Jump to content

το ΠΡΙΝ, το ΜΕΤΑ!!


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι

είμαι πολύ χαρούμενη γιατί από την παρασκευή το ενυδρείο μου υποδέχτηκε

επιτέλους τα πρώτα ψαράκια ;):thumbup: έπεται και συνέχεια

5 Cardinal Tetra, 2 σκαλαράκια και 2 γατόψαρα :thumbup:

μπορείτε να δείτε το ενυδρείο μου πριν και μετά :thumbup:

post-666-1144049401_thumb.jpg και post-666-1144049381_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rena
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά πλέον φαίνεται.

Μπράβο παιδιά για το όμορφο αποτέλεσμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

;)

Καλημέρα,

είμαι και εγω αρχάριος και ήθελα να σε συγχαρώ για την επιλογη σου να ξεκινήσεις το σπορ που λέγετε ενυδρείο. Θα ήθελα να σου πω όμως πως δυστυχώς η επιλογή που έκανες στα ψάρια είναι λίγο ασταθής και αυτό διότι όταν μεγαλώσουν τα σκαλάρια σου πιθανών να αρχίσεις να ψάχνεις που πήγαν οι καρδινάλιοι. Βέβαια όπως προείπα είμαι και εγω αρχάριος γιαυτό καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και τους παλαιότερους.

Με εκτίμηση

Χρήστος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα cardinal μπούν πρίν από τα σκαλάρια τα οποία θα πρέπει να είναι σε μικρό σχετικά μέγεθος δύσκολα θα τους επιτεθούν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον Γιάννη, ότι αν οι καρδινάλιοι μπουν μαζί με τα σκαλάρια, ενώ τα σκαλάρια είναι ακόμα μικρά, δύσκολα θα έχεις απώλειες στο μέλλον. Όμως ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν τα σκαλάρια μια μέρα ξυπνήσουν και τους βγουν τα επιθετικά ένστικτα απέναντι στους καρδινάλιους... Το μόνο που μπορούμε να πούμε με σιγουριά είναι ότι κάνουμε ό,τι μπορούμε για να ελαχιστοποιήσουμε τυχόν απώλειες ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτράκι τι είναι? και τα λίτρα πόσο? βλέπω και σκάλα της hagen με τι τη δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτράκι τι είναι? και τα λίτρα πόσο? βλέπω και σκάλα της hagen με τι τη δουλεύεις?

17080[/snapback]

To Φίλτρο είναι resant αν δέν κάνω λάθος, τα λίτρα ειναι 120 και την σκάλα την δουλέυω με ένα αυτοσχέδιο σύστημα παροχής διοξείδιου του άνθρακα CO2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο rena πολυ ομορφο!!!!!!!

Τωρα ευχομαι να μην δημιουργηθουν στο

μελλον επιθετικοτητες απο τα σκαλαρια...

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειο σου ;)

απλα θα σου προτεινα να βαλεις μαυρο χαρτονι στην πλατη του ενυδρειου για background.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με το μαύρο χαρτόνι αλλά για πες μου αυτό το φιλτράκι κάνει δουλειά? Τι μετρήσεις έχεις? Αν και η ιχθυοφόρτιση δεν είναι μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με το μαύρο χαρτόνι αλλά για πες μου αυτό το φιλτράκι κάνει δουλειά? Τι μετρήσεις έχεις? Αν και η ιχθυοφόρτιση δεν είναι μεγάλη

17429[/snapback]

Απ΄ ότι φαίνετε το φιλτράκι κάνει δουλειά η μετρήσεις μου βγαίνουν καλές

τώρα δεν ξέρω αργότερα τι θα κάνει που θα βάλω και άλλα τόσα ψαράκια

εκεί που έχω πρόβλημα είναι το ph που παίζει γύρο στα 8... :thumbup:

όσο για το μαύρο φόντο σκέφτομαι να βάλω, σίγουρα θα αναδείξει καλύτερα το ενυδρείο ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το Ph μάλλον δεν επαρκεί το Co2 τι ΚΗ έχεις? Το φιλτράκι αυτό έχω ακούσει οτι τα παίζει γρήγορα γι'αυτό σε ρωτάω δεν είμαι σίγουρος στο αν τα παίζει όντως.

