφαλίσει τη μόνωση της κατασκευής από την υγρασία? Θα μας δείξεις (αν γίνετε) και πίσω από το πάνελ με τους διακόπτες ελέγχου?

Το πλέξιγκλας το δουλεύεις-επεξεργάζεσαι μόνος σου? Πώς το κολλάς?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βασίλη, όλα καλά και ωραία και πολύ καλή η σκέψη σου για τους διακόπτες, ώστε να αποφεύγεις τα βάλε-βγάλε, είσαι όμως σίγουρος ότι οι διακόπτες αυτοί που χρησιμοποίησες έχουν προδιαγραφές για τα 220V και τα φορτία των πριζών? Γιατί δε χρησιμοποίησες διακόπτες ηλεκτρολογικού πίνακα (έστω και β' κατηγορίας)? 'Εχεις διασφαλίσει τη μόνωση της κατασκευής από την υγρασία? Θα μας δείξεις (αν γίνετε) και πίσω από το πάνελ με τους διακόπτες ελέγχου?
Link to comment
Share on other sites

Βρε Βασίλη, όλα καλά και ωραία και πολύ καλή η σκέψη σου για τους διακόπτες, ώστε να αποφεύγεις τα βάλε-βγάλε, είσαι όμως σίγουρος ότι οι διακόπτες αυτοί που χρησιμοποίησες έχουν προδιαγραφές για τα 220V και τα φορτία των πριζών? Γιατί δε χρησιμοποίησες διακόπτες ηλεκτρολογικού πίνακα (έστω και β' κατηγορίας)? 'Εχεις διασφαλίσει τη μόνωση της κατασκευής από την υγρασία? Θα μας δείξεις (αν γίνετε) και πίσω από το πάνελ με τους διακόπτες ελέγχου?

Τους διακόπτες

post-2319-1243591936_thumb.jpg

τους έχω 6 μήνες στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα, και φυσικά έχω διασφαλίσει τη μόνωση τους.

Φωτό πίσω από το πάνελ δυστυχώς δεν έχω. Μόλις μπορέσω θα βγάλω και θα ποστάρω.

Το plexiglas το παίρνω έτοιμο κομμένο στις διαστάσεις και το κολλάω με χλωροφόρμιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Τους διακόπτες

post-2319-1243591936_thumb.jpg

τους έχω 6 μήνες στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα, και φυσικά έχω διασφαλίσει τη μόνωση τους.

Φωτό πίσω από το πάνελ δυστυχώς δεν έχω. Μόλις μπορέσω θα βγάλω και θα ποστάρω.

Το plexiglas το παίρνω έτοιμο κομμένο στις διαστάσεις και το κολλάω με χλωροφόρμιο.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ! :)

5A@250V-->δλδ περίπου 1250W max?

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Το plexiglas το παίρνω έτοιμο κομμένο στις διαστάσεις και το κολλάω με χλωροφόρμιο.

Προσοχη γιατι ειναι εξαιρετικα καρκινογονο.Ειδικα αν εχει περασεις καποιος καιρος απο την ημ/νια παραγωγης του.Να εισαι εκτος σπιτιου οταν κανεις τα κολληματα.

Το ενυδρειο σου ειναι η χαρα της πατεντας.Φαινεται οτι πιανουν τα χερια σου. :) .

Για την υπερχειλιση,αν χεμιζει γρηγορα με αερα (3-4 μερες) μπορεις να συνδεσεις μια μικρη περισταλτικη αντλια η ο οποια θα σου τραβαει (μεσω χρονοδιακοπτη) τον αερα π.χ. 1 φορα την ημερα για 2-3 λεπτα.Εχε το στο νου σου γιατι εγω κοντεψα να την παθω.Η δικια μου ηθελε να βγαζω τον αερα 1 φορα την εβδομαδα,αλλα μια φορα σε 2-3 μερες γεμισε,σταματησε να δουλευει και στο παρα5 προλαβα να μην τρεξουν τα νερα εξω απο το ενυδρειο.

Αν θελεις πες μας καποιες λεπτομεριες για την DIY αναπληρωση με το φωτοκυταρο.Με ενδιαφερει σαν κατασκευη.