Link to comment
Share on other sites

Για το Ph μάλλον δεν επαρκεί το Co2 τι ΚΗ έχεις? Το φιλτράκι αυτό έχω ακούσει οτι τα παίζει γρήγορα γι'αυτό σε ρωτάω δεν είμαι σίγουρος στο αν τα παίζει όντως.

17517[/snapback]

Προσωπικά το έχω το φίλτρο χωρίς πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και πολύ φοβερή και αυτή η ρίζα που έχεις βάλει ;) Αλήθεια που τη βρήκες?

17548[/snapback]

Γιώργο την ρίζα την αγόρασα στο κατάστημα

"ΥΔΡΟΓΕΙΟΣ" ΑΓΙΩΝ ΠΑΝΤΩΝ 88 ΚΑΛΛΙΘΕΑ

φυσικά ήμουνα και τυχερή γιατί όταν την βρήκα ήταν

η μόνη ρίζα σε αυτό το σχήμα και μέγεθος, αλλά απ΄ότι με ενημέρωσαν φέρνουν συχνά ρίζες απλά πρέπει να βρεθείς εκεί όταν παραλαμβάνουν για να βρεις καλό κομμάτι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Rena να παρατηρήσω το εξής: το γεγονός ότι δεν έχεις βάλει background δίνει οπτικά την αίσθηση του βάθους. Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις μαύρο, μπλε ή κάποιο άλλο χρώμα, δοκίμασε να το βάλεις σε απόσταση 3-8 εκατοστά από το πίσω τζάμι. Είναι μία τεχνική που εφαρμόζεται συχνά σε display tanks και δίνει όμορφο οπτικό αποτέλεσμα. Αν πάλι δεν σου κάνει διαφορά/δεν σου αρέσει κόλλησέ το στο τζάμι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Rena να παρατηρήσω το εξής: το γεγονός ότι δεν έχεις βάλει background δίνει οπτικά την αίσθηση του βάθους. Αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις μαύρο, μπλε ή κάποιο άλλο χρώμα, δοκίμασε να το βάλεις σε απόσταση 3-8 εκατοστά από το πίσω τζάμι. Είναι μία τεχνική που εφαρμόζεται συχνά σε display tanks και δίνει όμορφο οπτικό αποτέλεσμα. Αν πάλι δεν σου κάνει διαφορά/δεν σου αρέσει κόλλησέ το στο τζάμι.  :thumbup:

18289[/snapback]

Μιχάλη αν σου πω πώς αυτός ήταν ο προβληματισμός μου αυτές τις μέρες

θα το πιστέψεις ;) Το πώς να βάλω κάτι σε σκούρο backround άλλα με τέτοιο τρόπο που να μην είναι κολλητά στο τζάμι,

γιατί έχω παρατηρήσει πώς σε ενυδρεία που το κολλάνε ακριβώς πάνω στο τζάμι το χαρτί όταν υγρανθεί κάνει κάτι αντιαισθητικά νερά που οπτικά δίχνει άσχημα, οπότε θα ακολουθήσω την τεχνική σου, μόνο που δεν την κατάλαβα πρακτικά, πώς θα στερεώσω το χαρτόνι σε αυτή την απόσταση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση από τον πίσω τοίχο πόση είναι; Αν είναι μέχρι 10 εκατοστά δοκίμασε να το στερεώσεις στον τοίχο. Αλλιώς κάποια πατέντα θα βρεθεί...πιθανόν ένα τελάρο με πηχάκι να κάνει καλή δουλειά αν το στερεώσεις πίσω από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαπιστώνω αυτό ακριβώς το "κόλλημα" στο δικό μου και δε φαίνεται καθόλου ωραίο... ;)

Πιθανώς μια λύση θα ήταν όπως φαίνεται στο σχήμα (κάτοψη). Η δεύτερη εναλλακτική ίσως έχει καλύτερο αποτέλεσμα οπτικά:

post-844-1144702603_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...