Και παλι συγχαριτηρια για την ολη κατασκευη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη γιατι ειναι εξαιρετικα καρκινογονο.Ειδικα αν εχει περασεις καποιος καιρος απο την ημ/νια παραγωγης του.Να εισαι εκτος σπιτιου οταν κανεις τα κολληματα.

Το ενυδρειο σου ειναι η χαρα της πατεντας.Φαινεται οτι πιανουν τα χερια σου. thumbup.gif .

Για την υπερχειλιση,αν χεμιζει γρηγορα με αερα (3-4 μερες) μπορεις να συνδεσεις μια μικρη περισταλτικη αντλια η ο οποια θα σου τραβαει (μεσω χρονοδιακοπτη) τον αερα π.χ. 1 φορα την ημερα για 2-3 λεπτα.Εχε το στο νου σου γιατι εγω κοντεψα να την παθω.Η δικια μου ηθελε να βγαζω τον αερα 1 φορα την εβδομαδα,αλλα μια φορα σε 2-3 μερες γεμισε,σταματησε να δουλευει και στο παρα5 προλαβα να μην τρεξουν τα νερα εξω απο το ενυδρειο.

Αν θελεις πες μας καποιες λεπτομεριες για την DIY αναπληρωση με το φωτοκυταρο.Με ενδιαφερει σαν κατασκευη.

Σωστή η παρατήρηση. :)

Γενικά ότι έχει να κάνει με κατασκευές και χημικά καλό είναι να γνωρίζουμε όσα περισσότερα μπορούμε (Safety Data Sheets) και να παίρνουμε τις απαραίτητες προφυλάξεις.

Για την υπερχείλιση πέζουν ρόλο οι διαστάσεις. Η δικιά μου θέλει άδειασμα κάθε 10 μέρες. Την αδειάζω με τη βοήθεια του skimmer κάθε βδομάδα για σιγουριά.

Η αυτόματη αναπλήρωση περιλαμβάνει 1 μηχανικό φλοτέρ, 1 φωτοκύτταρο με ανακλαστήρα και μία αντλία μέσα σε δοχείο με νερό. Το φ/κ πρέπει να είναι 220V και μικρού βεληνεκούς.

Η «ουρά» του φλοτέρ παρεμβαίνει ανάμεσα σε φ/κ και ανακλαστήρα. Όταν η στάθμη του νερού στο ενυδρείο πέσει το φ/κ ενεργοποιεί την αντλία μέχρι το φλοτέρ να επιστρέψει στη θέση του. Καλό είναι να χρησιμοποιείται ένας χρονοδιακόπτης στο φ/κ και να το ενεργοποιεί 1-2 φορές την ημέρα, έτσι ώστε οι αναταράξεις της επιφάνειας του νερού να μην τρελάνουν φ/κ και αντλία.

post-2319-1243601258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε τι εξυπηρετει το φ/κ?Θα μπορουσε να μπει π.χ. ενα φλοτερ με μαγνητικο διακοπτη.Αν γεμισει αλατα το φ/κ απο πιτσιλιες νερου τι συμβαινει?Σε ρωταω γιατι προσπαθω να καταλαβω τη φιλοσοφια της κατασκευης σου,μιας και δεν ετυχε να την δω ποτε καπου αλλου και μου κινησε την περιεργεια :) .

Link to comment
Share on other sites

Σε τι εξυπηρετει το φ/κ?Θα μπορουσε να μπει π.χ. ενα φλοτερ με μαγνητικο διακοπτη.Αν γεμισει αλατα το φ/κ απο πιτσιλιες νερου τι συμβαινει?Σε ρωταω γιατι προσπαθω να καταλαβω τη φιλοσοφια της κατασκευης σου,μιας και δεν ετυχε να την δω ποτε καπου αλλου και μου κινησε την περιεργεια

Τα περισσότερα φλοτέρ έχουν ηλεκτρικές επαφές οι οποίες κρίνονται ύποπτες για δυσλειτουργείες μετά από ένα χρονικό διάστημα.

Εγώ δεν αντέγραψα κάποια κατασκευή, απλά έφτιαξα ένα φλοτέρ που να βασίζεται στην κίνηση, το οποίο δουλεύει μια χαρά ένα χρόνο. Τώρα από πιτσιλιές δεν νομίζω γιατί είναι έξω από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοτυπο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κουκλί!!!

Κουκλί!!!

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...